Opowieści humorystyczne

Okładka książki Opowieści humorystyczne Edgar Allan Poe
Okładka książki Opowieści humorystyczne
Edgar Allan Poe Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury amerykańskiej literatura piękna
Klasyka literatury amerykańskiej
Wydawnictwo CM
2023-03-03
2023-03-03
Stanisław Zawadzki, Marta Kałamajska
edgar allan poe poe opowieści humorystyczne humor

Moja kolejność najlepszych: Utrata oddechu, Anioł Dziwnych Zdarzeń, System doktora Smoły i profesora Pierza, Okulary, Człowiek biznesu, Kariera literacka.

Jeśli do tej pory tak jak mi nazwisko Edgara Allana Poe kojarzyło Wam się jedynie z dość osobliwymi opowiadaniami grozy, osadzonymi w gotyckich klimatach, to najwyższa pora, abyście tak jak ja otworzyli oczy ze zdumienia i przekonali się, że nie same opowieści prosto z krypty kryły się z głowie tego prozaika. Okazuje się bowiem, czego wyrazem jest zbiór opowiadań „Opowieści humorystyczne”, wydany przez Wydawnictwo CM, że Edgara Allana Poe był również dowcipnisiem, który w równie lekkim stopniu jak mroczną scenerią posługiwał się humorem i groteską w swojej twórczości.

Ta zupełnie nieznana mi strona twórczości tego wybitnego amerykańskiego prozaika, sprawiła, że z ciekawością sięgnęłam po zbiór historii osadzonych tym razem nie w klimacie grozy, ale w satyrycznym anturażu, który nie ukrywam, że nawet w minimalnym stopniu nie kojarzył mi się z Poe.

Ku mojemu zaskoczeniu faktycznie w ręce czytelników trafił zbiór, w którym nie trzeba z lupą szukać tego humoru, a zapowiedź zawarta w tytule nie stanowi jedynie czczej obietnicy. Cały zbiór składa się z kilkunastu opowiadań, z czego jak się okazuje kilka przetłumaczonych zostało po raz pierwszy a inne zyskały świeżość przez nowe ich tłumaczenie. I skoro o tłumaczeniach mowa to zanim zdradzę wrażenia czytelnicze od razu jedna uwaga, która mam nadzieję w przyszłości uwzględniona zostanie przez Wydawcę. Otóż Poe niezmiernie często odwołuje się do języka francuskiego, który najwyraźniej nie był mu obcy i czyni liczne wtręty w tym języku. Niestety nie wszystkie one zostały przez wydawcę przełożone, część znalazła swój przekład, pozostałe zostały pozostawione w oryginale co dla czytelnika, który nie posługuje się tym językiem jest niezwykle uciążliwe. Polecam zatem w tym zakresie w przyszłości korektę książki.

Co do samych opowiadań, to również one w części skradły moje serce i faktycznie wywołały uśmiech, a inne niestety mnie przytłoczyły, żeby nie powiedzieć zmęczyły. Problem miałam zwłaszcza z tymi historiami, które przenosiły akcję w czasy starożytne. Ten klimat nie przekonał mnie, podobnie jak te opowiadania nie bardzo mnie bawiły.

Były jednak i takie, które na tle pozostałych wyraźnie się wyróżniały i to zdecydowanie na plus. Tu warto wskazać chociażby "Utratę oddechu", czyli historię człowieka, zatopionego w swoich własnych wyimaginowanych problemach małżeńskich, co prowadzi do utraty dosłownego oddechu i niewątpliwie utrudnia głównemu bohaterowi życie. Gdyby ktoś był ciekawy warto zapoznać się z historią "Dlaczego mały Francuz trzyma swoją rękę za pazuchą". Odpowiedź na to zagadnienie, nie tylko Was zaskoczy, ale z pewnością również ubawi, gdyż obok tej komicznej historii francuskiego podrywacza nie można przejść obojętnie. Wreszcie takie opowiadania jak "System doktora Smoły i profesora Pierza" czy "Człowiek biznesu" idealnie wpisują się w żartobliwy ton, który w ukazuje drugi wymiar geniuszu Poe. I moje absolutne dwa faworyty „Okulary” i "Anioł Dziwnych Zdarzeń" to wręcz perełki zawarte w tym zbiorze, które z stanowią nieco ironiczne, trochę sarkastyczne spojrzenie na przywary ludzkiej duszy. Jedno jest pewne - Poe doskonale operuje przyjętą przez siebie konwencją i wywołuje zdumienie, ukazując, że jego umiejętności literackie są wszechstronne, znacznie wykraczając poza gotycki mrok.

„Opowieści humorystyczne” Edgara Allana Poe to zatem nie tylko podróż w świat dowcipu i ironii, lecz także możliwość odkrycia nowego wymiaru talentu tego wielkiego pisarza. Jeśli zatem chcecie odkryć mniej znane oblicze jednego z najbardziej wpływowych twórców XIX wieku albo po prostu dobrze się bawić to polecam Wam serdecznie tę lekturę.

[...]
Jego jedyną słabością była drażliwość, gdyż w rzeczywistości upór, o który go oskarżano, nie był wcale jego słabością, ponieważ słusznie uważał to za swoją mocną stronę.
[...]
David Galloway zaważa, że „...komedie, satyry i żarty stanowią ponad połowę jego ogółu opowiadań czytaj Poego, a ostatnie z nich, „X-ing a Paragrab”, ukazało się zaledwie kilka miesięcy przed niejasna śmierć autora w 1849 roku”

𝗣𝗢𝗘 𝗡𝗜𝗘𝗭𝗪𝗬𝗞𝗟𝗘 𝗟𝗨𝗕𝗜Ł 𝗞𝗔𝗟𝗔𝗠𝗕𝗨𝗥𝗬 𝗜 Ś𝗠𝗜𝗘𝗦𝗭𝗡𝗘 𝗜𝗠𝗜𝗢𝗡𝗔 !
Należy pamiętać, że Edgar Allan Poe tworzył nie tylko opowiadania grozy tudzież makabryczne horrory czy krótkie formy kryminalne, ale był również twórcą wielu humorystycznych opowieści, często z satyrycznym zacięciem. Jeśli nie rozpoznamy humoru w dziełach Poego, nie możemy mieć nadziei na zrozumienie jego intencji, w istocie nie możemy mieć nadziei na zrozumienie Poego.
Istota większości humoru Poego została dla nas utracona. Jego satyry naśmiewają się z nadmiaru. W czasach, gdy rozsądne poczucie powściągliwości zostało całkowicie zastąpione autopromocją i hiperbolą, nie potrafimy rozpoznać śmieszności i dlatego nie możemy dostrzec żartu. Trzeba przyznać, że współcześni Poemu również nie zawsze to dostrzegali.
W "Opowieściach humorystycznych" mamy zbiór piętnastu opowiadań. Poniżej podaję listę z wyszczególnieniem, które zostały po raz pierwszy przetłumaczone na język polski, a które "dostały" nowe tłumaczenie, z krótki opisem o czym dana nowela traktuje.
W publikacji tej znajduje się około 200 przypisów, które mają za zadanie pomóc czytelnikowi w zrozumieniu żartów i ironii Edgara Allana Poego. Jest jedynym pisarzem, który przenosi historię z krainy ciemności, przez szaleństwo, potem do smutku, a na końcu do zdumienia i śmiechu.
Po tej dawce grozy E.A. Poe, którą miałam przyjemność wysłuchać i samej przeczytać, taka porcja historii zadziwiających poczuciem humoru Autora, jest niezwykle atrakcyjną, tak w formie jak przekazie i pozwalająca na zmianę czytelniczego "tempa" 😁👍
𝗗𝗟𝗔𝗧𝗘𝗚𝗢 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

𝗦𝗽𝗶𝘀 𝗼𝗽𝗼𝘄𝗶𝗮𝗱𝗮ń :
-𝗞𝘀𝗶ążę 𝗱𝗲 𝗟’𝗢𝗺𝗲𝗹𝗲𝘁𝘁𝗲 - 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝗲 𝘁ł𝘂𝗺𝗮𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲
Historia ma być satyrą na twórczość Nathaniela Parkera Willisa. Motto pochodzi z wiersza Williama Cowpera „Zadanie” i brzmi: „I od razu wkroczyłem w chłodniejszy klimat”. Poe później skompilował „Książę L'Omelette” z innymi opowiadaniami z kolekcji "Tales of the Grotesque and Arabesque".
-𝗢𝗽𝗼𝘄𝗶𝗲ść 𝗼 𝗝𝗲𝗿𝗼𝘇𝗼𝗹𝗶𝗺𝗶𝗲 - 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł𝘂𝗺𝗮𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲;
pastisz w formie kolażu, do którego inspiracją była powieść "Silla"
-𝗨𝘁𝗿𝗮𝘁𝗮 𝗼𝗱𝗱𝗲𝗰𝗵𝘂 - 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝗲 𝘁ł.
o człowieku, który tak nawymyślał swojej żonie, że stracił oddech
-𝗕𝗼𝗻-𝗕𝗼𝗻 - 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł.
Pierwotnie zatytułowany „ Utracony interes ”, opowiada historię Pierre'a Bon-Bona, który uważa się za głębokiego filozofa, i jego spotkania z diabłem . Humor tej historii opiera się na werbalnej wymianie zdań między nimi, co jest satyrą na klasycznych filozofów, takich jak Platon i Arystoteles . Diabeł wyjawia, że ​​pożarł dusze wielu z tych filozofów.
-𝗖𝘇𝘁𝗲𝗿𝘆 𝗯𝗲𝘀𝘁𝗶𝗲 𝘄 𝗷𝗲𝗱𝗻𝗲𝗷 𝘀𝗸𝗼́𝗿𝘇𝗲 (𝗖𝘇ł𝗼𝘄𝗶𝗲𝗸-ż𝘆𝗿𝗮𝗳𝗮) - 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł.
satyra na króla tyrana władcę Syrii - dziwne, ale ciekawe.
-𝗠𝗶𝘀𝘁𝘆𝗳𝗶𝗸𝗮𝗰𝗷𝗮 - 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝗲 𝘁ł.
komiczna anegdota, ośmieszające pojedynki – które Poe potraktował z pogardą już w innym utworze.
-𝗗𝗹𝗮𝗰𝘇𝗲𝗴𝗼 𝗺𝗮ł𝘆 𝗙𝗿𝗮𝗻𝗰𝘂𝘇 𝘁𝗿𝘇𝘆𝗺𝗮 𝗿ę𝗸ę 𝘇𝗮 𝗽𝗮𝘇𝘂𝗰𝗵ą - 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝗲 𝘁ł.
historia pewnego podrywacza 😎
-𝗖𝘇ł𝗼𝘄𝗶𝗲𝗸 𝗯𝗶𝘇𝗻𝗲𝘀𝘂 - 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł.
opowiadanie o biznesmenie przechwalającym się swoimi osiągnięciami, kwestionujące koncepcję człowieka, który sam się stworzył tzw. "metodyczny biznesmen" (doskonałe)
-𝗧𝗿𝘇𝘆 𝗻𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗲𝗹𝗲 𝘄 𝘁𝘆𝗴𝗼𝗱𝗻𝗶𝘂 - 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł.
historia zawierająca wątki autobiograficzne pisarza., chyba wiele z nich takie są.
Bardzo inteligentna i zabawna nowela o tym jak podły, stary wujek, zrzęda z workami pieniędzy, ustala warunek, że Bobby i Kate nie mogą wziąć ślubu, dopóki nie wypadają TRZY NIEDZIELE W TYGODNIU. Niemożliwe... A jednak...
-𝗢𝗸𝘂𝗹𝗮𝗿𝘆 - 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł.
utrzymując się w stylu komediowym, Poe zdaje się podejmować temat miłości od pierwszego wejrzenia, uwypuklając problem próżności. Ironią jest, że narrator nie ma sposobności do pierwszego wejrzenia na kobietę, w której zakochuje się, nie mając na sobie okularów.
-𝗔𝗻𝗶𝗼ł 𝗗𝘇𝗶𝘄𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗭𝗱𝗮𝗿𝘇𝗲ń /𝗣𝗿𝘇𝘆𝗽𝗮𝗱𝗸𝗼́𝘄- 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł.
Ponoć każdy ma swojego anioła stróża, a co jeśli ten wplątuje cię w serię nieprawdopodobnych sytuacji...
-𝗞𝗮𝗿𝗶𝗲𝗿𝗮 𝗹𝗶𝘁𝗲𝗿𝗮𝗰𝗸𝗮 𝗧𝗵𝗶𝗻𝗴𝘂𝗺𝗮 𝗕𝗼𝗯𝗮, 𝗘𝘀𝗾. / 𝗞𝗮𝗿𝗶𝗲𝗿𝗮 𝗹𝗶𝘁𝗲𝗿𝗮𝗰𝗸𝗮 𝗝𝗪𝗣 𝗙𝗶𝗻𝘁𝗶𝗳𝗹𝘂𝗰𝗵𝗮 𝗕𝗼𝗯𝗮 - 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł.
szyderstwo na wszelkiej maści pismaków, redaktorów, wydawców słowem konformistów (świetna)
-𝗧𝘆𝘀𝗶ą𝗰 𝗱𝗿𝘂𝗴𝗮 𝗼𝗽𝗼𝘄𝗶𝗲ść 𝗦𝘇𝗲𝗵𝗲𝗿𝗲𝘇𝗮𝗱𝘆 - 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł.
jak sam tytuł wskazuje, ta opublikowana w lutowym numerze Godey's Lady's Book z lutego 1845 roku nowela, miała być częściowo humorystyczną kontynuacją słynnego zbioru bliskowschodnich opowieści tysiąca i jednej nocy.
Przedstawia ósmą i ostatnią podróż Sinbada Żeglarza wraz z różnymi tajemnicami, z którymi spotyka się Sindbad i jego załoga; anomalie są następnie opisywane jako przypisy do historii.
-𝗦𝘆𝘀𝘁𝗲𝗺 𝗱𝗼𝗸𝘁𝗼𝗿𝗮 𝗦𝗺𝗼ł𝘆 𝗶 𝗽𝗿𝗼𝗳𝗲𝘀𝗼𝗿𝗮 𝗣𝗶𝗲𝗿𝘇𝗮 - 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł.
nurt noweli podąża śladem narratora, który odwiedza zakład dla psychicznie chorych we Francji (dokładnie Maison de Santé),znany z nowej rewolucyjnej metody leczenia chorób psychicznych nazwany systemem uspokajania.
W czasie, gdy nowela została napisana, opieka na psychicznie chorymi była wysoce polityczną sprawą. Ludzie wzywali do reform w szpitalach, gdzie pacjenci byli traktowani jak więźniowie. Równocześnie zwiększała się liczba uniewinnień z powodów niepoczytalności, co wywoływało lawinę krytyki za pozwalanie uniknięcia kar przestępcom.
-𝗫-𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗮𝗸𝗮𝗽𝗶𝘁𝘂 - 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝘁ł.
To wesoła drobnostka i przedostatni utwór prozatorski opublikowany za życia Edgara Allana Poe.
Żartobliwe potraktowanie wpadek dziennikarskich i upartych redaktorach. Zabawna, ale bez "rechotania" z mojej strony, jak było w przypadku kilku poprzednich 😁👍

𝗖𝗼ś 𝗗𝗼 𝗣𝗼𝘀ł𝘂𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗼𝗱𝗰𝘇𝗮𝘀 𝗖𝘇𝘆𝘁𝗮𝗻𝗶𝗮 :

• 2023 miszmasz