Niewinny antropolog

The Innocent Anthropologist
Niewinny, antropolog
literatura faktu
dona

Angielski antropolog wyrusza w teren. Jako przedmiot swoich dociekań obiera system obyczajów i wierzeń niewielkiego kameruńskiego plemienia Dowayów. Szybko przekonuje się, że praktyka badań terenowych niewiele ma wspólnego z teorią. Te trudne doświadczenia umie jednak potraktować z niebywałym humorem, a swoje naukowe obserwacje przedstawia w sposób daleki od akademickiego nudziarstwa.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Monia555 | 2015-05-31
Na półkach: 2015, Przeczytane, Studia
Przeczytana: 31 maja 2015

Bardzo cieszy mnie, że książka ta jest moja lekturą na jedne z zajęć oraz fakt, że wykładowczyni nakazała ją przeczytać strasząc wszystkich egzaminem... dlatego, że gdyby nie to, nigdy nawet bym jej nie poznała!

Urzekł mnie styl opisu jaki zastosował autor, który pomimo znalezienia się w tak absurdalnym świecie, przyjmował wszystko, co przynosił mu los. A było tego nie mało i nie były to wcale dobre rzeczy! Nie wiem czy wiąże się to z tym, że takie dzikie ludy mają po prostu odmienny sposób życia i inną filozofię życiową co sprawia, że będąc jak dzieci potrafią nie przejmować się zupełnie niczym czy na wszystko znależć wytłumaczenie (a każdy inny człowiek wsród nich zaczyna zachowywać się tak samo), czy raczej absurdalność pewnych sytuacji była już w takim przesyceniu, że przestało go już cokolwiek dziwić - bo tak wynika z opisu. Jednak stosunek antropologa do Dowayów był jak na mój gust zbyt spokojny, uległy? Spokój z jakim pozwolił sobie wyrwać zęby, wstawić ruszające się...

JLo | 2013-05-23
Przeczytana: 09 lipca 2010

Nie wyobrażam sobie "badacza społecznego" obecnego lub przyszłego, który nie miał przyjemności lektury tej książki. Książka perfekcyjnie napisana, z dużym poczuciem humoru, czyta się często i od deski do deski.
Obowiązkowa lektura pozaprogramowa dla wszelkiej maści socjologów, dziennikarzy, antropologów, psychologów społecznych i tym podobnych "ekspertów".

Pcheleczka92 | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, NA ZAJĘCIA
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Świetnie się czyta, przezabawna!
Taka gratka dla antropologa i łowców przygód ;-)

| 2011-08-01
Przeczytana: marzec 2009

Przy czytaniu uśmiech nie schodzi z ust, a temat wydawołoby się mało śmieszny. Czyżby? Europejczyk z bagażem przekonań i zjadłwszy wszystkie rozumy ląduje w samym środku Czarnego Lądu aby poprowadzić badania antropologiczne nad plemieniem Dowayów.

Hanako | 2016-02-19
Przeczytana: 14 lutego 2016

Jak zapewne znakomita większość, książka wpadła w moje ręce z powodu zajęć na uczelni.
Tak łatwo było się w niej zatracić i zapomnieć, że nie jest to fikcja - wszystkie te wypadki i przypadki wydają mi się takie nierealne!
Zdecydowanie polecam przeczytać dla siebie, w wolnym czasie, nawet bez szczególnego zainteresowania krajami afrykańskimi.

Filip Kierzek | 2011-03-27

Humor tej książki jest powalający :-)

Cyfranek | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Nie wiem, czy książka jest autorstwa prawdziwego antropologa, ale tak czy inaczej zawiera tak wiele ciekawych przemyśleń o nauce jak i tak ciekawe spojrzenie na Afrykę, że nie ma to większego znaczenia.

Reacher1030 | 2013-11-19
Przeczytana: listopad 2013

Świetna książka, nie tylko dla osób interesujących się antropologią, napisana z dużą dozą ironii oraz wielką ilością przezabawnych anegdot.

Andrzej Belgrad | 2013-01-11

sympatyczne