Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Wesele w Atomicach

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Darmowe dodatki Edytuj książkę
83-88459-64-3
Łukasz Kuć

Zbiorek opowiadań "Wesele w Atomicach" (1959) zawiera utwory, które bardzo trafnie ukazują aktualne także dzisiaj zagadnienia społeczne i obyczajowe. Większość z nich opiera się na kontekście wiejskich wierzeń z powierzchowną nowoczesnością, zderzeniu tradycyjnej chłopiej zabobonności z postępem technicznym, dotykając problemów komunikacji międzyludzkiej, wyobcowania, uwikłania w sidła losu. Ich wspólnym narratorem jest uprzejmy młody człowiek o nienagannych manierach i idealistycznym poczuciu misji, który próbuje zbliżyć się do otoczenia ze swymi humanistycznymi zasadami, lecz natrafia zawsze na niezrozumienie, obojętność i inne bariery, przez co nieustannie wikła się w sytuacje konfliktowe, często niosące zagrożenie lub poczucie osaczenia.

tivrusky | 2018-01-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Bo ja, proszem paniom, to na polskim w szkole spałem i teraz, wstyd przyznać, o Mrożku wiem niezbyt wiele. Tak tak, Tango było, było. Nawet na kasecie oglądaliśmy, pamiętam dobrze, bo to fajna lekcja była; poczuliśmy w końcu tę słynną, od lat obiecywaną edukację XXI wieku, nowoczesne i atrakcyjne metody i zacinający się magnetowid, który jednak podołał swemu zadaniu i co mieliśmy obejrzeć, obejrzeliśmy. Zatem mimo że w szkole spałem, to wtedy najwyraźniej nie spałem, albowiem seans pamiętam.

A wczoraj, szesnaście lat po tej pamiętnej lekcji, wybrałem się na zakupy. Miałem sobie kupić mrożonkę – konkretniej szpinak, nie ma bowiem większego dobrodziejstwa niż szpinak, może za wyjątkiem poezji XIX i XX wieku, oraz syntezatorowego popu z lat osiemdziesiątych tego drugiego – miałem więc kupić mrożonkę, a wyszło na to, że przez pomyłkę ze sklepu wyszedłem z Mrożkiem oraz brokułem, bynajmniej nie mrożonym. Po powrocie do domu, czem prędzej wziąłem się za lekturę.

Wesele w Atomicach,...

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Przeczytana: 1997 rok

Opowiadanie Mrożka stylizowane jest na podobieństwo wesela Boryny przedstawionego w powieści Reymonta.
Jednak główną problematyką powyższego utworu w odróżnieniu od "Chłopów" jest postęp techniczny, który jak się okazuje nie zawsze jest rzeczą pozytywną...

Kaktus88 | 2011-02-19
Przeczytana: 2006 rok

Gdybym miała opisać, co najbardziej zachwyciło mnie w tym niewielkim zbiorze opowiadań, musiałabym szczerze, bez najmniejszych wątpliwości przyznać, że wszystko. Sławomir Mrożek jest człowiekiem o wyjątkowym talencie, który sprawdza się zarówno w formach poważnych, jak i tych z pozoru błahych. Przede wszystkim jednak, jest to artysta, którego dzieła są wiecznie aktualne.

"Wesele w Atomicach" to niewielkich rozmiarów zbiór, przedstawiający świat absurdu, irracjonalnych sytuacji oraz nielogicznych zachowań. Najbardziej we wspomnianych opowiadaniach fascynuje mnie ich dwupoziomowość. Najpierw bawią, zadziwiają, szokują, by następnie zmusić czytelnika do głębokiej refleksji. Mrożek, za pomocą groteski, wynaturzeń, napiętnował w nich bowiem nie tylko absurdy życia codziennego w realnym socjalizmie, ale także ustosunkował się krytycznie do polskiej mentalności. Tym, co szczególnie zachęca do przeczytania owego zbioru, jest fakt, że sam Sławomir Mrożek przeżył w młodości fascynację...

Danway | 2011-11-11
Przeczytana: 1996 rok

Utwór ukazujący "cuda technologii" w pewnej wsi Atomice, gdzie jak piszę autor: "Hej, wysoko ci u nas technika stanęła, wysoko..." To tam odbywa się wesele młodych "ucywilizowanych". To krótkie opowiadanie ukazuje, co może człowiek może zrobić z naturą i własnym otoczeniem, co nie zawsze wychodzi mu na dobre... Natomiast drobne kłótnie mogą wywołać konflikt atomowy... To ostatnie ma uzasadnienie w czasie jego powstania czyli późnych lat 50 i obecnego na świecie wyścigu zbrojeń pomiędzy Rosją a Stanami...

kamyk576 | 2014-01-01

Ok. Polubiłam S. Mrożka chyba w 6 klasie . :))

Maras | 2017-09-30
Przeczytana: wrzesień 2009

Pamiętam jak w trzeciej klasie liceum w moim podręczniku od języka polskiego znalazłem to opowiadanie. Jest to pastisz wesela Jangy i Boryny z reymontowskich "Chłopów" z tym, że występują tutaj różne zdobycze technologii, zaś weselnicy oraz państwo młodzi (panna młoda jest specjalistką w dziedzinie biochemii, z której posiada kilka patentów) są wykształceni i interesują się nauką, choć posługują się przy tym gwarą. Konflikty między weselnikami rozwiązują głowice atomowe, zaś po ich użyciu narrator zauważa, że zaczął zmieniać się w owada.

Opowiadanie przepełnione jest satyrą i groteską, w której Mrożek zawarł przesłanie, iż postęp naukowo-techniczny może w pewnym momencie sprawić, iż człowiek pozbędzie się własnej moralności, kiedy użyje swojego wynalazku w celu skrzywdzenia innych osób. Tak więc Mrożek, podkreśla, iż pewne odkrycia mogą być zgubą dla ludzkości. Warto przeczytać.

GabrielL Kamiński | 2011-02-15
Przeczytana: 29 października 1971

Jak i cała twórczość Mrożka, tak i Wesele w Atomicach" to najlepsze przykłady tego, że kiedyś Polacy byli inteligentni, z poczuciem humoru i dystansu do wszystkiego

Są tacy autorzy: niezależni, osobni i oryginalni, ale którym - paradoksalnie - służył PRL. Do takich należy Mrożek. Teraz nie pisze wcale lub przeciętnie. Również jego dzienniki wydane niedawno porządnie rozczarowują. Natomiast jego dramaty i opowiadania osiągnęły szczyt formy właśnie wtedy. "Język ezopowy", aluzje, sarkazm, absurd, groteska oraz ironia stały się jego znakiem firmowym. Wszyscy to wiemy. Opowiadanie "Wina i kara" oraz tytułowe "Wesele w Atomicach" - należą do najzabawniejszych w tomie, a co więcej: przegląda się w nich klasyka literatury: wędrójące wątki, motywy, tytuły. Moim zdaniem jednak lepszy był poprzedni zbiór pt. "Słoń" z niesamowitym tekstem "Ostatni husarz" - kpiną z domorosłego, przesiąkniętego patosem i megalomanią, narodowego patriotyzmu.

Maja | 2015-03-12
Przeczytana: 11 marca 2015

Z tego zbioru czytałam tylko "Winę i Karę". To opowiadanie jest naprawdę rewelacyjne. Krótkie, zabawne, ale także pouczające. Warte przeczytania nie tylko dla młodzieży, ale także dla dorosłych.

sweetjane | 2011-01-15
Przeczytana: 2006 rok