Wicierz

Okładka książki Wicierz M.M. Perr
Okładka książki Wicierz
M.M. Perr Wydawnictwo: Prozami Cykl: Podkomisarz Robert Lew (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Podkomisarz Robert Lew (tom 4)
Prozami
2023-02-22
2023-02-22
kryminał Wicierz zbrodnia zwłoki śledztwo rodzina matka syn

Genialne! Ja chcę więcej. Jedna uwaga, 5 przykazanie to nie zabijaj. Chyba nie o to chodziło autorce.

Tym razem podkomisarz Lew dostaje pozornie łatwą sprawę nad morzem, gdzie jedzie razem z synem żeby móc się nim jednocześnie zajmować. Jego życie rodzinne mozolnie ułożone po tragedii znów się zawaliło, nie dogaduje się z synem.
Utonięcie kobiety okazuje się jednak morderstwem, czas mija a oni nie mogą znaleźć sprawcy. W między czasie pojawiają się kolejne ciała kobiet a tropy nie prowadzą do sprawcy. Ten tom z akcją poza Warszawą w niemal wakacyjnym klimacie jest inny niż wcześniejsze, ale też dobry. Generalnie książki M.M. Perr mają coś w sobie, coś takiego czego brakuje wszystkim kryminałom i thrillerom, na które ostatnio trafiałam. Wciagaja i zatrzymują czytelnika na dłużej, są takie jakby to powiedzieć życiowe, ale bez nudnych opisów. Naturalnie i zgrabnie w całej farbule przeplata się śledztwo i prywatne życie bohaterów tworząc bardzo zgrabną całość. I tym razem nie brak zabawnych fragmentów.

Nietypowa, jak dla mnie książka. Generalnie czytam bardziej krwawe historie, bardziej zagmatwane i brutalne. Mam jednak momenty, że chcę czegoś dla równowagi i wtedy sięgam po inne książki, i innych autorów i takim jest właśnie Pani M.M. Perr.

Jej seria z podkomisarzem Lwem przypadła mi do gustu, od razu po pierwszej części, czyli "629 kości". I tak to już nasze czwarte spotkanie.

Lew dostaje informację, iż musi się udać nad morze, do miejscowości Wicierz, w której odnaleziono zwłoki kobiety. Dlaczego policjant ze stolicy nad morze?? Dlatego, iż odnaleziona kobieta, była matką jednego z warszawskich radnych. Lew zabiera ze sobą syna, aby połączyć pożyteczne z użytecznym. Wakacje i praca, może wszystko się da pogodzić.
Po dotarciu na miejsce i obejrzeniu zwłok, Lew ma już prawie stuprocentową pewność, iż to nie było zwykłe utonięcie, a morderstwo. Zostaje utworzona grupa, która ma prześledzić, czy w ostatnich latach nie było podobnych przypadków. Niestety okazuje się, iż ciało pani Chrząstkiewiczowej nie było pierwsze.

Co zaś do wspólnych wakacji z synem, to bardzo ciężko pogodzić mu opiekę nad nastolatkiem i szukaniem, seryjnego już mordercy. Bycie policjantem, to nie jest tylko zawód, to charakter, który nie pozwala na przechodzenie obojętnie, wobec popełnionych przestępstw. Na szczęście dla ich obu, udaje się odnaleźć kompromis i Mikołaj po raz pierwszy jest zadowolony z wyjazdu.

Tymczasem grupa śledczych nie zdaje sobie sprawy, że morderca jest tuż, tuż. Najgorzej, bo niczym się nie wyróżnia, po prostu jest. Mylą ich tropy, nie reagują na wezwania. Na szczęście w końcu udaje im się połączyć pewne fakty i tym samym zamknąć sprawę.

Co do samej treści. Parę rzeczy nie jest domkniętych, tak jakby autorka urwała w połowie tok myślenia. Parę jest przegadanych. Nie zmienia to faktu, iż ja po książki autorki zawsze sięgam z przyjemnością. Jest odskocznią od wielkich nazwisk i najbardziej popularnych naszych autorów.
Autorka porusza w swoich książkach nie tylko tematy morderstw, nakreśla ludzkie charaktery i czynniki zewnętrzne, które doprowadziły ich do takich, a nie innych czynów. Dla mnie zawsze do zastanowienia się i powód, aby czekać na kolejny tom.

Mała społeczność, jedno miejsce, morski krajzobraz na pewno na plus. Szkoda, że część wątków nie została pociągnięta dalej, niekiedy były urywane w połowie. Czasem też miałam wrażenie, że niepotrzebnie przedłużamy akcję, szczególnie pod koniec.
Losy Lwa dosyć ciekawe, przyzwyczaiłam się do niego już w poprzednich częściach. Tutaj akurat jest bogato rozwinięty wątek jego rodzicielstwa, które bywa trudne, nieidealne, ale przez to jest prawdziwe, jestem w stanie w to uwierzyć.

Cykl z Robertem Lwem jest jednym z moich ulubionych mówiąc o polskich kryminałach, bo zwyczajnie ma wszystko to, co moim zdaniem powinien mieć dobry kryminał. Mamy mocną postać policjanta, który pokazuje też inne, "ludzkie" emocje. Mimo, że wszystkie części czytałam jakiś czas temu, pamiętam, że Lew od początku zaskarbił sobie moją sympatię. W całej serii sprawy kryminalne są ciekawe, wciągające i na nich są skupione książki. Jak na kryminał raczej "lekkie", nie są zbyt mroczne czy przytłaczające, ale może dlatego tak dobrze się je czyta nawet do poduszki.

Mam mieszane uczucia. Bardzo ratował książkę lektor. Brakowało mi napięcia, emocji, znów zakończenie było jakieś takie nijakie. Raz można przeczytać, ale na pewno nie jest to książka, którą zechciałabym przeczytać jeszcze raz

Solidnie, według prawideł. Można polecić.

Solidnie, według prawideł. Można polecić.

Tom zamykający cykl wydał mi się słabszy niż środkowe części. Ma na to wpływ wątpliwość, jaką poczułam czytając o precyzyjnie zaplanowanych morderstwach i fujarowatym mordercy. Nie pasowało mi to, jakoś nie mogłam się wczuć w sytuację sprawcy. I ta kuna nie-kuna... Niektórzy ludzie w tej książce byli jacyś nieogarnięci. I dzieci, których nie lubię w książkach dla dorosłych, chyba, że grają pierwsze skrzypce. Jakbym.miala podsumować cykl, to owszem polecam, ale poszczególne tomy różnią się poziomem atrakcyjności dla czytelnika.

Kolejny tom przygód podkomisarza Lwa i kolejna bardzo dobra książka. Tym razem śledczy trafia nad morze, żeby początkowo skonsultować jeden przypadek, a finalnie pomóc miejscowym kryminalnym w rozwiązaniu zagadki martwych kobiet. Już się przyzwyczaiłem, że autorka trzyma dobry poziom, zarówno opowiadając samą historię, jak i przy budowaniu postaci, okoliczności ich życia itd. Tutaj również to jest. Maleńki minusik za to, że dość szybko odgadłem winnego, ale nie zmienia to ogólnego, pozytywnego wrażenia. Za to zdecydowanym plusem jest fakt, że na tym tomie historia bohaterów się nie skończy.

Jak zwykle wpadłam w serię gdzieś w połowie i jak zwykle nie narzekam. Lew w formie, nawet lepszej niż w poprzedniej części. Szkoda byłoby się z nim rozstawać.

• Przeczytane 2023
  • Audiobooki