Okładka książki Overthinking, czyli gdy myślisz za dużo. 23 techniki pokonywania paraliżu analitycznego i skupiania się na teraźniejszości Nick Trenton
Nick Trenton Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2023-04-12
2023-04-12
uważność trening myśli Overthinking

Aktualnie pogoda nas nie rozpieszcza, brak słońca, deszcz, wiatr- idealny przepis na totalny brak motywacji i nasilenie myśli, które często ściągają nas w dół, zamiast pozwolić iść nam do przodu.

Pewnie większość z was wie, czym jest overthinking. Natłok myśli w głowie, wymyślanie sobie coraz to nowszych scenariuszy, paraliż analityczny...

Książka, którą dzisiaj Wam przedstawię pomimo tego, że należy do kategorii książek, po które bardzo rzadko sięgam, skradła trochę moje serducho. Dlaczego?

👉 bardzo krótka, rzeczowe opisy bez niepotrzebnego lania wody
👉 wiele przydatnych porad
👉 skłania do przemyśleń, zatrzymania się i przeanalizowania niektórych schematów naszych zachowań
👉 pozwala zrozumieć wiele kwestii i przedstawia nawyki, które mogą sporo pomóc przez wprowadzenie ich w codzienne życie

Pomimo tego, że po tego typu książki sięgam naprawdę bardzo rzadko, ta dość mocno się obroniła. Do tego stopnia, że zachęciłam do jej przeczytania mojego chłopaka (we dwójkę tak się dobraliśmy, że myślimy momentami za dużo). 🤯

Dla kogo jest dedykowana Książka Nicka Trentona?

👉 dla osób chcących zrozumieć czym jest paraliż analityczny
👉 dla tych, którzy szukają prostego i krótkiego poradnika, który pomoże im sobie z nim poradzić
👉 dla tych, którzy szukają metod, które sprostają ich wymaganiom, nie będąc jednocześnie zbyt wymagającymi

Pamiętajcie, dbajcie o siebie i swoją głowę bo zdrowie psychiczne jest równie ważne co te fizyczne! Nie bójcie się prosić o pomoc, gdy jej potrzebujecie. 🫶

Moja ocena? 4/5 ⭐️.

Książka, którą dzisiaj Wam...

Ta książka to samo mięso, przez wszystkie strony są podane konkretne techniki, nie ma długich historyjek czy opowiadań w amerykańskim stylu - jeśli więc ktoś liczy na storytelling z narzędziami to tego nie dostanie. MI takie konkretne podejście bardzo odpowiadało, jedyne czego trochę brakowało to wyrazistszego określenia które techniki dla kogo i kiedy są najbardziej przydatne. Oczywiście jeżeli ktoś ma poważniejsze problemy to bez wizyty u specjalisty się nie obejdzie, nie traktujcie tego jako rozwiązania wszystkich problemów!

Ktoś rzucił w Twoją stronę luźnym żartem 5 lat temu, a ty nadal rozmyślasz czy ten ktoś Cię nienawidzi?
Nie udało Ci się dotrzymać terminu w pracy, więc od tamtej pory codziennie męczysz się z myślami, że jesteś beznadziejny?
A może każde małe wyzwanie w Twoich oczach zakończy się katastrofą i pełną kompromitacją?

Myślenie jest bardzo przydatną rzeczą i dobrze, jeśli każdy czasem pomyśli. Ale ☝️
Kiedy myśli zaczynają kontrolować nas, a nie odwrotnie to już robi się nieciekawie.

Nadmierne analizowanie, zamęczanie się myślami, ciągłe powtarzanie w kółko jednej sytuacji odrywa nas od realnego świata i zamyka w czarnej skrzyni pesymizmu.

W takich warunkach nie da się normalnie żyć!

Co z tym zrobić? Jak opanować własne myśli?
Ta książka ma właśnie w tym pomóc.

Dzięki niej możemy poznać techniki, jak minimalizować stres każdego dnia oraz jak kontrolować nasz lęk.
A kiedy już damy się wciągnąć w spirale paraliżu analitycznego autor książki podpowiada nam co robić. Jak zapanować nad chaotycznymi myślami i mnożącymi się czarnymi scenariuszami oraz w jaki sposób można odnaleźć spokój ducha i ciała.

Książka jest napisana bardzo prostym i łatwym językiem, więc czyta się ją bardzo szybko. Techniki opisane są rzeczowo. Podane na tacy a nie w postaci naukowych frazesów. Czy działają w praktyce? Jeszcze za wcześnie żebym mogła to ocenić, ale zapowiadają się dość obiecująco.

Oczywiste jest, że na każdego mogą działać inne sposoby zapanowania nad stresem i paraliżem analitycznym dlatego polecam Wam osobiście sięgnąć po tę książkę. Nawet jeśli okaże się, że niekoniecznie owe techniki są dla Was to z pewnością dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat stresu, lęku i tego w jaki sposób działa człowiek.

Myślenie jest bardzo przydatną rzeczą i dobrze, jeśli każdy...

Tytuł książki daję nam pewną obietnice, która według mnie została dotrzymana.

Autor przekazuje w niej 23 sposoby/techniki radzenia sobie z lękiem, ponieważ to lęk jest powodem tytułowego "overthinking'u". Przedstawione w książce techniki uważam za obiecujące (nie testowałem każdej),a dodatkowo są wśród nich zarówno długo, jak i krótkoterminowe rozwiązania. Dużym plusem są dla mnie zwięzłe podsumowania po każdym rozdziale.

Nie chcąc przesadnie się rozpisywać, słowem podsumowania, zachęcam każdego, kto ma problem z nadmiernym myśleniem do przeczytania tej pozycji.

Tytuł książki daję nam pewną obietnice, która według mnie została dotrzymana.

Ciekawa książka, napisana trochę w formie poradnika z metodami jak przestać rozmyślać nad zaprzątającymi nam głowę nie do końca wartościowymi myślami, należy stosować podane techniki aby przyniosły nam to jakąś korzyść

Moim zdaniem książka, którą warto przeczytać. Szczegolnie przydatna dla osób, które dużo się zamartwiają, mają napady paniki i inne problemy o podłożu lenkowym.

Przesłuchałem audiobooka z zaciekawieniem choć lektorka była nienajlepsza. Zawarte informacje wydają się na tyle ciekawe, że podjąłem decyzję o przeanalizowaniu i przepracowaniu niektórych z nich. Skutkiem tego postanowiłem zakupić 2 egzemplarz książki w formie ebooka. Przeanalizuję uważniej i zapewne skorzystam z rad. Przeczytałem już wiele książek i poradników poruszających temat psychologii i ten wydał mi się jednym z lepszych. Fakt, że kupuję drugi raz tą samą książkę jest chyba najlepszą oceną dla tle pozycji bo jeśli mnie pamięć nie myli to zdarza się to u mnie pierwszy raz.

"Overthinking, czyli gdy myślisz za dużo. 23 techniki pokonywania paraliżu analitycznego i skupiania się na teraźniejszości" to poradnik Nicka Trentona, jaki miałam okazję przeczytać w ostatnim czasie. Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, z których każdy zakończony jest podsumowującymi wnioskami, dzięki którym możemy utrwalić szybko zdobytą wiedzę i w jednym miejscu znaleźć cenne wskazówki, czy przekazane przez autora pomocne strategie radzenia sobie z lękiem, jak i nadmiernym myśleniem.

Dzięki tej książce odkryłam sporo nowych pojęć (dla mnie niewątpliwie takim odkryciem jest "ruminacja") i zrozumiałam tak właściwie, co to jest i jak dochodzi do paraliżu analitycznego (overthinking),poznałam źródła lęku i przyjrzałam się bliżej jego podłożu genetycznemu.
Co ciekawe w poradniku przeczytamy o różnicy między stresem a lękiem i skupimy się na zmianie naszego nastawienia i zachowania.

Każdy z nas na pewno przeżywa różne sytuacje na swój sposób. Jedni z nas stresują się mniej, drudzy są bardziej podatni na paniczny lęk i fobie. Nie od dziś wiadomo, że życie bywa, ba!, jest stresujące! Na co dzień niestety nikt nie rozmyśla o skutkach fizjologicznych przeżywanego stresu, jakiego doświadcza każdy z nas. Brakuje też czasu, na rozmyślenie na tym, jak negatywnie stres oddziałuje na nasze organizmy. Dzięki książce Nicka Trentona przeczytamy o długo-, jak i krótkoterminowych skutkach fizycznych i psychicznych oraz o tym, co obejmują. Warto w czasie lektury zatrzymać się i zastanowić się nad swoim życiem, tym, jak je odbieramy i, jak stres wpływa na nie każdego dnia. Powinniśmy spróbować zawalczyć z naszym stresem, zmienić podejście do kilku spraw, nasze nastawienie, by cieszyć się w przyszłości lepszym zdrowiem. Ponadto Nick Trenton posługuje się dość zrozumiałym, przystępnym językiem, więc moim zdaniem nikt nie będzie miał problemów ze zrozumieniem tekstu lub nowych dla niego pojęć. Poradnik napisany rzeczowo i na temat!

Dzięki lekturze mogłam zaznajomić się z czterema zasadami zarządzania stresem, których wcześniej nie znałam (unikaj, zmieniaj, akceptuj, dostosowuj). Dodatkowo, jako że jestem największa panikara w moim otoczeniu, odkryłam dobrą metodę na ujarzmianie takich sytuacji, tzw. technikę uziemiania (5-4-3-2-1). Nie napisze Wam, na czym ona polegała, zdradzę jednak tylko tyle, iż akurat przy tej technice wykorzystujemy nasze wszystkie pięć zmysłów. Jeśli jesteście ciekawi, na czym ona polega, musicie zajrzeć do książki.

Czy mogłabym się do czegoś przyczepić? Chyba tylko do dodatkowego "Przewodnika Podsumowującego". Myślę, że jest on tutaj zbędny, bo mam wrażenie, że czytam znów to samo, co już mieliśmy okazję poznać w poprzednich rozdziałach. Z drugiej jednak strony może niektórzy uznają to za świetną sprawę, bo „wszystko”, jako streszczenie, znajduje się w jednym miejscu?

Celem "Overthinking, czyli gdy myślisz za dużo. 23 techniki pokonywania paraliżu analitycznego i skupiania się na teraźniejszości" nie jest tylko uczenie się poszczególnych trików, rad czy wskazówek, ale książka ma dość spory wpływ na naszą osobowość, pomagając nam zapanować nad naszym wewnętrznym spokojem, opanowaniem, pewnością siebie i panowaniem nad sobą w sytuacjach dla nas dość stresujących. Polecam.

To książka, do której długo się zbierałam wstęp dosyć opornie mi szedł. Wydaje mi się, że miałam inne oczekiwania względem książki, ale jak się wyciągnęłam to przeczytałam ją w 3 dni. Autor w bardzo przystępny sposób tłumaczy pojęcie paraliżu analitycznego który wbrew pozorom może dotknąć każdego z nas. Książka oprócz wyjaśnień przedstawia sposoby radzenia sobie właśnie z natrętnymi myślami niedającymi spokoju, złą organizacją czasu, pokazuje techniki radzenia sobie ze stresem i radzeniem sobie z emocjami. Poradnik jest krótki i fajnie napisany. Myślę że w dobie braku czasu warto po nią sięgnąć bardzo możliwe że nam pomoże. Sama zauważyłam, że bardzo dużo z tych technik jest obecnych w moim życiu

Jako że jestem osobą, która myśli zdecydowanie za dużo, ta lektura można powiedzieć, że nawet odmieniła moje życie. Są tutaj przedstawione najróżniejsze techniki, przez co każdy znajdzie coś dla siebie. Sama książka również jest dość krótka, więc bardzo przyjemnie się ją czyta.

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Rozwój

Nick Trenton Overthinking, czyli gdy myślisz za dużo. 23 techniki pokonywania paraliżu analitycznego i skupiania się na teraźniejszości Zobacz więcej