Fobie i manie. Historia świata w 99 obsesjach

Filia
2023-08-23
2023-08-23
Joanna Grabarek

Pierwsza książka w 2024 roku.

Po tytule raczej nietrudno domyśliić się, o czym traktuje. To nawet bardziej encyklopedia tych popularnych i mniej głośnych fobii, jakie mogą spotkać każdego z nas. Człowiek nawet nie wie, że czegoś się boi, a potem czyta książkę Kate Summerscale i dowiaduje się, że po drodze mu z trypofobią.

To nie tylko naukowe definicje manii i fobii. To również przedstawienie historii i ciekawszych przypadków okołomedycznych opisujących dane (niekiedy trudne) przypadki.

Na pewno o większości niedługo zapomnę, wszak długie nazwy niespecjalnie chcą mi wchodzić do głowy ostatnimi czasy, ale książka z pewnością była ciekawa i dostarczyła mi na pewno wielu nietuzinkowych informacji.

Pierwsza książka w 2024 roku.

To nie tylko naukowe definicje manii i fobii. To...

Ostatnio trafiłam na książkę o fobiach i maniach. Zastanawialiście się kiedyś jakie macie fobie ? Każdy z nas jakąś ma. Autorka podaje fachowe nazwy fobii, a my możemy dowiedzieć się na czym one polegają. Dzięki tej książce mogę fachowo nazwać swoje fobie i manie😜

●Akrofobia
●Bibliomania
●Musofobia
●Nyktofobia
●Ofidiofobia
●Tafefobia

Jesteście ciekawi co oznaczają te terminy?

Sięgnijcie po tę książkę to dowiecie się 😉

Autorka w lekki sposób opisuje lęki, które przeszkadzają nam w funkcjonowaniu i prześladują nas wszystkich.

Idealna lektura dla osób interesujących się psychologią.

Polecam!

●Akrofobia
●Bibliomania
●Musofobia
●Nyktofobia
●Ofidiofobia
●Tafefobia

Jesteście ciekawi co oznaczają te...

Hej Misie
Macie jakieś swoje fobie? Ja strasznie boje się burzy i pająków 😁
Wpadła do mnie już jakiś czas temu wyjątkowa pozycja na temat obsesji, które prześladują ludzkość.
Nakładem Wydawnictwa Filia ukazała się książka ,,Fobie i Manie" Kate Summerscale, która przedstawia historie świata w 99 obsesjach.
Powiem Wam szczerze, że niektórych to ja nawet nie znałam i nie wiedziałam, że takie istnieją.
Czym się jednak różni fobia od manii? Tym, że fobia zmusza nas do unikania czegoś, a mania zmusza, by coś robić.
Pozycja ta jest o tyle wyjątkowa, że każda fobia czy mania uwzględniona w książce jest rozłożona na czynniki pierwsze, czyli od czego pochodzi nazwa, trochę historii na jej temat, kto w dawnych czasach borykał się z daną sytuacją, jak się objawiała, czyli bardzo dużo ciekawych, a niekiedy zabawnych informacji.
Dzięki tej pozycji poszerzymy swoją wiedzę dość pokaźniejsze. Polecam dla rozerwania czasu i dla osób ciekawych świata.

Hej Misie
Macie jakieś swoje fobie? Ja strasznie boje się burzy i pająków 😁
Powiem Wam szczerze, że niektórych to ja nawet nie znałam i nie...

Wydaje mi się, że każdy z nas się czegoś boi, bądź ma bzika na jakimś punkcie.

Ta książka przedstawia dziewięćdziesiąt dziewięć przeróżnych fobii i manii, które pojawiły się na świecie. Jest kilka naprawdę zaskakujących, przerażających, ale są też takie, które mogą nam się wydawać dość zabawne. Jeśli jest ktoś ciekawy czego ludzie się boją, bądź co ich fascynuje, to jest to dla nich książka. Dosłownie cały alfabet manii i fobii świata.

Ja byłam bardzo ciekawa czego dowiem się z tej pozycji. Przy wielu sama stwierdzałam, że owszem tego na przykład się boję i brzydzę, lecz nie na tyle by nazwać to fobią. Kiedyś miałam stracha przed wieloma rzeczami, robale (wszelakie),owady, burze, mosty, to takie pierwsze, co przychodzi mi do głowy, jednak bycie mamą wszystko zweryfikowało. Pozostało obrzydzenie do robactwa i innych małych fujek. (Tak dla mnie motyl może jest piękny ale go nie wezmę na rękę). Chociaż do morza bądź oceanu też nie ma opcji bym weszła głęboko, do pasa zupełnie mi wystarczy, głębiej już nie czuję się komfortowo, może to zwyczajny rozsądek.

Najważniejszą rzeczą jakiej się dowiedziałam z tej książki jest to, że chyba większości nazw nie jestem w stanie wymówić, a co dopiero zapamiętać. Rozumiem, że część z nich, a może i wszystkie pochodzą z języka greckiego, jednak nie mogę pojąć czemu nikt nie wpadł na genialny pomysł by jakoś uprościć te nazwy.

Spodziewałam się, że do każdej z manni, czy też fobii będą dołączone ciekawe przykłady, czy też anegdoty, jednak nie do każdego były one zawierane.

Trochę drażniły mnie te polecenia „Sprawdź również…” i przykłady podobnych fobii. Moim zdaniem, to było zupełnie niepotrzebne.

Kilka z podanych manii bądź strachów uważam, że zostały wymyślone na siłę. Liczyłam też na bardziej współczesne przykłady, a nie te z XIX wieku.

Po przeczytaniu dochodzę do wniosku, że chyba jestem za mało ciekawska by mnie ta książka zafascynowała. Jednak was oczywiście zachęcam do przekonania się na własnej skórze, może odnajdziecie w niej coś, co was dotyczy, a może zwyczajnie was zaciekawi, czego oczywiście wam życzę.

Wydaje mi się, że każdy z nas się czegoś boi, bądź ma bzika na jakimś punkcie.

Powiem wam, że nie miałam pojęcia o większość maniach i fobiach, które zostały opisane i skatalogowane 😉w tej książce

🩵 Fobie i manie. Historia świata w 99 obsesjach
📖 Kate Summerscale

Książka dla ciekawych świata i lubiących poznawać ciekawe i czasem zabawne fakty.
Nie jestem wolna od fobi, ale o istnieniu wielu z nich nie miałam pojęcia, nawet nie miałam pojęcia, że takie mogą istnieć.
Ciężko mi zrozumieć co poniektóre fobie, czy manie jednak one istnieją i mają się dobrze.
O ile ornitofobia (ptaki),musofobia (szczury i myszy),akrofobia (wysokość) i jeszcze kilka innych są dla mnie oczywiste i chętnie poczytałam o nich bliżej, tak przykłady takie jak: ablutofobia (mycie),bambakomalofobia (wata),beatlemania (Beatlesi),popcornofobia są dla mnie dziwne, ale też ciekawe. Przykładów jest dużo, a książka napisana ciekawie i zabawnie, bardzo fajna rozrywka i pouczająca książka jednocześnie.
Polecam waszej ciekawości 🩵🩵🩵

🩵 Fobie i manie. Historia świata w 99 obsesjach
📖 Kate Summerscale

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Strach i obsesja są nieodłącznym elementem naszego życia. Każdy z nas się czegoś obawia. Boimy się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Obawiamy się, że wyjdziemy z domu i już do niego nie wrócimy, czy lękamy się, że przegapimy coś bardzo ważnego. Podobnie jest z manią. Nerwowo sprawdzamy, czy wyłączyliśmy żelazko z prądu, czy zamknęliśmy drzwi od domu. Nie da się od tego uciec.

"Fobie i manie" to fascynująca podróż do świata obsesji i lęku. Autorka przeprowadza czytelnika przez różnego rodzaju strachu. Od najbardziej znanych takich jak: klaustrofobia, czy kleptomania. Aż po znaną wszystkim miłośnikom książek bibliomanie czy zoofobię. Wszystko to ułożone w porządku alfabetycznym, co jeszcze lepiej porządkuje lekturę. Dziewięćdziesiąt dziewięć pojęć na trzystu siedemdziesięciu stronach. Da się?

Oczywiście, że się da. Autorka w krótki w bardzo zwięzły sposób przedstawia ludzkie strachy i manię. Nie zagłębia się w szczegóły, nie sili się na długi wywód. Jest krótko i konkretnie, tak jak przystało na książkę popularnonaukową. Bez zbędnych zagadnień, terminów, czy kwiecistych opisów. Ta pozycja nie ma na celu nauczyć, ale raczej zaciekawić czytelnika. I robi to w fascynujący sposób.

Każdy opis nieco dłuższy bądź krótszy przeprowadza czytelnika nie tylko przez opis, ale także historię danej fobii, czy mani. Dzięki temu odbywamy bardzo ciekawą podróż w czasie. Uzmysławiamy sobie, jak wygląda proces leczenia teraz, trzydzieści lat temu, czy sto lat temu. To również podróż po zakamarkach ludzkiego umysłu, który jak widać na przykładzie książki, nadal pozostaje niezbadany. "Fobie i manie" zapoznaje czytelnika z ludzkim strachem, który dla jednej osoby może być niczym, a dla drugiej może być ogromną górą, którą nie jest w stanie pokonać bez odpowiedniego wsparcia, terapii, czy farmakologii.

"Fobie i manie" to książka dla każdego. Nie tylko dla osób, które zainteresowane są zagadnieniem. To taka lektura, która przemyca bardzo ważne zdanie. Nie oceniaj, bo nigdy nie wiesz z kim, lub z czym taka osoba się mierzy.

✨ Boisz się węży, myszy, wysokości lub czegoś innego? A może obsesyjnie wykonujesz jakąś czynność?

✨ Ja dzięki książce "Fobie i manie. Historia świata w 99 obsesjach" mogę nazwać wszystkie swoje fobie (bo manii nie mam) i choć może nie są one na jakimś krytycznym poziomie to jednak dokuczają mi w życiu codziennym. Oto one: akarofobia (mikroskopijne insekty),aquafobia (woda),arachnofobia (pająki),bambakomalofobia (wata),emetofobia (wymioty),mizofobia (brud),tokofobia (poród) 😵‍💫. Aż mnie śmieszy ta kombinacja, gdy na nią patrzę 🤪.

✨ Autorka w krótkiej formie przedstawiła czytelnikowi 99 opisów, początków i przykładów z życia wziętych dotyczących fobii i manii, które zawładnęły ludzkością. Dodatkowo przy niektórych segmentach możemy poznać historie osób, które wyzbyły się danych lęków, dzięki terapii lub eksperymentom naukowym.

✨ Polecam wszystkim osobom, które są ciekawe świata, a także zależności, które kierują naszym losem. Uwaga jednak! Książka bogata jest w małe rysunki, więc z niektórych stron mogą spoglądać na Ciebie ptaki, pająki lub inne niespodzianki haha 😁.

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej to zapraszam Cię na mojego książkowego Instagrama @ksiazka_z_pazurkiem https://www.instagram.com/p/CxuYAxLtkIb/ :)!

Nie zaprzeczę, że pierwszy raz miałam sposobność, aby przeczytać tego typu książkę. "Fobie i manie", czyli historia świata w 99 obsesjach ukazuje, ile przeróżnych skłonności do dziwactw istnieje na świecie. O większości z nich dowiedziałam się po raz pierwszy. Przykładem może być choćby "Abulomania",a inaczej mówiąc "niezdecydowanie".
W książce został wspomniany przykład odnoszący się do tego schorzenia, na które cierpiał urzędnik bankowy.
Pracownik banku "nieustannie wątpił w zasadność lub poprawność wszystkiego, co robił w zakresie swoich codziennych obowiązków", co prowadziło do tego, że każdorazowo, gdy urzędnik zsumował kolumnę liczb, poczuł się zobligowany do tego, aby wielokrotnie sprawdzić wykonane działania arytmetyczne.
Innym według mnie osobliwym przykładem może być "bambakomalofobia", czyli nic innego jak awersja do waty.
"Niektórych ludzi przeraża sposób, w jaki kłaczek waty potrafi skompresować się do gąbczastej kulki, a potem sprężynować z powrotem, urastając w puszystą chmurkę, która skrzypi, kiedy się rozrywa".
Biorąc pod uwagę choćby te dwa wyżej wymienione przykłady nie spodziewałam się, że pomimo ciągłego rozwoju ludzkości, powstaje zarazem coraz więcej ograniczeń umysłowych: manii, fobii, które poniekąd utrudniają nam funkcjonowanie w dniu codziennym.
W mojej opinii lektura jest bardzo interesująca i warta uwagi, szczególnie polecam ją fanom ciekawostek.

W książce został wspomniany przykład...

💙 „𝑭𝒐𝒃𝒊𝒆 𝒊 𝒎𝒂𝒏𝒊𝒆. 𝑯𝒊𝒔𝒕𝒐𝒓𝒊𝒂 ś𝒘𝒊𝒂𝒕𝒂 𝒘 𝟗𝟗 𝒐𝒃𝒔𝒆𝒔𝒋𝒂𝒄𝒉” 𝑲𝒂𝒕𝒆 𝑺𝒖𝒎𝒎𝒆𝒓𝒔𝒄𝒂𝒍𝒆 💙

To fascynująca i wyjątkowo wciągająca książka dla ciekawych świata.👇🏼

▪️𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪️

•• Porywające, pouczające i dowcipnie napisane kompendium 99 obsesji, które prześladują nas wszystkich. ••

Fobie i manie to bardzo osobiste doświadczenia i najczęstszy rodzaj nerwic lękowych naszych czasów.

Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 22 krajach w 2017 roku wynika, że ok. 7,2% ludzi z dużym prawdopodobieństwem doświadczy w którymś momencie życia specyficznej fobii. Dowiedziono w nich również, że specyficzne fobie pojawiają się znacznie częściej u dzieci niż u dorosłych, że ich szacunkowy odsetek spada o połowę u osób starszych oraz że kobiety są dwukrotnie bardziej podatne na fobie niż mężczyźni.

Nie zdawałam sobie sprawy, że każda fobia ma swoją nazwę. I, że jest ich aż tyle 😳

Książka zachwyciła mnie przede wszystkim swoją minimalistyczną okładką, ale jak się okazało treść jest równie zadowalająca. Przeżyłam z tą pozycją niezwykłą przygodę, a co za tym idzie, autorka pomogła mi zrozumieć wiele niezrozumiałych dla mnie faktów z zakresu manii i fobii. Kate w oryginalny sposób przekazała nam swoją wiedzę, zabierając nas w wyimaginowaną podróż po rozmaitych fobiach, próbując pobudzić naszą wyobraźnię i w dość prosty sposób przyswoić wiedzę. Kate Summerscale w oparciu o wiele tekstów źródłowych przybliża nam aż 99 różnorodnych fobii i manii. Nie dość, że w prostu sposób stara się je przedstawić to jeszcze dodatkowo dopisała do nich różne przykłady z życia, aby lepiej sobie przyswoić.

Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, że zmaga się z jakąś fobią. A dzięki tej książce możemy to odkryć. Ja do teraz jestem zdumiona, że zdiagnozowano, aż tyle przypadków w zakresie fobii człowieka. Manie zmuszają, by coś robić, a fobie zmuszają do unikania czegoś. Mnóstwo ciekawych przykładów takich jak: abulomania, czyli nieustanne wątpienie we wszystko co się robi, bądź monomania - zafiksowanie się na jednym punkcie. Autorka opisuje tutaj również przykłady jak można sobie poradzić z daną fobią.

Warto sięgnąć po tę pozycje! Mnóstwo ciekawostek, porad, a także historii z życia wziętych. 🤍

💙 „𝑭𝒐𝒃𝒊𝒆 𝒊 𝒎𝒂𝒏𝒊𝒆. 𝑯𝒊𝒔𝒕𝒐𝒓𝒊𝒂 ś𝒘𝒊𝒂𝒕𝒂 𝒘 𝟗𝟗 𝒐𝒃𝒔𝒆𝒔𝒋𝒂𝒄𝒉” 𝑲𝒂𝒕𝒆 𝑺𝒖𝒎𝒎𝒆𝒓𝒔𝒄𝒂𝒍𝒆 💙

To fascynująca i wyjątkowo wciągająca książka dla ciekawych świata.👇🏼