Niuniuś i niemiły pan

Okładka książki Niuniuś i niemiły pan Aga Nuckowski
Okładka książki Niuniuś i niemiły pan
Aga Nuckowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli literatura dziecięca
36 str. 36 min.
literatura dziecięca
Niuniuś i niemiły pan
Wydawnictwo Natuli
2023-01-01
2023-01-01
36 min.

'Niuniuś i niemiły pan' to kolejna z serii historyjek obrazkowych o emocjach. Mała świnka wybiera się z tatą do muzeum, a tam spotykają bardzo surowego i niezbyt uprzejmego strażnika.
Oczywiście, dzieciom nie wolno wszystkiego, szczególnie w muzeum (chociażby ze względu na bezpieczeństwo),ale można zasady trochę poluźnić i przekazać je dzieciom w przyjemnej formie. Być może uda się nawet z tego zrobić dobra zabawę?
Dzieci są spontaniczne, szczere i to powinniśmy w nich pielęgnować. Ja im tego zazdroszczę!
Zachęcam do przeczytania historii Niuniusia w muzeum, dowiecie się jak to się wszystko skończyło.

Niuniuś to jeden z naszych ulubionych, książkowych bohaterów, który pokazuje sytuację w jakich na codzień mogą znaleźć się nasze pociechy. Z naciskiem na pokazanie emocji i z odrobiną humoru Niuniuś prezentuje dziecięcą codzienność.

Niuniuś i nie miły Pan" opowiada o tym jak Niuniuś pierwszy raz idzie do prawdziwego muzeum i zobaczy prawdziwe dinozaury, a co ważniejsze: prawdziwe kości dinozaurów! Jest bardzo podekscytowany i całym sobą to okazuje. Niestety pan strażnik ciągle tylko mówi, czego nie wolno, a co trzeba, krzywo patrzy i ucisza dzieci. Co z tym zrobi tata Niuniusia?

Ta cześć to taki nie często spotykany temat, to powiew świeżości. Autorka pokazuje małym czytelnikom, czego mogą się spodziewać w miejscach, w których panują pewne normy i obowiązują zasady, w miejscach publicznych gdzie dziecko poddawane jest swego rodzaju próbie. Czyli tak naprawdę tą publikacją pomaga dziecku oswoić się z sytuacjami, które mogą być dla niego trudne i niezrozumiałe, tak samo jak reakcje dorosłych. Nie każdemu dorosłemu podoba się dziecięca radość i ekspresja w poznawaniu swuata, warto też na to uczulać nasze pociechy.

Z Niuniusiem można szybko się polubić, wystarczy go poznać i przekonać się jak mocno bije od niego dziecięca energia i ciekawość świata. Ta nieskrępowana chęć poznawania wszystkiego i cieszenia się drobiazgami widoczna jest także w tej książce, o dosyć podejrzanym tytule .

Niuniuś wybiera się z tatą do muzeum. Jego radosna wyprawa od samego początku obfituje w drobne, ale "niezbędne" elementy dające szczęścia, czyli patyk, kamyk oraz mały ślimaczek. Jakże zatem ciężko mu się rozstać z tymi atrybutami szczęśliwego dziecka, gdy niemiły strażnik nie pozwala ich wnieść do muzeum.
Niepokój wynikający z bacznie obserwującego go i karcącego spojrzenia strażnika odbiera nieskrępowaną radość i przyjemność czerpania nauki poprzez zabawę. Dobrze, że są jednak miejsca, gdzie można nadal być dzieckiem.

Ta książka, chociaż skierowana jest do dzieci, to lekcja dla nas, dla dorosłych. To przypominajka, która ma na celu uświadomienia nam jak ważna jest akceptacja dziecięcych potrzeb i ich postrzegania świata oraz jak inspirujący dla dzieci są pozytywni ludzi.
To książka, od której bije prawdziwość i naturalność chociaż bohaterem jest prosiaczek. A do tego ta wspaniała wyprawa z tatą i mama odpoczywająca z książką, to już zupełne miodzio.

Po lekturze tej książki przypominają mi się od razu sytuacje, gdy niezadowolona starsza pani grozi, że zabierze "niegrzeczne" dziecko w sklepie, lub ostrzega, że takiego "łobuza" nie odwiedzi Mikołaj.

Mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie pozwalać dzieciom być dziećmi ❤️

Każdy z nas spotkał niemiłą osobę. Tak samo inne osoby mogły doświadczyć tego, jak my nie byliśmy dla nich mili. A dzieci patrzą i wyciągają wnioski 😊…
„Niuniuś i niemiły pan” to książeczka o tym, że dziecięca ekspresja nie świadczy o braku kultury. To opowieść o tym, że dzieci mają naturę odkrywców, lubią poznawać świat i nie są dorosłymi! Dzieci nie rozumieją niektórych zasad dorosłych. Świetnie za to wyczuwają ton i nastawienie osoby, która się do nich zwraca. Niemiły pan-strażnik muzeum ma poważny głos, marszczy brwi, mówi surowym tonem z ogromną ilością wykrzykników i ciągle wypowiada słowa z NIE.

Jego przeciwieństwem jest tata Niuniusia, który rozumie naturę swojego synka. Łagodnie tłumaczy mu różne sprawy. Nie krytykuje strażnika, nie wypowiada się o nim w sposób świadczący o braku szacunku. Potrafi podążać i być obok Niuniusia, wchodząc w rozmaite zabawy. Okazuje się, że nie tylko tata w pełni akceptuje i rozumie zachowanie dziecka, babcia Malucha także.
Autorka Aga Nuckowski zwraca uwagę na szalenie istotną kwestię, o której wcześniej nawet tak nie myślałam. „Dzieci żyją wśród nas (…) Brak akceptacji dla ich potrzeb i dziecięcej natury jest formą wykluczenia społecznego”. Życzliwa postawa, pełna zrozumienia i akceptacji z pewnością przyczyni się do lepszego pojmowania przez dziecko zasad obowiązujących w społeczeństwie.
I pamiętajmy, uczymy się od każdego, nawet niemiłego pana…

„Niuniuś i niemiły pan” to najnowsza część serii od Wydawnictwa Natuli. Autorka Aga Nuckowski stworzyła postać, która ma szanse być zapamiętana przez dzieci. W tej książce poznajemy świat z perspektywy dziecka, a wszystko jest przedstawione w sposób, który ma szanse trafić do najmłodszych. Bohater lubi proste zabawy takie jak skakanie w kałużach, zbieranie patyków czy obserwacje ślimaków. Te aktywności chyba najlepiej sprawdzają się w codzienności z dziećmi. ☺️ W tym tomie prosiaczek wybiera się z tatą do muzeum, aby zobaczyć dinozaury. Wszystko byłoby cudowanie, gdyby nie strażnik z surową miną, który pilnuje porządku i zupełnie nie rozumie pomysłów prosiaczka. Niuniuś poznaje świat nakazów i zakazów. Jak kończy się zwiedzanie muzeum? Czy Niuniuś podporządkuje się sztywnym zasadom? Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/04/niunius-i-niemiy-pan.html

Jak często spotykacie niemiłe osoby? 🤔 Jak się wtedy czujecie? Czy to wpływa na Wasz cały dzień? Jak na takich ludzi zareaguje dziecko? Doskonale pokazuje to historia Niuniusia, którego pewnie już znacie. 😊 Nakładem @natuli_dziecisawazne właśnie ukazała się książka "Niuniuś i niemiły pan".

Niuniuś z tatą wybierają się do muzeum. 🏦 Dzień jest idealny na... skakanie po kałużach, zbieranie patyków i podglądanie ślimaków. 🐌 Maluch jest zachwycony. Gorzej z tatą, który jak każdy dorosły, ma opory przed wielogodzinnym zachwycaniem się kałużami. 😮 Kiedy trafiają w końcu do muzeum, okazuje się, że ich plan wcale nie jest taki świetny. Dlaczego? 🤔

Zwiedzanie placówki kultury uprzykrza strażnik. Ciągle coś mu nie pasuje. 🥱 Ma surową minę i oschły wzrok. Zupełnie nie rozumie dziecięcej spontaniczności. Niuniuś z tatą szybko kończą kulturalną podróż, aby cieszyć się nieskrępowaną radością poza murami muzeum. 🌱

Książka uczy zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia. 👍 Dzieciom pokazuje normy zachowania w instytucjach publicznych i różne typy osobowości. Dorosłym przypomina, że dzieci zachowują się po swojemu, a nie tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Trzeba to po prostu zrozumieć. 👨

"Niuniuś i niemiły pan" to czwarta książka o przygodach małego prosiaczka. 🐷 Wszystkie są utrzymane w tej samej konwencji. Prosta narracja, dopasowana do komunikacji z maluchami. 👌

Stonowane ilustracje Oli Szwajdy zdobywają małe serca. Dodatkowy komentarz dla dorosłych na końcu książki, wzbogaca publikację. Jeśli jeszcze nie znacie Niuniusia - koniecznie sięgnijcie po tę książkę. 📖

Uczucia to bardzo ważna sfera życia małego dziecka. Kiedyś - niezauważalna, a szkoda. Z tego powodu wielu dorosłych ma teraz problem z nazywaniem swoich uczuć czy wyrażaniem swoich emocji w odpowiedni sposób.

Dzięki takim wydawnictwom jak @natuli_dziecisawazne powstają pozycje literackie, które w banalny sposób przedstawiają historie, umożliwiające dzieciom zrozumieć swoje emocje, a dorosłym zrozumieć swoje dzieci.

Główny bohater książki pt.”Niuniuś i niemiły Pan”, to maluch pełen ciekawości do otaczającego go świata. Aga Nuckowski w towarzystwie Oli Szwajdy po raz kolejny zadbały o to, żeby w kapitalny sposób przedstawić tak trudny temat jakim są emocje.

Książka opowiada nam o wycieczce Niuniusia i jego taty do muzeum. Maluch pełen entuzjamzmu i podekscytowania, wywołanego możliwością poznania nowego miejsca - niestety zostaje bardzo szybko zgaszony, bo na jego drodze pojawia się niemiły dorosły. Dorosły pełen zasad i regulaminów.
W efekcie miejsce, które miało zaciekawić i zatrzymać na dłużej przegoniło dziecko do wyjścia.

Większość z nas ma wpojone przez rodziców normy i zasady, którym powinniśmy się podporządkować. Nad małym dzieckiem nie da się zapanować w tak uporządkowanym świecie.

Ta historia to dobry punkt zaczepienia do rozmowy z dzieckiem. Tak naprawdę główny bohater był w tej historii dzieckiem, które nie zostało zrozumiane przez strażnika. Dzięki wspólnej analizie tej historii, możemy choć w niewielkim stopniu przygotować dziecko na podobne sytuacje.

Nadszedł wspaniały moment, kiedy to ukazała się kolejna część perypetii ulubieńca maluchów- Niuniusia w książce "Niuniuś i niemiły pan)! Autorka, Aga Nuckowski po raz kolejny zadbała o kapitalne ujęcie trudnego tematu w towarzystwie niebanalnych ilustracji Oli Szwajdy.

Niuniuś.
Maluch, jakich wiele.
W końcu wielu z Was posiada już dzieci i doskonale wiecie "na ile je stać ". 😉

Gdy po raz pierwszy kartkowałam tą niewielką publikację zdążyłam uśmiechnąć się pod nosem na widok dialogów, które tak często bywają naszą codziennością. 😉

Tym razem Niuniuś razem z tatą na kartach książki odkrywa fascynujące miejsce jakim jest muzeum. I to nie byle jakie!
Można tam znaleźć prawdziwe kości dinozaurów!

To nie lada gratka, jednak okoliczności stresują go coraz bardziej.

Droga usłana jest prawdziwymi skarbami natury.
Jak to dziecko, z ogromną ochotą zbiera je i podziwia, jednak w Muzeum jest tyle zakazów...
Pań Strażnik czując ogromny obowiązek utrzymania ciszy i spokoju każdorazowo odbiera dzieciom zabawki z którymi przyszły i umieszcza w tak zwanej poczekalni. Dookoła widnieje ogrom tabliczek z zakazami i nakazami a każde odstępstwo od przyjętej normy skrupulatnie karci.
Nawet dorosły poczuł by sie przytloczony!

Temat, który tym razem się pojawił jest niezwykle aktualnym za sprawą otoczenia z którym mierzymy się jako rodzice.

Sami w zdecydowanej większości mamy wpojone przez rodziców normy i zasady, według których widzimy świat.
Nad dzieckiem jednak nie da się zapanować, szczególnie kilkulatkiem, dlatego tak ważne jest wsparcie w tych trudnych momentach.
I obecność.

Temat został rozwinięty genialnie!
Tata Niuniusia sprostał wyzwaniu pozwalajac synowi na rozkoszowanie się zabawą na bezpiecznych zasadach.
Jakich?
Serdecznie zachęcam Was do lektury, bo możecie zobaczyć jak dinozaury mówią ludzkim głosem! 😉

Niuniuś.
Maluch, jakich wiele.
W końcu wielu z Was posiada już dzieci i doskonale wiecie "na ile je stać...

Emocje małego dziecka są niezwykle ważne. Mam jednak wrażenie, że w przeszłości bardzo zaniedbywano ten temat, a szkoda. Może właśnie dlatego tak wielu dorosłych ma do tej pory problemy ze zdefiniowaniem swoich uczuć?

Chociaż z psychologią nie mam nic wspólnego uważam, że warto dyskutować z dzieckiem i pokazywać mu, że emocje są ważne.

W odpowiedzi na tę potrzebę powstają kolejne pozycje, które ułatwiają to zadanie nam- dorosłym. Uświadamiając przy okazji jak ważna jest nauka o emocjach.

Niewłaściwa osoba na niewłaściwym miejscu może przynieść więcej szkody niż pożytku....

Mały Niuniuś wybierał się z tatą do muzeum- ahh, to mogła być taka fascynująca wycieczka! Ano mogła, ale niestety nie do końca była.

Wszystko zapowiadało się pięknie, ale na drodze Niuniusia i jego taty stanął pan strażnik. To właśnie była ta nieodpowiednia osoba na stanowisku. Niemiły Pan skutecznie spuszczał z Niuniusia całe szczęście, które uchodziło z malucha niczym z balonu.

Wówczas na myśl przyszła mi sytuacja z własnego życia- zasady są zasadami, ale trudno wymagać żeby dziecko wszystko rozumiało i na wszystko przystało. Mało tego- sposób w jaki pan strażnik egzekwował grzeczne zachowanie był bardzo nieprzyjemny.

W mojej opinii to książka, którą warto byłoby pokazać osobie dla której dzieci są zawsze utrapieniem. Może dzięki lekturze spojrzałaby ma siebie z innej perspektywy?

Jest to też dobry punkt zaczepienia do rozmowy z maluchem. Tak naprawdę Niuniuś był w tej historii dzieckiem, które nie zostało zrozumiane przez pracownika muzeum. Analizując taką sytuację jesteśmy w stanie chociaż trochę przygotować pociechę na podobne, niemiłe sytuacje w jego życiu.

Kolejnym plusem jest część dla dorosłych, zamieszczona na końcu książki. Dobrze nam czasami dać do myślenia 🙂

W odpowiedzi na tę potrzebę powstają...

Książka, którą chcę Ci dzisiaj pokazać, to publikacja zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Dlaczego? Bohater Niuniuś pokazuje, jak często my dorośli ograniczamy ciekawość światem, naukę poprzez zabawę. Pozycja ta jest swojego rodzaju refleksją dla rodzica i wszystkich niemiłych osób, aby otworzyły się na sposób odkrywania wiedzy, reguł, zasad panujących w społeczeństwie przez dziecko na swój własny, indywidualny sposób, czyli poprzez zabawę.

"Niuniuś i niemiły pan" to książka Agi Nuckowskiej i Wydawnictwa Natuli. Jest to swojego rodzaju picturebook, przekazujący wiele wiedzy i wartości dla małego i dużego czytelnika.

Niuniuś wraz z tatą wybiera się do muzeum. Po drodze spotyka wiele przygód: padający deszcz, patyk, ślimaka a nawet kamień! Niuniuś jest bardzo podekscytowany wyprawą, gdyż nigdy jeszcze nie był w muzeum. Niemiły pan siedzi na straży. Nie pozwala hałasować, zwiedzać z patykiem, kamykiem, a nawet ślimakiem! Jak skończy się historia małego Niuniusia?

Publikacja ta spodobała mi się z kilku powodów:
-Piękne i kolorowe ilustracje, którymi zajęła się Ola Szwajda powodują, że książka staje się atrakacyjną dla małego czytalnika. Budują one historię, bez konieczności dodawania zbyt dużej ilości tekstu. Dzięki dużym ilustracjom, dzieci mogą same opowiadać historię, która wydarzyła się na obrazku.
-Książka pokazuje, że rodzice Niuniusia są bardzo świadomymi rodzicami. Już na pierwszej ilustracji można zauważyć, książki wydane przez Natuli: Wild child, Uwaga! Złość, Cud rodzicielstwa. Ponadto tata wykazuje się dużym wyczuciem, pozwala na zabawę i ciekawość.
-Niuniuś ma okazję poznać, jakie zasady obowiązują w muzeum, co wolno, a czego nie wolno. I choć to kłóci się z jego sposobem na poznanie (poprzez dotyk, ruch) to z pomocą taty udaje mu się spotkać wielkie dinozaury! Pokazuje to, jak wielką rolę odgrywamy my, dorośli, rodzice w świecie dziecka. Jesteśmy dla nich drogowskazem, pomocą i wsparciem.
-Ksiązka jest swoistą historyjką obrazkową, w której pod uwagę bierze się emocje małego dziecka!

Ponadto publikacja jest książką aktywizującą, pojawiają się dźwięki do naśladowania, mały czytelnik może być częścią opowieści.
Niuniuś należy do tych książek, które dzieci czytają chętnie, przeyżwają przygody razem z bohaterem. Jest to publikacja genialna w swojej prostocie i beztroskości. Idealna do przeżywania przygód :)

• Dziecięce
  • Dziecko
  • Teoś i Lusia
  • Literatura dziecięca / młodzieżowa
  • Społeczne
  • Z na półce Celinki
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Niuniuś i niemiły pan