Zanim dojrzeją granaty

Wydawnictwo Poznańskie
2023-02-22
2023-02-22
Mariola Mikołajczak

„Najszlachetniejszym metalem w Albanii jest wolność”

Wyjątkowa

Wyjątkowa

Książka jest przejmująca i oburzająca.
Sugestywna i symboliczna.
Mroczna, budująca napięcie i budząca grozę.
Zbudowana jest z krótkich akapitów przypominających niemal nieruchome obrazy, urywki z życia, które łączą się w jedną całość pełną przeżyć, doświadczeń i emocji. Dokładnie tak, jak ludzkie życie.

Powtarzające się co jakiś czas akapity dostarczają ogromnych emocji z racji tego, że osadzane są w nowych, nieznanych dotąd kontekstach.
Zdanie: ,,Dom jest tam, gdzie ci obcięto skrzydła“ uderzyło mnie tak mocno i znienacka, że nie byłam w stanie przestać o nim myśleć. Zmusiło mnie do głębokich refleksji i dyskusji z bliskimi.

Największym minusem okazała się końcowa dedykacja, która mocno skierowała książkę w stronę obrony prawa do miłości bez względu na jej formę. Nie pasowało to do do tej pory bardzo sugestywnej i niebezpośredniej narracji i było zwyczajnie niepotrzebne. Na szczęście można to wybaczyć w kontekście całej książki, która jest naprawdę niesamowita.

Książka jest przejmująca i oburzająca.
Sugestywna i symboliczna.
Mroczna, budująca napięcie i budząca grozę.

Powtarzające się co jakiś czas akapity dostarczają ogromnych emocji z...

To byłaby naprawdę świetna rzecz, gdyby nie cholerny strumień świadomości... giga zawód i jest mi smutno

Takie światy wciąż istnieją i to całkiem niedaleko nas. Mroczna opowieść o tym, czego nie chcemy.

Historia młodej Albanki, Beki, która składa przysięgę, że wyrzeka się do końca życia swojej kobiecości. Przyjmuje męskie imię Matja. A wszystko to w myśl albańskiego kodeksu prawa zwyczajowego, nazywanego kanun. Zakorzenionego w albańskiej tradycji, bardzo trudnego do zrozumienia i akceptacji przez współczesnego Europejczyka. Kobieta w razie konieczności lub potrzeby staje się mężczyzną. Przysięga dziewictwo i rozpoczyna żyć jak mężczyzna. W społeczeństwie, w którym obowiązuje kanun, na porządku dziennym jest też krwawa zemsta i zasada: honor ponad wszystko. W znaczeniu dosłownym. I o tym jest ta książka.

Dość trudna lektura, z dwóch powodów. Pierwszy, najważniejszy: mam w sobie małą tolerancję dla społeczeństwa, gdzie status kobiety jest niższy niż mężczyzny, a jej prawa jako człowieka łamane.
Drugi, to forma: książka napisana jest jak strumień myśli: bez wielkich liter i kropek znaczących koniec zdania, bez wyszczególnionych dialogów. Ze znaków interpunkcyjnych tylko przecinki. Powtórzenia wprowadzające melodykę niczym w pieśni. Wyzwanie dla czytelnika. W miarę lektury weszłam jednak w rytm języka, pewną transowość stylu.
Dałam się autentycznie temu porwać. Wyobraźnia poszła w ruch. Zrozumiałam, że ów zabieg dobrze oddaje poetykę tej powieści. Proza zapisana niczym wolny, czy biały wiersz. Pozwala to też czytelnikowi na samodzielną interpretację tekstu, bez narzucania kreacji emocjonalnej.

A sama warstwa fabularna – przejmująca, jak zawsze, gdy dotyka niesprawiedliwości i gorszego traktowania człowieka, tylko ze względu na jego płeć. „Dom jest tam, gdzie obcięto ci skrzydła” – najbardziej bolesny fragment tej książki…

Polecam, ale uprzedzam – początek nie jest łatwy.

Słowem wstępu, bo to powalona akcja. Kanun - prawo zwyczajowe opracowane w XV wieku, mimo że dziś oficjalnie nieobowiązujące, wywiera nadal ogromny wpływ na społeczeństwo Albańczyków. Jego główne przepisy nakazują bronić honoru nawet za cenę życia, przyzwalając w razie potrzeby na „krwawą zemstę”, która to z kolei prowadzi do kuriozalnych sytuacji, gdzie w kilka tygodni pół wioski jest wyrżnięte w pień. Czego się nie robi w obronie dobrego imienia.

Kobiety wcale nie mają lepiej, każde pogwałcenie prawa kończy się kulką w czaszce. Nie chcesz wyjść za mąż – kulka; świeżo upieczony mąż odkrywa twoją „nieczystość” – kulka, jesteś po prostu zbyt pyskata – kulka. W tych cudownych okolicznościach przyrody przyszło żyć głównej bohaterce.

Ojciec marzył o synu, ale na świat przyszła Bekia. Tym gorzej dla niej. Kilkanaście lat później, sprzeciwiając się wyjściu za mąż za obcego mężczyznę, uruchamia lawinę tragicznych zdarzeń. Mimo, że wyrzeka się swojej tożsamości i przejmuje rolę mężczyzny (na co pozwala w takiej sytuacji prawo),to jej rodziny nie ominą konsekwencje. Bekia musi wybrać między ojcem, a bratem i skazać jednego z nich na pewną śmierć.

Forma mimo, że bardzo wymagająca, to również mocno plastyczna i pobudzająca wyobraźnię. Chociaż czytałam „Zanim dojrzeją granaty” już jakiś czas temu, niektóre sceny utrwaliły się w mojej głowie jak fragmenty filmu i nadal tam siedzą - w większości nie są to miłe obrazki.

Jako, że to literatura z rodzaju tych eksperymentalnych, spróbujcie tak: odłóżcie logikę i zdrowy rozsądek na półkę (nie przydadzą się) i wczujcie się w rytm tej opowieści. Można potraktować te lekturę jak pieśń – bez kropek i wykrzykników, z licznymi powtórzeniami i wyczuwalnym rytmem. Polecam to podejście, jeśli nadal jesteście zainteresowani tym literackim dziwadłem, żeby tylko nie było, że nie ostrzegałam!

Niewielka w rozmiarze, wymykająca się szablonom powieść o zamianie ról w społeczeństwie patriarchalnym w interpretacji Rene Karabasz:

🇦🇱ZANIM DOJRZEJĄ GRANATY🇦🇱

Wśród albańskich Gór Przeklętych to Kanun wyznacza ścieżki życia lub śmierci, mówi czy niesiesz swym postępowaniem honor czy hańbę rodzinie, określa twoje czyny, powołanie i tożsamość. Kanun jest wszystkim i ponad wszystkim.

📝FABUŁA📝
Bekja już od poczęcia słyszy, że jest tym, co niechciane - dziewczynką. Nie przedłuży rodu, nie utrzyma rodziny i nie będzie miała prawa głosu. Bycie żoną już niemal jest przesądzone, gdy dziewczyna postanawia złożyć przysięgę wyrzeczenia się swojej kobiecości na rzecz dobra rodziny. Od tej chwili Bekja staje się Matją.

Oniryczna w swej surowości opowieść o kobiecie, która od najmłodszych lat pragnie stać się tym, czego pragnął jej ojciec - “chłopcem tatusia”. Poprzez odrzucenie własnych pragnień, a nawet tożsamości , niemo zgadza się, aby patryjarchalne prawo panujące w wiosce zadecydowało czym będzie i jak będzie toczyć życie.
Historycznie oraz koncepcyjnie jest bardzo intrygująco, bo samo istnienie zamkniętej na zachodnie cywilizacje społeczności z własnym, przedwiecznym prawem zwyczajowym jest interesujące, tym bardziej, że przedstawicielki Dziewic Kanunu funkcjonują po dziś dzień.
Językowo jest dosyć eksperymentalnie, zmieszana z poezją i spektaklem potoczność języka daje mocno znać o wielorakości talentów autorki.

🙋🏻‍♀️DLA KOGO?🙋🏼
Książka dla koneserów lubiących powieści “multiinstrumentalne”.

Magda🦙

🇦🇱ZANIM DOJRZEJĄ GRANATY🇦🇱

zafascynował mnie opis, który zapowiadał magiczną podróż w rejony geograficznie i kulturowo mi nieznane, ale strumień świadomości i pretensjonalność języka zmusiły do porzucenia w jednej trzeciej. później kupiłam bilety do Albanii i ponieważ zawsze przed wyjazdami czytam książki z danego kraju i słucham lokalnej muzyki, wróciłam - i porzuciłam w połowie.
nie jestem w stanie czytać grafomańskich wynurzeń bez ani jednego znaku przestankowego, choćby nie wiem jak fascynującą historię opisywały, przykro mi.

nie jestem w...

Książka Czerwca 2023 w Klubie Czułej Czytelniczki.

Kanun zniszczył Beki życie. Zmusił ją podjęcia decyzji, która doprowadziła do tragedii. Chociaż tak naprawdę Bekia nie miała wyjścia, bo czy można mówić o wolności wyboru, gdy na szali znajduje się własne życie?

Książka, którą przeczytałam szybko, jednym tchem i o której nie mogłyśmy przestać rozmawiać na spotkaniu w Klubie Czułej Czytelniczki. Wyjątkowa ze względu na formę i porażająca historią, którą opowiada.

Na spotkaniu klubowym dużo rozmawiałyśmy o bezwzględnym podążaniu za tradycją, o zamkniętych, zatrzymanych w czasie społecznościach i o kobietach, które, żeby przeżyć muszą dostosowywać się do reguł ustanawianych przez mężczyzn.

Cytat „Dom jest tam, gdzie obcięto co skrzydła” na długo zostanie mi w myślach.

Książka Czerwca 2023 w Klubie Czułej Czytelniczki.

Nietypowa powieść, która hipnotyzuje trudną i bolesną historią o zakazanej miłości w cieniu rodowej zemsty i albańskiej mentalności. Zachwyca dwuznacznością, płynnością i niepowtarzalną atmosferą - duszną, lepką i ciepłą.

• Przeczytane 2023

Rene Karabasz Zanim dojrzeją granaty Zobacz więcej