Einstein. Jego życie, jego wszechświat

Wydawnictwo: W.A.B.
Einstein. His Life and Universe
Albert Einstein
Pistacia

Wiemy, kim był Albert Einstein. Znamy – przynajmniej pobieżnie – listę jego najważniejszych dokonań, łącznie z najsłynniejszym wzorem świata, pamiętamy o Nagrodzie Nobla, a także bez trudu przywołujemy z pamięci wizerunek uśmiechniętego mężczyzny z bujną, niesforną czupryną. Niezwykłość biografii Isaacsona polega nie tylko na tym, że dzięki niej uświadamiamy sobie, jak mało w gruncie rzeczy...

Niezwykłość biografii Isaacsona polega nie tylko na tym, że dzięki niej uświadamiamy sobie, jak mało w gruncie rzeczy wiemy. I nie tylko na tym, że weryfikuje obiegowe opinie, jak choćby tę o Einsteinie niemiłosiernie ponoć rzępolącym na skrzypcach. Książka Waltera Isaacsona jest wyjątkowa, ponieważ jasno pokazuje, w jaki sposób Albert Einstein został wielkim Einsteinem. Bynajmniej nie było mu to przeznaczone. W trudnych i zniechęcających początkach kariery mógł równie dobrze obrać inną drogę; zostać dyrektorem urzędu patentowego w Bernie lub znakomitym konstruktorem nowatorskich urządzeń elektrycznych. Pomysłowość, upór, pracowitość, wielka wiedza i niespożyta energia – te cechy sprawiły, że wbrew wszelkim przeciwnościom (również takim jak żydowskie pochodzenie) Einstein dostał się do panteonu naukowych sław wszechczasów.

Isaacson opisuje nie tylko życie swojego bohatera; wiele miejsca poświęca też jego naukowej działalności, przystępnie tłumacząc zawiłości jego teorii, a także na każdym kroku podkreśla, czego przede wszystkim powinniśmy uczyć się od Einsteina.

źródło opisu: www.wab.com.pl

źródło okładki: www.wab.com.pl

Lukasz Es | 2019-07-13

Pierwsza połowa świetna. Druga słabsza. Ogólnie warto!

Magnolia | 2019-05-13
Przeczytana: kwiecień 2019

Trochę ciężko się czyta, normalnie chłonę książki, ta zajęła mi dużo czasu. Ciekawe są szczegóły dotyczące jego prywatnego życia. Naukowe wywody musiałam ominąć, choć interesuję się fizyką kwantową, te były nie do przejścia, nudne.

IsaBelle | 2018-10-28

Doszłam do połowy, i zostawiłam bo nie do końca spodobała mi się ta TWARZ Alberta.

Bastet | 2018-08-08
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Książka dla osób mających opanowane przynajmniej podstawy fizyki, bo siłą rzeczy sporo tam pojęć z tej dziedziny;-)
Świetnie przedstawiony Albert jako człowiek, a nie tylko fizyk. Kochający, marudzący, trudny, politykujący etc.
Pierwsza połowa książki wciągająca, ale w drugiej było już ciężko (w której mało fizyki a sporo polityki: kto się z kim i kiedy spotykał etc).
Ale ogólnie polecam.

Audrey60 | 2018-07-08
Przeczytana: lipiec 2011

No cóż, przeczytałam jednym tchem, kosztem nocy :).
Każda biografia ma skazę - w zależności od tego, kto ją pisze albo koloryzuje na tak, albo na nie. Nawet jeśli tak jest z tą książką, to mimo wszystko wyłania się z jej kartek człowiek wybitny, którego nie potrafiliśmy zrozumieć. Uczony, który wyprzedził swój czas.
Isaacson pobłaża swemu bohaterowi, umniejsza dziwactwa. Ale skoro dziś akceptujemy tysiące orzeczeń o pewnej niepełnosprawności intelektualnej i domagamy się uznania go w szkołach i pracy, to dlaczego temu naprawdę wielkiemu uczonemu nie mielibyśmy wybaczyć?
Świetnie się czyta. Brawa dla Jarosława Skowrońskiego za tłumaczenie.

Jarek Zawisza | 2018-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 marca 2013

Albert Einstein to chyba jeden z bardziej wdzięcznych tematów, dla biografów maści wszelkiej.
Toteż i jakość opisania żywota jego, jest powiedzmy sobie dość różna...

Walter Isaacson jednakowoż stanął na wysokości zadania i za pomocą swych słów naszkicował nam portret Alberta, takiego jakim był.

Einsteina większość z nas kojarzy z lekcji fizyki, posiadamy również zdawkową, obiegową wiedzę na temat jego geniuszu.
I niestety w nieświadomości swej powielamy wiele "mitów", jak ten o braku zdolności matematycznych, nie bacząc na to, co on sam mawiał o sobie:

"Nigdy nie oblałem matematyki. Już przed piętnastym rokiem życia byłem całkiem dobry z rachunku różniczkowego i całkowego."

Ale czy tak naprawdę wiemy na czym polegał jego geniusz, jakim był człowiekiem, czego pragnął, czy potrafił kochać, śmiać się i cieszyć życiem?
Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć autor w książce: "Einstein. Jego życie, jego wszechświat"

Jest to pierwsza książka słynnego biografa jaką...

Hubert | 2018-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2018

Dość przyzwoita biografia, autor umiejętnie dotarł do wielu źródeł, jednak autor za mało skupił się na biografii i osobowości fizyka (chociaż tego oczywiście nie brakuje), a za bardzo na jego teoriach. Momentami książka aż za bardzo przypomina podręcznik do fizyki współczesnej.

Polecić polecam, dużo się dowiedziałem, jednak po autorze genialnej biografii Jobsa spodziewałem się czegoś dużo lepszego!

Carmel | 2017-11-24
Na półkach: Przeczytane, Fizyka_1
Przeczytana: 24 listopada 2017

Albert Einstein to człowiek, który współtworzył XX-wieczną rewolucję w rozumieniu czasu i przestrzeni. Same publikacje, które w wolnych chwilach w 1905 przygotował pracując w urzędzie patentowym, zasługują na trzy Nagrody Nobla. Do tego stworzenie Ogólnej Teorii Względności (OTW) wystarczyłoby, na co najmniej kolejną. Nie jest to moje opinia wartości jego osiągnięć, tylko kolejnych pokoleń uczonych, którzy korzystają z wkładu noblisty w rozwój nauk ścisłych.

Walter Isaacson w obszernej biografii wielkiego fizyka "Einstein. Jego życie, jego Wszechświat", skrupulatnie i z talentem opowiedział historię pełną zwrotów akcji i ludzkiej niedoskonałości. Rozkład akcentów pomiędzy tematy, które autor przedstawił, odzwierciedlają trzy światy absorbujące samego geniusza. Te warstwy, to prywatność pracy nad teoriami z kartką i notatnikiem, relacje rodzinno-przyjacielskie i aktywność społeczno-polityczna. Każda z osobna opisałaby nieprawdziwego Einsteina. Wszystkie razem pokazują człowieka...

ale_nie | 2017-11-03
Przeczytana: listopad 2017

Rewelacyjna eskapada przez niezwykłe życie geniusza, pełna nowinek naukowych zrozumiałych dla większości zainteresowanych. Bogata także w tło historyczne, umożliwiające lepsze przeniknięcie do czasów Einsteina i rzetelniejszy odbiór wielu zdarzeń, decyzji i poglądów.
Dobrze się czyta, niejednokrotnie bawi, wzrusza, daje duże pole na refleksję odbiorcy. Świetnie wyważona!

Maks | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017

Niby nie wypada powiedzieć, że książka o Einsteinie jest nudna czy nieciekawa, bo nie jest ale nie jest to również jakieś wybitne dzieło, ot biografia ..