Wszystko jest wojną. Jak mocarstwa zrobiły z ciebie broń

Okładka książki Wszystko jest wojną. Jak mocarstwa zrobiły z ciebie broń Mark Galeotti
Okładka książki Wszystko jest wojną. Jak mocarstwa zrobiły z ciebie broń
Mark Galeotti Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
The Weaponisation of Everything: A Field Guide to the New Way of War
Znak
2023-04-26
2023-04-26
Arkadiusz Romanek
technologie wojna hybrydowa cyberatak

Ciekawa, nawet bardzo ciekawa. Pozycja ta uświadamia, że kraje, państwa są bezwzględne i wykorzystają każdą rzecz, każdą osobę, każdą informację, każdą możliwość aby mieć przewagę. Niemniej mam kilka zastrzeżeń do autora jako historyka, bądź tłumacza, bo szczerze nie wiem jak jest w oryginale. Chodzi o sformułowania naziści, faszyści. Inne kraje są wymieniane z nazwy ale Niemcy. To nie były niemieckie obozy koncentracyjne, tylko nazistowskie, to nie Niemcami rządzili Naziści, tylko Rzeszą. Do tego to nie upadek Muru Berlińskiego obalił reżim i zapoczątkował antykomunistyczne rządy pozostałych państwach bloku wschodniego. Pomijając "drobne" nieścisłości książkę warto przeczytać.

Cytaty:

"Włochy po przejęciu władzy przez faszystów, Rzesza rządzona przez nazistów, ZSRR rządzony twardą ręką przez Stalina oraz imperialistyczne Japonię."

"Za przykład może posłużyć fascynująca historia ballady Wind of change (1990) zachodnio niemiecki grupy Scorpions. Ten utwór stał się czymś w rodzaju hymnu rewolucjonistów, którzy w 1989 roku obalili mur berliński, a wraz z nim enerdowski reżim, a następnie antykomunistyczne rządy w pozostałych państwach bloku wschodniego."

"W cieniu nazistowskich obozów koncentracyjnych."

Autor jest stronniczy i wprost kłamie w połowie tekstu. Np. stwierdza że propagandę uprawiają tylko Rosja i Chiny, a USA i reszta zachodu jest nieskazitelnie czysta jak dziewice orleańskie. Niestety zawiodłem sie , bo wcześniej wpadła mi w ręce inna jego pozycja , gdzie nie oceniał a opisywał. Ale widać od lutego 2022 nie ma miejsca na prawde, tylko na propagandę typu : "sława ukrainie", "sława banderze"

Żeby rozumieć współczesny świat trzeba zapoznać się z tą pozycja,wtedy jaśniejsza stanie się rzeczywistość(co komu sprzedaliśmy i dlaczego i czy za tym stoi Arabia Saudyjska czy Pekin,równocześnie wyskakują protesty w Polsce i Europie rolników w sytuacji wojny na Ukrainie,kto to inspiruje)polecam zaangażowanie umysłu i dalsze dociekania a inspiracją niech będzie ta pozycja. Ponieważ piszący jest Anglikiem nie ma tam nic o brexicie i to co obniża note to jego stosunek do największego przekrętu współczesnych czasów mianowicie covidu 19,w ogóle o nim nie wspomina,wręcz czuć że w to wierzy,to wywołuje u mnie duży niedosyt i rozczarowanie

Książka jest zbiorem przykładów potwierdzających tezę zawartą w tytule. Choć jest przepełniona ciekawą wiedzą i oryginalnym spojrzeniem na rzeczywistość, to jednak styl autora jak i sposób przedstawiania faktów pozostawia wiele do życzenia. Książkę czytało się ciężko, a nierzadko miałem wrażenie, ze autor gubi wątek.

„Jesteśmy wolni. Wolni, by się podporządkować.”

Nie tyle wszystko jest wojną, jak oznajmia tytuł, a wszystko jest wykorzystywane jako narzędzie wojny. Mark Galeotti ukazuje, że współczesne powiązania między państwami i narodami, wyjątkowo silne, rozległe i różnorodne, bazują na ekstremalnej konkurencyjności i niestabilności, wymagają biegłości w grze pozorów, politycznych, ekonomicznych i kulturalnych. Daleko od jednoznaczności, kto jest wrogiem i przeciwnikiem, a kto przyjacielem i sojusznikiem, ze względu na sprzeczne kierunki interesów i ambicji. Ciężar wojny przenosi się z militarnych starć na pozamilitarną arenę. Pojawiają się nowe pola bitew, sposoby i narzędzia prowadzenia działań wojennych, zmienia się domena armii, definicja porządku globalnego, bezpieczeństwa, instrumentów obrony państwa i społeczeństwa.

Konwencjonalne myśli taktyczne ustępują miejsca rywalizacji bez zbrojnej walki, bez oficjalnego wypowiedzenia, za to w hybrydowym wydaniu. Z aktu czysto fizycznego do kampanii toczących się w wyobraźni i zbiorowej świadomości poprzez operacje informacyjne. Dezinformacja, cyberataki, demoralizacja, przestępczość, podstęp, terroryzm, ale również wykorzystanie prawa, gospodarki, sankcji, embarga, humanitaryzmu, pomocy, migracji, sztuki, literatury i nauki. Oczywiście, liczy się polityka, informacja, lobbying, propaganda, public relations, korupcja, pozyskiwanie wpływowych decydentów. Manipulacja kursem walut, popieranie bojkotów, tworzenie nielegalnych struktur i nadawanie im opiniotwórczych cech. Praktycznie wszystko zostaje bronią wojenną, także wewnętrzne i zewnętrzne społeczeństwo, społeczności, grupy, instytucje, czy jednostki. Galeotti obrazuje jak ważnym jest zmiana podejścia, by dostosować się do nowych wyzwań, w tym prywatyzacji wojny.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/06/wszystko-jest-wojna.html

„Jesteśmy wolni. Wolni, by się podporządkować.”

Solidne opracowanie różnych aspektów "hybrydowej wojny" w skali globalnej lub raczej Amerykańskiej perspektywy, Polska jest wymienienia dosłownie 3 razy a UE jest graczem 4 planu. Autor porusza bardzo szeroki zakres tematów od wojny informacyjnej na mediach społecznościowy, w popkulturze w aspekcie prawa i przestępczości zorganizowanej.

Autor wychodzi z tezy, i dalej często do niej wraca że obecnie mamy "rensesns wojny". Książka jest ciekawa pozycja aby spojrzeć na współczesne konflikty.

Kilka ciekawych fragmentów.
„So what can we do about it, in this age of what Henry Farrell and Abraham Newman call ‘weaponised interdependence’? We all need to trade, to invest, to travel and to connect, so the answer cannot be autarky, an attempt to create hermetically sealed economies. The use of economic warfare and positive and negative influence is likely only to increase. ”

„To deal with them, law enforcers may need new or better laws – especially when it comes to ‘dark money’ – but generally require both the resources to do the job and also the space to do it.”

Autor wychodzi z tezy, i dalej...

• Do kupienia
  • Reportaż
  • Geopolityka
  • Polityka
  • 1. 7. Polityka, Politologia i Filozofia Polityczna

Dodaj cytat z książki Wszystko jest wojną. Jak mocarstwa zrobiły z ciebie broń