Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu

Okładka książki Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu Matt Ralphs, Gordy Wright
Okładka książki Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu
Matt RalphsGordy Wright Wydawnictwo: Harperkids Seria: Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej poradniki
59 str. 59 min.
poradniki
Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej
Harperkids
2022-10-12
2022-10-12
59 min.
Kazimierz Pytko

Pięknie wydana ilustrowana książka o ciałach ludzi sprzed tysięcy lat znalezionych w idealnym stanie na różnych kontynentach: w Afryce, Ameryce, Europie i Azji.

Pierwszą przedstawioną "osobistością" jest odnaleziony przez brytyjskiego archeologa w 1922 Tutenchamon. Dzięki nowoczesnym badaniom wiemy, że faraon był słabego zdrowia, cierpiał na chorobę kości i prawdopodobnie poruszał się o lasce. W jego grobowcu znaleziono 130 lasek.

Kolejnym odkrytym Egipcjaninem było zmumifikowane ciało Ramzesa II - za życia miał ok 170cm wzrostu, ostre rysy twarzy, szeroki podbródek i orli nos. Nawet po 3 tys. lat prezentuje się wspaniale.

Książka przedstawia nie tylko odnalezione ciała ludzi, ale też tłumaczy, na czym polegał proces mumifikacji, czym były kanopy, opowiada o mumifikacji zwierząt, oraz o bogach królestwa zmarłych - Anubisie, Ozyrysie, Tocie i Ammicie.

Na pewno nie jest to książka dla najmłodszych, może dla dzieci w klasie 4 i wyżej. Dla mnie takie odkrycia są fascynujące - ludzie, których ciała przeleżały tysiące lat (np człowiek z Lindow z epoki żelaza) opowiadają historię o tym jak żyli, jak wyglądali, jak zmarli, co jedli przed śmiercią. Polecam.

Aktualnie książki dla dzieci, szczególnie tych starszych to prawdziwe perełki. Ten tytuł jest fenomenalny. Mnóstwo ciekawostek, z pewnością większość dorosłych nie wie tego, co tu jest napisane ;)

I trochę powątpiewałabym, czy młodsze dziecko zdołałoby zrozumieć niektóre zawiłe terminy, albo czy nie przestraszyłoby się niektórych faktów. Bądź, co bądź - treść jest o zmarłych: mumiach, zwłokach, śmierci.
Najlepiej niech dorosły czyta, a na obrazki czy wizyty w opisanych muzeach, by zobaczyć te rzeczy - jeszcze przyjdzie czas ;)

Sekrety zmarłych niemal podane na tacy, w pełnej fascynujących, tajemniczych i intrygujących historii, które kryją się za ich życiem oraz śmiercią.

Ta książka to zbiór faktów, wyniki i analizy badań, odkrycia, które dzięki naukowcom wyszły na światło dzienne odsłaniając tajemnice sprzed wielu, wielu lat.

Sposoby chowania zmarłych, którzy byli ważnymi osobistościami, darem złożonym bogom lub bóstwom, albo ofiarami wypadków. Sposoby ich pochówku miały np. uczcić ich życie oraz pamięć. Młode dziewczęta poświęcane w ofierze były często chowane w pełen godności i oddania sposób, aby podkreślić wagę tego czynu. Niektóre pochówki często miały na celu jak najlepsze zachowania zwłok, a rytuały z tym związane były rozmaite, w zależności od czasów w jakich się odbywały po miejsca, tych wydarzeń.

Książka może wydać się momentami makabryczna, ma jednak na celu przedstawienie niezwykłych i nietypowych obrzędów, które przed laty miały wielkie znaczenie dla ówcześnie żyjących ludów.

Ilustracje, chociaż w dużej mierze przedstawiają zwłoki lub szczątki nie są na tyle szczegółowe, aby budzić grozę w młodych czytelnikach. Tutaj warto wspomnieć, że książka przeznaczona jest dla tych starszych czytelników.

Jeśli chcecie uzupełnić wiedzę swoich dzieci o takie historyczne ciekawostki to szczerze polecam.

Sposoby chowania zmarłych, którzy byli ważnymi osobistościami, darem...

Książka pochodzi z serii "Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej" i jest z gatunku literatury popularnonaukowej skierowanej do młodszych czytelników ale ja uważam, że nie tylko.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona książką i odbiorem jej przez mojego małego czytelnika. Swoją formą i przekazem książka z jednej strony zaspokaja ciekawość, a z drugiej strony pomaga oswoić dziecko z trudnym tematem przemijania. Dodatkowo napisana jest tak, że poszerza wiedzę ogólną dzięki licznym ciekawostkom i ilustracjom, od których ciężko oderwać wzrok ponieważ są stworzone z fotograficzną precyzją, mogą wywołać gęsią skórkę nawet u czytelników o mocnych nerwach!

Książka z całą pewnością zainteresuje też każdą osobę, która interesuje się antropologią, historią i archeologią. To fantastyczna podróż w przeszłość, dzięki której czytelnik dostrzega, że śmierć jest nieodzowną częścią życia. To pozycja jak najbardziej warta przeczytania.

Śmierć fascynowała człowieka od zawsze. Była czymś nieznanym, tajemniczym, czymś, co trzeba było jakoś wyjaśnić i dać nadzieję oraz ukojenie w bólu. Z tego powodu snuto zadziwiające opowieści o życiu pozagrobowym, o kontynuacji naszego istnienia. Po dawnych wierzeniach i obrządkach pozostały szczątki, z których dziś możemy wiele dowiedzieć się o przeszłości oraz budowie ciała ludzi żyjących w różnych cywilizacjach. Postęp techniczny daje nam nowe możliwości, rozwój w nauce przekłada się na lepsze poznawanie genów naszych przodków, pozwala na obserwowanie, jak bardzo się zmienialiśmy.` Wiedzę na ten temat mamy już sporą, ale jeszcze bardzo wiele tajemnic jest niewyjaśnionych i nieodkrytych.
Publikacje poruszające temat pochówków to nie tylko materiał wprowadzający w historię i kulturę przodków, ale też pomoc pozwalająca na oswojenie z tematem śmierci. Rewelacyjną publikacją wprowadzającą w obyczaje i wierzenia związane z pochówkami jest książka „Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu” z serii Akademia Mądrego Dziecka. Jest to publikacja do uczniów, ale mogą po nią sięgnąć także młodsi czytelnicy zainteresowani tematem lub borykający się z lękami lub emocjami związanymi ze śmiercią. Książka pozwala na oswojenie sobie tematu oraz zdobycie wiedzy na temat różnorodnych kultur.
Co w niej znajdziemy? Przede wszystkim przegląd różnorodnych szczątków, które dotrwały do naszych czasów. Na pięciu kontynentach znajdziemy klika takich miejsc i istotnych, dużych cywilizacji lub przypadkowo zachowanych przez okoliczności przyrody zwłok. Autorzy skupili się na Afryce, Ameryce, Europie i Azji. Znajdziemy tu informacje, że tajniki przeszłości pomagają nam odkryć archeolodzy. Na początku zawędrujemy do Egiptu, gdzie przyjrzymy się bardzo różnorodnym formom utrwalania ciała. Dowiemy się, że najstarsze najlepiej zachowane szczątki to wcale nie mumie tylko ciało zakonserwowane dzięki klimatowi na pustyni. Zobaczymy też różne formy tworzenia mumii i grobowców dla władców. Poznamy także władcę, który bardzo krótko władał tym krajem i przez to był słabo znany, ale dzięki naukowcom dziś stał się postacią, która kojarzy nam się ze starożytną cywilizacją. Dzięki badaniom naukowców dowiemy się, dlaczego niektóre ludy dbały o utrwalenie szczątek, a inne składały ludzi w ofierze. Przyjrzymy się też ozdobom na skórze, zobaczymy dawne tatuaże, poznamy zwyczaje związane z budową kurhanów oraz najstarsze na świecie mumie Chinchoro. Zobaczymy też podziały społeczne. Spotkamy się z podziwem dokonań dawnych ludzi. Jedno czego mi brakowało to pokazanie wyzysku poddanych. Oczywiście przy podziałach dowiemy się, że nie każdy mógł sobie pozwolić na luksusowy pochówek oraz zabiegi pośmiertne i miejsce spoczynku, ale nie ma tu wyjaśnienia, dlaczego jedni byli tymi uprzywilejowanymi, a inni wyzyskiwanymi. Odkryjemy też jak niesamowicie różnorodne pozycje społeczne miały osoby, które dokonywały pochówków, zajmowały się zwłokami. Mamy tu naprawdę podstawową wiedzę, którą powinien wiedzieć każdy kto skończy szkołę podstawową. Do tego podana jest w bardzo przystępny sposób. Mamy tu też sporo ciekawostek, które pozwolą zainteresować młodego czytelnika tematem. Uważam, że to wartościowa publikacja, która w edukacji domowej wesprze w procesie uczenia. Plusem jest też to, że rodzic pracujący z dzieckiem wcale nie musi posiadać jakiejkolwiek wiedzy na ten temat. Autorzy świetnie wszystko wyjaśnią. Znajdziemy w niej nawet mapki zabierające nas do opisanych miejsc i słowniczek ważniejszych pojęć.
„Sekrety zmarłych” to niezwykła, starannie opracowana publikacja pozwalająca pokazać młodym czytelnikom jak niesamowicie pasjonująca jest historia, archeologia i antropologia. Wejdziemyu tu w świat nauki, przyjrzymy się pracy naukowców. Dużo miejsca poświęcono załodze sir Franklina, która w I połowie XIX w. utknęła przy zamarzniętych wybrzeżach Arktyki. Znajdziemy też historię turystów, którzy w 1991 r. we włoskich Alpach znaleźli świetnie zachowane ciało mężczyzny sprzed 5,5 tys. lat. Poza tym udamy się do Pompejów, które przez 1700 lat zniknęły po wybuchu wulkanu. Są tu też katakumby Kapucynów na Sycylii, a także różnorodne historie szczątków ludzi, których ciała przetrwały wieki, dzięki odpowiednim warunkom, w których były zakonserwowane.
Dużą dawkę wiedzy dopełnia piękna szata graficzna, przyciągające wzrok ilustracje pozwalające na wyobrażenie sobie tego, co opisano. Publikację przygotowano przy udziale The British Museum i naprawdę dostosowano do młodych odbiorców. Starsi także nie będą nudzić się w czasie czytania jej swoim dzieciom. Całość dopełnia solidna oprawa i bardzo dobrze zszyte strony.

[Współpraca reklamowa] Wydawnictwo HatperKids
Książka „Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu” to kolejna propozycja z serii Akademia Mądrego Dziecka. Tym razem coś dla nieco starszych czytelników, którzy są ciekawi tajemnic, jakie zmarli zabrali ze sobą do grobu. A jest ich wiele.
Dzisiaj szczątki naszych zmarłych spoczywają na cmentarzach, w kamiennych grobowcach czy w świątyniach. Ale nie zawsze tak było. Naukowcy, którzy odkryli sekret zmarłych to archeolodzy. A jak badają przeszłością? Odkrywają w różnych zakamarkach świata artefakty oraz szczątki naszych przodków, które zawierają wiele informacji o dawnym świecie.
Z tej przepięknie wydanej książce dowiemy się między innymi dlaczego Tutanchamon jest dzisiaj bardziej rozpoznawalną osobą niż za swojego życia. Dlaczego mumifikowano zmarłych i dlaczego takie zwłoki przetrwały do czasów obecnych? Dlaczego Inkowie składali ludzi w ofierze? Jakie tatuaże nosili Scytowie pochowani w kurhanach? Czym i w ogóle po co balsamowano ludzi w Chinach? Jak żyli i jak zmarli ludzie, których ciała przetrwały do dzisiaj?
O tej przepięknej i wartościowej książce można by pisać wiele. Na końcu publikacji znajduje się mapka przedstawiająca gdzie zostały odnalezione szczątki znanych zmarłych oraz słowniczek z ważniejszymi pojęciami.
Bardzo polecam tę książkę. Myślę, że zarówno dziecko jak i my dorośli znajdziemy w niej wiele ciekawych informacji i rozwiniemy swoją wiedzę o starożytnym świecie.

[Współpraca reklamowa] Wydawnictwo HatperKids
Dzisiaj szczątki naszych zmarłych spoczywają na cmentarzach, w kamiennych...

Śmierć jest czymś naturalnym i każde dziecko w pewnym momencie się z nią styka. Książka skierowana do dzieci powyżej ósmego roku życia pokazuje jej różne oblicza. Dowiemy się jak, to wszystko wyglądało dawniej, jak chowano ludzi i wiele więcej.

Zdecydowanym plusem jest fakt, że opisane są różne historię. Książka to nie tylko suche fakty, co sprawia, że wciąga młodego czytelnika.

Wizualnie książka jest śliczna. Znajdziemy w niej dużo realistycznych ilustracji, które są uzupełnieniem treści. Moim zdaniem przyciągają wzrok i zachęcają do sięgania po nią.

„Sekrety zmarłych. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej” to kolejna wspaniała pozycja z serii Akademia mądrego dziecka. Wraz z nią poznamy różne odsłony śmierci nawet w bardzo odległych czasach. Z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/10/akademiamadregodzieckachcewiedziecsekretyzmarlychwydawnictwoharperkids.html

Niezwykła, starannie opracowana książka dla młodych pasjonatów historii, archeologii i antropologii. Zabiera nas w podróż do odległej przeszłości i opowiada o zmarłych, których szczątki zachowały się do dzisiaj w praktycznie nienaruszonym stanie. Ich badanie pozwoliło naukowcom ustalić, jak wyglądali, co jedli i jak się ubierali ludzie, żyjący wiele wieków temu. A rzeczy, którymi byli otoczeni, odsłoniły informacje o ich wierzeniach, zwyczajach i kulturze.

Od najbardziej znanych mumii faraonów (Tutenchamona i Ramzesa Wielkiego),przez ciało dziewczynki z ludu Inków, aż po najstarsze na świecie mumie Chinchoro, znalezione na zachodnim wybrzeżu Ameryki Płd. Znajdziecie tu mumie, które były dziełem ludzkich rąk, ale także takie, które powstały w sposób naturalny. Młodzi pasjonaci poznają historię załogi sir Franklina, która w I połowie XIX w. utknęła przy zamarzniętych wybrzeżach Arktyki. Przeczytają, jak w 1991 r. grupa turystów natknęła się we włoskich Alpach na świetnie zachowane ciało mężczyzny sprzed 5,5 tys. lat! Odkryją, w jaki sposób Wezuwiusz zniszczył Pompeje, paradoksalnie zachowując miasto i jego mieszkańców na kolejne 1700 lat. Będą mogli poznać słynne katakumby Kapucynów na Sycylii, a także historie innych szczątków ludzi, których ciała przetrwały wieki, zakonserwowane w torfowiskach, kopalniach soli, czy w pustynnych piaskach.

Ta fascynująca, przesiąknięta rzeczową wiedzą pozycja, zaspokoi ciekawość największych pasjonatów historii. Przygotowana przy udziale The British Museum stanowi unikatowy podręcznik, który jednak nie jest tylko suchym zbiorem informacji. Bardzo podoba mi się, w jak delikatny sposób opisuje zmarłych. Nie jak obiekty naukowe, a jak ludzi, którzy mieli kiedyś swoje życie, rodziny i uczucia.

Książka ma doskonałą szatę graficzną. Wszystko jest przejrzyste i uporządkowane. Świetne ilustracje łagodzą, jakby nie było, trudne zagadnienie. A wszystko kończy się mapą i przydatnym słowniczkiem.

Myślę, że z uwagi na tematykę i szczegółowe opisy, książka najlepiej sprawdzi się u dzieci 9+. Polecam gorąco wszystkim młodym pasjonatom archeologii!

• S - kupić
  • Pop-naukowe
  • 7/10 - bardzo dobra
  • Popularnonaukowe
  • Biblio
  • .2022
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu