Ucz się jak Einstein. Jak zapamiętywać więcej, czytać szybciej i z łatwością zdobywać nowe umiejętności

Jestem w pełni zaintrygowana przykładami i teorią przytoczoną w tym poradniku. Brakowało mi kilku elementów w tej dziedzinie a w tym poradniku to znalazłam. W kilka godzin udało mi się ją skończyć. Stworzyłam notatkę pod tą książkę. Polecam wszystkimi tym którzy nie wiedzą jak się uczyć, jak organizować czas i przestrzeń do nauki, co robić aby zwiększyć wydajność i pamięć i jakie metody uzywac do notatek ❤️

Chciałabym to przeczytać gdy jeszcze sama chodziłam do szkoły i panował "kult zakuwania".

Największa zaleta - rozprawienie się z mitami. Zauważenie, że coś w tych przekonaniach jest nie tak to pierwszy krok w dobrą stronę, później już tylko z górki.

Książka nie jest idealna, brakuje mi na przykład zagadnienia typu: byłeś genialnym dzieckiem, któremu wszystko przychodziło łatwo i nigdy nie musiało się uczyć? Nagle twoja passa się skończyła i teraz kombinujesz jak koń pod górę niezależnie czy próbujesz zakuwać czy testujesz jakąś mądrzejszą metodę? Rozumiemy i wiemy jak ci pomóc!

Ale mimo wszystko uważam, że jak na te 100 stron jest naprawdę fajna i można z niej wiele wyciągnąć, szczególnie jeśli czytelnik już się zorientował, że zakuwanie nie zawsze ma sens i muszą istnieć jakieś prostsze i skuteczniejsze metody.

Krótka i pobieżna, same ogólniki. Żadnych szczegółów. Liczyłem tu na jakieś rozbudowane porady na przykład w kwestii mnemotechniki, a zamiast tego ogólna informacja co to jest i na czym polega. Książka odpowiednia tylko na start by zorientować się pobieżnie w temacie, ale konkretów niestety trzeba szukać w innym miejscu.

Tytuł to zwykły wabik. Nic odkrywczego, same oczywistości.

Tytuł to zwykły wabik. Nic odkrywczego, same oczywistości.

Same ogólniki, które można poznać na wielu filmikach na Yt, typu porcjowanie, interawały w powtórzeniach, fiszki, metoda Feymana, metoda Pomodoro. Zatem mogę polecić to osobom, które nic wcześniej w tym temacie nie czytały czy nie słuchały. Jedynie kilka jedynie ciekawych badań jest wspomniananych. Do tego tytuł bez sensu bo o Einsteina może z dwa razy jest w tej książce. Już lepiej sięgnać po jego książke Sztuka samodzielnej nauki.

Czytelnicy poznają, jak działa ludzka pamięć, odkryją naukowe podstawy uczenia się, w tym także najważniejsze style uczenia się, nauczą się umiejętności szybkiego czytania, robienia dobrych notatek, poćwiczą swój mózg, dowiedzą się, jak skutecznie zapamiętywać informacje, poznają metody ułatwiające zapamiętywanie informacji takie jak fiszki czy mnemotechniki oraz będą mogli także rozwiązać zagadkę Einsteina! To przydatna książka, która nie tylko przekazuje czytelnikom skuteczne wskazówki, ale może znacząco ułatwić ich życie. Zawarte w niej porady można od razu wypróbować w praktyce, szczególnie gdy jest się uczniem przygotowującym do egzaminu. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/

Jesteś przekonany, że nawet wielogodzinna nauka nic nie pomoże, bo nie jesteś zbyt mądry? Podziwiasz osoby, które uzyskują najwyższe wyniki na testach i nawet trochę im zazdrościsz? Zastanawiasz się, jakby to było móc uczyć się szybko i efektywnie? Twoi nauczyciele mówią ci, że do Einsteina ci daleko?
Niezależnie, jakich odpowiedzi udzielisz na te pytania, pewne jest jedno – ty również możesz uczyć się szybciej, czytać szybciej i rozwiązywać szybciej testy. I nie jest to związane bezpośrednio z twoją inteligencją, ale sposobem, w jaki się uczysz. Dlatego też warto przyswoić sobie przede wszystkim techniki uczenia się, które zagwarantują, że opanujesz materiał w krótszym czasie (chociażby po to, by zająć się innymi sprawami). Będzie to możliwe dzięki poradnikowi „Ucz się jak Einstein”, autorstwa Petera Hollinsa. Opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus niewielkich rozmiarów książka zawiera przydatne wskazówki, w jaki sposób się uczyć, jak wyznaczać cele, a także obala mity związane z nauką, jak choćby taki, że błędy są złe. Lektura książki i zastosowanie zawartych tu wskazówek jest w stanie odmienić nasze życie, bo przecież obecnie jesteśmy postawieni przed koniecznością nieustannego uczenia się. Książka zatem doskonale sprawdzi się zarówno dla ucznia ze szkoły podstawowej, licealisty czy studenta, jak i na dalszych etapach naszego życia, w pracy zawodowej.
Książka składa się z trzynastu rozdziałów, w sposób skondensowany prezentujących wiedzę na temat … zdobywania wiedzy. Rozdział pierwszy służy obaleniu mitów, które być może nas ograniczają i nie pozwalają nam na przełamanie wewnętrznego oporu przed nauką. Znajdziemy tu takie mity, jak ten, że by dobrze się uczyć trzeba mieć wrodzoną inteligencję czy ten, że więcej znaczy lepiej (tymczasem z perspektywy przyswajania wiedzy bardziej korzystne jest podejście polegające na powtarzaniu materiału w określonych interwałach). W rozdziale drugim poznamy podstawy skutecznego uczenia się (poznamy tu m.in. kroki do lepszego skupienia się i etapy procesu uczenia się),zaś rozdział trzeci zachęca do poznania i zrozumienia siebie. Chodzi bowiem o to, by zrozumieć, jak się uczymy i co pomaga nam najskuteczniej przetwarzać informację. Poznamy tu m.in. model VARK oraz model siedmiu stylów uczenia się. Kolejny rozdział poświęcony został szybszemu i efektywniejszemu czytaniu, a także zapamiętywaniu przeczytanych informacji.
Rozdział piąty koncentruje się na sztuce robienia znakomitych notatek – poznamy tu m.in. cztery etapy ich sporządzania, natomiast rozdział szósty zawiera najskuteczniejsze metody ćwiczeń, opartych na zaangażowaniu oraz ćwiczeniach celowych. Rozdział siódmy traktuje o słoniowej pamięci i koncentruje się na doskonaleniu tej pamięci, zaś kolejny mówi o sprawianiu, by wiedza wchodziła do głowy przy okazji czegoś innego. Jeśli bowiem jakiś cel pochłonie nas bez reszty, a osiągnięcie go będzie wymagało zdobycia umiejętności lub wiedzy, to będziemy uczyli się niejako mimowolnie. W rozdziale dziewiątym dowiemy się, jak wkuwać, czyli poruszona zostanie kwestia opanowania jak największej ilości materiału w najkrótszym czasie, ale tak, by można było go sobie przypomnieć. Rozdział dziesiąty traktuje o uczeniu się naukowo, został bowiem poświęcony naukowym podstawom uczenia się, a w szczególności wnioskom w tym obszarze. Rozdział jedenasty stanowi omówienie tematu związanego z tworzeniem celów, zaś ostatni rozdział związany z uczeniem się zawiera kilka skutecznych wskazówek ułatwiających zapamiętywanie. Ostatni rozdział zawiera zagadkę, którą przypisuje się Einsteinowi, który ponoć uważał, że nie potrafi jej rozwiązać 98 proc.populacji. Tak naprawdę jednak dojście do wyniku wymaga tylko cierpliwości i uważności. Czy jesteś gotowy się sprawdzić?
Lektura książki, a przede wszystkim wdrożenie podanych w niej instrukcji, może znacząco wpłynąć na naszą umiejętność nauki, a przede wszystkim szybkość uczenia się. Praktyczny wymiar książki sprawi, że od razu możemy wdrażać w życie podane wskazówki, by czerpać radość z nauki, a także cieszyć się jej efektami!

Niezależnie, jakich odpowiedzi udzielisz na te pytania, pewne jest jedno...

96/52/2023 ig: @liber.tinea

“Ucz się jak Einstein” autorstwa Petera Hollinsa to poradnik idealny dla tych, którzy robią wszystko na ostatnią chwilę, często zarywając ostatnią noc, choć wcześniej mieli okrutnie dużo czasu na przygotowania. To zdecydowanie lektura idealna też dla tych, którzy nie lubią się uczyć i ta czynność budzi w nich jakiś wewnętrzny opór. Niestety, jak wiadomo, w aktualnych czasach uczyć się trzeba i nieustannie rozwijać. Jeśli zaliczasz się do którejś z powyższych grup, to moim zdaniem powinieneś sięgnąć po tę książkę.

Nie zrazi Cię do niej jej objętość, ponieważ składa się ona z nieco ponad stu stron - sam przyznasz, że to całkiem niewiele. Za to jak treściwie! Na łamach trzynastu rozdziałów otrzymujesz gotowe wskazówki jak stosować metody używane przez jednego z największych geniuszy - Alberta Einsteina. Na początku Autor obala mity dotyczące uczenia się. Tym, który wydał mi się jednym z najważniejszych, to kwestia przekonania, że tylko osoby z wysokim wrodzonym ilorazem inteligencji potrafią sprawnie się uczyć. Jest to bardzo pocieszające i motywujące, dla osób, które jednak nie mogą się zaliczyć do skromnego grona geniuszy. Klasyczne testy IQ badają poziom nieszablonowego myślenia, pomysłowości i wyciągania logicznych wniosków. Natomiast proces uczenia się, “sprowadza się do pracy, uważności oraz przestrzegania opisanych w tej książce reguł, które pozwalają zwiększyć jego efektywność”. Poza tym mitem Peter Hollins obala jeszcze kilka innych, które krążą wśród ludzi od dziesięcioleci.

Jako nałogowemu wręcz pochłaniaczowi książek, najbardziej spodobał mi się rozdział dotyczący szybszego czytania. I nie chodzi tutaj o metody, które przekazywane są na specjalnie przygotowanych do tego kursach. W “Ucz się jak Einstein” otrzymujemy kilka ciekawych usprawnień w tej kwestii, nie wymagających tak naprawdę dużego nakładu pracy. To tylko jeden przykład cennych wskazówek, które systematycznie stosowane naprawdę mogą usprawnić nasze procesy przyswajania. Początkowo mogą przychodzić z trudem, ale uważam, że systematycznie stosowane z czasem wejdą w krew i staną się naturalnymi nawykami. Na końcu książki znajduje się ciekawa zagadka, której autorstwo przypisuje się właśnie Albertowi Einsteinowi. Podobno 98% populacji nie jest w stanie podać prawidłowego rozwiązania. Spróbujesz się z nią zmierzyć?

96/52/2023 ig: @liber.tinea

W dzisiejszym świecie, w którym informacje zmieniają się w zawrotnym tempie, umiejętność efektywnego uczenia się staje się kluczowym narzędziem do osiągnięcia sukcesu. To, co kiedyś wydawało się zarezerwowane dla wybitnych umysłów, stało się teraz dostępne dla każdego, kto jest gotów poświęcić trochę czasu na rozwijanie swoich zdolności poznawczych.

Książka Ucz się jak Einstein autorstwa Petera Hollinsa to przewodnik, który demaskuje mit, że tylko wybrani mają zdolność szybkiego zapamiętywania i efektywnego uczenia się. Jest w niej wzmianka o Albertcie Einsteinie, który mimo przeciwności i początkowego uważania za przeciętnego ucznia, stał się jednym z najwybitniejszych naukowców w historii.

Ta książka nie tylko odsłania tajemnice sposobu myślenia Einsteina, ale także oferuje narzędzia, techniki i wskazówki, które pomogą ci odkryć własny potencjał w nauce i zapamiętywaniu. Znajdziesz w niej model siedmiu stylów uczenia się, metody trenowania umiejętności szybkiego czytania, skutecznego zapamiętywania i tworzenia notatek. To kompendium wiedzy, które pozwoli ci lepiej zrozumieć proces uczenia się i wykorzystać go na swoją korzyść.

Wraz z autorem, Peterem Hollinsem, przejdziemy przez naukowe podstawy uczenia się, poznamy skuteczne metody zapamiętywania informacji, a nawet rozwiążemy zagadkę Einsteina. Ta książka jest dla tych, którzy pragną stać się mistrzami w nauce i zdobywać nową wiedzę jak gąbka. Dlatego serdecznie zapraszam do rozpoczęcia tej niezwykłej podróży po świecie nauki i odkrywania swojego potencjału.

Książka Ucz się jak Einstein autorstwa Petera Hollinsa jest fascynującym przewodnikiem po procesie uczenia się i zapamiętywania, opartym na przykładzie samego Alberta Einsteina. Choć Einstein nie był uważany za najlepszego ucznia, to dzięki swoim zdolnościom do odkrywania powiązań i rewolucjonizacji nauki, stał się ikoną w dziedzinie naukowej.

Książka ta to prawdziwa skarbnica wiedzy, prezentująca różne metody uczenia się, trenowania pamięci oraz techniki szybkiego czytania. Dzięki niej dowiesz się, jak zdemaskować mity związane z procesem nauki, poznać swoje indywidualne style uczenia się, i skutecznie trenować swoje umiejętności.

Autor nie tylko dostarcza praktycznych wskazówek, ale także oferuje narzędzia, takie jak fiszki czy mnemotechniki, które pomogą w efektywnym zapamiętywaniu informacji. Książka ta jest również świetnym źródłem wiedzy na temat naukowych podstaw uczenia się.

Peter Hollins, będąc badaczem i psychologiem, dostarcza czytelnikom solidnych podstaw do rozwoju intelektualnego. Zachęcam do przeczytania tej książki, która pomoże ci rozwijać swoje umiejętności i wykorzystać swój potencjał naukowy, tak jak to uczynił Einstein.

Książka Ucz się jak...

Przeczytałem do końca tylko po to żeby mieć ją skończoną, nie liczyłem na to że mnie czymś zaskoczy.

• Popularnonaukowe
  • Audiobook - posiadam