Naznaczona

Okładka książki Naznaczona Anna Matusiak-Rześniowiecka
Okładka książki Naznaczona
Anna Matusiak-Rześniowiecka Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo kryminał, sensacja, thriller
HARDE Wydawnictwo
2023-03-22
2023-03-22

Książka nieco rozwleczona i przewidywalna. Nie do końca mi pasowała, jednak doceniam przekaz wynikający z rozmów miedzy bohaterami. Jest tam wiele mądrości, dzięki którym możemy sie uczyć być lepszymi. "Ilu komplikacji możnaby uniknąć, gdyby ludzie ze sobą po prostu rozmawiali" - jak to powiedziała jedna z postaci tej opowieści gdybyśmy tylko umieli ze sobą rozmawiać nie byłoby tylu niedomówień, a życie stałoby sie prostsze.

"NAZNACZONA" ANNA MATUSIAK

Ciekawa historia, dopracowana fabuła.
Bardzo namacalni, naturalni bohaterowie.
Prosty język i styl, który powoduje, że powieść czyta się bardzo szybko.
Pomimo wielu tragedii jakie znajdziemy na kartach tej powieści, czyta się ją dobrze.
Podoba mi się, że cała historię poznamy z kilku perspektyw, z punktu widzenia kilku bohaterów.

Poznamy Ivę, która jest młoda dziewczyną, maturzystką.
Właśnie przeżywa swoją pierwszą miłość, czuje motyle w brzuchu i jest szczęśliwa.
Niestety los zsyła na nią chorobę i od teraz będzie musiała walczyć o życie każdego dnia.

Poznamy też młodego, wrażliwego i uzdolnionego fotografa Krystiana.
Gdy pewnego dnia przed jego obiektywem staje Klara cały jego świat zmienia się całkowicie.
A Klara to cudowna, wesoła młoda dziewczyna, która właśnie się zakochała. Ma plany na przyszłość i chce odważnie je realizować.
Będzie o tym co ważne w życiu - relacje, Rodzina, uczucia, emocje, miłość, poświęcenie, wybaczenie.

Tak, szybko domyśliłam się zakończenia i finał mnie nie zaskoczył, jednak uważam, że mimo to warto przeczytać i poznać tę historię.
Jestem pewna, że czytając tę powieść wzruszycie się i pojawią się refleksje.

"NAZNACZONA" ANNA MATUSIAK

Ciekawa historia, dopracowana fabuła.
Bardzo namacalni, naturalni bohaterowie.
Prosty język i styl, który powoduje, że powieść czyta się bardzo szybko.

Poznamy Ivę,...

Naznaczona autorstwa @anna_matusiak_rzesniowiecka to historia o miłości, poświęceniu o okazywaniu uczuć. Opowieść ta pokazuje jak szczególnym uczuciem jest miłość i na jak różne sposoby można ją okazywać.
👉Jest to historia Marysi, która z miłości walczy o życie córki leżąc w szpitalu przykuta do łóżka gdyż każdy ruch może prowadzić do utraty ciąży.
👉Jest to historia Piotra, który z całego serca kocha żonę (Marysię) i córkę ale nie potrafi tego okazywać.
👉Jest to historia Ivy- wywalczonej od losu, dorosłej już córki Marysi i Piotra, która dopiero poznaje smak miłości u boku starszego od siebie Matiego.
👉Jest to historia Krystka i jego ojca, według którego facet ma być męski, potrafiący zadbać o dom i rodzinę, nie rozumie on pasji syna, który jest wrażliwym młodym fotografem.
👉Jest to historia Krystka, który pewnego dnia spotyka swoją muzę i miłość swojego życia Klarę.

Losy tych dwóch rodzin łączą się w szpitalu do którego trafia ciężko chora Iva oraz Krystek i Klara. Jak się potoczą ich historię przeczytacie w tej niesamowitej książce.

Historia ta mimo, że w pewnych momentach była dla mnie jakby "za slodka" jeśli chodzi o opisy o zakochaniu (no ale ja jestem duszą którą czyta w większości kryminały więc proszę o wybaczenie) to bardzo mi się podobała. W jakiś sposób skradła moje serce i w nim już pozostanie.
Anna Matusiak pięknie opisuje trudności w okazywaniu uczuć wśród mężczyzn, pokazuje jednak jak wiele potrafią poświęcić dla kogoś kogo tym uczuciem darzą.
Polecam każdemu!

👉Jest to historia Piotra,...

🫀 Bohaterką tej cudownej książki jest Iva. Dziewczyna jest młodziutką maturzystką i właśnie poznaje pierwszego chłopaka. Po weekendzie spędzonym razem z Nim i przyjaciółmi niespodziewanie Iva poważnie zachorowała. Dziewczyna tak naprawdę walczy o każdy dzień, a jedyne co może pomóc to - przeszczep serca. 🫀 W książce poznajemy również historię fotografa Krystka który jest fotografem pewnego dnia przed jego obiektywem staje Klara. Niestety tragedia zmienia wszystko i jak się okazuje, dwie historie tych ludzi są ze sobą powiązane.
🫀 "Naznaczona" to niesamowita książka. Pełna bólu i cierpienia ale również miłości i oddania. Książka jest napisana z perspektywy Ivy oraz jej rodziców co jak się okazuje jej mama podczas ciąży nie miała łatwo. Praktycznie całą ciąże leżała w szpitalu, a do tego mąż bez uczuć nie pomagał... Ale mama Ivy była dzielna nie poddała się i poświęciła bez reszty. Krystian i jego historia również bardzo mnie poruszyła. Czytałam jego losy z husteczką w ręce. Zdecydowanie ta historia należy do jednej z moich ulubionych i będę pamietać ją bardzo długo.
🫀 Ja czytając tę książkę bardzo płakałam a pod koniec książki zadałam sobie pytanie jak ja ją doczytam gdy łzy rozmazują mi litery? Doczytałam i warto! To piękna historia opowiadająca o rodzinie. Relacji córki z ojcem są tutaj bardzo ważne ponieważ niespodziewany zwrot akcji rozłożył mnie na łopatki. Książka z pięknym przekazem i polecam każdemu.
Moja ocena to mocne 10/10 ⭐

Polecam.

To niezwykła historia o dziewczynie naznaczonej walką o życie jeszcze przed narodzinami. Iva ma przyjaciółkę od serca, Nivę oraz przyszywanego "bliźniaka". Jej matka poznała swoją "duchową siostrę" na oddziale szpitalnym. Coś w tym jest, że przyjaźnie nawiązane w trudnych sytuacjach stają się trwalsze, czasem na całe życie. Opowieść o Ivie przedstawia też wspaniałych mężczyzn, którzy szczerze kochają swoje wybranki i są z nimi naprawdę "na dobre i na złe". To nie jest jednak bajka. Poznajemy czwórkę wspaniałych, młodych ludzi, z których co najmniej jedno musi umrzeć. Ich losy przeplatają się w powieści, choć ich ścieżki nigdy się nie skrzyżowały.

Książka o silnej miłości rodzicielskiej, skłaniającej do wielkich poświęceń oraz nieustępliwej walce o życie i zdrowie pochłonęła mnie całkowicie.

Styl pisania Anny Matusiak przykuwa uwagę od samego początku. Jeśli czegoś tu zabrakło to opisania dalszych losów bohaterów, choć w niczym nie umniejsza to wartości książki. To tylko moja ciekawość domagająca się jasnego zakończenia.

Życie pisze najbardziej nieprawdopodobne historie i to jest jedna z nich. Mam nadzieję, że zechcecie ją poznać.

Trochę zbyt powierzchownie ale ogólnie fajna książka, nie żałuję, że czytałam <3

Ogromną zaletą tej powieści jest to,  że w delikatny, lekki sposób opowiada ona o trudnych sprawach. Autorka nie narzuca nam opinii, ani emocji i pozwala czytelnikowi samemu wyrobić sobie nastawienie do bohaterów i sytuacji. Poznajemy te dwie historie naprzemiennie w narracji trzecioosobowej. Mimo, że jest to historia z tych, w których nie trudno domyślić się zakończenia czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Autorka bez zbytniego sentymentalizmu, jedynie dzięki przedstawieniu faktów pozwala czytelnikowi samemu decydować na temat tego ile i jakie emocje poświęci bohaterom książki oraz temu do jakich refleksji lektura go skłoni. Powieść nie przytłacza i nie dołuje, czego zawsze się obawiam w lekturach poruszającej takie tematy. Mimo, że dotyka trudnych spraw i może wzbudzić trudne emocje, nie pozostawiła mnie w przygnębieniu, ale jeszcze bardziej przypomniała mi o fakcie, że życie jest krótkie i trzeba cieszyć się każdą jego chwilą, a także doceniać bliskich nam ludzi. Przede wszystkim jednak warto być otwartym na to co nam życie niesie, bo życie to przygoda, a my nie wiemy jak długo będzie trwała.

Książka "Naznaczona" to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki.
Iva jest młoda, szczęśliwa, zakochana i z planami na przyszłość. Jeden dzień, jedna decyzja sprawiły, że to wszystko co Iva miała i o czym marzyła w jednej chwili przestało mieć znaczenie. Klara również młoda, również z planami na przyszłość i również zakochana. Dla Klary jak i dla Ivy los nie będzie przychylny. Jedna z nich będzie musiała umrzeć, aby druga mogła żyć. Dlaczego los chciał, aby to właśnie te dwie osoby na zawsze ze sobą połączyć?
Wydaje mi się, że my ludzie tak naprawdę to o siebie nie dbamy. Spora część nas wychodzi z założenia, że skoro coś samo zaczęło mnie boleć to samo przestanie. Jednak nie zawsze musi tak być. Zawsze może być tak, że i nam los postanowi spłatać figla, a pamiętajmy, że zdrowia nie da się kupić za żadne pieniądze. Dlatego zróbmy czasem cos dla siebie i zadbajmy o swoje własne zdrowie bo tego nikt nie będzie w stanie nam podarować.

Książka "Naznaczona" to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki.

Anna Matusiak "Naznaczona"wydawnictwoharde.
-Kochanie,będziesz mnie tak codziennie woził do szkoły i ze szkoły jak mała dziewczynkę?-Iva przekrzywiła głowę jak kilkulatka i patrzyła na swojego chłopaka z miłością,wdzięcznością,ale też z lekkim zniecierpliwieniem.
Mati uparł się ,że będzie o nią dbał bo wiedział,jak ciężko pracuje i z jakim trudem wraca do formy.Tego dnia na drodze do szkoły zaniepokoiło go,że Iva ciągle kaszlała.
....
Iva jest młodą dziewczyną a mimo to choroba zapukała do jej drzwi.
Bardzo lubię książki z motywem choroby czy poprostu ludzkich codziennych problemów.Każdy z Nas dba o siebie w najbardziej możliwy sposób tak samo o dzieci czy rodziców.
Po przeczytaniu książki zastanawiam się ile jedna osoba jest w stanie udźwignąć?Podziwiam i szanuję osoby które mimo wszystko nie poddają się nawet jak są chorzy,czy ich dzieci,bliscy.
Książka zrobiła na mnie mega wrażenie i na koniec miło zaskoczyła.
Czy każdy rodzic jest zdolny do poświęceń?Na to pytanie odpowiedzmy sobie sami.
Anna Matusiak Brawo❤️

Anna Matusiak "Naznaczona"wydawnictwoharde.

Dużo jest teraz książek z wątkiem choroby. Nie mają nas wpędzić w hipochondrię, raczej pokazać, że ignorujemy wiele niepokojących symptomów. Dbamy o siebie, ćwiczymy, pijemy wodę, zdrowo się odżywiamy. I to powinno załatwić sprawę. A tymczasem choroba puka w najmniej niespodziewanym momencie. Iva, maturzystka, zakochana, szczęśliwa. Owszem, przed maturą robi sobie zaległości. Kiedy nie może wyjść z banalnego przeziębienia, nie ma siły do nauki. Rodzice uważają, że sobie bimba, chłopak ją rozprasza. tymczasem jej złe samopoczucie jest wynikiem choroby.
No właśnie rodzice, a przede wszystkim ojcowie. Wczoraj w "Polityce" przeczytałam wywiad z Maciejem Stuhrem, m.in. o ojcostwie. O tym, że ojcowie wkraczali w życie dzieci, gdy nie było innej rady nie umieli okazywać uczuć, budować bliskości. Czy dzisiaj jest lepiej? Tu też mamy takich ojców, jeden przed laty postanowił: żadnych dzieci. Kiedy syn odszuka go po latach poczuje ból straconych lat. Drugi jest obecny, ale daleki; troszczy się, ale nie umie być z dzieckiem. Jednak w sytuacji granicznej wkracza.
Czytałam książkę na raty, bo opowiedziane historie nie są proste. Natomiast są bardzo ważne. Wkraczamy w życie bohaterów i autorka nie chce, żeby była to obecność powierzchowna. Mamy czegoś doświadczyć. Młody czytelnik spojrzeć innym okiem na rodziców, a ten starszy na dzieci. Bardzo polecam! Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harde.

• Historie prawdziwe
  • Moja biblioteczka:)