Drelich. Nim braknie tchu

Okładka książki Drelich. Nim braknie tchu Jakub Ćwiek Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Drelich. Nim braknie tchu
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: PulpBooks Cykl: Drelich (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Drelich (tom 2)
PulpBooks
2023-03-31
2023-03-31
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Drelich. Nim braknie tchu

przeczytanych książek 340 napisanych opinii 60

Pierwsza część Drelicha to była moja ulubiona książka 2022 roku dlatego miałam bardzo wysokie oczekiwania od tej części - no i się nie zawiodłam, w tej książce po prostu wszystko się zgadza!

Po prostu zajebiste.

Po prostu zajebiste.

Trudno nie polubić Drelicha za jego opanowanie i błyskotliwy umysł. Jest o wiele naturalniejszy niż Profesor z "Domu z papieru", a dzięki niezwykłej relacji z rodziną też bardziej ludzki. Tematyka sekt mnie zawsze porusza i zaskakuje, a motyw manipulacji na tak dużą skalę budzi grozę. Kuba prowadzi akcję wybornie - z fajerwerkami (jak akcja w galerii),ale i niekiedy w ciszy (jak sceny na ranczu),przesycając czytelnika strachem. Doskonała kreacja Kamaza i Cypriana.

Bardzo dobra!

Bardzo dobra!

Majstersztyk. Książka genialna w swoim gatunku. Aktualnie w moim prywatnym TOP3.
Uwielbiam nieszablonowe wybory prowadzenia akcji przez autora. Kiedy wydaje się, że wiesz co nastąpi w kolejnej scenie bo przecież masz podświadomie zapisane schematy z filmów akcji dzieje się coś zupełnie innego niż mogłeś przypuszczać. Uwielbiam być tak zaskakiwany przez autora, to jest coś czego szukam w takich książkach.
Fabuła, postacie są świetnie prowadzone od początku do końca, z tą nutą niedopowiedzenia i nieprzewidywalności, która sprawia że wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. I o to chodzi!
Czekam z niecierpliwością na kolejne pozycje z tej serii.

Nie lubię czytać książek w całych seriach, bo zazwyczaj mam przesyt bohaterów i między częściami robię sobie przerwę na coś innego, w tym przypadku było jednak inaczej. Najpierw "Prosto w splot", a potem od razu "Nim braknie tchu". Dlatego też dodaję taką samą recenzję do obu tytułów. Seria Ćwieka jest przede wszystkim... zaskakująca? No bo raczej rzadko zdarza się, żeby główny bohater był bandziorem. A przecież Drelich to zwykły złodziej, który współpracuje z typami spod ciemnej gwiazdy. No ale na codzień sprawia pozory normalności, ma dzieci, byłą żonę, no i jakoś tak daje się go lubić. Jest to zresztą bardzo odświeżające, zwłaszcza po zatruciu spowodowanym tymi pieprzniętymi komisarzami z życiowymi problemami w których lubują się te wszystkie Chmielarze i Małeckie. W obu pozycjach po mistrzowsku budowane jest napięcie. Akcja idzie do przodu raczej niezbyt szybko ale suspensy czy zmiany wątków odbywają się praktycznie zawsze w chwilach największego napięcia, dzięki czemu ciężko oderwać się od lektury. Bohaterowie? Pierwsza część to przede wszystkim piękna kolekcja różnej maści niezbyt rozgarniętych bandziorów, a Drelich ma tutaj naprawdę piękne pole do popisu w konfrontacji z nimi. W drugiej części dostajemy za to KAMAZA, który jest chyba najbardziej przerażającą postacią w polskim kryminale (i niech się tam Piotrowski schowa z tym swoim wilkołakiem co to biega w tunelach wykopanych w ziemi xD). Zresztą do dzisiaj jak sobie o nim przypominam to pocą mi się ręce. I w sumie wszystko byłoby pięknie gdyby nie jeden poważny problem - zwroty akcji w krytycznych momentach. W obu książkach Ćwiek doprowadza głównych bohaterów nad krawędź, do sytuacji praktycznie bez wyjścia, a wyprowadza ich... w kompletnie zaskakujący, mało realny i oparty na nieprawdopodobnym wręcz szczęściu sposób. Chodzi mi o scenę na parkingu z pierwszej części i scenę w lesie z drugiej części. Nosz kurde panie Ćwiek. Całe zbudowane napięcie po prostu leci na ryj, a w przypadku drugiej części reakcja na te wydarzenia to coś w stylu ŻE CO (lub jak kto woli WTF :)? Podsumowując - mimo wszystko polecam. To naprawdę solidny kawał kryminało-thrillera. Inny niż to co dostępne na rynku i przede wszystkim bardzo wciągający.

Dobre kryminalne czytadełko, ale nic specjalnego.
Na miejscu autora nie brnęłabym w kontynuacje cyklu o Drelichu, a zajęła się "oneoffami", tak dobrymi jak "Święty z Centralnego" czy "Topiel".

Dobre kryminalne czytadełko, ale nic specjalnego.

dużo słabsza niż pierwsza część... szkoda

dużo słabsza niż pierwsza część... szkoda

Równie dobra jak cześć pierwsza. Bardzo polecam obie i czekam na kontynuację

Równie dobra jak cześć pierwsza. Bardzo polecam obie i czekam na kontynuację

Bardzo dobrze, że wyszła ta kontynuacja. Bardzo dobrze, że planowana jest kontynuacja kontynuacji. Tak ja przy pierwszej części daleko jej do najlepszej książki Ćwieka (Ciemność Płonie). Jest bardzo dobra książka w swoim gatunku z nutką oryginalności Pana Jakuba. Polecam.

• Przeczytane 2023
  • Audiobooki