Jedz normalnie. Osiągaj więcej

zdrowie, medycyna
Altenberg
2022-10-11
2022-10-11

Ciekawie napisana, z masą informacji i rad, w przystępny i żartobliwy sposób. Wniosek mój jednak jest taki, że nawet dietetycy różnią się między sobą w tychże radach i opiniach, co jest dobre a co lepsze. Wyciągam go na podstawie tego co sama usłyszałam od mojej trenerki żywienia. A odwieczne dylematy w stylu: masło czy margaryna, oliwa czy masło klarowane, są wiecznie żywe. Osobiście chyba nie zgodzę się z teorią o jakości jajek, że wszystko jedno czy klasa 0 czy klasa 3.

Mało jest książek, które dotyczą stricte Polaków i ich diety. Większość to kopie amerykańskich, gdzie co druga porada to jakieś dziwnie brzmiące potrawy lub to, że tam jest problem z otyłością. Super, ale co jeść, kiedy ma się nakaz zróżnicowanej diety i żyje w Europie, tj. Polsce? Normalnie. Autor na początku wskazuje, że na to, co jemy trzeba patrzeć jako całość, a nie jako zbiór pojedynczych witamin, czy tam innych kotów. Drugą zasadą jest kaloryczność. I to tyle, bo branie pod uwagę rad (i przepisów) od influencerów jest niepoważne i komiczne. Podobnie jak robienie rundek wokół domu, bo zostało 200 kroków do wyrobienia dziennej normy. Dieta i cała reszta to ma być przyjemność i przynosić korzyści. Co do reszty, na rozdziałach jest rozpisane, co i jak trzeba wiedzieć i stosować, np. różnica między białym a ciemnym pieczywem. I tak dalej przez 15 rozdziałów. Każdy kończy się podsumowaniem, czy też ściągawką. Jest też obalanie popularnych mitów, np. ten o niejedzeniu po 18, wyjaśnienie, dlaczego podczas codziennego ważenia podczas odchudzania, waga idzie to raz w jedną to w drugą stronę. Na koniec książka jest aktualna (wydanie z 2023) i pisana prostym i dość luźnym językiem. Minus za brak wersji elektronicznej.

Praktyczne porady dla każdego, jeśli ktoś chce zmienić swoje podejście do odżywiania to polecam!

Książka warta uwagi dla zwykłego Kowalskiego, jednak brakuje mi czegoś dla rodzin z dziećmi, w tym przypadku wiele rad „jak zdrowiej się odżywiać”, może nie zdać egzaminu.

Panie i Panowie! To jest Vadamecum, które powinno stać na półce w każdej Polskiej rodzinie. Pan Arek wyłożył kawę na ławę. Zawsze miałem jakieś pojęcie o zdrowym żywieniu, natomiast książka ta pozwoliła mi tą całą wiedze usystematyzować nie mówiąc już o nowych rzeczach, których się z niej dowiedziałem.
Język w jakim została ona napisana określiłbym jako lepiej niż zrozumiały.
Lepszej nie znajdziecie., nie ma opcji.

Język w jakim została ona napisana określiłbym jako lepiej niż...

Ta książka jest strzałem w 10 dla każdej osoby, która w internetowym chaosie informacyjnym nie jest w stanie rozpoznać co jest dla niej dobre, a co nie. Autor swoje rozważania opiera na badaniach naukowych, dzięki czemu czytelnik dostaje porcję solidnej wiedzy, a nie powtarzanie w kółko frazesy o tym, że gluten jest zły, należy wystrzegać się chleba jak ognia i tylko keto nas wyzwoli. Dodatkowo książka jest pełna ciekawostek, napisana jest bardzo przyjemnym językiem i oczywiście nie sposób przeoczyć tego, jak pięknie została wydana. Wspaniałe jest także to, że dzięki takim dietetykom jak Arkadiusz Matras zdrowe jedzenie przestaje być przykrą powinnością, a staje się codziennością i daje szanse na pyszne eksperymenty.

Bardzo dobra i rzetelna książka. Cieszę się, że ktoś uporał się tematem wszechobecnych w mediach społecznościowych porad żywietniowych. Dieta taka, dieta taka, tego nie jedz... Książka potwierdza starą jak świat prawdę. Wszystko jest dla ludzi, nie jedz tego co naprawdę Ci szkodzi i zachowuj rozsądek w proporcjach. Pomimo, że wiele informacji nie było mi obcych, autorowi udało się obalić wiele mitów, które krążyły w moim otoczeniu. Książka motywuje do pozytywnych zmian, a taki chyba jest jej cel. Polecam każdemu.

Świetna pozycja dla nowicjuszy w zakresie żywienia. Pod względem merytorycznym książka jest bardzo rzetelnie opracowana. Stylistycznie, w moim odczuciu, zdecydowanie gorzej. Warta polecenia!

Zmienia zupełnie myślenie o zdrowiu, dietach tym co zdrowe. Uchroni przed pseudo naukowymi teoriami. Koniecznie dla każdego kto ceni sobie swoje zdrowie.

Najlepsza książka z zakresu dietetyki jaką czytałam. Napisana normalnym językiem, wszystko poparte licznymi badaniami. Polecam

• Odżywianie
  • Zdrowie