rozwiń zwiń

Te książki pomogą ci zostać milionerem. Tak twierdzi 42-letni emeryt

Anna Sierant Anna Sierant
29.04.2023

Steve Adcock ma dziś 42 lata, ale na emeryturę przeszedł już siedem lat temu, w wieku zaledwie 35 lat. Do tego czasu udało mu się zaoszczędzić milion dolarów i do dzisiaj nie podejmuje kolejnej pracy, prowadząc „szczęśliwe życie bez kompromisów”. Odpowiedniego zarządzania pieniędzmi, jak zaznacza, nauczyło go tych 8 książek.

Te książki pomogą ci zostać milionerem. Tak twierdzi 42-letni emeryt Karolina Grabowska (https://www.pexels.com/@karolina-grabowska/) / Pexels via Canva

Steve Adcock wcale nie założył własnego biznesu, nie pochodzi też z bogatej rodziny. Pracował po prostu na etacie jako software developer od 9 do 17, prowadząc oszczędne, ale nie pełne wyrzeczeń życie. Podkreśla, że nauczył się, jak odnieść sukces, dzięki publikacjom poświęconym pieniądzom, karierze i zdrowiu psychicznemu. Dzisiaj jest ekspertem od finansów osobistych, prowadzi na ten temat blog. Mężczyzna, w swoim artykule dla cnbc.com, wymienił osiem tytułów, dzięki którym mógł wcześniej przejść na emeryturę jako milioner. Oto one.

„Sekrety amerykańskich milionerów”, William D. Danko, Thomas J. Stanley, Wydawnictwo Fijorr Publishing

Autorzy „Sekretów amerykańskich milionerów”, no właśnie, zdradzają ich sekrety. Jak zaznaczają, większość ludzi ma niewłaściwe pojęcie o bogactwie, które – co również podkreślają – nie oznacza wysokich pensji czy zarobków, bo majątkiem jest to, co udało się zgromadzić, a nie wydać. Co więcej, dyplom renomowanej uczelni czy inteligencja mają mniejsze znaczenie niż upór, systematyczność, samodyscyplina. Obaj autorzy są teoretykami biznesu i po prześledzeniu życiorysów najbardziej znanych i odnoszących sukcesy amerykańskich milionerów doszli do wniosków, które przedstawili w książce – większość z nich żyła skromnie, gromadząc bogactwo, nie wydając pieniędzy na zbędne luksusy.

Jak napisała o tej książce użytkowniczka kasia_w180:

Milionerem nie nazywa się człowieka posiadającego drogie garnitury, samochody czy domy, a ludzi niezależnych finansowo, żyjących poniżej swoich możliwości. Dla mnie było to totalne odwrócenie myślenia w porównaniu do tego, co serwują nam media. Okazuje się, że każdy z nas może być w jakimś stopniu milionerem, zachowując kilka zasad, które sprowadzają się do prostoty życia, analizy własnych finansów czy planowania.

„Overthinking, czyli gdy myślisz za dużo. 23 techniki pokonywania paraliżu analitycznego i skupiania się na teraźniejszości”, Nick Trenton, Wydawnictwo Sensus

Nick Trenton jest psychologiem, który w swoich poradnikach skupia się przede wszystkim na takich zagadnieniach jak autoterapia i techniki antystresowe. W „Overthinking…” zaznacza, że choć ważne decyzje życiowe wymagają przemyślenia, to wiele osób długo analizuje nawet drobne sprawy, jak to, czy i kiedy wyjść na spacer, na zakupy, co przygotować na obiad. Co więcej, często też rozpamiętujemy przeszłość albo z lękiem myślimy o przyszłości, analizując scenariusze, które przecież wcale nie muszą się potem sprawdzić. W efekcie sami sobie utrudniamy codzienne funkcjonowanie, (zbyt) często się martwiąc.

Trenton wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje, jak działa ten mechanizm powodujący wieczne zamartwianie się. Przedstawia także ponad dwadzieścia szczegółowo opisanych technik, które pozwolą rozpoznać, co w przypadku konkretnej osoby stanowi wyzwalacz tych trudnych myśli, i pomogą zmienić te nawyki umysłowe.

Jak napisała użytkowniczka Iza Maliszewska:

Dużo konkretów, dużo praktycznych wskazówek, dużo technik i narzędzi i przede wszystkim bez zbędnego lania wody, na które serio szkoda drzew. Polecam bardzo!

„Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu”, Morgal Housel, Wydawnictwo Onepress

Morgan Housel jest dziennikarzem piszącym o finansach, miał swoją kolumnę w „The Wall Street Journal”, dwukrotnie otrzymał nagrodę Best in Business Award od Stowarzyszenia Amerykańskich Redaktorów i Autorów Biznesowych, przyznano mu również New York Times Sidney Award, był finalistą Nagrody Geralda Loeba w kategorii wybitnych tekstów biznesowych.

W „Psychologii pieniędzy” Housel zwraca uwagę właśnie na psychologiczny aspekt naszego zarządzania finansami. Bo choć przyjęło się uważać, że finanse to przede wszystkim wzory, tabele, obliczenia, to przecież większość osób wydaje pieniądze nie na podstawie tabeli, ale podczas rozmowy z bliskimi przy kolacji, podczas spontanicznego wypadu na zakupy. Często to, na co wydajemy pieniądze, jest mieszanką takich czynników, jak doświadczenie życiowe, poczucie pewności siebie lub jego brak, światopogląd. Housel zauważa, że umiejętne zarządzanie pieniędzmi nie zależy tylko od tego, co wiesz, ale i jak się zachowujesz. W „Psychologii pieniędzy” jej autor ukazuje 19 krótkich historii przedstawiających niewłaściwe sposoby myślenia o pieniądzach i wyjaśnia, jak lepiej zrozumieć kwestię finansów.

Jak napisał użytkownik Lama666:

Nie odmieniła mojego życia o 180 stopni, ale jest fenomenalna. Pokazuje zupełnie nowe spojrzenie na oczywiste rzeczy.

Moje największe uznanie zdobyła myśl, że w swoim postrzeganiu rzeczywistości każdy jest na swój sposób racjonalny.

„Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności”, Vicki Robin, Joe Dominguez, Wydawnictwo MT Biznes

Jak zauważa Steve Adcock, „ta książka przedstawia niewygodny pomysł, że wielu z nas zapracowuje się na śmierć”. Pracujemy więc po (co najmniej) 40 godzin tygodniowo z nadzieją, że dotrwamy do emerytury, na której będzie można w końcu trochę odsapnąć. Vicki Robin, innowatorka społeczna, pisarka i mówczyni, oraz Joe Dominguez, analityk finansowy, który – skoro o emeryturze mowa – przeszedł na nią w wieku 30 lat i poświęcił się działalności humanitarnej, proponują inne podejście. Autorzy rzucają czytelnikom i czytelniczkom wyzwanie: może lepiej zastanowić się, ile swojego cennego czasu, życia poświęcam na to, by mieszkać w wielkim domu na wzgórzu albo jeździć drogim samochodem? Piszą również o tym, jak osiągnąć „wystarczająco dużo”.

To książka, w której jest niemało odniesień do amerykańskiej rzeczywistości, ale wiele rad można wprowadzić w życie i w polskiej codzienności. Jak napisał użytkownik Łukasz:

Jak z samej okładki wynika – opisuje ona 9 kroków do finansowej niezależności. Czy stosując opisane 9 kroków, można osiągnąć sukces, czyli niezależność finansową? Zdecydowanie tak, ale co do zasady dopiero w perspektywie kilkuletniej, choć nie jest to tak trudne, jak by się mogło wydawać. Czy warto? Ponownie odpowiedź brzmi: „zdecydowanie tak”! Większość zasad zastosowanych w książce sam stosuję od 2017 r. z bardzo pozytywnym efektem.

„The Automatic Millionaire: A Powerful One-Step Plan to Live and Finish Rich”, David Bach, Penguin Books

Pragnącym zostać milionerami osobom z Polski przyda się również znajomość języka angielskiego, ponieważ połowa z wymienionych przez Steve’a Adcocka książek nie ukazała się (jeszcze) na polskim rynku. Jedną z nich jest publikacja Davida Bacha – autor przedstawia w niej różne sposoby, z jakich korzystają milionerzy, by zarządzać swoimi pieniędzmi. Nie spędzają bowiem wielu godzin na tej czynności, pomagają im w tym zautomatyzowane systemy, „dzięki którym proces budowania bogactwa jest łatwy i powtarzalny”. Bach wspomina w swojej książce nawet o najprostszych sposobach, jak dokonywanie automatycznych wpłat na konto oszczędnościowe. Autor książki tłumaczy czytelnikom krok po kroku, jak bez wyrzeczeń, bez zarabiania dużych pieniędzy, zgromadzić na swoim koncie oszczędności. Jak pisze w swojej recenzji tej publikacji Adcock, „dzięki jej lekturze dowiesz się, jak zmienić swoje życie finansowe w dobrze naoliwioną maszynę”.

„Brain Makeover. A Weekly guide to a Happier, Healthier and More Abundant Life”, Phyllis Ginsberg, Finesse

Phyllis Ginsberg, psycholożka i psychoterapeutka, przez wiele lat pracowała jako biegła sądowa w sprawach rozwodowych, które miały szczególnie trudny przebieg. Sama więc na co dzień doświadczała niemało stresu, obciążenia psychicznego, postanowiła więc napisać książkę poradnik dla wszystkich, którzy mierzą się z tym samym. Jak zaznacza w swojej publikacji autorka, nasz mózg działa na autopilocie, ale można go trwale przeprogramować, by móc poczuć się szczęśliwszym, jeśli nawet nie szczęśliwym. I to zaledwie w ciągu jednego tygodnia. „Brain Makeover” wymienia podstawowe „składniki” szczęścia i stresu, zawiera również ćwiczenia do przeprowadzenia w ciągu 7 dni. Wykorzystują one neuroplastyczność mózgu i zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń, stanowiących nowe ścieżki w bardziej radosnym, dążącym do celu życiu.

„Just Keep Buying. Proven Ways to Save Money and Bulit Your Wealth”, Nick Maggiulli, Harriman House Publishing

Nick Maggiulli jest dyrektorem operacyjnym w jednej z amerykańskich firm zajmujących się doradztwem finansowym, a jego artykuły były publikowane m.in. w „The Wall Street Journal” i „The Los Angeles Times”. Maggiulli prowadzi również blog poświęcony właśnie finansom, a w swojej książce „Just Keep Buying” pisze o dwóch głównych, jego zdaniem, zasadach gromadzenia bogactwa: oszczędzaniu i inwestowaniu. Przedstawia też konkretne liczby w odniesieniu do różnych obszarów, w których ludzie pragną prowadzić interesy, przedstawia możliwości działania na różnych rodzajach rynku. Steve Adcock, wyjaśniając, dlaczego poleca akurat tę książkę, pisze: „Ta publikacja to dobre przypomnienie, że nie trzeba być szczęściarzem czy geniuszem matematycznym, aby się wzbogacić”.

„I Will Teach You to Be Rich”, Ramit Sethi, Workman Publishing Company

Niemało z wymienionych wyżej tytułów mówi o tym, jak racjonalnie oszczędzać, Ramit Sethi rzuca z kolei wyzwanie tradycyjnym poradom dotyczącym finansów. Przykład? Wielu ekspertów zaleca np. parzenie kawy w domu zamiast kupowania jej w modnych kawiarniach. Autor „I Will Teach You to Be Rich” pisze natomiast, jak odkryć swoje „bogate życie”, wydając pieniądze na rzeczy, na których nam zależy, a jednocześnie ograniczając to, co nie ma dla nas tak dużego znaczenia. Adcock zaznacza, że szczególnie spodobał mu się w tej książce fragment mówiący o tym, jak tak zorganizować swoje finanse, by – nawet jeśli ktoś nie zarabia dużo – nigdy nie mieć problemów z opłacaniem wszystkich rachunków na czas.

Jak napisała użytkowniczka adda2:

Ta książka powinna być w kanonie lektur szkolnych! Długo szukałam informacji o tym, jak działa inwestowanie i jak zadbać o swoje personalne finanse. […] Ramit stworzył świetny, bardzo konkretny podręcznik, który krok po kroku tłumaczy, jak ogarnąć swoje finanse od zera! Napisany bardzo prostym i zrozumiałym językiem z nutą humoru.

Jakie książki dodalibyście do tej listy?

Źródło: cnbc.com


komentarze [22]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Zielonapirania 08.05.2023 10:34
Czytelniczka

Nawet jeśli ktoś będzie w Polsce pracował 15 lat jak ten pan i w tym czasie jakimś cudem ze zwykłej pensji odłoży po 3 tys miesięcznie, to nijak nie odłoży miliona:) nawet 8 książek mu nie pomoże:) A ten co w tym czasie da rade ten milion odłożyć, tym bardziej tych książek nie potrzebuje. Kiedyś czytałam, a właściwie zaczęłam czytać pseudo poradnik, oczywiście amerykański,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Isabelle 07.05.2023 21:03
Czytelniczka

Przeszedł na emeryturę 7 lat temu, czyli około 2016 roku i akurat te książki mu w tym pomogły. Szkoda tylko, że jedynie dwie z zaprezentowanych tu pozycji wydano przed 2016 rokiem (według danych z lubimy czytać). Reszta to właściwie same ,,nowości". Czyżby podróżował w czasie...? 😏

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta 07.05.2023 16:16
Czytelniczka

W tym artykule zacytuję moją Panią od polskiego:
 "Wolałabym myć mądra i klepać biedę niż być bogata, ale być głupia."

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Geralt 07.05.2023 14:53
Czytelnik

Co to są za neoliberalne bzdury, masakra 
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Coldy 07.05.2023 09:38
Czytelnik

Ale po co być milionerem, skoro ma się książki? 😓

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tomek 07.05.2023 00:40
Czytelnik

„Nikodem Skotarczak „NIKOŚ” - Ruletka życia” Ta też może pomóc jak się przeczyta ze zrozumieniem i wyciągnie wnioski :) hehe milionerem, multimilionerem można zostać na różne sposoby. Chociaż w czasach Nikosia też były inne czasy gdy trzaskali grubą kasę. Tak czy siak polecam :) biznes samochodowy,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 „Nikodem Skotarczak „NIKOŚ” - Ruletka życia”
WL1960 06.05.2023 07:11
Czytelnik

Autorce gratuluję dociekliwości! Pomijam już niedostrzeganie różnicy między emerytem, a rentierem. Dziwi natomiast brak refleksji nad faktem, że panu Adcockowi siedem lat temu pomagały książki, których wówczas jeszcze nie było. Sprawdzamy na amazon.com: "Psychologia pieniędzy" - 2020, "Overthinking" - 2021, "Just keep buying" - 2022.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lana 04.05.2023 10:33
Czytelniczka

U nas na emeryturę w wieku 35 lat przechodzili policjanci i inni mundurowi. Realia finansowe nie są takie same na całym świecie. A te amerykanskie (celowy błąd w pisowni) mądrości... Ech!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 04.05.2023 09:58
Bibliotekarz

Tak było: https://www.youtube.com/watch?v=kK4E5ceN_5g

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta 07.05.2023 16:13
Czytelniczka

Nie zmyślam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 03.05.2023 13:22
Czytelnik

A na co mi być bogaty 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 04.05.2023 09:35
Bibliotekarz

Tewje Mleczarz niech ci odpowie  😆

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Przemek 04.05.2023 23:03
Czytelnik

Znam jeden mocny powód aby nie wpadać w błędną pętle bogacenia się za wszelką cenę, co z tego że fikcyjny, lepszego dotąd nie poznałem.


Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 05.05.2023 10:29
Bibliotekarz

Zdrowy rozsądek, o którym już pisałeś... niektórym go brakuje... a zdobywanie pieniędzy może uzależniać jak hazard czy narkotyki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się