Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI

Okładka książki Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI David Grann
Okładka książki Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI
David Grann Wydawnictwo: W.A.B. Ekranizacje: Czas krwawego księżyca (2023) reportaż
reportaż
Killers of the Flower Moon. The Osage Murders and the Birth of the FBI
W.A.B.
2018-02-15
2018-02-15
Piotr Grzegorzewski
Ekranizacje:
Czas krwawego księżyca (2023)
FBI Indianie Osedżowie ropa naftowa

Ta ksiazka dlugo czekala w mojej biblioteczce na swoja kolej. Lektura okazala sie wciagajaca. Trudno uwierzyc, jak wiele okrucienstwa i niesprawiedliwosci ze strony wladz i innych ludzi spotkalo Indian z plemienia Osagow. Ich zycie nie mialo dla innych znaczenia. Autor w interesujacy sposob przedstawil rowniez role raczkujacego FBI w rozwiazaniu zagadki.
Czyta sie dobrze, jednak zostal mi pewnien niedosyt.

Czyta sie dobrze,...

Wydarzenia, o których opowiada "Czas krwawego księżyca", rozegrały się na początku lat 20- tych XX wieku w osadzie Gray Horse oraz w pobliskim mieście Fairfax i nieodległej stolicy hrabstwa Osage Pawhuska...

Autor skupia się tutaj na tajemniczych morderstwach, które miały miejsce podczas okresu, gdy ziemia Osagów była bogata w ropę naftową, a członkowie tego plemienia cieszyli się ogromnym bogactwem. Grann odkrywa, jak korupcja i chciwość doprowadziły do tragedii, która pozostawiła trwały ślad w historii amerykańskiego Zachodu. Jego reportaż rzetelnie odtwarza wydarzenia, przywołując postacie i wydarzenia sprzed lat, które pokazują mroczną stronę kolonialnej przeszłości oraz jej konsekwencje dla współczesności.

Narracja Granna jest stonowana i oparta głównie na faktach, bez zbędnego epatowania drastycznymi szczegółami zbrodni. Autorowi udało się również wyeksponować głosy pokrzywdzonych i ich potomków, co wprowadza dodatkową głębię i emocje do opowieści. Jednakże, mimo znakomitego podejścia do materiału, można odczuć pewien brak w analizie reakcji pokrzywdzonych oraz historii samych Osagów. Choć autor stara się przybliżyć życie rodziny Mollie Burkhart, to wydaje się, że nie udało mu się zagłębić dostatecznie w perspektywę rdzennych mieszkańców i ich doświadczenia.

Mimo pewnych braków, "Czas krwawego księżyca" to wartościowa lektura, która rzuca światło na ciemne wydarzenia z historii Ameryki. Grann porusza trudne tematy, ale robi to w sposób niezwykle przemyślany i obiektywny, wnikliwie przyglądając się motywom i zbrodniom, ukazując skomplikowane relacje pomiędzy rdzennymi Amerykanami a białą społecznością. Przekonuje nas, że historia plemienia Osage to nie tylko opowieść o morderstwach, ale także o heroicznej walce o zachowanie suwerenności i godności. Choć brakowało mi tutaj bardziej pogłębionego spojrzenia na życie i reakcje samej społeczności Osagów, to autorowi udało się stworzyć niezwykle ważne świadectwo czasów, które nie powinno zostać zapomniane.

Szczerze polecam tę książkę każdemu, kto interesuje się historią prawdziwą i chce poznać jedną z mroczniejszych kart amerykańskiej przeszłości.

Warto zaznaczyć, że historia opisana w książce to nie fikcja literacka, choć może się wydawać najlepszym kryminałem, lecz najprawdziwszy reportaż przedstawiający, do czego może posunąć się człowiek, którym kieruje pieniądz. Autor przeprowadził własne, niezwykle drobiazgowe śledztwo, poparte niepodważalnymi dowodami, które wyjawiło okrutną zbrodnię. Książka zawiera mnóstwo źródeł, miejsc odwiedzonych przez autora oraz nazwisk, do których udało mu się dotrzeć. Ponadto wiele w niej również szczegółów dotyczących metod śledczych stosowanych w tamtym czasie.
Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach zaczęli ginąć Indianie z plemienia Osegów, nikt nie przypuszczał, że to początek jednego z najmroczniejszych spisków w historii Ameryki. Po tym jak zostali przesiedleni na teren rezerwatu, który jak się potem okazało, bogaty był w złoża ropy naftowej, stali się majętni, zaczęli mieszkać w luksusowych domach z służbą, mogli sobie pozwolić na kosztowną edukację dzieci. Jednak, co mnie najbardziej uderzyło, prawnie nie mogli sami decydować o swoich finansach, mieli przydzielonych opiekunów, którzy dysponowali ich majątkiem. To prowadziło do wielu nadużyć.
Nie bez powodu książka stała się bestsellerem New York Times, Wall Street Journal, Waszington Post, Los Angeles Times, Entertainment Weekly. Rok temu doczekała się także ekranizacji w reżyserii Martina Scorsese, w obsadzie Leonadra di Caprio i Roberta de Niro. Film otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym 7 nominacji do Złotych Globów i 10 nominacji do Oskarów. Kto oglądał? Podzielcie się wrażeniami.

Bardzo dobry i poruszający reportaż. Ogrom niesprawiedliwości porusza do głębi. Jest konkretny i zwięzły. Aż trudno uwierzyć, że to prawda i człowiek dla pieniędzy jest w stanie zabijać. Polecam.

Nie za często sięgam po reportaże, ale ten przeczytałem niemal jednym tchem. Historia mnie porwała i pomimo, że odpowiedzi dotyczące głównego wątku przyszły całkiem szybko, a książka skupiła się na pracy śledczych i samego reportera, to wciąż czytało się to świetnie. Nie dziwię się Panowi Scorsese, że wziął się za sfilmowanie tej historii. Bardzo polecam!

Spodziewałam się dużo więcej po tej książce. To typowy reportaż, pełen nazwisk, skrótów nazw instytucji, trudna w odbiorze, wymaga skupienia.
Akcja niby jest ale dzieje się jakoś niemrawo, choć wydarzenia które są to opisane były brzemienne w skutki i mają odbicie w dzisiejszej amerykańskiej rzeczywistości.

Sięgnęłam po "Czas krwawego księżyca" zgodnie z zasadą "najpierw książka, później film". Wspominając to, co przeczytałam, wiele bym dała aby opisane wydarzenia okazały się fikcją literacką. Niestety, w tym wypadku mamy do czynienia z naprawdę mocnym reportażem, bezlitośnie odkrywającym przed nami ludzką bezduszność. Skończyłam go czytać, a dalej siedzi mi w głowie i skłania do refleksji, która towarzyszy ludziom chyba od zawsze - ile człowiek jest w stanie zrobić dla pieniędzy? Wnioski nasuwają się same i są przerażające. Zdecydowanie polecam, choć nie będzie to lekka lektura.

Jak ktoś się podziewa po tej książce wybitnej literatury to się zawiedzie. Temat bardzo ważny, jak traktowani byli rdzeni amerykanie, do czego jest w stanie się posunąć człowiek chciwy. Podobało mi się też to, że autor przeprowadził własne śledztwo, a nie zreferował tylko dochodzenia FBI. Nawet 100 lat temu dziki zachód był naprawdę dziki. Dla równowagi można poznać USA tamtych czasów z Wielkiego Gatsby'ego.

W tym przypadku, niestety, nie mamy do czynienia z fikcją literacką. To się naprawdę zdarzyło, okrutne wykorzystanie, zbrodnie na Osagach, którzy pozwalali, zupełnie bezwiednie, oszukiwać się i wykorzystywać aż w końcu mordować. Niczego nie podejrzewając, zaufali niewłaściwym ludziom, tracili majątek i życie. Obraz okrucieństwa i bezduszności Ameryki tamtych lat. Straszne. Czytałam z zapartym tchem, nie byłam w stanie odłożyć książki, emocje szalały.

Bardzo ciekawa i przerażająca historia, pokazująca do czego są zdolni ludzie, żeby tylko dorobić się fortuny. Polecam.

• Reportaż

David Grann Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI Zobacz więcej
David Grann Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI Zobacz więcej

Video

Video