Chopin

Okładka książki Chopin Jakub Puchalski
Okładka książki Chopin
Jakub Puchalski Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
2023-03-01
2023-03-01

Okładka książki Krasiczyn Tadeusz Budziński, Jakub Puchalski
Krasiczyn Tadeusz Budziński,&...

Chopin - nasze dobro narodowe. Chluba i chwała. Jest najlepszy, największy, aktualny do dziś. Tak uważam, szczerze i z głębi serca. Tylko ile ja o nim wiem? No nie ma się czym chwalić.

Zgoda, jak piszą w blurbie, 200 lat temu Chopin zaczarował Europę, a potem świat. Ale książka mnie nie zaczarowała. Pewnie to zabieg celowy, ale czułam się, jakbym słuchała referatu, w dodatku mniej o Chopinie, bardziej o jego muzyce. Nie zobaczyłam Fryderyka jako człowieka, tylko genialnego muzyka. Irytowało mnie to, że często się gubiłam, a ilość fachowych muzycznych terminów mnie przytłoczyła. Oto przykładowy cytat, żeby się wytłumaczyć z mojej ciężko kapującej głowiny:
„...już w mazurku cis-moll z opusu 50 temat będący samym otwarciem utworu wprowadzony jest w formie kanonu, ale z paroma nutami dodatkowego głosu. Kanon pojawia się też w mazurku C-dur z opusu 56. W mazurku a-moll z opusu 59 nie odnajdziemy już tak jawnego użycia imitacji, ale homofoniczną strukturę utworu przenika przecież duch myślenia polifonicznego. Akompaniament układa się w głos dopowiadający wobec tematu. Ta podskórna obecność polifonii... stała się wręcz emblematyczna.”

Znalazłam za to dwie zalety lektury: po pierwsze - coś tam jednak mi w głowie zostało, choć nie wiem na jak długo. Po drugie - autor sprowokował mnie, by znaleźć kolejną lekturę o Chopinie, postaram się o coś dla mnie przyjaźniejszego.

PS. Niedawno trafiłam na coś, co mi się tak spodobało, że co jestem w Warszawie, to targam tam wszystkich, którzy tylko dają się zaciągnąć. Kameralny koncert muzyki chopinowskiej dla turystów zapewne, na Starówce, w przepięknej Sali Fryderyk (na Senatorskiej). Wystrój sali, kryształowy żyrandol, otoczenie, muzycy, klimat koncertu, lampka szampana w przerwie plus oczywiście muzyka Fryderyka Chopina. Balsam dla duszy - dobrze spędzona godzinka. Bardzo polecam, jeśli ktoś nie jest wybitnym znawcą, tylko amatorem, jak ja. Koncerty są codziennie, wchodzi się z marszu, bilety przy wejściu. Piszę o tym, bo a nuż komuś się przypomni jak będzie w Warszawie.

Jako, że nie jest to "mój" gatunek i tematyka, postanowiłam trochę zawyżyć ocenę (bliżej mi było do 5). Ciekawiej się robi od momentu pojawienia się w życiu Chopina George Sand. Słuchając audiobooka często gubiłam wątek, tym razem lektor mi raczej nie przypadł do gustu (choć wyobrażam sobie, że generalnie pasuje do tej książki i tematyki).

#WyzwanieLCkwiecień2023

"Żaden inny kompozytor nie ma w Polsce bibliografii porównywalnej z chopinowską. Poświęcone mu książki, które wydawane są od XIX wieku, często jednak mają już charakter historyczny. Pozycją najważniejszą dla poznania biografii i osobowości kompozytora pozostaje natomiast jego korespondencja."
Fryderyk Chopin przez wielu jest uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora w historii. Jego dzieciństwo, życiorys oraz utwory do dziś pozostają obiektami zainteresowań sporej ilości osób, wiele osób potrafi po kilku taktach rozpoznać jego muzykę. Oczywiście nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Fryderyk Chopin urodził się w 1810 r. w Żelazowej Woli, nie wiadomo dokładnie, którego dnia, lecz prawdopodobnie pod koniec lutego lub na początku marca. Jego ojciec, Mikołaj przyjechał do Żelazowej Woli by pracować u rodziny Skarbków, gdzie poślubił ich krewną, która także jak on lubiła muzykę.
Pewnie dlatego, że oboje byli umuzykalnieni mały Fryderyk miał również do tego wielki zapał. Musieli opuścić dworek w Żelazowej Woli, gdyż Skarbek narobił wielu długów a sam uciekł. Chopinowie przenieśli się zatem do Warszawy. To właśnie tu zaczęła się jakby kariera muzyczna Fryderyka.
Gdy miał pięć lat, potrafił już znakomicie grać na fortepianie a później nawet komponować samodzielnie pierwsze utwory, początkowo polonezy.
Dość szybko zyskał sławę, wielu uważało go za złote dziecko, później za muzycznego geniusza i wybitnego fortepianistę oraz kompozytora.

"W wieku 14-15 lat Fryderyk był już wykształconym i znakomitym muzykiem.
Co więcej - prawdziwie rozsmakowanym koneserem świata dźwięków."
Właściwie o Fryderyku napisano już tak wiele różnych biografii, że chyba każdy z nas trafił na jakąś publikację. A jednak z tej książki możemy dowiedzieć się jeszcze nieco więcej o naszym kompozytorze, który koncertował przed wieloma sławnymi ludźmi. Nawet znakomici muzycy mieli dla niego wielki szacunek. Dorosły już Chopin bardzo dużo podróżował po Polsce i Europie, zyskał uznanie słuchaczy również w Wiedniu.

"Pobyt w Wiedniu ostatecznie przekonał Chopina, że czas najwyższy rozpocząć działalność, z którą chciał wiązać swoją przyszłość - koncertowanie z własną muzyką."
Chopin był bardzo zakochany w śpiewaczce Konstancji Gładkowskiej, lecz mimo to podjął decyzję o emigracji. Okazało się, że listopadowe dni w roku 1830, to były ostatnie jego dni w ojczyźnie. Nigdy już tu nie wrócił.
Gdy dopadła go nieuleczalna wówczas choroba, Chopin nie został sam, miał przy sobie przyjaznych mu ludzi.
Zmarł mając tylko 39 lat. Ile jeszcze mógłby skomponować utworów? Pewnie wiele, lecz niestety gruźlica popsuła wszystkie jego zamiary.
Jakub Puchalski w swojej książce zebrał wiele faktów o Chopinie korzystając z jego korespondencji obejmującej czasy od lat dziecięcych do niemal ostatnich tygodni jego życia. Nie jest co prawda kompletna, ale wiele można się z nich dowiedzieć nie tylko o kompozytorze.
Autor bazował również na różnych publikacjach starając się nie podawać tylko samych suchych faktów, które częściowo wszyscy znamy, lecz w taki sposób żeby zachęcić czytelnika do lektury.
Na końcu książki autor zamieścił indeks osób związanych z kompozytorem, przyznam że jest to dość imponująca ilość.
Mnie się podobała ta biografia, jeżeli chcecie poznać bliżej naszego kompozytora, to czytajcie.

#WyzwanieLCkwiecień2023

Fryderyk Chopin przez wielu jest uznawany za...

• Audiobooki
  • Biografia