Sprzątacz

Okładka książki Sprzątacz Mark Dawson
Okładka książki Sprzątacz
Mark Dawson Wydawnictwo: Word Audio Publishing International Cykl: John Milton (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
John Milton (tom 1)
The Cleaner
Word Audio Publishing International
2023-03-27
2023-03-27
Marek Fedyszak

W zasadzie można pominąć rozdziały od 2 do 5, bo kompletnie nie mają znaczenia dla tego co teoretycznie zostało zapowiedziane na początku. Zakończenie też raczej luźno wiąże się się z początkiem, więc nie polecam tej książki miłośnikom sensacji.

Dziwaczna książka. Bohaterem jest ktoś w rodzaju Jasona Bourne’a dla ubogich. Wszystko toczy się w oparach brytyjskiej antykultury przypominających wymarzone przez marksistów rewolucje, rozpierduchy, szał niszczenia i okradania. Normalnych ludzi prawie tam nie ma, a jak się pojawiają, to źle kończą. Totalny chaos aksjologiczny. Bydlaki rządzą.
Nasz bohater nie jest lepszy od popaprańców demolujących świat i ma trochę kiepskich epizodów w życiu za uszami, tyle że w którymś momencie z jakiegoś nieznanego powodu budzi się w nim empatia.
A to w takim odrażającym świecie źle. Bardzo źle.
Kolejny pisarz brytyjski ukazuje BRYTOLAND, jako miejsce tak chore, że już wolę naszych rodzimych psychopatów od tamtejszych bezempatycznych, bezmózgich, złodziejskich i morderczych.
Trochę ta opowieść wydaje się być bez polotu, bez lekkości, taka przyciężkawa, mocno naciągana historia. A na dodatek tak się jakoś kończy czy nie kończy. Nie wiadomo. Pewnie to wstęp do kolejnego tomu, choć żegnamy tymczasem naszego GIEROJA podupadłego na zdrowiu.
Moje odczucia są tak bardzo ambiwalentne, że doprawdy nie wiem, czy tę książkę komukolwiek polecać, czy nie.
Dałem piąteczkę, na środku skali, bo powieść w ciekawej formie obnaża skutki obowiązującego dziś wszędzie marksistowskiego wychowywania następnych pokoleń.

Nasz bohater nie jest lepszy...

Takie sobie. Da się przeczytać, ale myślę, że dalszy ciąg, czyli następne przygody Miltona będą już tylko lepsze.

Da się to czytać, bo wciąga akcja, ale psychologiczne motywacje na poziomie Dzieci z Bullerbyn.
Bunt 15 latka przełamany motywacyjną gadką?
Panie Dawson, świat poszedł od tych lat do przodu, a Pan wyraźnie nie.

Bunt 15 latka przełamany motywacyjną gadką?
Panie Dawson, świat poszedł od tych lat do przodu, a Pan wyraźnie nie.

• Sensacja
  • Legimi powieści