Jak rozmawiać z dzieckiem

Okładka książki Jak rozmawiać z dzieckiem Maria Boguszewska
Okładka książki Jak rozmawiać z dzieckiem
Maria Boguszewska Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Wydawnictwo SBM
2022-11-09
2022-11-09
dzieci rozmowa komunikacja

Odkąd zostałam mamą, a nawet jeszcze będąc w pierwszej ciąży, polubiłam czytanie różnych poradników dla rodziców.
Nie ze wszystkimi zgadzam się w 100% ale sporo biorę z każdego dla siebie. A nie raz są one dla mnie jak "kubeł zimnej wody" i sprowadzają na dobre tory w sytuacjach kryzysowych.

Po raz pierwszy jednak spotkałam się z książką, która tak bardzo do mnie trafia i jest zbiorem gotowych, konkretnych rozwiązań (a dokładniej zdań do użycia).

"Jak rozmawiać z dzieckiem" to książka przybliżająca temat komunikacji z dzieckiem jak i z innymi. Pokazuje jak wiele czynników ma na nią wpływ ale też jak duży wpływ ma nasza komunikacja na przyszłe postawy i zachowanie naszych dzieci.

Znajdziecie tu 5 działów, podzielonych na 30 krótkich rozdziałów, naszpikowanych konkretami. Od podstawowej wiedzy o komunikacji po praktykę, której poświęcono aż 50 stron.

I to właśnie moja ulubiona część. Choć ogólne zasady były mi już znane z innych poradników (jak na przykład popularne "zamień nie w tak") to dopiero tutaj znalazłam przykłady konkretnych zdań jakie mogę wypowiedzieć w danej sytuacji. Prosto i w punkt.

Książka napisana jest prostym językiem. Została urozmaicona zdjęciami a także analizą życiowych sytuacji. Zawiera wypunktowania a po każdym rozdziale krótkie ćwiczenia ułatwiające wprowadzenie w życie opisywanych metod.

Jeśli czujecie, że w waszych relacjach z dziećmi jest coraz więcej złości, buntów, zdenerwowania i ciągłego zabraniania to przeczytajcie tę książkę. Myślę, że może być pomocą w zrozumieniu własnych emocji i własnych (niekoniecznie dobrych) zachowań, które z ogromną łatwością przejmują nasze dzieci.

W poradniku znajdziemy etapy nabywania umiejętności komunikacyjnych według wieku dziecka, wiedzę o komunikacji niewerbalnej, mechanizmy, którymi posługujemy się w komunikacji oraz metody i wskazówki do lepszego porozumiewania się. Na końcu książki przedstawione są przykłady zastosowania w praktyce metod z poprzedniego rozdziału w konkretnych sytuacjach.

Książka dedykowana jest głównie rodzicom dzieci do 6 roku życia. Zawiera kilka ćwiczeń i wiele przykładów historii, aby zobrazować to, o czym mowa. Prawie na każdej stronie jest zdjęcie, podejrzewam, że celem tak wielu obrazków jest sprawienie, aby tekst był łatwiej przyswajalny.

Nierzadko trudności w komunikacji wynikają z nierealistycznych oczekiwań wobec dziecka lub języka niedostosowanego do jego możliwości. Metody opisane przez autorkę to między innymi modelowanie, komunikowanie zasad, pochwały, przekierowanie, czy komunikacja zabawą.

W rozdziale z praktycznymi przykładami zastosowań zaproponowanych metod znajdziemy kwestię nieśmiałości dziecka, sprzątania, kłamania, agresji, wychodzenia z domu, podróży samochodem, awantur w miejscu publicznym, nadużywaniu elektroniki, zabiegów higienicznych oraz snu.

Oczywiście, rozwiązania nie zawsze wyjdą idealnie w praktyce. Każdemu z nas może zdarzyć się zareagować niewłaściwie, ale ważne jest, aby wyciągać z takich sytuacji wnioski i dbać, by nie stało się to regułą.

Autorka, Maria Boguszewska,jest specjalistą rozwojowo-wychowawczą, z wieloletnią praktyką. Ma ogromne doświadczenie we współpracy z placówkami edukacyjnymi, terapeutycznymi oraz medycznymi, Zna się na temacie, poradnik jest sprawdzonym i wiarygodnym źródłem wiedzy.

Książka dedykowana...

Jako mama 3latki zderzyłam się z tym, że momentami naprawdę nie wiem, jak rozmawiać ze swoim dzieckiem...🤦‍♀️🤷‍♀️😢 W akcie desperacji kupiłam w grudniu naraz kilkanaście poradników i zawzięłam się, że znajdę rozwiązanie. Śmiało wystarczyłaby mi tylko ta jedna książka.
Najlepsza! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Najlepsza! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Ja bardzo się cieszę, że mogłam poznać dokładnie jak rozmawiać z dzieckiem i bardziej je zrozumieć Polecam książkę, każdemu rodzicowi, nieważne czy jesteś mamą, czy tatą. Czytając ją, czujemy się zrozumienie, nie oceniani, że robimy coś źle, że tak nie powinno to wyglądać i cieszę się, że jak Gabrysia będzie dorastać, ja będę umieć z nią porozmawiać, mniej się złościć na nią. Na pewno będę wracać do książki i przypominać sobie rzeczy. Już czeka na mnie na stosie, by przeczytać ją jeszcze raz i ważne dla mnie kwestę zaznaczyć.

To wspaniale trafic na ksiazke, ktora doslownie potrafi odmienic zycie, a dokladniej moje zycie i mojego dziecka.
Ogromnie skorzystałam z czesci "METODY, CZYLI JAK ROZMAWIAC Z DZIECKIEM", szczegolnie polecam "Jak mowic TAK"! Za to czesc o mechanizmach naprawde otworzyla mi oczy i wiele nauczyla...

Bycie mamą to niezwykle trudne zadanie. Kiedy miałam zostać nią kolejny trzeci już raz, mając całkiem duże dzieci, myślałam że teraz wszystko będzie proste. Ponieważ ja taka doświadczona, wszystko już wiem i potrafię. Jakże się mocno zdziwiłam. Adaś zweryfikował moje poglądy na wiele kwestii względem dzieci i macierzyństwa. Przyznaję, że wcześniej wiele mnie dziwiło, było nie zrozumiałe. Okazuje się, że każde dziecko jest inne i nie zawsze jest tak samo łatwo. I właśnie dlatego że u mnie łatwo nie jest z ciekawością sięgnęłam po książkę „Jak rozmawiać z dzieckiem” Marii Boguszewskiej, wydaną przez wydawnictwo SBM.
Ta książka pomoże wam zrozumieć nie tylko dziecko ale również siebie, co ma szansę znacznie ułatwić wzajemną komunikację. To właśnie kwestii komunikacji poświęcona jest spora część poradnika. Na początku mamy szczegółowo omówiony rozwój komunikacyjny dzieci do 6 go roku życia, z podziałem na poszczególne etapy.
W podstawowych zasadach rodzic dowie się, jak wiele złego mogą uczynić złe nawyki porozumiewania się z dziećmi. Sposoby, które były i nadal są w naszym społeczeństwie używane. Krzyk, agresja, zawstydzanie dziecka, podobnie jak etykietowanie, kłamanie i składanie obietnic bez pokrycia są tu szczegółowo omówione. Zamiast tego lepiej wspierać dobre zachowania, dać dziecku poczucie bezpieczeństwa i postarać się o spójną postawę obojga rodziców.
Dowiecie się również jak ogromny wpływa na całość ma komunikacja niewerbalna. Autorka tłumaczy to wszystko w prosty sposób.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawy z tego, że na nasz sposób rozmowy z dzieckiem, mają przekonania i nawyki, które sami wynieśliśmy z domu rodzinnego. Autorka zmusza nas do refleksji nad sobą, co może być dla niektórych małą formą terapii.
Oprócz szczegółowo omówionych kwestii komunikowania zasad, a także tego jak mówić dzieciom „nie”, w jaki sposób chwalić dziecko oraz komunikować się przez zabawę, znajdziemy tu mnóstwo rad, ćwiczeń i przykładów, na to jak wykorzystać sposoby na dobrą rozmowę w codziennych czynnościach. Myślę, że ma to może pomóc wielu rodzicom w pokonywaniu trudności w wielu kwestiach, takich jak takich jak np. nieśmiałość dziecka, agresja oraz kwestie związane ze sprzątaniem, jazdą samochodem oraz wychodzeniem z domu.
Po przeczytaniu tej książki zdałam sobie sprawę, że to niestety ja polegam w wielu kwestiach, dlatego mam zamiar przemyśleć i wdrożyć wiele z pomysłów, które się tu znajdują.
Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu SBM

Czy Wy też macie czasem wrażenie, że mowicie do ściany 😄

Okazuje się, że pierwszym krokiem w dobrej komunikacji z dzieckiem, jest zrozumienie siebie.

Poradnik "Jak rozmawiać z dzieckiem" przekazuje wiedzę na temat mechanizmów psychologicznych czy metod komunikacji.
Dzięki tym informacjom łatwiej się efektywnie porozumiewać i tworzyć satysfakcjonujące relacje z Maluchem ❤️

Super pozycja dla rodziców Maluchów (do lat 6)!

Czy Wy też macie czasem wrażenie, że mowicie do ściany 😄

Dzięki tym informacjom łatwiej się efektywnie porozumiewać i tworzyć satysfakcjonujące relacje z Maluchem...

Wspaniały poradnik napisany prostymi słowami dla każdego rodzica. Nie ważne czy jesteś mamą, tatą czy masz syna, córkę, małego czy dużego... ta książka przyda się każdemu. Znalazłam w niej proste, życiowe porady oparte na prawdziwych przykładach. Czytając ją nie czułam się oceniana, wręcz przeciwnie, rozumiana. Przestaję patrzeć na swoje dziecko przez pryzmat własnego dzieciństwa i myśleć, że robi mi na złość. Dzięki temu poradnikowi bardziej rozumiem własne dzieci, a codzienne życie nie przynosi mi i im tylu nerwów. Pozdrawiam @z_mama_na_ty

Szczęśliwy, autentyczny i świadomy komunikacyjnie rodzic, to najlepszy wzór i początek dla świadomego i szczęśliwego dziecka. Ja dużo zrozumiałam po przeczytaniu tego poradnika, ale też czuję, że nauczyłam się konkretnych metod, które realnie poprawiły komunikację z moim 4-letnim synkiem.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka!!! Po przeczytaniu jej, poczułam się dobrze i po prostu lżej jako mama. Co za ulga, że czasem trafi się na książkę, która jest realnym wsparciem. Bardzo dużo wskazówek, zbiór konkretnych metod, kopalnia wiedzy dla świadomych rodziców! Są podstawowe informacje i takie bardziej zaawansowane, co bardzo mi odpowiada, bo nareszcie zaczęłam rozumieć, dlaczego czasem nie mogę dogadać się z córką, zamiast w kółko słyszeć powiedz jej to, powiedz tamto, a nic nie działało.
Nieraz będę wracać do tej książki.

• Dziecko
  • RODZICIELSTWO
  • .2022

Dodaj cytat z książki Jak rozmawiać z dzieckiem