Madame Mao

Becoming Madame Mao
8372008779
Mao, żona
shaloma

Czternaście lat po aresztowaniu. Rok 1991. Wdowa po Mao, Ciang Cing, ma siedemdziesiąt siedem lat. Oczekuje śmierci. Władze odkładają egzekucję tylko dlatego, że liczą na skruchę oskarżonej... Porywająca opowieść, w której autorka maluje portret legendarnej postaci żony Mao, jednej z najbardziej fascynujących kobiet dwudziestego wieku, opisuje jej pasję, zdradę i sposób na...

Porywająca opowieść, w której autorka maluje portret legendarnej postaci żony Mao, jednej z najbardziej fascynujących kobiet dwudziestego wieku, opisuje jej pasję, zdradę i sposób na przetrwanie.

[Wydawnictwo MUZA, 2001]

Kaklucha | 2013-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Nie jestem zachwycona tą książką. Początek był bardzo obiecujący, przeskoki z narracji w pierwszej osobie do narracji w trzeciej osobie nie były męczące, akcja była wartka a opisy wciągające. Od mniej więcej połowy książki zaczęło mnie jednak to nużyć, opisy wcześniej sygnalizowanych rozgrywek personalnych i politycznych nie wnosiły nic nowego. Doczytałam do końca, ale raczej nie będę tej lektury powtarzać.

Paskuda | 2013-03-01

Rewolucja kulturalna w Chinach. Surowy komunizm. Czasy niespokojne i niebezpieczne, w których żołnierze budzili się z pieśnią na ustach. Pieśnią o Wodzu, za którego oddaliby życie. Jak wyglądało życie tego Wodza i jej rodziny?
Madame Mao to biografia kobiety. Zwykłej kobiety, która doszła do władzy i żyła u boku wielkiego dyktatora. Jest to głęboki portret psychologiczny osoby zimnej, surowej, za wszelką cenę dążącej do władzy, ale i osoby głęboko nieszczęśliwej. Jaka była wybranka Mao? Ta książka z pewnością nie postawiła jednoznacznej oceny, pozostawiając ją czytelnikowi. Czytając ją, momentami czułam współczucie dla niej. Z drugiej strony jej determinacja i okrucieństwo przerażało. Innym razem jej surowe zasady budziły podziw. Kobieta zagadka. Okrucieństwa opisywane w biografii przyprawiały o dreszcz. Ciężko czytał się ze względu na specyficzny styl narracji, jednak warto było dobrnąć do końca.

[Więcej opinii znajdziesz na: http://paskudnerecenzje.blogspot.com]

Zebra | 2012-10-26
Przeczytana: 02 czerwca 2005

Niezwyke ciekawa książka, oparta na wywiadzie z żoną Mao, która jak się okazuje wielokrotnie była dużo bardziej brutalna niż mężczyźni. Dowiadujemy się jak wyglądała trudna miłość...

Moniczak_C | 2012-01-05

Czytałam ją dawno ale nadal jestem pod jej wrażeniem i zamierzam do niej wrócić :)

Eliza | 2010-06-22

Książka dobra, idealna na nudny zimowy wieczór. Szybko się czyta.

Dorota | 2016-10-29
notized | 2016-09-26