Najbogatszy człowiek w Babilonie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Studio EMKA
The Richest Man in Babylon
poradniki
LubimyCzytać

W 1926 roku George S. Clason opublikował pierwszą z serii broszur poświęconych oszczędzaniu, które najpewniejszą drogą prowadzą do sukcesu finansowego. Aby dowieść swych racji, autor posłużył się przypowieściami osadzonymi w realiach starożytnego Babilonu. Owe broszury zyskały nieprawdopodobne powodzenie i były masowo kolportowane przez banki i firmy ubezpieczeniowe. Nic więc dziwnego, że w...

Nic więc dziwnego, że w krótkim czasie ukazały się w formie książki opatrzonej tytułem „Najbogatszy człowiek w Babilonie”. Od pierwszego wydania książka ta – świetnie napisana lekkim piórem, dowcipnie i ze swadą – sprzedawała się w ogromnych nakładach.

„Najbogatszy człowiek w Babilonie” nie dostarcza szybkich rozwiązań, ale znakomicie radzi, jak spłacać długi, zapewnić sobie stały dochód i w rezultacie budować majątek.

Te rady są tak samo skuteczne obecnie, jak skuteczne były osiem tysięcy lat temu w Babilonie. A Babilończycy wiedzieli co nieco o pieniądzach.

To jedna z najlepszych, najpraktyczniejszych książek motywacyjnych poświęconych finansom osobistym i sztuce inwestowania.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Maciej Zawód-Inwestor | 2018-05-01
Na półkach: Inwestowanie, Przeczytane

„Najbogatszy człowiek w Babilonie” Georga S. Clasona to pozycja poruszająca kwestię zarządzania pieniądzem. Publikacja ta jest wyjątkowa, ponieważ nie jest to stricte literatura faktu, ale pewnego rodzaju fikcja literacka, w którą wplecione zostały pewne niezmienne prawdy dotyczące bogactwa oraz biedy.

Dzieło to w swojej treści zawiera fundament wiedzy dotyczącej drogi do bogactwa. Fundament ten dotyczy ciężkiej pracy, uczciwości oraz prowadzenia życia poniżej swoich możliwości finansowych, czyli ujmując rzecz prościej – oszczędzania. Gdzieś dopiero na samym końcu w tym wszystkim jest pomnażanie majątku poprzez umiejętne inwestowanie.

Wszystkie opisane w opowiadaniu historie odbywają się w starożytnym Babilonie lub dotyczą go w jakiś sposób. Wszystkie postaci z tych historii stanowią niezwykle trafny punkt odniesienia do nas samych, lub ludzi z naszego najbliższego otoczenia. Wszystkie morały z przytaczanych historii są z jednej strony wprost oczywiste, a z drugiej wyjątkowo...

Qulturasłowa | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Kto jeszcze chce być bogaty?
„Pierwszy milion trzeba ukraść. Pieniądze to zło. Ludzie bogaci to egoiści i złodzieje” – to tylko kilka przykładów fałszywych przekonań na temat pieniędzy, które mamy zakodowane. Mimo iż wciąż do tego bogactwa dążymy, tak naprawdę nie pozwalamy sobie, na bycie osobą majętną. Dlaczego? Zostaliśmy wychowani w kulcie pieniądza, a jednocześnie wstydzimy się o nim mówić. Pieniądze mieć chcemy, a jednocześnie tracimy je szybciej, niż zarabiamy. Te wszystkie problemy wynikają z faktu, że nikt tak naprawdę nie nauczył nas, jak swoimi pieniędzmi zarządzać. Czy to znaczy, że nigdy nie zdobędziemy bogactwa, zaś nasze życie upływać będzie na skrupulatnym podliczaniu rosnącego zadłużenia? Czy jesteśmy skazani na porażkę?
Nic bardziej mylnego – bycie bogatym, to swego rodzaju filozofia życia, oparta na kilku zaledwie, prostych zasadach. O tym, co możemy zrobić, by zostać majętnymi ludźmi, jak osiągnąć finansowy sukces i jak zarządzać swoimi aktywami możemy...

książek: 2044
SEKAi | 2015-10-14

Ogólnie głupoty, ale od czasu do czasu, maksymy zawarte w tej książce dają otrzeźwienie. Kiedy zamiast rozsądkiem kierujemy się chciejstwem zaprzeczając sytuacji finansowej w jakiej jesteśmy. Oczywiste zdania zawarte w książce dobrze znamy, ale kiedy czytamy uświadamiamy sobie że wcale nimi się nie posługujemy.

I tak zamiast logiką kierujemy się emocjami. A pieniądze to rzecz materialna a nie ezoteryczna.

Joker | 2017-10-02

Książka o sztuce zarządzania pieniądzem i poskromieniu emocji. Całe sedno zamyka się w 5 zasadach. Do ich opisania i wytłumaczenia autor użył alegorii Babilonu - symbolu bogactwa. Banały! Ktoś może powiedzieć. Jednak codzienne sytuacje sprawiają się reguły tutaj ukazane cały czas będą w użyciu.

DanielKowalski | 2011-06-21

Bardzo wartościowa książka. Jeżeli interesują cię twoje finanse to przeczytają tą książkę i zacznij stosować zawarte w niej rady. One działają :)

zetens | 2014-06-13
Przeczytana: 02 grudnia 2013

UWAGA.Kolejny raz dałem sie nabrac wydawnictwu studio emka. Sadzilem ze kupuje klasyk Georga Clasona a otrzymalem podobnie jak w przypadku Benjamina Franklina jakas dziwna analize cytatów wsparta czesto infantylnymi przykladami i radami. Trudno mi zrozumiec z jakiej paki wydaja cos takiego z oryginalnym tytulem i wielkimi literami George Samuel Clason skoro to jakas luźna analiza pisana przez jakas laske, ktorej nazwiska próżno szukać nawet malym druczkiem. Omijać

MyOwnSelf | 2017-07-28

Książka stanowi dobry pierwszy krok w kierunku wiedzy na temat finansów. Przykłady są ciekawe, historie o biblijnym charakterze, skłaniające do przemyśleń. Pewne rzeczy wydają się oczywiste, mimo to wiele osób nie stosuje ich w życiu.

Jakby ktoś zastanawiał się nad wersją anglojęzyczną to nie polecam. Język jakim operuje autor jest dość zabytkowy i mnie osobiście raził po oczach. Trudno mi było się przyzwyczaić, przez co czytałem znacznie wolniej niż normalnie.

Marshmallow | 2017-03-29

Przysłowiowe „najpierw trzeba włożyć, żeby wyjąć” jest jedną z nich. Jednak, aby do tego momentu dotrzeć, należy zdać sobie sprawę, że każdy pieniądz powinien na siebie zarabiać, „tworząc swoje dzieci”. W ten sposób Babilończycy budowali swój majątek.

Krzysiek | 2010-10-31
Przeczytana: 31 października 2010

Biblijny język usprawiedliwia protekcjonalne podejście do odbiorcy. Co zawiera? Bardzo proste, podstawowe zalecenia co do finansów osobistych. Wbrew informacji od wydawcy - nie ma tam żadnych sekretów ani błyskotliwych przemyśleń. Jeśli nie masz nawyku oszczędzania - dostaniesz zalecenie, że należy ustawić jakiś pułap dochodów, który przeznaczany jest na oszczędzanie (tu 10% na oszczędzanie, 20% na obsługę kredytów, 70% na konsumpcję). Nie do końca rozumiem, jak może stanowić ona jakiekolwiek natchnienie, choć zaletą książki jest to, że zalecenia są proste, dosadne i nie rozwlekłe, fałszywie skomplikowane.

mra | 2017-10-29
Na półkach: Poradniki, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2017

nigdy nie interesowały mnie pieniądze - i to właśnie dla mnie książka, i dla takich jak ja. polecam. kilka prostych zasad w ciekawej historycznej otoczce. warto mieć plan finansowy i nie martwić się o kasę.