Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie

Okładka książki Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie Robert Bielecki, Agnieszka Kozak, Marcin Rzeczkowski
Robert BieleckiAgnieszka Kozak Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2023-09-27
2023-09-27
psychologia młodzież dorastanie dojrzewanie

Okładka książki KONFLIKT, SZACUNEK, ZGODA. Porozumienie bez Przemocy w praktyce biznesowej Joanna Berendt, Agnieszka Kozak, Vesna Lorenc
KONFLIKT, SZAC... Joanna Berendt, Agn...
Okładka książki Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski
Uwięzieni w sł... Agnieszka Kozak, Ja...
Okładka książki Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji Joanna Berendt, Agnieszka Kozak
Dogadać się z ... Joanna Berendt, Agn...

Okładka książki Pokolenia Magdalena Kuszewska, Tomasz Sobierajski
Pokolenia Magdalena Kuszewska...
Uwięzieni w sł... Agnieszka Kozak, Ja...
Okładka książki Relacje w świecie wysoko wrażliwych Magdalena Kopenhagen, Joanna Kozłowska
Relacje w świe... Magdalena Kopenhage...

Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie.” To książka, którą polecam każdemu rodzicowi. Zawiera dużą ilość informacji o tym z czego mogą wynikać zachowania nastolatka, które dla nas dorosłych wydają się niewłaściwe. Autorzy w bardzo przystępnym języku opisali kwestię zachowań autodestrukcyjnych, depresji, trudnych emocji nastolatka czy zagrożeń związanych z nadużywaniem ekranów. Książka została wydana w 2023 roku i jest oparta na aktualnej sytuacji młodzieży. Porusza też wieloaspektową problematykę współczesnej szkoły, motywacji i pracy z uczniem.

Wkraczanie w dorosłość to dla wielu rodzin trudny czas. Dorośli dawno już zapomnieli, że i oni byli kiedyś nastolatkami, a dorastające dziecko, nierzadko nierozumiane przez najbliższych, usilnie pragnie postawić na swoim i żyć według własnych reguł.
Jak zrozumieć dziecko, którym targają gwałtowne uczucia? Jak pomóc mu uporać się z nadmiernymi emocjami? Jak zbudować dobre relacje?
Książka pt. "Nastolatek potrzebuje wsparcia" pomoże rodzicom nieco lepiej zrozumieć młodzieżowy świat. Autorzy poruszyli w niej wiele problemów z jakimi borykającą się współcześni nastolatkowie, a o których istnieniu rodzice czy nawet wychowawcy często nie mają pojęcia. Osamotnienie, lęk przed odrzuceniem, zaniżona samoocena, depresja, samookaleczenia to tylko niektóre z nich. Ponadto poruszone zostają tematy pierwszych zauroczeń, ataków złości, braku motywacji, chęci do nauki czy atrakcyjności wirtualnego świata.
Bardzo podoba mi się struktura tej książki. Spotkamy w niej liczne wypowiedzi nastolatków, dotyczące danego tematu, poznajemy ich punkt widzenia. Każdy z problemów został rzetelnie opisany także w sposób stricte naukowy. W dalszej części poznajemy punkt widzenia przeciętnego rodzica i jego podejście do problemu. Dalej autorzy podpowiadają, jaka forma pomocy będzie wsparciem dla młodego człowieka.
Po lekturze tej książki mam świadomość ogromu problemów z jakimi przychodzi się mierzyć współczesnym nastolatkom. Wiem też, że każde jedno dziecko w wieku dorastania potrzebuje wsparcia, rodzicielskiej uwagi i miłości, nawet jeżeli to, co okazuje najbliższym zdaje się temu przeczyć.
Lektura niezaprzeczalnie wartościowa, dedykowana zarówno rodzicom, także wychowawcom, opiekunom, ale samym młodym ludziom przed którymi lata życia w dorosłym świecie.

Jeden z najciekawszych, najbardziej merytorycznych i o dziwo! wciągających poradników o nastolatkach 📖👏

Bardzo doceniam poradniki pisane przez polskich autorów, które znajdują się w polskich realiach. Wtedy można naprawdę poczuć klimat i emocje książki.

Tutaj mamy trzech polskich autorów, którzy są praktykami w tym co robią. I to ma dodatkową wartość! Autorzy otwierają drzwi swoich gabinetów i zapraszają nastolatków, którzy potrzebują pomocy.

Poradnik zawiera zagadnienia, które są niezwykle ważne w rozwoju nastolatków, m.in. poczucie wartości, depresja, zakochanie, samookaleczenia, Internet i uzależnienia.

Zagadnienia te nie są traktowane w sposób nudny, nadmiernie opisowy, teoretyczny… Książka zawiera bardzo dużo narzędzi praktycznych!

Zaletą poradnika jest to, że może czytać go rodzic, wychowawca, terapeuta, ale również sam nastolatek. I każdy znajdzie coś dla siebie 👏🫶🏻

Ja wyniosłam ogromnie dużo z każdego rozdziału. Szczególnie poruszył mnie temat poczucia wartości i polecam zajrzeć tam każdemu z Was 😉 Wartością dodatną są tutaj przytoczone rozmowy gabinetowe z samymi nastolatkami, które pokazują ich emocje, które tak często są przed nami ukrywane.

Kolejna książka, która powinna znaleść się na półce każdego terapeuty, ale również rodzica ☺️

🎄Nastolatek potrzebuje wsparcia - A. Kozak, R. Bielecki, M. Rzeczkowski🎄

Jako psycholog bardzo lubię sięgać po takie pozycje i zestawiać wiedze w nich zawartą z rzeczywistością. Bardzo często podchodzę sceptycznie do wszelakiej treści ,,poradników" dla rodziców. I jakże się cieszę, że tutaj wszystko mi się podobało!

Ważna jest komunikacja, ale też nie każdy ma na nią przestrzeń dlatego nie bójcie się sięgać po pomoc u specjalistów ❤️

Jeśli macie na swoim pokładzie nastolatka (chociaż myślę, że nawet przy młodszym dziecku ta pozycja dużo wniesie) to sięgajcie po te książkę. Podtytuł brzmi ,,Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie" - i jest on tutaj kwintesencją całej wiedzy zawartej w tych 415 stronach!

W tej pozycji dostajemy pigułki wiedzy o lęku, agresji, zaburzonym poczuciu własnej wartości, autoagresji ale również (co wg mnie jest bardzo potrzebne) perspektywe na telefon, gry i świat internetu! Na zaburzenia nastroju i niską motywację, ale też na potrzeby dzieci.

To co mi się tutaj najbardziej podobało to fakt, że mamy ,,perspektywę dziecka", to co mówi i co może oznaczać. Dostajemy tutaj przykłady komunikatów, które padają często z ust rodziców - i ich interpretacje ze strony nastolatka. Zdarza się tak, że nieświadomie rodzicie pewnymi komunikatami dokładają cegiełki do zaburzenia pewności siebie, samooceny i wręcz wbijają w fotel.

Pięknie jest tutaj podkreślone, że o emocjach trzeba rozmawiać, ale również dać przestrzeń na ich wyrażanie. Nie ma tu gotowej recepty na ,,idealne rodzicielstwo", bo takie nie istnieje. Ale dostajemy tutaj wskazówki jak być bardziej empatycznym i dostępnym dla dziecka.

Ja osobiście jestem zachwycona, nie ma tu pseudo psychologii, nakazów postępowania - tutaj wszystko jest wyważone i uwrażliwiające.
Naprawdę polecam, bo książka merytorycznie nada się idealnie dla rodziców (i nie tylko, jak pracujesz z młodzieżą to też warto po nią sięgnąć!).

🎄Nastolatek potrzebuje wsparcia - A. Kozak, R. Bielecki, M. Rzeczkowski🎄

Ważna jest komunikacja, ale też nie każdy ma na nią...

To ciekawa lektura przedstawiająca problemy, z którymi borykają się nastoletnie dzieci. Autorzy książki, Robert Bielecki, Agnieszka Kozak, pracujący na co dzień zarówno z nastolatkami, jak i z ich rodzinami, przygotowali publikację, która może stać się dużym wsparciem dla dzieci oraz rodziców. Ten poradnik można czytać wspólnie z pociechami, ale można go też poznać samemu. Książka pomoże zrozumieć czytelnikom, z jakimi problemami mierzą się dziś młodzi ludzie - samotność, trudność w budowaniu relacji, niechęci do nauki czy braku akceptacji przez otoczenie. Oprócz omówienia tych wątków, autorzy przedstawiają wskazówki, które mogą być bardzo pomocne w uporaniu sobie z trudnościami. 👍 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/10/nastolatek-potrzebuje-wsparcia-zrozum.html

Bycie nastolatkiem nie jest proste. Buzujące hormony i często dorośli, którzy już zapomnieli, jak to jest mieć naście lat. Zapomnieli, że młody człowiek również może mieć problemy. Może sobie nie radzić i przeżywać trudne chwile. Często ciężko jest zachować zdrowe relacje pomiędzy obiema grupami. Dorastające dziecko bada granice i popełnia swoje własne błędy. Rodzice chcieliby uchronić krnąbrnego nastolatka przed skutkami podejmowanych przez niego decyzji. Zapominając, że sami kiedyś uczyli się właśnie na własnych błędach.

Poradnik ,,Nastolatek potrzebuje wsparcia" stworzony przez trójkę specjalistów Agnieszkę Kozak, Roberta Bieleckiego oraz Marcina Rzeczkowskiego porusza niezwykle istotne problemy, z jakimi w obecnym świecie spotyka się młodzież. Jest to pierwsza tego typu pozycja, która omawia poczucie lęku przed odrzuceniem, sferę uczuć, technologii, a nawet samookaleczania, czy depresji. Są to tematy dotyczące sporej części dzisiejszych nastolatków. W świecie, który stara się być w pełni poprawny politycznie, są dzieci, które nie wiedzą, kim są i czego chcą od życia. Zagubione i przerażone zmianami, które w nich zachodzą.

Poradnik napisany z sensem, co rzadko się zdarza. Czyta się go szybko i muszę przyznać, że jest bardzo dobrze napisany. Myślę, że rodzice po lekturze mogą znaleźć wskazówki jak pomóc swojemu dorastającemu dziecku w trudnych dla niego chwilach.

Chociaż mamą jestem stosunkowo od niedawna i moi chłopcy są mali to czasami przechodzą mnie dreszcze na myśl, że nim mrugnę okiem to będę miała w domu nastolatków. I zapewne wymagających, biorąc pod uwagę fakt jak uparci potrafią być już dziś. Dlatego też z chęcią podjęłam się lektury na zaś- książki wymagającej i obszernej ale za to przyjaznej współczesnemu rodzicowi.

,,Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie'' od @wydawnictwo_sensus to fantastyczna lektura, która wielokrotnie podkreśla jak ważną rolę w życiu każdego dziecka pełni rodzic, zwłaszcza ten który stoi po stronie dziecka, potrafi zrozumieć młodsze pokolenie i jest dla niego oparciem.

Poradnik został napisany przez osoby, które na co dzień pracują z nastolatkami i ich rodzicami. Dzięki temu nie jest to kolejny poradnik zawierający suche fakty a wartościowy, żywy przykład tego co może nas spotkać. Zapraszam do lektury, która skupia się wokół takich tematów jak lek przed odrzuceniem, ataki złości, własną samoocena i poczucie własnej wartości i bardzo trudny temat depresji.

Motywująca, zachęcająca do współpracy z dzieckiem i budowania z nim relacji opartej na rozmowie i zrozumieniu. Lektura, która gorąco polecam bo jestem napisana ku pokrzepieniu rodzicielskich przestraszonych i wypełnionych troską serc.

[Współpraca recenzencka]

Wydawca: @wydawnictwo_sensus
Data premiery: 27.09.2023

Kiedy twoje dziecko ze słodkiego bobasa zmienia się nagle w burkliwe indywiduum, to wcale nie znaczy, że pojawił się jakiś problem. Po prostu dziecko dorasta i staje się nastolatkiem. Podobnie, jeśli śpi do dwunastej, szybko zmienia zdanie, odrzuca wszystko, co do tej pory wydawało mu się ciekawe. Musimy zrozumieć, że głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że mózg nastolatka po prostu szaleje, a większość połączeń, które wykształciły się w nadmiarze w pierwszych latach życia dziecka jest usuwana właśnie pomiędzy 12. a 17. rokiem życia. To oznacza, że mózg jest w nieustannej przebudowie, jedne połączenia neuronalne znikają, pojawiają się nowe.
To, że nastolatek często zmienia zdanie, charakteryzuje się labilnością emocjonalną, trudnością w podejmowaniu decyzji, wcale nie oznacza, że dziecko robi nam na złość. Tak naprawdę, to część jego dorastania, procesu, którego on sam nie do końca rozumie. A zamiast na niego się złościć, musimy mu pomóc przejść przez ten okres, dbając jednocześnie o relacje. Pomóc może w tym znakomita i tak potrzebna publikacja pt. „Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie”, autorstwa Agnieszki Kozak, Roberta Bieleckiego i Marcina Rzeczkowskiego. Opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus publikacja stanowi wsparcie zarówno dla rodziców nastolatków, jak i dla samych nastolatków, a także dla nauczycieli oraz terapeutów. Wychodząc z założenia, że do porozumienia potrzebne jest zrozumienie, książka może w tym lepszym zrozumieniu procesów i reakcji znacząco pomóc.
Książka składa się z dziewięciu części, nie tylko omawiających przemiany zachodzące w mózgu nastolatka, ale i typowe problemy, jakie mogą się pojawić. Spojrzymy na codzienność również z perspektywy nastolatka, co pozwoli nam zupełnie zmienić zdanie na temat pewnych reakcji na różne sytuacje i wydarzenia. W części pierwszej zajmiemy się lękiem przed odrzuceniem, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczne. Część druga poświęcona została niestabilnemu poczuciu własnej wartości. Nastolatek jest szczególnie wyczulony na opinie innych, nie potrafi bowiem jeszcze samodzielnie poruszać się pomiędzy tym, co jest społecznie akceptowalne, a tym, co podpowiada mu intuicja. Tożsamość nastolatka dopiero się tworzy, szczególnie zatem przejmuje się on tym, co ludzie powiedzą, a jego poczucie własnej wartości uzależnione jest od ocen innych. Tworzenie emocjonalnej więzi z najbliższymi osobami to najważniejsza kwestia dla ludzi i za tę bliskość są w stanie dużo zapłacić i poświęcić. Do rozwoju każdego człowieka są potrzebne emocjonujące więzi, dlatego też w kolejnej części autorzy zajmują się tworzeniem tych więzi i zakochaniem.
Część czwarta poświęcona została atakom złości, tak powszechnym u nastolatków. Tak naprawdę jednak krzyk dziecka to informacja, że dziecko coś boli, coś martwi, że ma jakiś problem. Jak zauważają autorzy: „krzyk to walka o coś ważnego dla niego, a nie walka z nami”. Następna część dotyczy telefonów, gier i świata Internetu, a dokładnie dostrzeżenia granicy pomiędzy korzystaniem z nowoczesnych rozwiązań technologicznych w celu m.in. zapewnienia sobie rozrywki, a uzależnieniem od gier czy internetu. Niezwykle ważna jest część dotycząca samookaleczeń – będzie ona przydatna również dla pedagogów szkolnych. Dzięki niej zrozumiemy, że cięcie się to nie „wygłupy”, nie moda, nie świadczy też o „patologii’. To krzyk rozpaczy, ale też sposób regulacji napięcia, z którym dziecko inaczej nie potrafi sobie poradzić. Znajdziemy tu również opis różnych reakcji dorosłych, w tym podpowiedź w jaki sposób realnie nastolatkowi pomóc. Kolejny rozdział traktuje o depresji – przyczynach, objawach, reakcji rodziców i perspektywie nastolatka. Ostatnie dwie część dotyczą kolejno: braku motywacji do nauki i nieodpowiedzialności nastolatka.
Lektura książki nie tylko otwiera nam oczy na problemy, z jakimi borykają się nastolatkowie, ale również na rolę mózgu w ich reakcjach. Perspektywa neurobiologiczna, uzupełniona jeszcze perspektywą rodzica oraz samego nastolatka pomaga kompleksowo ocenić sytuację i zmodyfikować swoje zachowania, nauczyć się rozpoznawać źródła potencjalnego niepokoju, problemy, a także poznać narzędzia, które pomagają sobie z tym radzić. Tym samym książka jest swego rodzaju ABC obsługi nastolatka i pozycją, która powinna znaleźć się szczególnie w bibliotece każdego rodzica.

Osobiście książkę ,,przeleciałam” wzrokiem, ale uważam, że to bardzo dobrze przygotowany materiał dla błądzących i nieświadomych rodziców. Jeśli ktoś ma sporą wiedzę, to nie jest pozycja dla niego.

Polecam wszystkim świadomym rodzicom nastolatków.

Polecam wszystkim świadomym rodzicom nastolatków.

• Psychologia
  • Chcę na papierze