Chińska kurtyzana. Tortury miłości

Okładka książki Chińska kurtyzana. Tortury miłości Witold Jabłoński, Miao Sing, Maciej Świerkocki
Okładka książki Chińska kurtyzana. Tortury miłości
Witold JabłońskiMiao Sing Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Cykl: Wyznania chińskiej kurtyzany (tom 2) Seria: Biografie Niezwykłe literatura piękna
Wyznania chińskiej kurtyzany (tom 2)
Biografie Niezwykłe
Wydawnictwo Łódzkie
1991-01-01
1991-01-01
kurtyzany miłość Chiny; podróbki literackie

Ciekawa książka. Choć ku mojemu niezadowoleniu, brak szczegółów, brak podniecających szczegółów, książka ma wiele zalet. Po pierwsze - rzuca inne światło na zawód kurtyzany. Czyni ją bardziej ludzką, mozna by rzec, że kurtyzana to kobieta z misją... Niemniej szkoda, że kobiety zmuszane są do pełnienia funkcji "maszynki dla przyjemności", nawet, jeśli jest to rozkosz nie do opisania. Po drugie - świetnie określa eklektyczne podejście do życia ówczesnego społeczeństwa chińskiego w okresie burzliwych przemian społecznych i politycznych. Czasami byłem zaskoczony podejściem Chińczyków do tej subtelnej sfery życia. Otwartość, wyrozumiałość czy wręcz rozwiązłość? Jakoś nie mieści mi się w głowie takie obrac mieszkańców Państwa Środka. Muszę dowiedzieć się jeszcze więcej o tej naprawdę fascynującej kulturze. Książkę polecam każdemu.

Opowieść Miao Sing- chińskiej kurtyzany , która jako dziecko zostaje sprzedana. Praktyka wcale nierzadka
w Chinach. Za otrzymane pieniądze, rodzina Miao Sing będzie mogła przeżyć jakiś czas nie głodując. Akcja dzieje się w czasie zmian ustrojowych w Chinach, w których nastaje komunizm.
Dzięki urodzie, zbiegom okoliczności Miao zostaje kurtyzaną. Dużo pikantnych opisów nocnych ekscesów, opisanych językiem pełnych metafor i ubarwień.
Jednym może się podobać, inni będą zniesmaczeni. Dla mnie - przeciętna

To jest drugi tom???? O Boże, a gdzie pierwszy? gdzie ja byłam? Chce już, teraz! Natychmiast!
Przeżywam fascynacje wszelakiego rodzaju książkami erotycznymi. Z wiadomych względów- szukam ciekawych podniet. I przypadkowo natknęłam się na to- książka za złotówkę - a tu jak zwykle ( nie chwaląc się ) perła!
Coś innego, zupełnie. Te opisy przeżyć seksualnych, te moździerze i te tłuczki, potyczki, żołnierze. Nigdy w życiu nie czytałam takich porównań. to mnie zachwyciło, a te momenty gdy nie wiem, nie jestem pewna i rozkmina! sto razy przeczytane. wszystko pulsuje, serce bije mocniej! i nagle rozumiem jak noc bez orgazmu może dać tyle radości! ;)

Coś innego, zupełnie. Te opisy przeżyć seksualnych, te moździerze i te...

Jest to kontynuacja "Wyznań chińskiej kurtyzany". Bardzo podoba mi się język, autorka ciągle pisze ciekawie, jasno, a metafory dodają całej powieści uroku. Troszkę się rozczarowałam, że książka ta jest taka krótka. Zakończenie również nie powala, można nawet powiedzieć, że autorka chciała szybko skończyć pisanie i ten ostatni rozdział w pośpiechu zamieściła. Czasami jej zachowanie może drażnić, jak na tyle rzeczy, które w przeszłości musiała znosić to nadal pozostała naiwna. Myślę też, że ostatni rozdział dodany przez Liu jest kompletnie przesadzony w wychwalaniu Mao, to wyolbrzymianie jej cech naprawdę irytuje. Nie żałuję jednak, że zapoznałam się z dalszymi losami chińskiej kurtyzany.

Druga część biografii Miao Sing- Chińskiej kurtyzany.
Ciężka sytuacja w domu skłoniła rodziców Miao do sprzedania jednej z córek. Z racji, że Miao umiała czytać wybór padł na nią, gdyż z racji posiadanej umiejętności czytania rodzice mogli dostać za nią znacznie większą kwotę niż za inne dzieci. W wieku 14 lat została sprzedana do domu państwa Hu, potem po niemiłym incydencie rodzina Hu sprzedała ją do podrzędnego burdelu w Tsinan.

Jak sama wspomina należała do świata wiatru i wierzb, jak określano w Chinacg sferę uciech zmysłowych. Od dzieciństwa szkolono ją na kurtyzanę; miała czternaście lat, gdy została prostytutką w wytwornym Domu Wiosennej Świeżości. Po kilku miesiącach znalazła się w Suczou, gdzie pracowała na łodzi Kwiatów pod kierunkiem wielce doświadczonej i pięknej kurtyzany, zwanej Szacowną Nauczycielką. To jej zawdzięcza umiejętności, które sprawiły, że zawsze bardzo usilnie poszukiwano jej towarzystwa. Koleje jej losu aż do dwudziestego piątego roku życia były na przemian burzliwe i spokojne, lecz niczego nie żałowała. Największych przykrości doznała, gdy przeszła już na emeryturę. Jej rodacy lubią przede wszystkim młode dziewczęta; atrakcyjność kurtyzany, która ma dwadzieścia parę lat, szybko znika. Może być wciąż ceniona, jeśli z talentem śpiewa lub gra na jakimś instrumencie, ale do łóżka zapraszana bywa coraz rzadziej. Prawdziwe imię, zostaje zachowane przez bohaterkę w tajemnicy. Za to Miao Sing to nazwa jaką używała w Domu Wiosennej Świeżości, z czasem, przywykła do tego imienia i polubiła je; gdyż bardzo pasuje do kurtyzany, bo oznacza "Cudowną Rozkosz".
Mio zauważa, że niektórzy posługują się słowem "kurtyzana" jako łagodniejszym mianem prostytutki. To niesłuszne. Oczywiście, wytrawna prostytutka może dorównać kurtyzanie w tym, co często określa się jako zabawę w kaczek-mandarynek (pewien rutyny stosunek miłosny),lecz spośród jej umiejętności ta jest akurat najmniej skomplikowana. Ostatecznie, niewiele młodych dziewcząt (chyba, że są odpychające) ma trudności w dostarczaniu prostych przyjemności swym partnerom w łóżku. Natomiast trzeba długich i żmudnych starań, aby wykształcić prawdziwą kurtyzanę. Powinna ona odgadywać nastrój mężczyzny z wyrazu jego twarzy, umieć rozpędzać w okamgnieniu jego troski, w rozmowie z nim używać słownictwa, do którego przywykł z racji swego zawodu- jako urzędnik, oficer, uczony lub kupiec, śpiewać i grać, to co lubi, pointować jego improwizowane wierszyki, jeśli jest akurat usposobiony poetycko, rozbudzać zmysły przygaszone przez wiek i krzesać ze starych takie młodzieńcze wyczyny, iż skłonni są dać wiarę, że zima ustępuje wiośnie. Wszystko to bohaterka potrafiła dzięki nauczycielom, którzy bardzo wiele dodali do zdrowia i urody, jakimi obdarzali mnie rodzice. Jeżeli pozwoliła sobie na przechwałki, to tylko dlatego, aby uzmysłowić, że między kurtyzaną a prostytutką istnieje odległość równie duża jak między szefem kuchni a pomywaczką. Sama z przyjemnością przyznaje, że jej liczne zalety i sukcesy są zasługą trudów jej wychowawców, przede wszystkim Papy Menga i Szacownej Nauczycielki.

Druga część biografii Miao Sing- Chińskiej kurtyzany.

Przerażająca a zarazem ekscytująca książka. Miao Sing główna bohaterka poznana w pierwszej części, ponownie wpada w poważzne klopoty. Niestety los nie jest dla niej łaskawy i tym razem. Torturowana przez amerykańskiego żołnierza przeżywa straszne katusze a zarazem odczuwa niesamowite pożądanie względem swego oprawcy. Udaje jej się uciec z pomocą chińskiego lekarza. Wraz ze swoją podopieczną Liu, stara się żyć normalnie. W końcu trafia do Stanów Zjednoczonych, gdzie zakłada swój własny biznes. Niestey Miao Sing ma dar do ściągania na siebie nieszczęścia...

Główna bohaterka, tak jak w pierwszej części uprawia miłość za pieniądze. Pomimo tego, iż Miao sprzedaje swoje ciało czytelnik nie jest w stanie jej osądzać. Uczucia, które wzbudza to nie tylko współczucie, ale również podziw i szacunek. Przede wszystkim Miao Sing nie jest zwykłą prostytutką. Jest najwyższej klasy kurtyzaną wyszkoloną w sztuce miłości i nie tylko. Inteligentna, piękna kobieta nawet w trudnym "zawodzie" pokazuje nam, że zna swoją wartość. Warto nadmienić, iż w Chinach kurtyzany miały zupełnie inną rangę niż kobiety wykonujące ten sam "zawód" w Europie czy Stanach.
Najwyższej klasy chińska kurtyzana jaką była tytułowa bohaterka, to niczym gejsza w Japonii. Kobieta sztuki, sprawiająca przyjemność nie tylko przyziemnym stosunkiem seksualnym.

Niesamowicie przerażały mnie sadystyczne opisy tortur o jakich wspomina główna bohaterka. Musze przyznać, że jest to jedna z najbardziej okrutnych książek jakie kiedykolwiek czytałam.

W jednej z opinii przeczytałam, że zarówno pierwsza jak i druga część nie jest prawdziwą biografią. Próbowałam poszukać w inrenecie jakiś wzmianek na ten temat, jednakże nie ma żadnej konkretnej informacji. Również cięzko cokolwiek znaleźć na temat samej autorki.
Generalnie ksiązka godna polecenia. Fajnie by było gdyby ktoś chciał ją zekranizować

Książka ta to druga część "Wyznań Chińskiej Kurtyzany". Choć tytuł może trochę przerażać, to jednak książkę czyta się dobrze i z zainteresowaniem, dzieją się w niej jednak naprawdę straszne rzeczy. Główna bohaterka jest kurtyzaną, rzec by można z powołania, i opisuje wszystko tak, jak jest, siebie nie wybiela ani rzeczywistości nie czyni dla czytelnika przyjemną. Język Miao nie jest, przy całej potworności mających miejsce w książce wydarzeń, wulgarny, a i ona sama, o dziwo, nie wzbudza pogardy. Czytelnikowi żal jest Miao, a zarazem podziwia jej siłę psychiczną, a nawet fizyczną. Warto dodać, że choć książeczka nosi napis "biografie niezwykłe", to najprawdopodobniej nie jest prawdziwą opowieścią (patrz link do artykułu).

1920

Treść książki nawet fajna, czasami szokuje. Tylko wydanie trochę słabe, drobny maczek najlepiej czytać z lupą.

• Kraj Niebiańskiego Smoka
  • Biografie