Madame Mao

2001-01-01
8372008779
Marek Cegieła
Mao żona

Świetna książka opowiadająca o życiu Ciang Cing, głównej żonie Mao Tse-tunga. Pierwsza część jej życiorysu naprawdę porusza. Nie można nie polubić bohaterki za jej upór, stanowczość. Świat, w którym przyszło jej żyć to istne piekło. A jednak walczy o marzenia głodując, ponosząc liczne porażki. Książkę czyta się odnosząc wrażenie, że to historia chińskiego Kopciuszka. Ciang Cing napradę budzi sympatię do momentu, gdy wiąże się z Przewodniczącym Mao. Zniszczona nieodwzajemnioną miłością człowieka bez serca, sama powoli przeobraża się w potwora. Rozpacz, gniew i marzenie o miłości pcha ją ku zbrodni, intrygom, a w końcu ku własnej śmierci... Lubię takie książki, lecz wielka szkoda, że opowiada historię, która wydarzyła się naprawdę. Szkoda, że czasem Kopciuszek okazuje się Babą Jagą.

Taka sobie ta książka. Początek zapowiadał się bardziej emocjonująco. Tak od połowy zaczęła mnie nudzić. Miałam wrażenie, że autorka non stop opisuje tą samą sytuację. Więcej w niej była psychologii (i to dość płytkiej moim zdaniem) niż właściwej treści. Po innych książkach tej autorki chyba czego innego się spodziewałam. Nie mniej - warto czytać!!! :)

Nie jestem zachwycona tą książką. Początek był bardzo obiecujący, przeskoki z narracji w pierwszej osobie do narracji w trzeciej osobie nie były męczące, akcja była wartka a opisy wciągające. Od mniej więcej połowy książki zaczęło mnie jednak to nużyć, opisy wcześniej sygnalizowanych rozgrywek personalnych i politycznych nie wnosiły nic nowego. Doczytałam do końca, ale raczej nie będę tej lektury powtarzać.

Rewolucja kulturalna w Chinach. Surowy komunizm. Czasy niespokojne i niebezpieczne, w których żołnierze budzili się z pieśnią na ustach. Pieśnią o Wodzu, za którego oddaliby życie. Jak wyglądało życie tego Wodza i jej rodziny?
Madame Mao to biografia kobiety. Zwykłej kobiety, która doszła do władzy i żyła u boku wielkiego dyktatora. Jest to głęboki portret psychologiczny osoby zimnej, surowej, za wszelką cenę dążącej do władzy, ale i osoby głęboko nieszczęśliwej. Jaka była wybranka Mao? Ta książka z pewnością nie postawiła jednoznacznej oceny, pozostawiając ją czytelnikowi. Czytając ją, momentami czułam współczucie dla niej. Z drugiej strony jej determinacja i okrucieństwo przerażało. Innym razem jej surowe zasady budziły podziw. Kobieta zagadka. Okrucieństwa opisywane w biografii przyprawiały o dreszcz. Ciężko czytał się ze względu na specyficzny styl narracji, jednak warto było dobrnąć do końca.

[Więcej opinii znajdziesz na: http://paskudnerecenzje.blogspot.com]

Niezwyke ciekawa książka, oparta na wywiadzie z żoną Mao, która jak się okazuje wielokrotnie była dużo bardziej brutalna niż mężczyźni. Dowiadujemy się jak wyglądała trudna miłość...

Czytałam ją dawno ale nadal jestem pod jej wrażeniem i zamierzam do niej wrócić :)

Książka dobra, idealna na nudny zimowy wieczór. Szybko się czyta.

Książka dobra, idealna na nudny zimowy wieczór. Szybko się czyta.

• Chiny
  • Kraj Niebiańskiego Smoka