Drelich. Nim braknie tchu

Okładka książki Drelich. Nim braknie tchu Jakub Ćwiek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Drelich. Nim braknie tchu
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: PulpBooks Cykl: Drelich (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Drelich (tom 2)
PulpBooks
2023-03-31
2023-03-31
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Drelich. Nim braknie tchu

przeczytanych książek 356 napisanych opinii 62

Ależ syta kontynuacja części pierwszej.
Ależ mnie ta książka zrobiła. Ależ tu było emocji! Panie Ćwiek, no nie wiem, czy to nie najlepsza z Pana książek.

Standardowo - od baboli logicznych i minusów:
1. Tych pierwszych, takich znaczących, nie uświadczyłem. Było nieco drobnostek, ale nic, co zaburzałoby mi czytanie.
Może trochę mało wiarygodne wydawało mi się wciąganie losowych ludzi w sektę, bo taka była córka Drelicha dla sekty. Biorąc pod uwagę jej wiek, szansa na powodzenie wydawała mi się mała, bo ona nie była miejscowa - i jasnym było, że będzie musiała wrócić, lub nawet prawnie rodzice będą mogli ją ściągnąć - bo nie była pełnoletnia.
2. Z minusów - cholernie, przecholernie żałowałem, że nie doszło do sytuacji, w której córka Marka po tym, jak ją zgarnęli, nie wróciła jednak do sekty - że udało się ją utrzymać.
Ależ to by podbiło poprzeczkę, ależ to dodałoby ognia, jakże trudno byłoby z tego wyjść! Ciągle czekałem na tę chwilę, gdy ona nawieje i wróci, a tu figa z makiem ;( Szkoda, bo później pozostała męska robota i mordobicie - czyli "łatwizna".

Z plusów, które na serio mnie ujęły - ewidentnie czuć było klimat sekty. Aż zaskakująco, momentami miałem dreszcze. Kamaz był dość genialny w swej postawie (choć spodziewałem się kilku innych zagrywek po nim). Nawet ten jego pozorny honor.
Największy plus książki, to jednocześnie jej największy minus. Zapytacie jak?
Ano prosto.
Czekałem na walkę Drelicha z Kamazem, jak czołgający się po pustyni człowiek na wodę.
I dostałem ją.
Dostałem ją realną, taką jak powinna być, ale nie taką, jak chciałem. Tak jak zachował się Marek, zachowałby się każdy rozsądny wojownik.
A jednocześnie szlag mnie trafił, bo czułem, że tam było miejsce na mega walkę, zwłaszcza, ze są one w Drelichu na niemalże najwyższym poziomie.
Pewnie wiele osób czuło się tym jednocześnie zawiedzionych - i usatysfakcjonowanych.
Paradoks? Tak :)

Ależ syta kontynuacja części pierwszej.

Standardowo - od baboli logicznych i minusów:
Może trochę mało wiarygodne wydawało mi się wciąganie...

Dobra, polska literatura. Moze nie kryminal, raczej obyczajówka ale prawdziwie napisana. Polecam, nie bedzie to strata czasu.

Ważny, zaskakująco rzadki w literaturze temat sekty, przemaglowany z różnych punktów widzenia. Co prawa jak zwykle u tego autora, przewija się mnóstwo akcji typu "zabili go i uciekł". Z drugiej strony - kto nie lubi superbohaterów z robinhoodowskim zacięciem?

Rrrrum, trrach, brzdęk, tuptuptuptuptuptup, szszszsz, szuszuszu, bęcbęc, aaaaa - akcja jak się patrzy.
No a do tego, tak jak w pierwszej części, normalne dialogi wycięte z życia, ludzie wiarygodni, znajomi z Prosto w splot, jeszcze więcej dobrej rozrywki. Szczególny props za postawienie na kontrze sekty, i to bynajmniej nie religijnej, lecz takiej, którą człowiek - zwłaszcza zmęczony tempem współczesnego życia - mógłby się nawet dość łatwo zainteresować. Nie pamiętam, czy w polskiej literaturze sensacyjnej zdarzył się już taki przeciwnik - a w każdym razie tak ciekawie napisany. Kamaz ocieka charyzmą i jednocześnie budzi strach, członkowie Rodziny są prawidłowo pogubieni i - jak bandyci z poprzedniego tomu - każdy z nich ma swoje indywidualne cechy, dzięki którym nie zlewają się ze sobą w nudną, jednolitą masę, lecz są rozpoznawalni i zapadają w pamięć.
Lektor, Filip Kosior, znowu dodaje bonusowych punktów do tej historii.

Pierwsza część Drelicha to była moja ulubiona książka 2022 roku dlatego miałam bardzo wysokie oczekiwania od tej części - no i się nie zawiodłam, w tej książce po prostu wszystko się zgadza!

Mocne.

Mocne.

Po prostu zajebiste.

Po prostu zajebiste.

Trudno nie polubić Drelicha za jego opanowanie i błyskotliwy umysł. Jest o wiele naturalniejszy niż Profesor z "Domu z papieru", a dzięki niezwykłej relacji z rodziną też bardziej ludzki. Tematyka sekt mnie zawsze porusza i zaskakuje, a motyw manipulacji na tak dużą skalę budzi grozę. Kuba prowadzi akcję wybornie - z fajerwerkami (jak akcja w galerii),ale i niekiedy w ciszy (jak sceny na ranczu),przesycając czytelnika strachem. Doskonała kreacja Kamaza i Cypriana.

Bardzo dobra!

Bardzo dobra!

Majstersztyk. Książka genialna w swoim gatunku. Aktualnie w moim prywatnym TOP3.
Uwielbiam nieszablonowe wybory prowadzenia akcji przez autora. Kiedy wydaje się, że wiesz co nastąpi w kolejnej scenie bo przecież masz podświadomie zapisane schematy z filmów akcji dzieje się coś zupełnie innego niż mogłeś przypuszczać. Uwielbiam być tak zaskakiwany przez autora, to jest coś czego szukam w takich książkach.
Fabuła, postacie są świetnie prowadzone od początku do końca, z tą nutą niedopowiedzenia i nieprzewidywalności, która sprawia że wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. I o to chodzi!
Czekam z niecierpliwością na kolejne pozycje z tej serii.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023