Czytając w ciemności

83-7150-267-2
literatura irlandzka
literatura piękna
Filifionka

"Czytając w ciemności to historia pewnej irlandzkiej rodziny żyjącej w czasach politycznej przemocy, opowiedziana językiem rapsodów bohaterskich, a zarazem pełnym niezwykłej poezji.
Gdyby Izaak Babel urodził się w Derry, podejrzewałbym, że to on napisał tę zdumiewającą książkę".
Seamus Heaney

Scythe | 2016-10-03
Przeczytana: 07 września 2016

Ach, te czasy, kiedy człowiek-miniaturka biegał po polanie i zastanawiał się, czy wejść na drzewo, czy odwiedzić dziadków i zjeść świeże ciasteczka. Właśnie o tym przypomniało mi się, gdy czytałem tę książkę. Wiecie, dorastałem wśród ludzi, dla których ważna była wspólnota i tradycyjne wartości. Dlatego "Czytając w ciemności" to dla mnie powrót... do przeszłości.

Książka Deane'a to irlandzka odpowiedź na powieści Bruno Schulza, które również są pełne realizmu magicznego. Byłem zadowolony, czytając o przeczuciach czy jakichś duchowych objawieniach, starych zwyczajach stróżów prawa (w Irlandii to Garda Síochána, czyli Strażnik Pokoju, ale wszyscy mówią na nich garda), rodzicach żyjących tradycją czy szkolnych zwyczajach. Co prawda nie wiem, jak wyglądał mój duchowy kraj jakieś 70 lat temu, jednak czuję się z nim mocno związany właśnie dzięki tej powieści.

Nie wiem, czy będziecie mieli (lub macie) podobne odczucia, ale mam wrażenie, że Irlandczycy i Polacy mają wiele wspólnego....

Filifionka | 2010-03-11

Wspaniała powieść z elementami realizmu magicznego. Poruszająca lektura.