Kto mnie zabił? W poczekalni Pana B

Małgorzata J. Kursa Wydawnictwo: Lira kryminał, sensacja, thriller
Lira
2022-11-02
2022-11-02

Można by napisać, że to lekka i przyjemna lektura gdyby nie to że jest przeładowana światopoglądowo. W mojej ocenie nie sprawdza się także pod kątem zawartości wątków komediowych.

Przeczytałam kilka książek autorki, następne mam w planach. I aż do tej, te przeczytane, raczej mi się podobały. To były lekkie komedie kryminalne, na których dobrze się bawiłam. Z ochotą sięgnęłam więc po audiobooka. Temat wydawał się ciekawy. Żałuję jednak, że nie poczytałam opinii przed słuchaniem, może moje rozczarowanie byłoby mniejsze. Tak, książka nie spełniła moich oczekiwań.

Gdy Jakub Pastuszko się budzi, nie zauważa, że jest duszą, a jego ziemska powłoka nadal tkwi w szpitalu. Trafia do Zaświatu, gdzie dowiaduje się, iż został zamordowany. Zdziwienie byłego właściciela małej firmy nagłym zejściem jest na tyle duże, że wiąże go to z jego pustym już ciałem. Pozwala to Jakubowi na ucieczkę na ziemię w celu odnalezienia sprawcy mordu. Pastuszko nie może uwierzyć, że ktoś pragnął jego śmierci i postanawia rozwiązać tę zagadkę. W ślad za nim na ziemię udają się istoty niebiańskie: Maurycy, który przyjmował Jakuba w Poczekalni Zaświatów, Szóstka – anioł stróż Pastuszki oraz archanioł Michał, który już dawno nie był na ziemi i chce zobaczyć jak tam jest teraz.

Cała ta ekipa odkrywa jakim człowiekiem był Pastuszko, jak tak naprawdę miały się interesy w firmie, kto jest przyjacielem, a kto tylko go udawał. Czy ta eskapada pomoże wykryć przyczynę i sprawcę zbrodni?

Gdyby książka skupiła się na wątku kryminalnym, który został tu opatrzony dobrą dawką humoru, to "Kto mnie zabił? W poczekalni Pana B." byłoby bardzo fajną komedią kryminalną. Niestety, aniołowie, niematerialne byty, kwestia moralności i tego, co się dzieje po śmierci nieco tu nabruździły. Dla mnie było zbyt dużo rozważań filozoficznych, religijnych, moralizatorstwa, a nawet krytyki politycznej. Te fragmenty nie były tu potrzebne. Spodziewałam się fajnej rozrywki, ale srogo się rozczarowałam. Szkoda.

Zawiodłam się strasznie. Lubię autorkę i jej poczucie humoru. Pomysł też fajny, ale ja nie po to czytam książki i to humorystyczne by brać udział w agitacji politycznej. Polityce w książkach mówię nie. Chyba, że są historyczne czy na ten temat.

BOSKA komedia ;) Bardzo fajnie podjęty temat światopoglądowy, z lekkością i humorem poruszone ważne tematy.

Czytanie powyższej książki zajęło mi tylko 2 h. Szok! Jest krótka, ale jeszcze nigdy nie przeczytałam ponad 200 stron w tak krótkim czasie.

Opowiada o Jakubie Pastuszko, egoistycznym mężczyźnie, który na skutek przykrych okoliczności trafia do tajemniczego miejsca, zwanego Zaświatem. Dowiaduje się, że został zamordowany. Nie wierzy zapewnieniom dziwnej istoty, która podaje się za anioła stróża i nagle… znika. Znów trafia do rzeczywistego świata, tym razem jako duch pragnący odnaleźć swego zabójcę. W pościg za uciekinierem wyrusza zabawna i nietypowa ekipa z Zaświatu. Młody urzędnik Maurycy, Szóstka- wspomniany anioł stróż i archanioł Michał, który bardzo chce zobaczyć, jak wygląda świat żywych na Ziemi.

Czy uda im się złapać Jakuba Pastuszko i sprowadzić go do Zaświatu? Czy morderca zostanie odnaleziony? I przede wszystkim jaką prawdę o sobie odkryje Kuba?

Mądra książka, błyskotliwe i nietypowe spojrzenie na niebiańską tematykę i świat po śmierci.

Jest to "dzieło" które oceniam najniżej w dotychczasowo przeczytanych książkach. Schematyzm, przewidywalność aż boli i zniechęca do czytania. Jest to literatura SF dla początkujących.

Lekka, zabawna i z morałem.

Lekka, zabawna i z morałem.

Dusza Kuby trafia do Zaświata. Kiedy dowiaduje się, że został zabity, od razu się wzburza i chce się tego dowiedzieć. Udaje mu się przejść przez bramę, gdyż jego energia jest zbyt żywa i daje drapaka. Jego opiekun Szóstka i Maurycy muszą za nim podążyć i go sprowadzić z powrotem. Pomaga im przy tym archanioł Michał.

Książka bardzo fajna i jeśli powstaną kolejne części, to z chęcią przeczytam. Jest to bardziej obyczajówka z wątkiem kryminalnym niż kryminał. Przyjemnie mi się ją czytało. Uwielbiam akcje z Michałem, są zabawne.

Książka bardzo fajna i jeśli powstaną kolejne części, to...

Zabawnie i na czasie.

Zabawnie i na czasie.