Enemy of My Brother

Okładka książki Enemy of My Brother J.K. Celińska
Okładka książki Enemy of My Brother
J.K. Celińska Wydawnictwo: NieZwykłe Cykl: The Enemies (tom 1) literatura obyczajowa, romans
The Enemies (tom 1)
NieZwykłe
2023-04-12
2023-04-12
9788383205946
Liceum Zespół New Adult

„ Enemy of My Brother” to książka, do której mam mieszane uczucia. Początek tej historii sprawił, że byłam ogromnie ciekawa, w jaki sposób autorka poprowadzi fabułę, a to dlatego, że czuć było emocje buzujące w żyłach bohaterów i poczucie humoru wprawiło mnie w dobry nastrój. Niestety, jak pierwsza połowa książki wciągnęła mnie całkowicie, tak w drugiej jej części wydawało mi się, że to nie jest ta sama historia. Emocje, które wcześniej mnie kupiły wyparowały. W momencie, w którym powinny one brać górę, bo przecież prawda wyszła na jaw, a główna bohaterka Judy nie emanowała nimi.

Na plus w tej książce zasługują postaci drugoplanowe, które wniosły do tej książki wiele dobrego. Autorka w spójny sposób przedstawiła ich role i mimo że nie zostały one do końca rozwinięte to wydaje się mi, że to był zamierzony proces, by zostawić sobie otwartą furtkę do ich historii.

Tajemnica nienawiści była bardzo dobrze ukrywana, co sprawiło, że w głowie mnożyły się pytania, o co mogło chodzić, natomiast jej rozwiązanie troszeczkę mnie rozczarowało, co nie oznacza, że książka jest słaba.
Czy polecam? Tak, ponieważ myślę, że to jest lekka niezobowiązująca historia, która mimo że niektóre detale tej powieści mnie nie chwyciły, to innym mogą przypaść do gustu.

Super książka. Jest to naprawdę znakomita książka dla nastolatków. Delikatny i emocjonalny romans.

🕊ℛ𝑒𝒸𝑒𝓃𝓏𝒿𝒶 𝓅𝒶𝓉𝓇𝑜𝓃𝒶𝒸𝓀𝒶 🕊

Tytuł: “Enemy of my brother”
Autor: @j_k_celinska
Ocena: 100/10 ✨

Współpraca reklamowa: @wydawnictwoniezwykle

Osiemnastoletnia główna bohaterka Judy Benson ma starszego brata - Nicolasa. Jej przyjaciółki (bliźniaczki na dodatek) mają starszego brata - Jeana Tunnera. Ten z kolei od wielu lat rywalizuje z bratem Judy. Mimo, że bracia się nie znoszą, one dla nich nie zrezygnują ze swojej przyjaźni.

Judy traktuje Jeana normalnie. Po prostu jako brata przyjaciółek. Wszyscy spędzają ze sobą dużo czasu, czy to w szkole czy w domu. Naturalnie ciężko jest się omijać. Jednak tak naprawdę czy byłoby po co?

Jude i Jean zbliżają się do siebie. Nie potrafią też przyznać, że było to dla nich obojętne. Boją się wyznać, że są zauroczeni. Jednak czy będą potrafić to ukryć?

Książka jest bardzo przyjemna i niezwykle szybko się ją czyta. Być może za sprawą tych 260 stron, ale samo pióro autorki jest lekkie. Każdą stronę przekręcałam jeszcze szybciej i z coraz większym zainteresowaniem śledziłam losy bohaterów.

Akcja sprawnie się rozwija, nie zanudza. Oczywiście, że towarzyszył mi też emocjonalny rollercoaster. Nie obyło się bez gniewu, ale co ja poradzę. Jednak większość książki czytałam z uśmiechem na ustach.

Końcówka sprawiła, że zapragnęłam jeszcze więcej i więcej i już nie mogę się doczekać kolejnej części.

Każdy z bohaterów jest inny, ale równie wyjątkowy. No może oprócz Nicolasa. ❗Tylko proszę Was nie oceniajcie książki, bo on was irytował. ON TAKI MIAŁ BYĆ. TAKI BYŁ JEGO ZAMYSŁ. A jeśli Was serio denerwował to oznacza, że autorka świetnie sobie z tym zadaniem poradziła. ❗

Jean mój misiak. Jest totalnym przeciwieństwem typowego książkowego bad-boya. Właśnie za to go uwielbiam! Myślę, że pokochacie go tak samo jak ja!

Uwielbiam też bliźniaczki. Niezwykle charakterne dziewczyny, z różnymi pomysłami w głowie. Podczas sytuacji z nimi, nie dało się nudzić.

Wątek muzyczny też jest świetny. Sama gram na flecie poprzecznym od 7 lat i dzięki temu mogłam jeszcze bardziej zżyć się z książką.

Nie mogę też, nie wspomnieć o wątku lawendy… Czułam się dosłownie jakbym to JA była bohaterką książki - serio! Chyba przez moje zamiłowanie do lawendy hahah

Jeśli szukacie lekkiej książki na wieczór to nie zapominajcie o “Enemy of my brother”. Jest naparwdę godna uwagi.

Dziękuję Ci @j_k_celinska za wiele przegadanych nocy, śmiesznych żartów, rad. Dziękuję za danie mi szansy bycia matką chrzestną Twoich dzieci. Nie poddawaj się i wierz w siebie jeszcze bardziej. Dziękuję za wszystko <3

Buziaki <333

🕊ℛ𝑒𝒸𝑒𝓃𝓏𝒿𝒶 𝓅𝒶𝓉𝓇𝑜𝓃𝒶𝒸𝓀𝒶 🕊

Tytuł: “Enemy of my brother”
Autor: @j_k_celinska
Ocena: 100/10 ✨

Współpraca reklamowa: @wydawnictwoniezwykle

Recenzja

[…]Miłość pojawiała się w najmniej spodziewanym momencie i zmieniała całe nasze dotychczasowe życie. Nie można było tak po prostu wybrać przypadkowej osoby i stwierdzić, że się ją kocha, a ona pokocha nas. Planowanie miłości nie miało sensu ani wartości. Jedynie prawdziwe zrządzenie losu mogło na zawsze połączyć dwie obce sobie osoby i sprawić, że pozostaną ze sobą na zawsze[…]

Hejka Moliki;) mam nadzieję, że u Was wszystko dobrze. Czy zgadzacie się z tym cytatem? A może macie inną definicję miłości?

Czy pomiędzy dwiema osoba czającymi do siebie tylko niechęć, moze zaiskrzyć? Jak się okazuje tak, ale po wielkich przejściach i trudnych momentach. Judy dziewczyna, która jest siostra Nicolasa, który zaś rywalizuje z Jeanem. A on zaś jest bratem przyjaciółek Judy. Los splata im figla i łączy ich drogi na wycieczce. Czy ta dwójka będzie razem? Czy istnieje jakaś granica gdy w grę wchodzi takie uczucie jak miłość?

Nie znałam stylu ani pióra autorki a już mogę powiedzieć, że czekam na następną. Od tej pozycji nie było się jak w stanie oderwać. Dosłownie pochłonęłam ją i łaknę więcej. Podczas czytania, czułam jakbym się wróciła do czasów liceum. Gdzie pojawiały się pierwsze motyle w brzuchu, gdzie pojawiały się miłości, niechęci, fraza kto się czubi ten się lubi. Pierwsze zakochanie, pierwsze wspólne chwile. Normalnie podróż w przeszłość. Książkę czyta się naprawdę szybko, bo fabuła mega pędzi. Dominują naprawdę skrajne emocje. Momentami aż miałam ochotę trzasnąć tych dwoje, aby w końcu zaczęli być ludźmi dorosłymi, a nie zachowywali się jak dzieci. Jednakże koniec przyniósł dziecięca radość i uśmiech na twarzy.

Mega podobała mi się ta część i czekam na drugą, bo coś czuję, że to jeszcze nie koniec problemów Judy i Jeana.

Recenzja

Pomysł na fabułę niczym z Romea i Julii. Dwóch chłopaków nienawidzących się oraz trzy dziewczyny, które bez siebie nie wyobrażają sobie życia.

Pierwszym co muszę już na samym początku zaznaczyć to było tępo w jakim rozwijała się relacja romantyczna. Z samego początku byłam zawiedziona tym jak wolno to wszystko się działo, ale później zrozumiałam dlaczego autorka postanowiła w taki sposób to rozwinąć. Czułam między nimi chemię co jest dla mnie bardzo ważne. A sposób w jaki siebie nawzajem traktowali, był zarazem uroczy jak i troskliwy. Gdy czytałam o tej relacji czułam się jakbym chodziła po lodzie, który w każdym momencie może pęknąć i wszystko zniszczyć.

Bliźniaczki i główna bohaterka to było połączenie bardzo intrygujące. Odnosiłam wrażenie, że one nie są tak mocno zaangażowane w tą relacje jak Judy.

Brata głównej bohaterki jako postać był potrzebny do fabuły, tak samo jak jego kreacja, ale wciąż strasznie mnie irytował sobą.

Książkę będę wam polecać bo byłam zadowolona z lektury jak i samej kreacji bohaterów oraz stylu pisarskiego autorki. Jednocześnie będę czekać na drugi tom tej serii bo jestem strasznie ciekawa co będzie dalej.

Gdybym miała wymienić plusy tej książki, to na liście znalazłyby się dwa punkty:
1. ładna okładka,
2. szybko się ją czytało.

I to by było na tyle.

Masz przyjaciółki, jednocześnie mieszkasz pod jednym dachem z bratem, który nienawidzi się z ich bratem. I to nieco komplikuje, bo jak masz żyć w ciągłym napięciu przy pozornie luźnych spotkaniach?
Judy jakoś daje sobie z tym radę, przynajmniej do czasu, kiedy niespodziewanie zbliżają się do siebie z bratem przyjaciółek. Oboje nie chcą przyznać, że wszystko pamiętają, ani że są sobą zauroczeni. A później okazuje się, że ukrywanie uczuć jest dość... kłopotliwe.

Naprawdę chciałabym powiedzieć, że zalety tej książki nie kończą się na ładnym wyglądzie, ale jak mówiłam już wyżej - nieco zwięźle - jest niewiele lepiej. Naprawdę cieszę się, że historia Judy i Jean'a nie jest rozciągnięta na więcej stron, bo już przy tych dwustu pięćdziesięciu nieźle się wynudziłam.

Co więc mi aż tak przeszkadzało? Już tłumaczę!

Zwykle recenzje piszę według punktów, wśród których zawsze mam dopisek "kilka słów o bohaterach" i tutaj też te kilka słów się znajdzie. Jednak jak zwykle opisuję postaci względem ich zachowań, tutaj mogę tylko powiedzieć, że były one nijakie. Dosłownie momentami nie odróżniałam o kim jest mowa w danym fragmencie - wszyscy zachowywali się niemalże tak samo.

Już nawet nie chodzi o to, że książka to jeden wielki utarty schemat, który został przedstawiony bez żadnych nowości (które z pewnością nadałyby mu ciekawszego wyglądu, a przede wszystkim pozwoliły na realne zainteresowanie, nie tylko znudzony wzrok lecący po literkach). Bohaterowie zwyczajnie nie mieli żadnego tła, przez co nie potrafiłam się wczuć w ich historię.

Całość miała chyba jakiś potencjał, ale po nudzących opisach, już na początku miałam ochotę odłożyć EOMB i nigdy do tego nie wracać. Szczerze się zawiodłam, bo byłam niesamowicie tej książki ciekawa, mówiłam o tym nawet na stories.
Niestety niesamowicie męczyłam się przy czytaniu i z pewnością po drugą część nie sięgnę.

1. ładna okładka,
2. szybko się ją czytało.

I to by było na tyle.

Judy jakoś daje sobie z tym...

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

tytuł: Enemy of my brother [The enemies #1]
autorka: J. K. Celińska
wydawnictwo: NieZwykłe
moja ocena: ✯/5✯, dnf

współpraca barterowa z @wydawnictwoniezwykle 🖤

[q]: miewacie rozczarowania książkowe?

𝑬𝒏𝒆𝒎𝒚 𝒐𝒇 𝒎𝒚 𝒃𝒓𝒐𝒕𝒉𝒆𝒓 zaintrygowało mnie już samymi motywami, a gdy do tego doszła ta piękna okładka to już w ogóle nie mogłam się doczekać aż poznam tę historię.
Niestety po drodze stanęło kilka przeszkód i nie udało mi się polubić tą książką 🙈

Pomysł na fabułę był naprawdę fajny to muszę przyznać, bo autorka wpadła na naprawdę fajny pomysł. Jednak wykonanie już nie było aż tak dobre, moim zdaniem.

Książka nie jest długa bo liczy ponad 250 stron, jednak czytając wydawało mi się jakby miała trzy razy tyle. Bardzo mi się dłużyło jej czytanie, a po odłożeniu książki byłam bliska wpadnięcia w zastój czytelniczy.

Rozumiem, iż książka jest krótka, ale w moim mniemaniu brakowało takiego małego wstępu do historii. Dosłownie od razu przeszliśmy do akcji książki.

Autorka skupiła się bardziej na opisach, niż dialogach, co mi osobiście się nie spodobało. Ja jako czytelnik zdecydowanie bardziej lubię prowadzenie akcji przez dialogi oraz opisy, ale nie takie, które będą człowieka nudzić albo męczyć.
Styl pisania nie był zły, jak na debiut był nawet fajny, ale nie jest on też szczególnie wybitny.

Mimo wszystko gratuluję autorce wydania debiutu i życzę dalszych sukcesów!

Nie odradzam wam sięgnięcia po tę książkę, wręcz przeciwnie; zachęcam was do wyrobienia własnej opinii <3

~ with love, Patrycja 🤍

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

tytuł: Enemy of my brother [The enemies #1]
autorka: J. K. Celińska
wydawnictwo: NieZwykłe
moja ocena: ✯/5✯, dnf

współpraca barterowa z @wydawnictwoniezwykle 🖤

[q]: miewacie rozczarowania książkowe?

Najlepsze przyjaciółki Judy, Alice i Emily są młodszymi siostrami Jeana, który od dłuższego czasu jest mocno skonfliktowany z bratem dziewczyny. Początkowo chłopak, przez swoją niechęć do Nicolasa, trzyma się z dala od jego młodszej siostry. Z czasem jednak przekonuje się, że osiemnastka jest zupełnie inna, niż początkowo mu się wydawała. Wspólnie spędzany czas w towarzystwie Judy, pozwala Jeanowi zbliżyć się do dziewczyny, jednak przyznanie się do swoich uczuć i ich wyznanie staje się trudniejsze niż mógł przypuszczać.

"Enemy of my brother" to bardzo fajnie poprowadzona historia pierwszej, młodzieńczej miłości, która zmierzyć musi się nie tylko z własną nieśmiałością głównych bohaterów, ale i przeciwnościami stawianymi przez starszego brata Judy. To, co z pewnością zasługuje na wyróżnienie to bardzo przyjemny w odbiorze styl autorki, lekkość jej pióra, ale i kreacja Jeana. J.K.Celińska odeszła od schematu królującego w szkole przystojniaka skupionego tylko na seksie, na rzecz bohatera podobającego się dziewczynom, ale i odrobinę niepewnego siebie, dla którego pierwsze zbliżenie jest na tyle ważne, że decyduje się na nie poczekać. Na pewno plusem są realnie zarysowane rozterki młodych ludzi, choć brakowało mi rozwinięcia niektórych wątków. Szkoda, że autorka nie poświęciła więcej miejsca pasji, łączącej głównych bohaterów, a działanie ich zespołu muzycznego, było krótko wspomnianym epizodem ich znajomości. Chętnie dużo lepiej poznałabym też starszego brata Judy, Nicolasa oraz jego doświadczenia wynikające z jego problemów i mam ogromną nadzieję, że doczekam się tego w kolejnych częściach tej serii. Brakowało mi też silniejszego akcentu konfliktu między Jeanem i Nicolasem, który początkowo nadawał biegu przedstawianym wydarzeniom. Sama relacja głównych bohaterów podobała mi się bardzo. Ich niedojrzałość, świetnie oddawała ich wiek, ich niezdecydowanie pasowało do ich charakterów. Ich więź rozwijała się stopniowo, swoje fundamenty stawiała na długich rozmowach, wspólnym spędzaniu razem czasu, odkrywaniu swoich zalet, ale i wad. Ponieważ książka ta nie jest długa, czyta się ją naprawdę ekspresowo, a czas z nią spędzony pozwala naprawdę dobrze się zrelaksować. Ze swojej strony Wam ją polecam, a ja już teraz wyczekuje kolejnego tomu tej serii.

Książka niestety mnie nie porwała, co widać po ocenie. Jedynymi plusami jest to, że ten motyw enemy to lovers był naprawdę spoko i rozdziały były odpowiedniej długości (nie za krótkie, nie za długie) . Jednakże fakt tego jak bardzo cringowe teksty pojawiały się w książce sprawiły, że nie sięgnę raczej po drugi tom. Przez to, że książka ma tylko 260 stron akcja była bardzo streszczona i w zbyt szybkim tempie bohaterowie byli w sobie zakochani. Totalnie nie czułam tego czasu który tam był, wszystko działo się za szybko. Dodam jeszcze, że jeden mały plus, który pojawił się tylko z początku książki, a jest to dobry humor i zabawne teksty.

Motylki i jednorożce 🧸 🥰 🦄
🎼🥁🎸