Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym

Okładka książki Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym Cleo Ćwiek, Agata Trzebuchowska
Okładka książki Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym
Cleo ĆwiekAgata Trzebuchowska Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2023-02-08
2023-02-08
depresja

Ciekawy powód napisania książki, autorki chcą dodać trochę otuchy, a zarazem pokazać że może być różnie, ale na koniec dnia i tak trzeba dużo w sobie wypracować.

Trochę zabrakło mi przykładów o relacji z innymi ludźmi, gdyż mamy tutaj przedstawioną historię Clou i jej perspektywę. We wstępie jest to trochę wyjaśnione, że to jest spojrzenie i jej obserwatorzy dostaną w tej książce wiele odpowiedzi na różne pytania, które często do nie docierały. Dla mnie to było mimo wszystko problematyczne, ściągnął mnie temat a nie osoba. Więc jestem trochę rozczarowana skupieniem na konkretnej grupie odbiorców, gdyż główne założenie "otuchy" przestaję być w całości realizowane. Otucha tylko dla tych którzy kojarzą daną osobę. Cóż, może nie zrozumiałam wszystkiego co autorki miały na myśli.

Interesuje się modelingiem, jak i zdrowiem psychicznym. W swoim domu mam osoby autystyczne i depresyjne. Sama zmagam się z depresją.

Uważam, ze ta ksiazka jest naprawdę dobra. Czytając ją miałam wrażenie, ze autorka prawdziwie stara się pomoc poprzez swoje trudne doświadczenia. Zdecydowanie na tak.

„Trudno mi się wyzbyć myśli, że mam dopiero dwadzieścia siedem lat i to absurdalny moment, żeby pisać biografię. Ale trafiłam na coś, co powiedziała Brene Brown, co zmieniło moje podejście: „Któregoś dnia opowiesz historię o tym, jak przezwyciężyłaś to, przez co teraz przechodzisz, i stanie się ona częścią czyjegoś poradnika przetrwania”.
Powyższy cytat widnieje na wewnętrznej stronie okładki książki pt „CLOU Jak być sobą kiedy jesteś wszystkim innym”. To słowa Cleo Ćwiek, modelki oraz założycielki Fundacji „Można zwariować”, zajmującej się tematyką zdrowia psychicznego. Autorka od wielu lat zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową. W rozmowie z Agatą Trzebuchowską opowiada o swoim życiu, przygodzie z modelingiem , a także o zaburzeniach psychicznych, które miały początek w klasie maturalnej. Mamy okazję poznać realia leczenia szpitalnego, widziane oczyma młodej kobiety oraz jej podejście do tego rodzaju terapii.
Już jako dorosła kobieta, Cleo odkrywa fakt, że jest w spektrum autyzmu, co jest według niej prawdopodobną przyczyną problemów z komunikacją społeczną. Autorka dzieli się z nami swoimi doświadczeniami, pokazując jednocześnie, że zaburzenia psychiczne nie są dla niej powodem do wstydu. Przekonuje o konieczności leczenia farmakologicznego oraz zachęca do psychoterapii. Cleo pokazuje również jak diagnoza wpływa na jej relacje z innymi ludźmi.
Szczególnie poruszyła mnie historia jej narzeczonego i koleżanki, którzy wykorzystali fakt, że autorka jest chora psychicznie. Jak się później okazuje Cleo padła ofiarą gaslightingu. który jest formą manipulacji emocjonalnej, w której wprowadza się drugą osobę w stan dezorientacji. Dwie najbliższe osoby wmówiły jej, że jej domysły są wytworem wyobraźni, celem odwrócenia uwagi od swoich niemoralnych zachowań.
Na uwagę zasługuje opis zaburzeń odżywiania Siostry Cleo, Oli. W osobnym rozdziale zatytułowanym „Ciało siostry” autorka szczegółowo opisuje jak wygląda życie z zaburzeniami odżywiania z perspektywy członka rodziny.
Dzięki książce mamy również okazję poznać kulisy świata mody oraz drogę kariery nastoletniej dziewczyny, która dzięki swojej determinacji, staje się światowej sławy modelką.
Polecam tę książkę w szczególności osobom, które same zmagają się z chorobami psychicznymi, zwłaszcza tym, które czują się nierozumiane, bądź wykluczone.

Powyższy cytat widnieje na...

Siegnelam po ksiazke, bo znam i lubie Cleo z podkastu.
Przesluchalam w wersji, ktora czytaja autorki, ale raczej nic dla siebie nie wynioslam, ani nic mnie nie zainteresowalo szczegolnie w historii Cleo. Mialam poczucie, ze rozdzialy nie lacza sie ze soba, jakbym sluchala o roznych osobach.

Siegnelam po ksiazke, bo znam i lubie Cleo z podkastu.

Bardzo potrzebna. Niestety, nadal wiele osób twierdzi, że nie warto iść do psychiatry, bo "przecież nie jestem wariatem".
Ten wywiad pokazał, że choroby psychiczne to choroby jak każde inne. Dlatego warto przeczytać i dowiedzieć się, jak to wygląda z punktu osoby chorej i bardzo aktywnej zawodowo.

bardzo potrzebny głos w sprawie normalizacji walki z chorobami psychicznymi i tego, że to choroba jak każda inna i może dotknąć każdego. ma swoje wzloty i upadki i są rzeczy, które są z ich powodu trudniejsze lub na dany moment niemożliwe, ale nie znaczą, że jest się "świrem" czy "wariatem", a o pomoc warto prosić. pomaga też trochę zrozumieć bliskich zmagających się z nimi i wiedzieć co zrobić, by dać im wsparcie, nie zaszkodzić. przy okazji naprawdę przyjemnie prowadzony, ciekawy wywiad

Interesująca i wrażliwa osoba. Wydaje mi się przez pryzmat tej książki bardzo autentyczna, zgodna ze sobą po różnych życiowych perypetiach i dość nietuzinkowych przygodach. Może chciałabym więcej się dowiedzieć o kulisach świata mody, mam wrażenie, że pozostałe wątki są bardziej pogłębione. Jednak to wciąż ciekawa lektura.

Rozmowa dwóch młodych kobiet o tym co przeszły.

Rozmowa dwóch młodych kobiet o tym co przeszły.

• Przeczytane w 2023
  • Audiobooki
  • Empik Go
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym