Einstein. Jego życie, jego wszechświat

Einstein. His Life and Universe
Albert Einstein
Pistacia

Inne wydania

Wiemy, kim był Albert Einstein. Znamy - przynajmniej pobieżnie - listę jego najważniejszych dokonań, łącznie z najsłynniejszym wzorem świata, pamiętamy o nagrodzie Nobla, a także bez trudu przywołujemy z pamięci wizerunek uśmiechniętego mężczyzny z bujną, niesforną czupryną. Niezwykłość biografii Isaacsona polega nie tylko na tym, że dzięki niej uświadamiamy sobie, jak mało w gruncie rzeczy...

Niezwykłość biografii Isaacsona polega nie tylko na tym, że dzięki niej uświadamiamy sobie, jak mało w gruncie rzeczy wiemy. I nie tylko na tym, że weryfikuje obiegowe opinie, jak choćby tę o Einsteinie niemiłosiernie ponoć rzępolącym na skrzypcach.
Książka Waltera Isaacsona jest wyjątkowa, ponieważ jasno pokazuje, w jaki sposób Albert Einstein został wielkim Einsteinem. Bynajmniej nie było mu to przeznaczone. W trudnych i zniechęcających początkach kariery mógł równie dobrze obrać inną drogę; zostać dyrektorem urzędu patentowego w Bernie lub znakomitym konstruktorem nowatorskich urządzeń elektrycznych.
Pomysłowość, upór, pracowitość, wielka wiedza i niespożyta energia - te cechy sprawiły, że wbrew wszelkim przeciwnościom (również takim jak żydowskie pochodzenie) Einstein dostał się do panteonu naukowych sław wszechczasów. Isaacson opisuje nie tylko życie swojego bohatera; wiele miejsca poświęca też jego naukowej działalności, przystępnie tłumacząc zawiłości jego teorii, a także na każdym kroku podkreśla, czego przede wszystkim powinniśmy uczyć się od Einsteina.

źródło opisu: www.wab.com.pl

źródło okładki: www.wab.com.pl

macierzanka | 2011-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moimi wrażeniami płynącymi z niezwykłej książki Waltera Isaacson’a zatytułowanej „Einstein. Jego życie, jego wszechświat”, książki która w moim osobistym rankingu stała się najlepszą książką jaką przeczytałam w mijającym 2011 roku i jedną z najlepszych jakie w ogóle przeczytałam.

Zacznę od tego, że książka otrzymała nagrodę Quill dla najlepszej biografii 2007 roku co znajduje zrozumienie pogłębiające się wraz jej każdą kolejną przeczytaną stroną. Dokładnie widać bowiem, chcę to bardzo mocno podkreślić, wprost tytaniczną pracę Pisarza, która przekłada się na wprost imponujący efekt poznawczy niekwestionowanego geniusza wszechczasów. Aby oddać najdokładniej i najbardziej wiarygodnie wielowymiarową postać Einsteina Isaacson sięgał do różnorodnych źródeł. Przypisy rozciągają się na 125-ciu ostatnich stronicach i obejmują odwołania przede wszystkim do ogromnie licznej korespondencji nie tylko prowadzonej przez uczonego, następnie artykułów,...

laurence | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

„Einstein” Waltera Isaacsona jest bardzo ciekawą biografią twórcy szczególnej teorii względności.
Książka, napisana lekko i bez matematycznych zawiłości, opowiada fascynującą historię geniusza. Czytelnik zostaje niemalże postawiony obok uczonego i razem z nim uczestniczy w jego niezwykle barwnym życiu. Isaacson kreśli słowami obraz człowieka dowcipnego, ciekawego świata, wrażliwego, pokornego i nad wyraz upartego, a jednocześnie nieradzącego sobie z uczuciami i uciekającego przed nimi w matematyczne równania.

Albert Einstein to ciekawa postać nie tylko w świecie nauki. Jego podejście do życia, ludzi, polityki i innych dziedzin jakie dotykają każdego człowieka jest nietuzinkowe, a przez to warte poznania. Einstein to nie tylko naukowiec, którego teorię rozumie niewielu fizyków nawet dziś, 70 lat po jego śmierci, ale człowiek o „pięknym umyśle” i wielkim sercu.

Walter Isaacson stanął na wysokości zadania i pięknie pokazał tę postać w swojej książce. Po jej przeczytaniu...

Robert | 2012-08-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Pan Walter ponownie zachwycił. Wprawdzie tę książkę napisał dużo wcześniej niż biografię Steve'a Jobs'a, nie mniej jednak książka ta wcale nie jest gorsza.
Początkowo lektura przeraża - jest bardzo duża (nie wiele brakuje do formatu A4) i do tego przeszło 600 stron (wprawdzie ok. 70 stron to przypisy, ale i tak zostaje dużo do wyczytania). Wiele osób, którym się pochwaliłem, że to będę czytał stwierdziły, że takiej książki nawet do ręki by nie wzięli - nie dość, że o Einsteinie i jego teoriach to jeszcze taka wielka! W moim przypadku miałem tylko jedną myśl: "ciekawe jak długo będę to czytał". Gdy przekroczyłem połowę książki (a nastąpiło to tak szybko, że nawet nie zauważyłem kiedy!) już zaczynałem odczuwać smutek z powodu tego, że "za chwilę" skończę książkę i będę miał nadal głód czytania tej książki...

Książka faktycznie posiada wiele terminów i wyjaśnień związanych z fizyką (główne nurty to szczególna i ogólna teoria względności, fizyka kwantowa i fizyka newtonowska) oraz...

| 2013-11-01
Przeczytana: 28 października 2013

Zdecydowanie jedna z najbardziej wartościowych książek, które do tej pory przeczytałem...

Einstein to dla mnie autorytet pod wieloma względami. Postać barwna, charyzmatyczna, pełna cech i postaw godnych naśladowania.

Sama książka napisana spójnie. Isaacson wykonał rewelacyjną robotę kondensując wszystkie zebrane o Einsteinie informacje w tym ponad 500-stronicowym dziele.

Polecam przede wszystkim osobom, które chcą od życia więcej...

Marcin | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 lutego 2014

Biografia, którą z czystym sumieniem można polecić każdemu. Dobrze napisana, poparta bogatym materiałem źródłowym, była konsultowana ze znaczną liczbą specjalistów, którzy pomogli autorowi zredagować trudniejsze fragmenty, opisujące zagadnienia fizyczne. Znaczna liczba stron może w pierwszej chwili przytłaczać, jednak czyta się płynnie. Jest to zasługa umiejętnego przechodzenia autora między kolejnymi wydarzeniami z życia Einsteina. Z chęcią sięgnę po kolejną biografię tego autora.

Bartosz Kamejsza | 2015-03-09
Na półkach: Ebook, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2015

To właśnie ta książka sprawiła że Steve Jobs przekonał jej autora Waltera Isascsona aby spisał jego biografię. Moja droga była odwrotna. Pełen uznania do przemyślanego prezentowania życia Jobsa i obiektywizmu oraz drobiazgowości jaka cechowała jego biografię sięgnąłem po "Einstein, jego życie, jego wszechświat".

Biografia Alberta Einsteina pokazuje nam człowieka światłego, zdecydowanie wyprzedzającego swoimi poglądami czasy, w których przyszło mu żyć. Prawdziwy kosmopolita, pacyfista, orędownik wolności obywatelskich. Fascynujące są fragmenty poświęcone jego wysiłkom nad ostrzeżeniem świata przed nazizmem, czy krytykujące państwo Izrael za walkę z Palestyńczykami.

Przeszywające strachem są natomiast opisane dzieje Einsteina w latach 1933-1935, które nieuchronnie przypominają reakcje demokratycznego świata na wydarzenie na Ukrainie w roku 2014. Czytając jak nieporadna była Europa wobec rosnącej siły nazizmu i opętania niemieckiego społeczeństwa nienawiścią czuć ciarki na...

JasiekN | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Studiowanie biografii przychodzi chyba z wiekiem. Piszę tu o podejściu "dobrowolnym" a nie, wynikającym z kolejnych etapów koniecznej edukacji :-) . To już druga biografia tegoż autora i przyznać muszę, że jest skrojona dobrze. Narracja bywa męcząca, szczególnie w szczytowych okresach aktywności intelektualnej Bohatera, gdzie autor stara się jakoś nam wytłumaczyć ciąg myślowy, którego kresem jest Teoria Względności. Nie mniej, nie ma co się stresować, skoro sam Einstein w komentarzu do książki opisującej Teorię, sam napisał, że rozumie ją pewnie ze dwanaście osób na świecie... Jak się przez to "przebrnie", to już jest fantastycznie! Einstein był geniuszem, a przy tym- uroczym człowiekiem ponad miarę kilku epok. Po przeczytaniu książki odczułem żal, że już go nie ma... BARDZO brak nam obecnie autorytetów tej miary, takiego formatu i przy tym wszystkim- tak ludzkich... I jeszcze jedno- ja też uważam, że Bóg nie gra w kości!

Konpos | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Walter Isaacson jak zawsze stanął na wysokości zadania i uczynił z pisanej przez siebie biografii prawdziwą ucztę nie tylko dla fizyków i pasjonatów, ale dla każdego, kto chciałby poznać choć w małej części życie i twórczość geniusza jakim był niewątpliwie Albert Einstein. Książka ta wymaga pewnej znajomości podstaw fizyki i odrobinki matematyki, by w pełni zrozumieć implikację odkryć i sposobów rozumowania Einstein'a i innych fizyków. Jednak każdy kto skończył liceum poradzi sobie ze zrozumieniem treści naukowej zawartej w tej książce.

Michał | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Nie mam za dużego doświadczenia z biografiami i akurat tą czytało mi się z biegiem czasu jakby trochę ciężej i wolniej, mimo iż jest napisana w sposób jasny i przejrzysty a przy tym skrupulatny (masa przypisów).

Dzięki tej książce poznałem Einsteina z szerszej perspektywy i była to miła znajomość. Nie orientuję się w innych biografiach na temat Einsteina ale myślę, że lepiej napisanej się nie znajdzie.

Piekar | 2014-03-31
Przeczytana: 2013 rok

Moja pierwsza i wysoce prawdopodobnie ostatnia biografia ever.
Już jakiś czas temu mając nieco więcej niż wypadałoby wolnego czasu wpadła mi w ręce pewna niewielka książka od której zaczęła się moja fascynacja astronomią. Zgłębiając kolejne pozycje wydawnicze nie trudno było zauważyć małej grupki ludzi których nazwiska co rusz się powtarzały. Wśród tych nazwisk nader często powtarzało się nazwisko pewnego żyda- Einstein.
Typ większości średnio wykształconych ludzi znany chociaż nie każdy zapytany byłby w stanie powiedzieć z jakiego powodu. Zapewne większość byłaby w stanie opisać wygląd ów człeka i na tym prawdopodobnie by się zakończyło.

Ja chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o tymże człowieku niż oferuje wikipedia zaryzykowałem kupno jednej z grubszych książek w moim dotychczasowym życiu. Bardzo mnie ciekawiło kim był człowiek który całkiem mocno sponiewierał fizykę jak i światopogląd początku dwudziestego wieku.

Urodzony w Ulm, wywrotowiec od najmłodszych lat, skromny...