Cytoniczka

Okładka książki Cytoniczka Brandon Sanderson
Okładka książki Cytoniczka
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Skyward (tom 3) fantasy, science fiction
Skyward (tom 3)

Dość ciekawa

Dość ciekawa

Wyjaśnienie wielkiej tajemnicy ... ciekawe

Wyjaśnienie wielkiej tajemnicy ... ciekawe

Kupiłem trzeci tom po długiej przerwie. Żeby kojarzyć wątki wróciłem i przeczytałem poprzednie tomy. Jak się okazało, niepotrzebnie. Autor praktycznie nie nawiązuje do wydarzeń z poprzednich tomów.

Cała akcje dzieje się w jednym miejscu, a szkoda bo bardzo chciałbym się dowiedzieć o sytuacji "na wszystkich frontach". Duże nadzieje wiązałem z tym, że akcja się przeniesie w końcu w inne miejsce. Niestety zawód. Porównując, w poprzednich tomach było ze 2 razy więcej akcji.

Podsumowując: książkę czyta się szybko i przyjemnie, ale czuć zniżkę formy autora. Według mnie lepiej by było, gdyby na 3 tomie zakończył historię, bo boję się że następny będzie jeszcze gorszy.

Po dwóch pierwszych bardzo fajnych tomach, nie spodziewałem się takiego spadku formy...sądziłem, że wątek rozpoczęty w tej części zajmie może połowę treści, a został rozciągnięty na całość. Mało angażujący, nużący i w sumie męczyłem się, żeby to skończyć.
Liczę na to, że kolejna część odkupi trochę winy.
Dla fanów cyklu ok, dla "świeżaków" - nie polecam.

Liczę na to, że kolejna część odkupi trochę winy.
Dla fanów cyklu ok, dla "świeżaków" - nie polecam.

Sanderson w tym tomie lawiruje fabułą jak Spensa podczas potyczek. Podczas czytania odniosłem wrażenie, że całość fabuły jest w pewnym stopniu odniesieniem do "Czarnoksiężnika z krainy Oz".

Ten tom dla mnie to bardziej fantasy z nutką sci-fi niż sci-fi pełną parą. czyta się dobrze ale w porównaniu z wcześniejszymi tomami odczułem spadek jakości.

Bardziej młodzieżowy Sanderson ale przyjemny

Bardziej młodzieżowy Sanderson ale przyjemny

Niby 500 stron, a czuję, jakby z 200 zabrakło. Sporo skrótów, uproszczeń, które aż prosiły się o pociągnięcie tematu. Jako, że czytałem całą trylogię (haha... nie) ciągiem, to odczułem bardzo ten spadek jakości w budowaniu świata i prowadzeniu historii. Nadal to dobra pozycja, ale do poprzednich dwóch tomów trochę brakuje poziomem.

Podczas lektury "Cytoniczki" przypomniałem sobie, że gdzieś w okolicach 2020 roku Brandon Sanderson wspominał w swoich relacjach o coraz większych trudnościach z zaspokajaniem potrzeb wszystkich swoich wydawców. Na krótko przed wybuchem pandemii miały go gonić terminy. Potwierdził to też zresztą w posłowiu książki, którą trzymam w ręce. Wspominam o tym dlatego, że "Cytoniczka" wyróżnia się znacząco na tle innych powieści Sandersona. Owszem, składa się z mnóstwa kreatywnych pomysłów. Tym razem wydają się być one jednak opowiedziane po łebkach, przy użyciu najprostszych chwytów fabularnych. Opisy nowych elementów świata przedstawionego i sceny akcji są zaś niedopracowane, co sprawia, że momentami trudno się połapać w tym, co się dzieje. Zupełnie jakby autor bardzo spieszył się podczas pisania...

"Cytoniczka" pozostaje jednak pomimo tych mankamentów pozycją angażującą. Postaci wykreowane przez Sandersona są jak zwykle ciekawe, rozwój historii nieszablonowy, a plot twisty prawdziwie zaskakujące. Koniec końców trochę potencjału zostało zatem zmarnowanego, ale nie na tyle dużo, by skutecznie zniechęcić mnie do dalszego śledzenia cyklu.

Brandon odpłynął :/

Brandon odpłynął :/

Książka - jak i cała seria, aż kipi od akcji. Przygoda za przygodą i kłopoty za kłopotami. W tej części jest chyba wszystkiego najwięcej.
Podróż poprzez liczne fragmenty niebytu była niesamowita, choć przyznam, że wytężała moją wyobraźnię chyba do samych jej granic. Różnorodność wszystkiego była tu przeogromna! Wydaje mi się, że Brandon Sanderson jest jednym z nielicznych autorów, którzy potrafią połączyć piratów, dinozaury, myśliwce i starożytne wrota w taki sposób, że ma to sens.
Bawiłam się świetnie! Odpowiednia dawka humoru - na tyle, żeby było wesoło, a jednocześnie nie jest to "głupia komedia".
Powieść jest zdecydowanie bardziej z gatunku młodzieżowej fantasy (niby sci-fi, ale jakoś niekoniecznie),więc nie dziwi motyw poszukiwania siebie oraz swojego miejsca na świecie. Jest tu też pewien schemat znany z poprzednich części: Spensa trafia do nowego miejsca, poznaje gromadkę różnych postaci, zaprzyjaźniają się i razem walczą. No i finał: wielka walka głównej bohaterki opowieści ;) Mi ta swojego rodzaju przewidywalność zupełnie nie przeszkadzała, a samo zakończenie wbiło mnie w fotel i czekam z niecierpliwością na następny tom.

Brandon Sanderson Cytoniczka Zobacz więcej