Początek

Okładka książki Początek
Andrzej Szczypiorski Wydawnictwo: Sens literatura piękna
297 str. 4 godz. 57 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Sens
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Data 1. wydania:
2004-12-24
Liczba stron:
297
Czas czytania
4 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
83-86944-62-5
Tagi:
II wojna światowa stosunki polsko-żydowskie stosunki polsko- niemieckie antysemityzm tolerancja

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
1168 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , , ,

Książka o okupacji niemieckiej w Polsce napisana w latach 80-tych, w swoim czasie bardzo popularna, obecnie się zestarzała. Ma się wrażenie, że jest głównie świadectwem obowiązującego w latach 80-tych kanonu opisywania okupacji. Autor pisze tak żeby zadowolić Polaków i Niemców (zresztą w Niemczech książka zdobyła dużą popularność), ale z rzeczywistością okupacyjną jego opis ma niewiele wspólnego. Niemniej to piękna, wysmakowana proza.

Książka traktuje o Polsce w czasie okupacji niemieckiej, przedstawiając losy kilkunastu bohaterów, splecione ze sobą, ale po wysłuchaniu audiobooka miałem mieszane uczucia. Po pierwsze wszyscy w tej książce mają głębokie życie wewnętrzne, filozofują, nawet krawiec męski Kujawski, filozofuje o tym że nie może specjalnie filozofować, bo nie ma wykształcenia. To daje wrażenie sztuczności, bo wtedy ludzi zajmowało przeżycie następnego dnia, a nie mędrkowanie. Poza tym okropieństwa wojny i okupacji jakby za szybą są, nierzeczywiste i nieważne.

Ma się wrażenie, że mamy do czynienia z wypracowaniem jak trzeba pisać o wojnie aby zadowolić Niemców i Polaków. Prawie wszyscy bardzo są szlachetni, wszyscy jak mogą to pomagają innym. A jak się pojawi szmalcownik, to przykładnie dostaje po mordzie od szlachetnego bandyty, co przeprowadza Żydów z getta na aryjską stronę. Jest jeden Niemiec, zajmuje się głównie filozofowaniem, ale źle kończy, poza tym w książce Niemców nie ma, wegetują gdzieś na marginesie, aresztują, zabijają jak automaty nie ludzie.

Przecież każde świadectwo historyczne mówi o olbrzymim upadku obyczajów, zdziczeniu, pijaństwu, wzroście bandytyzmu, ogólnej degrengoladzie obyczajowej w czasie okupacji (dotyczy to nie tylko Polski, każdy naród europejski miał podobny problem). U Szczypiorskiego tego nie znajdujemy, przeciwnie, naród jakby szlachetnieje pod wpływem cierpień okupacyjnych. Bardzo miło się czyta taką prozę, bo łechce nasze wyobrażenie o okupacji, ale co to ma wspólnego z realizmem?

Książka jest pełna rozważań filozoficzno-historycznych, to taki trochę esej z elementami fabularnymi, napisana kunsztowną wysmakowaną prozą, pod tym względem nie można autorowi odmówić klasy, ale jakoś mi ta forma zgrzyta, nie odpowiada okropieństwu okupacji. .

Szczypiorski wydał tą książkę w latach 80-tych na Zachodzie, bo komunistyczna cenzura zablokowała druk w kraju. Co ciekawe, w tych czasach książka odbierana była jako obrazoburcza i kontrowersyjna, teraz wszystko to mocno zwietrzało.

Słuchałem książki w formie audiobooka w jak zwykle znakomitej interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

Książka o okupacji niemieckiej w Polsce napisana w latach 80-tych, w swoim czasie bardzo popularna, obecnie się zestarzała. Ma się wrażenie, że jest głównie świadectwem obowiązującego w latach 80-tych kanonu opisywania okupacji. Autor pisze tak żeby zadowolić Polaków i Niemców (zresztą w Niemczech książka zdobyła dużą popularność), ale z rzeczywistością okupacyjną jego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 708
  • Chcę przeczytać
    605
  • Posiadam
    184
  • Ulubione
    56
  • Lektury
    27
  • Literatura polska
    24
  • II wojna światowa
    11
  • Z biblioteki
    10
  • Holocaust
    9
  • Chcę w prezencie
    9

Cytaty

Więcej
Andrzej Szczypiorski Początek Zobacz więcej
Andrzej Szczypiorski Początek Zobacz więcej
Andrzej Szczypiorski Początek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także