rozwiń zwiń

Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.03.2023

Przed nami pierwszy pełny wiosenny tydzień, a wraz z nim kolejne premiery książek, które okażą się pod patronatem Lubimyczytać. Wśród nowości znajdziecie zarówno książki dla dzieci, jak i pozycje dedykowane fanom fantasy, kryminału czy powieści historycznej. 

Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

„W imię syna” Emelie Schepp tłumaczenie: Anna Kicka (wyd. Sonia Draga)

Pewnego letniego wieczoru sześcioletni Jonathan dzwoni do ojca. Przerażony opowiada, że ktoś włamał się do ich domu w Norrköpingu. Kiedy ojciec dociera na miejsce, po chłopcu nie ma śladu. Prokuratorka Jana Berzelius razem z komisarzem Henrikiem Levinem i aspirantką Mią Bolander szukają przyczyny zaginięcia Jonathana. Im bliżej prawdy, tym bardziej osobiste dla Jany staje się całe dochodzenie. Mają mało, bardzo mało czasu, by znaleźć chłopca.

Tymczasem bezlitosny Danilo Peña żąda spotkania z Janą w areszcie. Gdy prokuratorka w końcu się zgadza, zostaje wrzucona w przerażający wir walki na śmierć i życie, w której na szali leży dosłownie wszystko i niczego nie może być pewnym.

„Alfred Wiewiór i znikające precle” Agnieszka Stelmaszyk (wyd.  Wilga)

Na Alfreda Wiewióra i przyjaciół czeka nowa zagadka!

Pani Jadzia wraz z detektywami wybierają się nad morze, by nabrać sił przed kolejnymi detektywistycznymi wyzwaniami. Wygrzewają się na słońcu na plaży, zażywają morskich kąpieli, szukają bursztynu, zbierają muszle i budują zamki z piasku – jednym słowem: oddają się błogiemu lenistwu. Ich wypoczynek zostaje jednak przerwany przez dziwne wydarzenia: ktoś zaczyna wykradać plażowiczom jedzenie! Największym powodzeniem cieszą się precle pani Steni – ilekroć je przyniesie, znikają w tajemniczych okolicznościach. Zaniepokojona pani Stenia zleca więc Alfredowi śledztwo.

Rozpoczyna się dochodzenie! Detektywi bacznie przyglądają się plażowiczom, by wytypować sprawcę kradzieży lub złapać go na gorącym uczynku. Złodziej wciąż jednak pozostaje nieuchwytny. Alfred wraz z Maćkiem Jeżem budują zamek z piasku i z ukrycia prowadzą obserwacje, utrudnione przez parasole i parawany. Stefan poświęca się i udaje rzeźbę z piasku, by przyłapać złodzieja na gorącym uczynku. Wszystko jednak na próżno!

Czy detektywom uda się ustalić, kto stoi za kradzieżami precli?

„Harper Drew. Dziennik katastrofy” Kathy Weeks (wyd. Wilga)

Cześć, nazywam się Harper Drew, a moje życie to TOTALNA KATASTROFA. Dowody takiego stanu rzeczy:

Mój starszy brat Troy założył vloga o skateboardingu, podczas gdy jeszcze niedawno nie miał nawet deskorolki. Gdy w końcu zdecydował się na zakup, dotarła do niego tylko... połowa deski.
Mój wujek Paul nosi diamentowy pierścionek na palcu... u stopy. Wszystko wskazuje na to, że jest producentem filmowym. Nikt nigdy nie widział jednak żadnego z wyprodukowanych przez niego filmów.
Mój tata właśnie miał stłuczkę. Prowadził szkolnego minibusa, a świadkiem całego zdarzenia był policjant.

A to zanim dowiedzieliście się czegokolwiek o mojej mamie, moim młodszym bracie czy lamach, które spotkaliśmy podczas naszego totalnie nieudanego wyjazdu na wakacje. Czy KOMUKOLWIEK przydarza się w życiu coś podobnego?

Poznajcie Harper Drew - nastolatkę, która jest przekonana, że jej życie to jedno wielkie UTRAPIENIE.

„Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka” Christopher W. Gortner tłumaczenie: Janusz Maćczak

C.W. Gortner, autor światowych bestsellerów, ceniony za powieści historyczne o sławnych kobietach, ożywia na kartach najnowszej książki postać Sarah Bernhardt, córki kurtyzany, która przeszła niezwykłą drogę i stała się najsłynniejszą aktorką swojej epoki.

Jej pełne dramatycznych zwrotów życie jest naznaczone skandalami. Aby uniknąć losu kurtyzany, Sarah usiłuje zrobić karierę na deskach teatru i dąży do zdobycia niezależności. Jej swobodny tryb życia kończy się nagle, gdy odkrywa, że jest w ciąży. Decyduje się na urodzenie dziecka, choć naraża się na społeczne potępienie i samotność. Dzięki olśniewającej urodzie i nowatorskim występom osiąga jednak nieoczekiwany sukces. Staje się najbardziej cenioną francuską aktorką, która urzeka publiczność odważnymi interpretacjami scenicznymi postaci, zarówno kobiecych, jak i męskich. Ekstrawagancki talent i skandaliczne zaręczyny w Londynie otwierają jej drogę do światowej sławy.

Oto historia olśniewającego życia Sarah Bernhardt, opowiedziana jej własnym głosem – fascynująca, intymna opowieść o kobiecie, która dzięki niezrównanemu talentowi i niezłomności ducha zyskała miano Boskiej Sarah.

„Królewska guwernantka” Wendy Holden tłumaczenie: Alina Patkowska (wyd. Harper Collins Polska)

Przyszła znikąd i... wychowała królową.

Dramat abdykacji, przepych koronacji, trauma drugiej wojny światowej – Marion Crawford, pieszczotliwie nazywana Crawfie, przez cały ten czas stała u boku rodziny królewskiej.

W 1933 roku młoda postępowa nauczycielka została guwernantką małych księżniczek Elżbiety i Małgorzaty. Chcąc im zapewnić normalne, radosne dzieciństwo, jeździła z nimi autobusami, zabierała je na publiczny basen i świąteczne zakupy do Woolworths.

Przez siedemnaście lat służyła w samym sercu rodziny królewskiej. Jej oddanie i lojalność okazały się jednak daremne, gdy zrobiła jeden nierozważny krok, który spowodował, że wypadła z łask i została na zawsze zepchnięta w mrok niepamięci.

Ta dogłębna, bogata w szczegóły powieść przywołuje dawno zapomnianą historię i rzuca nowe światło na najsłynniejszą rodzinę świata.

„Kruk” Kelly Creagh (wyd. Jaguar)

Wznowienie cyklu NEVERMORE w nowej szacie graficznej!

Dla fanów serialu „Wednesday” oraz twórczości Edgara Allana Poego.

Uważaj, czego pragniesz… Możesz to otrzymać.

Uporządkowane życie Isobel, kapitanki szkolnej drużyny cheerleaderek, właśnie zaczyna się walić. Pan Swanson, nauczyciel literatury, wymyślił następny ze swoich koszmarnych projektów. W parach. I kazał Isobel pracować razem z Panem-Ciemności-Varenem, niesympatycznym, wykolczykowanym gotem, z którym nikt z klasy nie zamienił nigdy bodaj jednego słowa. Może dlatego, że z kamieniami ciężko rozmawiać?

Przy bliższym poznaniu Varen okazuje się jeszcze mniej czarujący, niż się zapowiadało. Wesoły jak cmentarzysko, ciepły jak granitowa płyta, a na dodatek potwornie zgryźliwy. Ale ma to, czego rozpaczliwie potrzebuje Isobel – wiedzę na temat twórczości Edgara Allana Poego. Co więcej, jest gotów wziąć na siebie większą część zadania. Walcząc z uczuciem, że podpisuje cyrograf, Isobel przystępuje do projektu. W końcu wspólna praca nie będzie trwała wiecznie...

Albo będzie trwała, jeśli koszmar, który nosi w sobie Varen, wyrwie się na wolność. Wystarczy kilka dni, by przyjaciele odwrócili się od Isobel, kilka dni, by zmieniło się całe jej życie i kilka nieprzyjemnych słów, by najmroczniejsze marzenia zaczęły się urzeczywistniać. Uważaj, czego pragniesz – możesz to otrzymać.

„Ratownik. Nie jestem bogiem” Justyna Dżbik-Kluge, Jarosław Sowizdraniuk (wyd. Marginesy)

Samobójca, który próbował ratować się w ostatnich chwilach życia. Samotna kobieta pragnąca czułości. Staruszka pozostawiona samej sobie przez rodzinę. Niemowlę duszące się od zwykłego kataru, któremu niedoświadczeni rodzice nie potrafią pomóc.

Co łączy te i wiele innych osób? Mieszkańców wielkich miast i zapomnianych wiosek, studentów i księży, sprzedawczynie i profesorów?

Ratownik medyczny. Człowiek, który podczas kilkunastogodzinnego dyżuru styka się różnymi osobowościami, zachowaniami i wypadkami.

W czasie pandemii COVID-19 o ratownikach było głośno. Ludzie bili im brawa na balkonach, w mediach podkreślano ich poświęcenie, ale też zdarzało się, że obrzucano ich samochody farbą, krzycząc „roznosiciele zarazy!”.

Z czym ratownik mierzy się każdego dnia? Jak jest przygotowany do pomocy ludziom, nie tylko po zawałach serca czy wypadkach samochodowych?

Jarosław Sowizdraniuk przez kilkanaście lat był ratownikiem medycznym we Wrocławiu i okolicach. Na czas pandemii wrócił od zawodu. W rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge opowiada o pracy w karetce, także jej ciemnej stronie. Szczerze, prawdziwie, po ludzku.

„Dolina straconych złudzeń” Anna Górna (wyd. Czwarta Strona)

Górskie miasteczko u podnóża Eigeru, gdzie wszyscy się znają, ale mało kto dobrze sobie życzy, jednoczy nagle jedno – strach przed grasującym w Alpach seryjnym mordercą, który zostawia ciała swoich ofiar w rytualnych inscenizacjach.

Szwajcarią wstrząsa informacja o brutalnym zabójstwie nastolatka w Oberlandzie Berneńskim. Zaledwie miesiąc wcześniej w pobliżu odnaleziono ciało mężczyzny, który prawdopodobnie zginął z ręki tego samego człowieka.

Sprawca wodzi policję za nos, pozostając poza radarem organów ścigania.

Kierownictwo luksusowego hotelu Sternen spodziewa się najgorszego sezonu od czasów otwarcia. By położyć temu kres, angażują Piotra Sauera, prywatnego detektywa z Zurychu. Już od pierwszych dni w Niederwalden lokalna społeczność daje Sauerowi odczuć, że nie jest mile widzianym przybyszem.

Szybko przekonuje się, że każdego można tutaj podejrzewać i nikomu nie można ufać.

„Dolina straconych złudzeń” to duszna atmosfera małego miasteczka, latami skrywane tajemnice i życiowe wybory, w których każda ścieżka zdaje się prowadzić w przepaść.

„Drelich. Nim braknie tchu” Jakub Ćwiek (wyd. PulpBooks)

REWELACYJNA POLSKA SERIA SENSACYJNA!

Marek Drelich to prawdziwy mistrz złodziejskiego fachu. Żyjący na uboczu przestępczego świata jest zawsze skrupulatnie przygotowany do każdego skoku, a podczas akcji opanowany i, gdy trzeba, bezwzględny.

To, co sprawdza się w nietypowej pracy, niekoniecznie działa w życiu prywatnym. Mimo to Drelich wraz z byłą żoną dokładają starań, by wspólnie wychować dwójkę dorastających dzieci, Zosię i Nikodema. Gdy przychodzi moment wyboru, złodziej wie, że szykowany właśnie napad będzie jego ostatnim. Tymczasem w niewielkiej miejscowości na Opolszczyźnie bezwzględna sekta, pod przewodnictwem charyzmatycznego guru Kamaza, obejmuje pobliski ośrodek wczasowy. Na ich zajęcia trafia przebywająca na wakacjach u dziadka Zosia Drelich, wobec której przywódca rodziny ma bardzo konkretne plany.

„Jutro, jutro i znów jutro” Gabrielle Zevin (wyd. Zysk i S-ka)

Kiedy Sam i Sadie, dwoje zauroczonych sobą przyjaciół, staje się partnerami w świecie projektowania gier wideo, niespodziewany sukces przynosi im nie tylko sławę i radość, ale też stawia przed nimi najtrudniejszą życiową układankę, w której trzeba pogodzić pracę, przyjaźń, rodzinę i miłość…

W mroźny grudniowy dzień na pierwszym roku studiów na Harvardzie Sam Masur wysiada z wagonu metra i w tłumie czekających na peronie ludzi widzi Sadie Green. Wykrzykuje jej imię. Dziewczyna przez chwilę udaje, że nie słyszała wołania, lecz potem się odwraca i gra się rozpoczyna: legendarna współpraca, która przyniesie im sławę. Przyjaciele, będący od dzieciństwa w zażyłej relacji, pożyczają pieniądze na wspólny projekt, otrzymują wsparcie od znajomych i jeszcze przed ukończeniem college’u tworzą swój pierwszy superprzebój – grę Ichigo. Z dnia na dzień świat leży u ich stóp. Sam i Sadie są młodzi, genialni, bogaci i sławni. To jednak nie ochroni ich przed przerostem twórczych ambicji i uczuciowymi zawodami…

Olśniewająca, misternie skonstruowana powieść ukazuje istotę dojrzewania i emocjonalnej tożsamości, ale przede wszystkim akcentuje nasze potrzeby więzi – bycia kochanym i kochania. Tak, to jest historia miłosna, ale zupełnie nie taka, jakie dotąd czytaliście…

NAJLEPSZA POWIEŚĆ 2022 ROKU WG GOODREADS, AMAZON, „TIME” I APPLE.

Britfield. Powstanie lwa” C.R. Stewart tłumaczenie: Natalia Laprus (wyd. Dwukropek)

To miał być nowy, wspaniały początek. Ucieczka ze strasznego sierocińca, od okrutnych opiekunów, poznanie prawdy o sobie i być może powrót do rodziny, do własnych korzeni… Te myśli rozpalały Toma i jego przyjaciółkę Sarah, gdy składali sobie świąteczne życzenia na pokładzie promu płynącego z Dover w Anglii do Calais we Francji, gdzie mieli nadzieję odnaleźć ukrywających się Britfieldów. Patrzą w przyszłość z optymizmem. Mają siebie, mają profesora Heinswortha, który wiele dla nich zrobił. Jednak po drodze przez kanał La Manche prom wywraca się i tonie, a Tom i Sarah, rozdzieleni z profesorem, przez kilka dni dryfują w łodzi ratunkowej, by ostatecznie dotrzeć do francuskiego wybrzeża Mont-Saint-Michel. Zamarznięci i półprzytomni zostają odnalezieni przez Gabriela, jednego z benedyktynów mieszkających w znajdującym się na wyspie klasztorze.

Po odkryciu, że dzieci są sierotami, zakonnicy oferują swoją opiekę. To, co początkowo wydawało się życzliwością, staje się jednak kolejnym więzieniem, bo dzieci są zmuszane do pracy i nie mogą opuścić opactwa. Wkrótce zaczynają planować kolejną ucieczkę. Tak zaczyna się kolejny rozdział ich niesamowitych przygód. Tom i Sarah przemierzają ulice Paryża, odwiedzają m.in. katedrę Notre-Dame, Wieżę Eiffla i Luwr. W szalonej przygodzie pomocą służą im zarówno starzy przyjaciele, jak i nowi sojusznicy. Tom drugi cyklu „Britfiled” jest pełny intryg, zdrad, strzelanin i zwrotów akcji. Lojalność zostaje wystawiona na próbę, a odwaga sprawdzona w działaniu. Podobnie jak poprzednia część, także „Britfield. Powstanie lwa” zawiera opisy miejsc geograficznych, zabytków architektury i sztuki oraz ciekawostki historyczne, wplecione w wartką i ekscytującą opowieść.

„Dziwolągi” Joanna Zaręba (Wydawnictwo RM)

Przedstawienia z ich udziałem – freak shows lub side shows – stały się w drugiej połowie XIX stulecia elementem wystaw światowych oraz występów cyrkowych. Choć wystawianie na pokaz ludzi zdeformowanych od urodzenia bądź wskutek chorób nie było niczym nowym, bo tego typu spektakle urządzano już na średniowiecznych rynkach, to koniec XIX wieku, wraz z rodzącymi się środkami masowego przekazu, show-biznesem i reklamą, przyniósł rozkwit tego zjawiska.

Julia Pastrana, Generał Tomcio Paluch czy bracia syjamscy Chang i Eng byli gwiazdami, światowymi celebrytami, a ich historie weszły do popkulturowego kanonu. Nie byli jednak jedyni, zaś życie ludzi wystawianych na pokaz było raczej pełne cieni niż blasku. Historie tych niezwykłych osób są często tragiczne, pełne okrucieństwa, niezrozumienia, wyzysku, choć pojawiały się też w nich momenty wielkiej sławy w świetle reflektorów scenicznych, emancypacja i walka o swoje prawa.

Książka opowiada o losach ludzi, którzy byli bohaterami freak shows, i czasach, kiedy te pokazy święciły największe sukcesy. Autorka poprzez te biografie przygląda się dziejom freak shows, bada źródła ich popularności, a także analizuje kontekst historyczno-kulturowy kolonializmu i rasizmu oraz przemiany w świadomości społecznej, które przyniosły kres tego typu występom.

[zb]


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mylengrave 01.04.2023 04:36
Czytelniczka

Reportaż o ratowniku medycznym brzmi bardzo ciekawie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betty 31.03.2023 11:15
Czytelniczka

Nareszcie nowy C.W. Gortner wydany! Nie mogę się doczekać, gdy przeczytam "Sarah Bernhardt". 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna-Maria 27.03.2023 18:21
Czytelniczka

"Królewska guwernantka" i może "Dolina straconych złudzeń".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jousna 27.03.2023 17:23
Czytelniczka

Moją uwagę zwróciła "Królewska guwernantka"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Książka_koc_kot 27.03.2023 10:16
Czytelniczka

„W imię syna” Emelie Schepp - brzmi nieźle!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 27.03.2023 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post