Okładka książki W trybach chaosu. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat Max Fisher
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2023
2023-05-31
2023-10-10
Mateusz Borowski
Inne

Witajcie w świecie mediów społecznościowych, jakich nie znacie. Osobiście uważam, że to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto ma lub zamierza mieć konto w social mediach. Należy przeczytać nie po to, aby przestać korzystać z tych platform, ale po to aby, mieć świadomość i rozsądniej korzystać z dobrodziejstw technologii. Theatrum mundi, w którym reżyserem jest algorytm. Książka jest owocem kilkuletniego śledztwa, które autor przeprowadził, jego tezy potwierdza bogata lista przypisów.

"W trybach chaosu. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat" jest reportażem stworzonym przez Maxa Fishera, który poprzez wiele lat badań sprawdził jak wszechobecne w ostatnich latach media społecznościowe wpływają na nas czyli użytkowników tego medium. Autor poprzez liczne badania udowadnia jak popularne platformy, z których korzystamy m.in Facebook, X (dawniej Twitter) czy Youtube, poprzez algorytmy mające na celu podsunięcie nam do obejrzenia wiele kontrowersyjnych treści wpływają na nasze postrzeganie świata oraz jak wywołują światowe konflikty - m.in zbrodnie na Sri Lance, oraz inne wydarzenia - wybór D. Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych czy choćby zamieszanie związane z fake newsami odnośnie szczepionek na koronawirusa Covid 19. Fisher wyjaśnia jak poprzez proste działania czyli np. wyłączenie algorytmów na Facebooku można by było uniknąć wielu konfliktów na świecie oraz pokazuje dlaczego wielkie firmy z Doliny Krzemowej nie zdecydują się na takie działania.
Jest to genialna książka do przeczytania dla każdego. Pokazuje prawdziwe oblicze mediów społecznościowych, o których wielu z nas nie miało wcześniej pojęcia.
9/10

Bardzo ważna i cenna pozycja w czasach gdy każdy z nas, dziesiątki razy dziennie bierze do ręki telefon i machinalnie skroluje podrzucane nam informacje. Warto poświęcić chwilę na próbę poznania zasad rządzących mediami społecznościowymi, których treści są często głównym źródłem informacji o świecie. Wpływ produktów gigantów technologicznych na nasze życie jest tak oczywisty, że niemal dla wielu niedostrzegalny. Autor poddaje krytycznej analizie skutki działania rządzących mediami społecznościowymi algorytmów, a swoje wnioski popiera badaniami naukowców i obserwacjami aktywistów. Warto nadmienić, że książka skupia się w zasadzie wyłącznie na zagrożeniach wynikających z obecnego sposobu funkcjonowania Facebook'a, YouTube'a i im podobnych i dlatego nie może być traktowana jako przekrojowa praca dotycząca wpływu mediów społecznościowych na ludzkość. Nie ulega jednak wątpliwości, że tezy autora , liczonych obserwatorów oraz badaczy dają dużo do myślenia i pozwalają zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii.
W dzisiejszych czasach medialnej postprawdy pozycja obowiązkowa dla każdego chcącego lepiej rozumieć otaczający go , cyfrowy świat.

Nie jest to latwa lektura. Niby teza jest oczywista. Algorytmy z portali spolecznosciowych radykalizuja ludzi, powoduja konflikty, mowe nienawisci, hejt, a nawet ludobojstwo. Wydawaloby sie, ze teoretycznie wszyscy o tym wiemy, ale nie odnosimy tego do naszego codziennego zycia. A potem przypominam sobie ruchy antyszczepionkowe i plaskoziemcow. Slucham uwaznie mezczyzn wokół siebie i zastanawiam sie skad sie wzial nagle ten szowinzim. Czy zastanawiamy sie na codzien, jak youtube czy tiktok wplywaja na psychike i swiatopoglad naszych dzieci? I wtedy dopiero widzimy, ze to nie jest odlegla teoria, a przerazajaca rzeczywistosc.

Bardzo dużo dowiedziałam się z tej książki i mogę powiedzieć, że po jej przeczytaniu inaczej patrzę na platformy społecznościowe. Niestety, skończyłam ją czytać z poczuciem dużego zmęczenia. Przede wszystkim jest za długa, każda historia była opisana bardzo szczegółowo, mimo że jej konkluzja była taka sama jak w historiach poprzednich. No i polskie wydanie... Dawno nie widziałam tak nieprzyjaznego wydania, gdzie interlinie i marginesy prawie nie istnieją.

Książka, z której główne wnioski każdy z nas powinien poznać. Przerażające fakty na temat negatywnego wpływu na społeczeństwo największych platform społecznościowych. Fajnie napisana.

Teza książki zawiera się w jednym zdaniu: algorytmy w imię zysków FB radykalizują i wpychają do króliczych nor zagubionych białych nacjonalistów. 400 stron męczącego i stronniczego belkotu. Autor dzielnie walczy z logiką, niestety wygrywa ...
2 gwiazdki więcej za pracowitość.

2 gwiazdki więcej za pracowitość.

Mocne 8. Przerażające jest, jak zwykła aplikacja może zmienić świat.

Mocne 8. Przerażające jest, jak zwykła aplikacja może zmienić świat.

Porażająca książka pokazująca jak algorytmy platform mediów społecznościowych meblują świat dookoła nas. I nie chodzi o jakieś drobiazgi, czy uzależnienia, ale o to jak z niczego może powstać ruch, który dopuści się ludobójczych napadów w Mjanmie, czy posteruje atakiem na amerykański Kapitol, albo wybierze za nas prezydenta kraju. Niby wiadomo już że tak jest i wiadomo co zrobić, ale niestety, ci którzy mogą temu przeciwdziałać pozostają głusi na ostrzeżenia, bo liczy się klikalność i miliardowe zyski płynące do ich kieszeni. Wiedzą za to co robić, żeby sieć wciągała nas coraz głębiej i głębiej.
My nic nie możemy poradzić na działanie mediów społecznościowych, ale możemy zatrzymać się, policzyć do 10 i zastanowić zanim udostępnimy kolejny post nakręcający agresję, szerzący kosmiczne teorie spiskowe, albo wpiszemy komentarz głoszący kłamstwa i fake newsy. I nie wierzmy we wszystko co głoszone jest w internecie. Rozum służy do tego, żeby go używać.

Jedna z najstraszniejszych książek naszych czasów, bo opisuje najstraszniejsze i najbardziej przerażające zjawisko naszych czasów czyli tzw. fonoholizm. Koniecznie przeczytaj, bo daje dobry ogląd w to, co z naszym społeczeństwem obecnie nie tak.

• Reportaż
  • Do kupienia
  • Literatura faktu

Max Fisher W trybach chaosu. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat Zobacz więcej