The Servants
978-83-7648-354-2
Londyn, Brighton
Pistacia

Dla jedenastoletniego Marka świat stał się przygnębiający jak zima w Brighton, gdzie wbrew własnej woli musiał zamieszkać wraz z mamą i ojczymem. Stary dom nad morzem, z dala od rówieśników, to nieciekawe miejsce dla chłopca. Ojczym uparł się, żeby mu robić na złość, a mama, dotychczas wesoła i pełna energii, z każdym dniem staje się coraz bardziej roztargniona i smutna. Pewnego dnia Mark...

Pewnego dnia Mark nieoczekiwanie spotyka kogoś, kto ma dla niego nie tylko pyszne ciasto, gorącą herbatę i dobre słowo, ale przede wszystkim klucz do tajemniczego, dawno minionego świata. Mark staje się świadkiem wydarzeń, które pomogą mu uciec od szarej rzeczywistości i być może… wszystko zmienić.

[opis wydawcy]

allison | 2014-07-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 01 lipca 2014

Metaforyczna opowieść o chorobie, przemijaniu, cierpieniu... O przeszłości i przyszłości, które przenikają się tu w magiczny sposób.
To również historia zagubionego jedenastolatka, który nie potrafi odnaleźć się w świecie złożonych problemów dorosłych.

Książka smutna i refleksyjna, ale niosąca też nadzieję. I raczej bardziej dla młodzieży oraz dojrzałych czytelników niż dla dzieci.

Niestety, fabuła ma też wady - momentami jest przyciężkawa, mogą nużyć powtarzające się sytuacje.
Przyznam, że sposób przedstawienia innego świata, ukrytego za tytułowymi drzwiami nieco mnie rozczarował, może dlatego, że spodziewałam się więcej magii i czegoś innego niż opisał autor. Ale to już kwestia moich indywidualnych odczuć.

Polecam lekturę, ale tylko pod warunkiem, że ma się nastrój na coś melancholijnego, refleksyjnego, smutnego. Na nutę optymizmu trzeba sporo poczekać.

LadyDaisy19 | 2014-11-22
Przeczytana: 13 listopada 2014

Muszę przyznać, że książka ciekawie napisana, chociaż sam jej opis mnie nie przekonał do jej przeczytania. Czasem chciałam zakończyć w połowie moją przygodę z tą książką, ale pomyślałam, że skoro zaczęłam, to i skończyć muszę.
Co mi się w niej nie podobało? Akcja strasznie się dłużyła. Moim zdaniem nie było potrzebnych tyle spotkań chłopca z ludźmi z dawnych czasów, dwa, góra trzy by w zupełności wystarczyły, albo przynajmniej wszystko mogłoby się szybciej zadziać, bo w połowie "Za drzwiami" zaczęło przynudzać. Po drugie ciekawi mnie, kiedy bohater książki chodził do szkoły. Codziennie albo odwiedzał swoją starszą przyjaciółkę, albo jeździł na deskorolce. Autor chyba tego nie przemyślał. Ogólnie książka mi się podobała, ale nie mam ochoty do niej wracać.

Inka | 2011-08-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

"Gdy żyjesz wystarczająco długo, zdarza się wszystko. A potem niektóre rzeczy zdarzają się jeszcze raz." - tymi słowami rozpoczyna się i kończy prolog w utworze Michaela Marshalla Smitha "Za drzwiami". Już od tych pierwszych kilku słów wiedziałam, że ktoś, kto tak poetycko i sentencyjnie rozpoczyna swoje dzieło, nie może mnie zawieść. Zaufałam intuicji i nie zawiodłam się. Bardzo spodobał mi się styl pisania pana Smitha. Nie zanudzał, zbędnie nie opisywał i nie relacjonował rozwojów wypadków, a przy tym ciekawie i zachęcająco zapraszał czytelnika w głąb swojej krainy, zapraszał go do zobaczenia, co może go spotkać "za drzwiami". Zanim jednak przeczytałam opis, urzekła mnie okładka. Wiem, że to płytkie, bo po okładce niczego nie można się spodziewać, ale na pierwszy rzut oka wydała mi się taka tajemnicza i jednocześnie spokojna, że od razu chwyciłam tę książkę. A kilka chwil potem wychodziłam z biblioteki z książką w ręku.

"Za drzwiami" to historia jedenastoletniego chłopca - Marka...

Najeyra | 2013-06-28

Nostalgiczna książka, pełna melancholii. Idealnie ukazuje uczucia chłopca z rozbitej rodziny, chorobę matki i tęsknotę za starymi czasami. Czytało się bardzo przyjemnie.

Yumeka | 2011-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Przyznaję, że dałam się zwabić okładce. Ani tytuł, ani opis mnie specjalnie nie zachęciły. Ot, już na pierwszy rzut oka widać, że to dość schematyczna powieść o chłopcu, który (mogłoby się zdawać) ma muchy w nosie, bo nic się nie dzieje, jak on by chciał, ale na szczęście ma świat za drzwiami, który zawsze chętnie odwiedzi i zapomni o problemach.
Być może. Ale czyta się bajecznie.
Najbardziej podobało mi się to, jak wiernie są oddane cechy i myśli dziecka z rozbitej rodziny (nawet jeśli stereotypowe, to bardzo zgrabnie ujęte). Relacja Marka i Davida (ich swoista wojenka) są bardzo naturalne, tęsknota Marka za ojcem prawdziwa i oczywista, tak samo jak konsumpcyjne nastawienie do matki. Pan Smith albo bardzo dobrze się przygotował, albo świetnie pamięta, jak to jest być dzieckiem.
Tutaj pojawia się pytanie o ujęcie tematu. Można to było zrobić na dwa sposoby: walnąć esej w wyszukanym języku albo... napisać powieść, gdzie wszystkie metafory (bardzo z resztą ciekawe i trafne) włożono w...

Fantasmagoria | 2011-09-04
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 września 2011

Nie wiem, jaką ocenę mam wystawić tej książce. Z jednej strony był tam magiczny świat, doskonale opisane uczucia młodego chłopca, walka z chorobą i innymi przeciwnościami losu. Ale z drugiej, była trochę.. nudna. Długo czytałam tą książkę, chociaż jest ona cienka. Strasznie mi się ciągnęła. Jednak zakończenie było super, dające do myślenia.
Ta książka była bardzo nostalgiczna, czytając je czuło się tęsknotę do dawnych czasów. Te czasy łączyły się ze współczesnością.
Takiej książki jak "Za drzwiami" jeszcze nigdy nie czytałam. Na pewno jest dość wyjątkowa.

Kociara | 2015-08-29
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Skusiła mnie okładka, opis nie bardzo. Ale postanowiłam ją przeczytać. Ogólnie książka była niezła. Można w niej znaleźć mądre cytaty, takie trochę życiowe. Dowiedzieć się jak to jest, gdy najbliższa nam osoba jest śmiertelnie chora. Główny bohater, Mark, właśnie z tym musi się zmagać. Z chorą matką, ojczymem, o którym chłopiec myśli, że o niego nie dba oraz brakiem przyjaciół. Jedynym pocieszeniem jest pewna staruszka, która posiada klucz do dawnego życia w domu, w którym mieszkają. Chłopiec odkrywa tam coś, w co nie może uwierzyć.
,,Za drzwiami" mi się dobrze czytało, jednak momentami za bardzo przynudzała. I dalej nie wiem o co chodziło z tym popiołem, aż po kolana. Ktoś mi to może wytłumaczyć? A tak po za tym, cieszę się, że wszystko dobrze się skończyło :)

virginia1982 | 2014-09-23
Przeczytana: 19 września 2014

Po 'Rubinowych czółenkach' miałam chyba nadal ochotę na NIEZWYKŁĄ książkę, tu jednak się nieco zawiodłam. Dlaczego? Uważam, że autor zupełnie nie wykorzystał potencjału, jaki ma (mogła mieć/miała?) ta opowieść. Myślę, że tę historię rozgrywającą się 'za drzwiami' właśnie mógł pociągnąć co najmniej o krok dalej, tak żebym rzeczywiście poczuła się, jak ktoś przeniesiony do innego świata. Plusem jednak jest 'realna' części opowieści, która takie tematy jak: choroba, rozbita rodzina, strata przedstawia bardzo wiarygodnie. Autor albo sam jest dzieckiem z rozbitej rodziny albo tak świetnie przygotował się do tematu. I za to akurat brawo!

Anna | 2016-05-19

Spodziewałam się trochę więcej, myślałam, że będzie bardziej baśniowa, magiczna. Liczyłam na większą głębię. Czytało się dobrze i jest to ładna, refleksyjna opowieść.

Meghan99 | 2013-02-01

Fabuła tej książki jest.... Książka opowiada o..... W sumie ciężko się połapać cała historia jest zbyt zagmatwana.