Dieta w migrenie. Naturalne sposoby na życie bez bólu głowy

Okładka książki Dieta w migrenie. Naturalne sposoby na życie bez bólu głowy Małgorzata Pielichowska
Okładka książki Dieta w migrenie. Naturalne sposoby na życie bez bólu głowy
Małgorzata Pielichowska Wydawnictwo: Czarna Owca popularnonaukowa
popularnonaukowa
Czarna Owca
2023-08-23
2023-08-23
dietetyka migrena

Dla mnie migrena to jedna z najgorszych dolegliwości, która utrudnia mi funkcjonowanie od wielu lat. To, że dość szybko została u mnie zdiagnozowana z pewnością pomogło mi lepiej walczyć z bólem, a zawłaszcza zapobiegać wtedy, gdy tylko pojawiała się aura. W mojej rodzinie to przypadłość dziedziczna, więc wielkiego wpływu na to nie mam.
Jednak wiele lat temu sporo osób nie potrafiło zrozumieć, że tak można odczuwać ból lub mieć przy tej okazji różne zaburzenia; mroczki w oczach, nadwrażliwość czuciowa oraz na światło czy dźwięk a nawet omdlenia. Uważano też, że to wymyślona choroba, że zwyczajnych ludzi może tylko boleć głowa a ta cała migrena to fanaberia i choroba królewska...
Dobrze, że mój lekarz nauczył mnie z tym żyć a moja rodzina i bliscy wspierają mnie i rozumieją, gdy muszę usunąć się w cień, bo nie jestem w stanie funkcjonować...

" Prawie trzy miliardy ludzi na świecie doświadcza bólu głowy, w tym migrenowego. "
Książka Małgorzaty Pielichowskiej "Dieta w migrenie. Naturalne sposoby na życie bez bólu głowy" to bardzo dobra lektura dla każdego, nie tylko dla osób, które mierzą się z migrenowymi bólami głowy, bo dla tych osób to myślę, że nawet wręcz obowiązkowa. To ciekawa pozycja w formie poradnika, napisana w bardzo przystępny sposób, a jeśli chcielibyśmy poszerzyć swoją wiedzę, to autorka podaje sporo odniesień, gdzie możemy dowiedzieć się jeszcze więcej.
Migrena nie jest chorobą nową, badania nad tą chorobą sięgają czasów antycznych.
Autorka podpowiada jak chociaż próbować walczyć z tą chorobą, jak pomóc samemu sobie, jak zawalczyć o dobre samopoczucie. I chociaż dla wielu może się wydawać to nieco dziwne, lecz bardzo dużą rolę w walce z migreną odgrywa właściwe odżywianie.

" Wśród osób doświadczających migren obserwuje się współistniejące dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: nudności, wymioty, zaparcia, a także zespół jelita drażliwego... "
Dieta stanowi podstawę zdrowia właściwie w każdej chorobie, bo przecież nie od dzisiaj wiadomo, że to właśnie jelita odgrywają znaczną rolę na działanie organizmu.
W tej książce autorka podaje przykłady co może sprzyjać występowaniu migren a co może pomóc w zmniejszeniu ryzyka, dodatkowo w ostatnim rozdziale znajdziemy przepisy kulinarne, które można a nawet warto wypróbować. Nie każdy przecież człowiek reaguje tak samo na te same sposoby leczenia tak jak nie każdy reaguje dobrze na takie samo pożywienie. Dlatego warto obserwować siebie, żeby poznać swoje ciało i jego reakcję na różne bodźce z zewnątrz.
Może to wydawać się nieco banalne, lecz już samo dbanie o siebie może zdecydowanie polepszyć nasze samopoczucie.

" Gdyby kawa i migrena miały swoje konto na Facebooku, z pewnością swoją relację określiłyby jako: "to skomplikowane". "
Chociaż przeczytała już wiele różnego rodzaju informacji na temat migreny, to mnie bardzo się ta książka zaintrygowała i spodobał mi się sposób przedstawienia tego tematu przez autorkę i dowiedziałam się jednak sporo informacji.
Polecam ją wszystkim, bo wiem, że migrena potrafi zniszczyć nawet najlepszy nastrój...

Jednak wiele lat temu sporo osób nie...

"Migrena nie jest chorobą dotyczącą jedynie głowy, to choroba złożona, w której rolę odgrywa także praca przewodu pokarmowego, a zwłaszcza zaburzenia funkcjonowania osi jelitowo - mózgowej." ❤️

Migrena.
Kto jej doświadczył, ten wie, jak wycieńczająca ona bywa. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że na migrenowe bóle głowy wpływ mają nasze jelita i ich kondycja.
Dlaczego?
Są one największym narządem trawiennym, hormonalnym i immunologicznym w organiźmie człowieka, a ich układ nerwowy strukturalnie i funkcjonalnie przypomina mózg.
Warto pamiętać również o tym, że nasz organizm jest całością i żaden jego system nie funkcjonuje w oderwaniu od drugiego. Poświećmy więc swój czas i spróbujmy odnaleźć przyczyny bólu głowy, które mogą mieć różne podłoże.
Autorka książki wskazuje, że odpowiednia dieta i suplementacja może skutecznie zmniejszyć, a nawet.. wyeliminować dolegliwości bólowe.
Myślicie, że jest to możliwe?

Ta książka jest skarbnicą wiedzy nie tylko o migrenach! Znajdziecie w niej wiele przydatnych informacji na temat tego, w jaki sposób funkcjonują nasze jelita, jakie suplementy powinniśmy przyjmować oraz jak prawidłowo skomponowanać dietę, by była odżywcza. A wszystko napisane jest w niezwykle klarowny i przystępny sposób.
Jeśli chcecie wziąć zdrowie w swoje ręce to zacznijcie od przeczytania tej książki.

Migrena.

"Dieta w migrenie. Naturalne sposoby na życie bez bólu głowy" to lektura obowiązkowa dla każdego, nie tylko dla osób, które mierzą się z migrenowymi bólami głowy.

Autorka stworzyła poradnik, który jest ciekawy i wartościowy. Można się z niego dużo dowiedzieć, co jeść, czego unikać... Dużym plusem są przepisy kulinarne na końcu książki, z których na pewno skorzystam. Napisany jest w prosty i przystępny sposób. Mi osobiście się podobał i mile zaskoczył.

Migrena potrafi zamienić dzień w koszmar. Jeżeli pojawią się sporadycznie, można jeszcze z tym żyć, ale jak żyć gdy atakuje coraz częściej i mocnej?
Książka "Dieta w migrenie" przybliża problem bólu migrenowego, rozkłada go na czynniki. Autorka wskazuje czego unikać w diecie, a co spożywać aby zmniejszyć ryzyko występowania migren.
Ciekawa pozycja, napisana w przystępny sposób. Dodatkowy bonus w postaci przepisów kulinarnych.

Ciekawa pozycja, napisana w przystępny...

•RECENZJA•
Współpraca reklamowa Wydawnictwo Czarna Owca.

⁠●DIETA W MIGRENIE⁠●
Małgorzata Pielichowska.
Wydawnictwo Czarna Owca.
Ocena 4/6.

"Zwykło się mówić, że czekolada powoduje ból głowy i przy skłonnościach do migren nie należy jej jeść. Ile w tym prawdy?".

"Kawa przyjacielem czy wrogiem migrenowców?".

Te i na wiele innych ciekawych pytań związane z dietą i migreną, znajdziemy w tym poradniku.
Osoby mające częste i nasilone bóle głowy, moim zdaniem powinny zapoznać się z nim.
Choć to mój pierwszy taki zdrowotny poradnik, to cieszę się, że zaczerpnęłam tej wiedzy. Ciekawe zagadnienia ale i też przepisy kulinarne, które możemy wcielić w nasze życie są dość przydatne.
Warto zdecydować się na tę książkę, a może uda nam się coś zmienić.

•RECENZJA•
Współpraca reklamowa Wydawnictwo Czarna Owca.

⁠●DIETA W MIGRENIE⁠●
Małgorzata Pielichowska.
Wydawnictwo Czarna Owca.
Ocena 4/6.

"Kawa przyjacielem czy wrogiem migrenowców?".

Te i na wiele innych ciekawych pytań związane z dietą i migreną,...

Migrena to moja bardzo niechciana dolegliwość. Choroba, która bardzo obniża jakość mojego życia i sprawia, że są dni w których całkowicie nie potrafię funkcjonować, a jednocześnie bardzo niezrozumiała przez osoby, które nie miały z nią doczynienia.

💚 Dieta w migrenie. Naturalne sposoby na życie bez bólu głowy
📖 Małgorzata Pielichowska

Złapie się wszystkiego co może pomóc, ale po wielu latach walki już w mało co wierzę.
W tej książce mamy sporo wiedzy skąd biorą się napady migrenowe i czego może nam brakować w organizmie, co możemy zmienić, żeby te napady zmalały. Mam kilka tematów do przemyślenia i kilka przepisów do przetestowania, więc pochylę się nad tą książką jeszcze nie raz, a jak coś chociaż trochę mi pomoże to na pewno dam znać.

💚 Dieta w migrenie. Naturalne sposoby na życie bez bólu głowy
📖 Małgorzata Pielichowska

Złapie się wszystkiego co może pomóc,...

Stoi przy mnie przy mnie od prawie 20 lat. Wiernie i niezmiennie. Chyba mnie kocha? Ja jej nienawidzę. Migrena
Kto z Was też na nią cierpi? Mam wrażenie,że coraz więcej osób. W samej Polsce szacuje się,że migrenowe bóle głowy dotyczą około 6 milionów ludzi. A leki przeciwmigrenowe nie są refundowane, a naprawdę są niezbędne. Ja muszę mieć zawsze zapas w torebce,bo inaczej czuję niepokój. Może to uzależnienie? Nie wiem i nie obchodzi mnie to. Nie biorę tych tabletek dla przyjemności. Dużo bym dała, żeby pozbyć się tej wiernej towarzyszki życia. Mogłabym także zrezygnować z ulubionych potraw,jeśli to by mnie uwolniło od migreny. Półtora roku temu zrezygnowałam z glutenu, licząc na rzadsze ataki bólu migrenowego. Nie jem serów, unikam czekolady, soli, ostrych przypraw itd
Być może dlatego, że ta choroba towarzyszy mi od tylu lat, to książka ze zdjęcia nie była dla mnie objawieniem. Niczego nowego się nie dowiedziałam. Plus za ciekawe przepisy kulinarne ale szkoda,że nie ma zdjęć. Muszę napisać, że uważam,że ta książka nie jest zbyt nowatorska,ani odkrywcza. Osobiście niczego nowego z niej się nie dowiedziałam. Ale może początkujący migrenik, migreniczka znajdzie tam informacje, które pomogą w życiu z tą wierną, ale nielubianą towarzyszką.
@atena1wspak

Czy cierpicie na migrenę?
Jak często boi Was głowa?
Czy wiesz, że intensywność bólów głowy zależy od tego co jesz?
Ja przyznam szczerze, że czytałam już na ten temat sporo i wydawało mi się, że ta pozycja nie rozszerzy mojej wiedzy, a jednak podobało mi się bardzo klarowane podejście do tematu poparte bibliografią i przepisami kulinarnymi.
Nie jest to poradnik skierowany tylko dla osób cierpiących na migrenę, ale w zasadzie dla każdego z nas, żeby uświadomić sobie jaki wpływ ma na nasze samopoczucie to co jemy. #małgorzatapielichowska wskazuje również różnice w dietach i dla kogo jakie produkty są dobre.
Książkę dzięki przejrzystości rozdziałów oraz przystępnemu językowi czyta się szybko.
Dużym plusem są przepisy kulinarne.

Czy cierpicie na migrenę?
Jak często boi Was głowa?
Czy wiesz, że intensywność bólów głowy zależy od tego co jesz?
Nie jest to poradnik skierowany...

Życie bez bólu głowy.

W zdrowym ciele zdrowy duch - te słowa i zawartą w nich mądrość znają wszyscy. Co jednak zrobić, gdy chronicznie boli nas głowa, a sam ból przybiera koszmarny, migrenowy wymiar? Sam zdrowy duch i (w miarę) zdrowe ciało mogą wtedy nie wystarczyć, a w takim razie być może warto zwrócić się w stronę jakiejś... diety. Jakiej konkretnie? Tego dowiecie się z książki Małgorzaty Pielichowskiej "Dieta w migrenie. Naturalne sposoby na życie bez bólu głowy".

Dieta stanowi podstawę zdrowia fizycznego, a także klucz do dobrego samopoczucia. Jednak w przypadku schorzeń neurologicznych - a do takich należą stany migrenowe - często pomija się rolę właściwego odżywiania. Oto książka, która ma za zadanie to zmienić.

Poradnik skierowany jest do osób cierpiących na migrenowe bóle głowy. Szczegółowo, acz przystępnie opisano w nim najbardziej efektywne kombinacje produktów, które pomagają lub szkodzą w stanach migrenowych. Autorka wskazuje także na co zwracać uwagę, czytając skład produktu, a także prezentuje ciekawe jadłospisy odpowiednie dla całej rodziny, które nie są wcale oznaką wyrzeczeń (a dla przeciętnego Kowalskiego dieta to przecież wyrzeczenie; wcale nie musi tak być).

"Dieta w migrenie" pozwala spojrzeć na ból głowy z nowej holistycznej perspektywy. Dbanie o zdrowie nie wymaga rewolucji: ten poradnik pokazuje, jak niewiele trzeba, by dać sobie szansę na lepsze samopoczucie!

Lektura jest przystępna i naprawdę wartościowa. Na jej łamach zawarto sporo ciekawych porad dotyczących kompozycji przypraw, składników różnych potraw, a na dodatek autorka proponuje czytelnikom konkretne przepisy na dania, które są nie tylko zdrowe i anty-migrenowe, ale po prostu smaczne.

Myślę, że warto się nad tą pozycją pochylić i jej zaufać - to na pewno nam nie zaszkodzi :)

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#dietawmigrenie #małgorzatapielichowska #bólgłowy #migrena #życiebezbólugłowy #czarnaowca #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Życie bez bólu głowy.

Jeśli miewasz częste bóle głowy, ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o zdrowym odżywianiu znajdziesz tutaj kilka ciekawostek, o których być może jeszcze nie wiedziałeś. Jak czekolada wpływa na ból głowy? Co wspólnego mają jelita z napadami migreny?

Nie potrzebujemy rewolucyjnych zmian w diecie, nie musimy całkowicie rezygnować z niektórych produktów, by wpłynąć na częstość występujących bólów głowy. Warto jednak zwrócić uwagę na systematyczność w dostarczaniu do organizmu odpowiednich składników, niektóre spożywać często, inne w śladowych ilościach, a niektórych nie mieszać ze sobą. Na końcu książki znajdziecie ciekawe przepisy, przyznam, że kilka wersji śniadaniowych wykorzystałam z przyjemnością...

(cd recenzji na fb)

• Medyczne sprawy
  • Współpraca
  • Rozwój
  • Poradniki
  • Zdrowie

Małgorzata Pielichowska Dieta w migrenie. Naturalne sposoby na życie bez bólu głowy Zobacz więcej