Wywiad

Okładka książki Wywiad M.M. Perr
Okładka książki Wywiad
M.M. Perr Wydawnictwo: Prozami Cykl: Podkomisarz Robert Lew (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Podkomisarz Robert Lew (tom 5)
Prozami
2024-02-28
2024-02-28

Kto siedzi w kryminalnym świecie literackim temu nazwisko M.M. Perr z pewnością nie jest już obce. A o tym, że to już utrwalona marka niech świadczy choćby fakt, że spod pióra Autorki dość niedawno, bo w lutym br. Wyszła kolejna część cyklu z podkomisarzem Robertem Lwem w roli głównej. Piąta już część zatytułowana została „Wywiad” i jak zawsze u tej Autorki stoi za nią wydawnictwo Prozami.
Autorka już przyzwyczaiła swoich czytelników do tego, że przy jej książkach nie można się nudzić i tym razem również o nudzie nie może być mowy, tym bardziej, że jak na dobry kryminał przystało trup ścieli się będzie gęsto, a finał jak zwykle zaskoczy.
Skoro już trup został przywołany to pora na kilka istotnych informacji o samej fabule, tak dla zachęty. Akcja „Wywiadu” rozpoczyna się od tragicznego wydarzenia - morderstwa redaktor Laury Jabłońskiej, ikony świata dziennikarstwa i symbolu kobiety sukcesu. Zwłoki kobiety zostają znalezione gdzieś głęboko w lesie, z dala od jej samochodu i trudno powiedzieć, co mogło być przyczyną zabójstwa, ani kto mógł za nim stać. Oczywiście bohater serii - podkomisarz Robert Lew nie byłby sobą, gdyby nie drążył, a że działa w tandemie z równie dociekliwą partnerką – Sonią Czech, to ktokolwiek jest sprawcę nie może spać spokojnie.
Szybko się również okazuje, że śledztwo staje się rozwojowe. Kolejne zabójstwo, tym razem prominentnego przedsiębiorcy z Poznania, okazuje się wiązać z morderstwem Jabłońskiej, a krąg podejrzanych wkrótce należy rozszerzyć znacznie dalej niż poza krąg bliskich ofiar, których zawsze typuje się na sprawców w pierwszej kolejności. Wreszcie kiedy liczba ofiar wzrasta, a ktoś w sieci publikuje ich zdjęcia z podpisem „Wszyscy są winni” Lew i Czech już wiedzą, że sprawa tak szybko się nie rozwiąże, a wpływowych osób ze świecznika na celowniku sprawcy może być znacznie więcej.
Ja mam ewidentną słabość do M.M. Perr i bardzo lubię jej kryminały, zatem nie mam do czego się tu przyczepić i nawet nie chcę. Podoba mi się sposób w jaki Autorka buduje napięcie w swoich kryminałach jak stopniowo - scena po scenie, odkrywając kolejne tajemnice, wodzi za nos czytelnika i nie boi się nagłych zwrotów akcji. To sprawia, że opowiadane przez nią kryminalne historie są ciekawe i wzbudzają zainteresowanie czytelnika, i dokładnie tak też jest w przypadku „Wywiadu”. Wątki śledztwa w ciekawy sposób zostały tu ze sobą splecione, tworząc intrygującą sieć powiązań między ofiarami i podejrzanymi. Poza tym nie zabraknie tu emocji, gdyż pojawi się i zdrada i kłamstwo i szereg ukrytych emocji.
Warto również dodać, że jak zawsze w przypadku serii o Robercie Lwie pojawia się też element historii obyczajowej. Tym razem powraca na pogrzeb ojca brat Roberta, który jak widać będzie miał własne problemy z życiem, które rzutować będą na relacje między braćmi. Tu też nie zabraknie zatem emocji, gdyż rodzeństwo z pewnością nie jedno musi sobie wyjaśnić. To zaś sprawi, że u Lwa obudzą się także jego wewnętrzne demony, a kto czytał poprzednie części, ten wie, że niejednego trupa w szafie nasz podkomisarz już schował.
Jak zawsze nie zawodzi również duet Lew-Czech. Świetnie obserwuje się ich wzajemną współpracę i widać, że nadają na tych samych falach, chociaż każde z nich ma swoje własne lęki i ograniczenia, które stara się pokonać.
Perr wyraźnie bawi się konwencją gatunku kryminału, wplatając w fabułę elementy sensacyjne, psychologiczne i społeczne. Jednocześnie nie zapomina o ważnych kwestiach, takich jak nadużycia władzy, korupcja czy manipulacja medialna, które są istotnym tłem dla głównej historii.
Czy zatem warto sięgnąć po "Wywiad"? Oczywiście, że tak, bo powieść czyta się świetnie i trzyma ona w napięciu. I tylko jeden jedyny minus – polecam na przyszłość bardziej uważną korektę, bo oczywiście na niektóre błędy językowe można przymknąć oko, ale po korekcie wydawniczej nie powinny one mieć już jednak miejsca. To jednak bardziej zarzut do Wydawcy niż samej Autorki. Jeśli zatem przymkniecie oko na niektóre błędy i skupicie się na samej fabule to „Wywiad” powinien Wam przypaść do gustu.

Bardzo dobra książka. Mimo,że jest dość gruba czyta się szybko i z zaciekawieniem. Jedyna zbędna dla mnie rzecz to wstawki wywiadów . Polecam każdemu serię z komisarzem Lwem i niekoniecznie trzeba czytać po kolei ponieważ w każdej części jest odrębna sprawa,wspólnym mianownikiem jest jedynie prywatne życie głównych bohaterów.

Mam duży problem z tą pozycją, bo w mojej ocenie jest najlepsza i jednocześnie najgorsza z całej serii.
Zdecydowanie jest najlepiej napisana, ładnie rozbudowani bohaterowie; byłam zaciekawiona życiem prywatnym każdego z nich. Pojawiło się dużo nowych wątków, ale nie zgubiłam się w tym kto jest kim.
Natomiast nie podobała mi się sama zagadka kryminalna, za bardzo przekombinowana i hollywoodzka. Również zachowanie Ślicznego sprawiało, że miałam ciarki na plecach, a jeszcze gorsze było chyba pocieszanie go przez Sonię i akceptowanie tych wybryków. Osobiście przeszkadzał mi też mentorski wydźwięk książki, który można było odczuć w wywiadach i wypowiedziach niektórych osób.
A najgorsze były literówki...'Światkowie" i "kont padania światła". Jak to zobaczyłam to musiałam odłożyć książkę i wziąć dwa głębokie wdechy.

Natomiast nie podobała mi się sama zagadka kryminalna, za bardzo...

„Wywiad” to już piąty tom w którym możemy spotkać podkomisarza Lwa. Odkąd po raz pierwszy w „629 kości” zderzyłam się z nim oraz twórczością pisarską M.M. Perr (a myślałam, że to autor nie autorka) to z niecierpliwością wyczekuję kolejnych spraw, którymi Robert ma okazje się zajmować.
Na początku tego tomu policja zostaje wezwana do lasu przez mężczyznę, gdzie jego dzieci znalazły zwłoki Laury – dziennikarki, która w trakcie swoich wywiadów nie pozostawiała przysłowiowej „suchej nitki” na swoich rozmówcach. Dlatego na początku nikogo nie zdziwiła jej śmierć. Nieco później krąg podejrzanych zaczyna się poszerzać o jej życiową partnerkę, tudzież o inne osoby, szczególnie po odkryciu kilku innych zwłok, ludzi również medialnych, rozpoznawalnych.
Trudne śledztwo, które komplikuje się z minuty na minutę. Lew zostaje w pewnym momencie od niego odsunięty a Sonia dalej bierze w nim udział. Jak się zakończy? Uwierzcie mi. Koniec trudny do przewidzenia.
W życiu bohaterów, których znamy od części pierwszej również zawirowania. Oj, dzieje się dużo w tym tomie na każdej płaszczyźnie. Informuję, że się nie zawiedziecie a tym co nie znają serii polecam zacząć od części pierwszej.

Lubisz kryminały? Sprawia ci przyjemność czytanie książek z ciekawą treścią i dreszczykiem emocji? Jeśli tak, to strzał w „dziesiątkę”! Jeśli ciekawią Cię takie rzeczy, to kryminał „Wywiad” autorstwa M.M Perr na pewno ci się spodoba!

Rozpoczyna się ona wyprawą podkomisarza Roberta Lwa na miejsce tragedii - do lasu. Pewien mężczyzna zgłosił bowiem, że znalazł ciało kobiety. Jak okazało się, szukał on tego ciała, gdyż wcześniej o jego położeniu poinformował go syn. Człowiek przysięgał, że nie zna kobiety, a syn włóczył się po lesie z kolegami. Czy to nie podejrzane, że młody chłopak nie zadzwonił po służby? Gdybym była na jego miejscu zrobiłabym to od razu! Może się wystraszył, a może miał coś do ukrycia?

Po odkryciu danych denatki okazuje się, że była to kobieta sukcesu, bardzo znany człowiek - redaktor Laura Jabłońska. Czy jej sława doprowadziła do morderstwa? Komu zależało na śmierci kobiety? Razem z policją pobawmy się w detektywów.
Podejrzenia zaczęły padać na partnerkę dziennikarki, jednak okazał się to fałszywy trop. Policja trafiła na trop. Super! Ale czy na pewno tak super?

Okazuje się, że zabójstwo Laury jest powiązane ze śmiercią prominentnego przedsiębiorcy z Poznania. Ale dlaczego? Pierwsze, co przyszło mi na myśl, to kwestia pieniądza. Zarówno Redaktor, jak i przedsiębiorca muszą zarabiać, jednak czy mój trop jest dobry?

W dalszej lekturze dowiadujemy się, że nie tylko oni byli ofiarami, było ich dużo więcej, a ktoś opublikował w Internecie ich zdjęcia z podpisem „Wszyscy są winni”. Ale czemu winni? Zabili kogoś? Może mieli wrogów? Czy powodem może być sprzeczka z mordercą? Śledztwa ciąg dalszy!

Poszlak zaczyna być coraz więcej! Czy uda się ułożyć puzzle i odkryć motywy zabójcy i kto w ogóle nim jest? Czytając tę książkę, mogłam poczuć się jak prawdziwy detektyw!

Powieść wciąga do tego stopnia, że poczujesz się jak osoba rozwiązująca zagadkę! Jeśli ją przeczytasz, gwarantuję, że poczujesz się tak samo! Jeśli interesują Cię takie rzeczy - biegnij po tę książkę tak szybko, jak na testach sprawnościowych na WF-ie! :)
S.P.
Szkolny Klub Recenzenta

No i to jest kryminał! Przeczytałam w dwa wieczory, a krótka nie jest. Dużo się dzieje, ale nie jest przeładowana informacjami. Uważny czytelnik może prowadzić dochodzenie razem z policjantami, bo są zostawione tropy - choć dobrze ukryte;) Kto lubi łamigłówki - ten się świetnie odnajdzie. I do tego naprawdę dobry styl autorki. Czekam na kolejną część.

"Prawdziwe życie to nie internet, w którym wystarczy wystukać pytanie, by pojawiły się setki odpowiedzi."

Ta sprawa od początku nie układała się po myśli śledczych, budząc szereg pytań i wątpliwości. Na zboczu leśnej ścieżki zostaje odnalezione ciało popularnej redaktorki Laury Jabłońskiej. Kobiety sukcesu, znanej i cenionej w społeczeństwie.
Podkomisarz Robert Lew wie, że teraz każdy aspekt śledztwa, będzie bacznie obserwowany przez media, a presja ze strony przełożonych będzie stale rosnąć. Po wstępnej analizie, podejrzenia padają na życiową partnerkę dziennikarki. Szybko jednak dochodzi do kolejnej zbrodni, której ofiarą jest prominentny przedsiębiorca z Poznania. Wydaje się, że ktoś wziął sobie za cel wpływowe i znane osoby, które swój sukces okupiły wytrwałością i ciężką pracą. W sieci pojawiają się zdjęcia ofiar, oznaczone podpisem "Wszyscy są winni". Co oznacza ta wskazówka? Czy wywiady, które przeprowadzili krótko przed śmiercią okażą się dobrym tropem? Pewne jest tylko to, że sprawca nie spocznie nim wykona wszystkie swoje założenia, a kolejna zbrodnia jest tylko kwestią czasu.

Początkowo miałam lekkie obawy jak odnajdę się w piątym tomie, bez znajomości poprzednich, ale pierwsze rozdziały, rozwiały wszelkie wątpliwości. Już sam wstęp wciąga nas w zawiłe śledztwo, w którym gubiłam się w domysłach, analizując podsuwane informacje i poszlaki. Autorka sprawnie wpłata sylwetki śledczych, dzięki czemu stają się nam bliżsi i bardziej rozumiemy ich emocje i motywy postępowania. Warstwa obyczajowa jest mocno rozbudowana, ale w żadnym razie nie przykrywa tej kryminalnej. Z każdą kolejną zbrodnią atmosfera się zagęszcza, przedstawiając nam tę mroczniejszą stronę sławy. Doceniam, że każdy aspekt śledztwa poparty jest żmudną pracą i tak jak w prawdziwym życiu zdarzają się błędy, szczególnie gdy emocje biorą górę nad rozumem. Fabuła przemyślana i dopracowana w najmniejszych szczegółach.
Autorka ma lekki styl i bardzo przyjemne pióro. Sprawia, że nie można się oderwać nawet na moment. Z pewnością nadrobię wcześniejsze tomy.

Podkomisarz Robert Lew wie, że...

Niektórzy marzyli o tym, by zostać osobą sławną, bogatą, rozpoznawalną i wielbioną przez tłumy. Jednak każda popularność ma swoją cenę. Czasem bardzo wysoką i wyniszczającą. Oszczerstwa i kłamstwa rozpowszechniane przez zawistnych ludzi lub przez zazdrosną konkurencję. Brak anonimowości nawet w sytuacjach tak potrzebnych dla naładowania baterii, dojścia do zdrowia czy załatwienia naglącej i prywatnej sprawy. Nie wszystkim też taka sława się podoba. Jedni pragną tylko złapać kogoś za rękę i zdobyć autograf, ale są i tacy, którzy chcą, by dana osoba straciła wszystko. Dosłownie…

Policja zostaje poinformowana o znalezieniu martwej kobiety. Okazało się, że to zwłoki znanej i bezkompromisowej dziennikarki Laury Jabłońskiej. W wyniku śledztwa prowadzonego przez podkomisarza Roberta Lwa i aspirant Sonię Czech okazuje się, że jej morderstwo jest powiązane z tajemniczą śmiercią znanego przedsiębiorcy z Poznania. W toku postępowania wypływają nowe fakty, sekrety i niestety kolejne zwłoki. Przez komendanta zostaje powołany specjalny zespół do rozwiązania sprawy, ponieważ każdy ze zmarłych to znana lub wpływowa persona więc presja na odnalezienie sprawcy stała się ogromna.
Czy w dojściu do prawdy pomoże fakt, że każda z zamordowanych osób udzieliła wywiadu, który znalazł się w pewnej książce?
A może, zamiast ułatwić, wprowadzi do śledztwa zamęt?

Po książki M.M. Perr sięgam już w ciemno. Podoba mi się jej styl pisania, posługiwanie się słowem, tworzenie wielowątkowych intryg i pokazywanie policjantów jako normalnych ludzi mających swoje prywatne problemy, kłopoty ze zdrowiem, z relacjami w rodzinie. Lubię głównych bohaterów, ponieważ choć niepozbawieni wad, są inteligentni, bystrzy, nie chodzą na skróty, nie robią niczego na pół gwizdka. Przede wszystkim zaś mają intuicję, taką, która podpowiadała im, którą drogę w śledztwie obrać, którego świadka bardziej pociągnąć za język i jak dany detal z zeznania dopasować do układanki, by była logiczna i doprowadziła do przełomu w śledztwie. Przedstawiona w kryminale sprawa była trudna, bardzo zawiła i kosztująca sporo nerwów. Czy Robert i Sonia wraz z zespołem z gąszczu informacji wyłowią istotę sprawy? U Autorki cenię też rozbudowane tło obyczajowe, a pokazanie bohaterów nie tylko jako „psów tropiących” sprawia, że mam wrażenie, że są moimi dobrymi znajomymi. Wywiadem Autorka utwierdziła mnie w przekonaniu, że jest jedną z lepszych pisarek na rynku.

Intryga kryminalna została fenomenalnie i drobiazgowo skonstruowana. Godna samego Alfreda Hitchcocka! Rozwiązanie zagadki również jest z piekła rodem i co ważne – zaskakuje. Autorka świetnie wybrnęła z zagmatwanej do granic fabuły, a otwarte zakończenie i kilka niedokończonych wątków sprawia, że już niecierpliwie czekam na kolejny tom.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję Wydawnictwu Prozami.

Pierwsze co gdy zobaczyłam książkę „Wywiad” M.M. Perr to pomyślałam, że nie spodziewałam się że będzie taka gruba. Na szczęście nie była nudna, a wręcz przeciwnie. Miało się wrażenie jakby wpadło się do dobrych przyjaciół i podglądało ich poczynania z boku. Nie było żadnych niepotrzebnych opisów, a każdy dialog coś wnosił. Bardzo ciekawie zbudowane postaci mierzące się nie tylko ze zbrodniami, ale i z własnym życiem, które nierzadko bywa trudne. Okazuje się, że jedna z najbardziej rozpoznawalnych reporterek zostaje zamordowana. Policja stara się odnaleźć sprawce, jednak ulewa i nieudolność techników sprawiają, że trudno odnaleźć ślady. Główną podejrzaną staje się żona ofiary, to ona wiedziała gdzie znajduje się niesamowicie zajęta reporterka, a gdy na wierzch wychodzi informacja o zdradzie, żona ta znika. W innym miejscu w Polsce natomiast ginie znany przedsiębiorca, a w darknecie dostępne są zdjęcia jeszcze jednej ofiary. Policjanci zaczynają szukać, jednak pomimo iż morderca jest seryjny, trudno dopatrzeć się wspólnych mianowników. Okazuje się że wszystkie ofiary były znane i bogate, a tym co je łączy jest udzielony wywiad do jednej z książek. Jeśli chcesz się dowiedzieć co łączyło ofiary, co miały wspólnego niby niepołączone sprawy. Jak potoczą się losy bohaterów i czy sprawca zostanie osądzony przeczytaj. Zdecydowanie czyta się tę książkę szybko i chce więcej, gdyż postaci są stworzone genialnie i można je polubić.

"Wywiad" M.M. Perr to już piaty tom z podkomisarzem Robertem Lwem. Jednak w książce znajdziemy osobną historię kryminalną, dlatego spokojnie możemy czytać bez znajomości poprzednich tomów :)
Na początku książki dochodzi do morderstwa redaktor Laury Jabłońskiej. Śledztwem zajmuje się podkomisarz Robert Lew oraz Sonia Czech. Początkowo wszystko wskazuje na zabójstwo z przyczyn prywatnych, jednak szybko okazuje się to mylnym tropem. Niebawem dochodzi do kolejnego morderstwa, tym razem jest to osoba jedna ze stu najbogatszych Polaków. Wspólnym mianownikiem tych zabójstw jest to, że te osoby dorobiły się same swojego majątku oraz pozycji. Nikt im nie pomógł, nie wygrali również na żadnej loterii, nie mieli wsparcia od bliskich. Czy ktoś morduje z zazdrości?

Pomysł na fabułę bardzo mi się podobał. Zawsze uważałam, że autorka ma fajne pomysły :) Fajnie również czytało się prywatne sfery życia naszych bohaterów. Choć nie do końca szło wszystko po ich myśli.

Książka pełna tajemnic, zagadek, zwrotów akcji i emocji. Autorka porusza tematy najbogatszych osób w Polsce, sławy i pieniędzy. A wiadomo, że tam gdzie pieniądze, tam musi być temat polityki. Jest to mieszanka kryminału z powieścią obyczajową. A co najważniejsze, nie ma czasu na nudę. Jest to zdecydowanie najdłuższa książka autorki, bo prawie 500 stron. Jednak nawet nie zauważyłam kiedy przewracałam ostatnią kartkę. Czytało się bardzo szybko i przyjemnie. Czekam z niecierpliwością na kolejny tom :)

• _2024
  • W planach ebook