Szydełkiem i na drutach. Kreatywnie, łatwo i z czułością

Okładka książki Szydełkiem i na drutach. Kreatywnie, łatwo i z czułością Olga Woźnicka
Okładka książki Szydełkiem i na drutach. Kreatywnie, łatwo i z czułością
Olga Woźnicka Wydawnictwo: Znak JednymSłowem rękodzieło
rękodzieło
Znak JednymSłowem
2022-09-07
2022-09-07
Szydełkowanie Robótki ręczne Handmade Dzierganie

"Świat włóczek jest różnorodny i początkującej dziewiarce może się wydawać bardzo skomplikowany.
Nic bardziej mylnego!"
Ja już dawno temu nauczyłam się robić na drutach i szydełkować, pamiętam swoje pierwsze robótki na drutach. Sploty były tak ciasne, że nie sposób było ruszyć drutem, albo tak luźne, że spadały mi oczka. Mama nie miała cierpliwości mi tego wytłumaczyć, nauczyłam się sama, korzystając z książki, lecz tę książkę kupiłam z myślą o tym, żeby nauczyć moje wnuczki robótek ręcznych. Owszem, mam kilka starych książek z dawnych czasów, lecz postanowiłam "odświeżyć" sobie swoje umiejętności nowszym nabytkiem. A skoro moje wnuczki chętnie garną się do takich prac, więc trzeba to wykorzystać. Moja mama, chociaż skończyła już 90 lat, dalej robi skarpety na drutach dla całej rodziny i sąsiadów, a to jest chyba jedyna rzecz, której ja nie lubię robić..., zawsze mam problem z piętą.
Zauważyłam, że w tej publikacji autorka bardzo dobrze wyjaśnia wszystkie informacje dotyczące nie tylko początkującym dziewiarkom, więc bardzo mi pomoże w tłumaczeniu moim maluchom. Gdy zapowiedziałam, że w ten weekend uczymy się robótek z włóczki, to dziewczynki się ucieszyły, ale zazdrośni wnukowie również chcą chętnie spróbować. Tym bardziej mnie to cieszy, bo moje dzieci nie bardzo garnęły się do tego (po co, jak babcia wszystko zrobi, bo lubi i chce),co prawda w szkole kiedyś próbowali, ale córka woli haftować a młodszy syn, chociaż raz zrobił sobie rękawiczki bez palców, to po prostu nie ma teraz na to czasu.
Ze swojego doświadczenia wiem, że z wełny i włóczek można zrobić wszystko. Ja robiłam śpioszki i sweterki dla dzieci, bo w trudnych latach osiemdziesiątych mało ubranek przysługiwało na wyprawkę a tak się złożyło, że to moje dzieci były najstarsze, więc moim kuzynkom było łatwiej, gdyż korzystały już z moich pracowicie wydzierganych ciuszków. Zauważyłam, że ponownie wraca moda na takie rzeczy samemu zrobione. Jest to unikatowe, no i można się czymś pochwalić. A na dodatek można się znakomicie przy tym odstresować. Chociaż moja kuzynka mówi, że ją takie prace doprowadzają do nerwicy..., mnie na przykład wędkowanie nie uspokaja. No cóż, każdy z nas jest inny.
Lecz myślę, że naprawdę warto spróbować swoich sił aby stworzyć dla siebie lub innych coś wyjątkowego, a własnoręcznie zrobiony prezent jest zawsze o wiele przyjemniejszy niż ten kupiony w sklepie.
Pani Olga Woźnicka zebrała w tej książce wiele ciekawych pomysłów do wykonania, pokazała jak zacząć i jak zakończyć robótkę, dlatego bardzo mi się to przyda podczas nauki dzieci. A na dodatek jest tu dużo fotografii, które pozwalają zobaczyć jak wyglądają poszczególne wzory i oczka.
Opowiada nam również o innych rzeczach, tak przy okazji, więc można się zainspirować stylami autorki.
Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko wziąć do ręki druty lub szydełko i dziergać aż do gotowego efektu.
Polecam wszystkim chcącym się czegoś nowego nauczyć, jak również przypomnieć lub zainspirować.

Nic bardziej mylnego!"

Ta książka jest naprawdę idealna dla osób, które chcą zacząć dziergać ale nie wiedzą od czego zacząć. Ja zaczęłam krótko przed premierą tej książki i byłam kompletnie zielona w tym temacie. To znaczy coś tam robiłam na drutach z mamą jak miałam jakieś 14 lat, ale wtedy nie robiłam nic konkretnego. A teraz? Spójrzcie na drugie zdjęcie. Moja pierwsza prawdziwa czapka! Kto by pomyślał 😁

Autorka tej książki rozpisała wszystko dokładnie. Każda instrukcja została wyjaśniona od początku do końca. Każdy szczegół. Mało tego, oprócz samych gotowych instrukcji są także opisy poszczególnych wzorów oraz skróty używane w książce. Zaznajomienie się z tą częścią jest ważne i niezwykle pomocne przy robieniu poszczególnych rzeczy.

Jedyny minus to zdjęcia zawarte w niektórych instrukcjach. Są po prostu niezbyt jasne, że tak to określę. Osoba mająca już jakieś minimalne doświadczenie w tym temacie, zorientuje się o co chodzi bo wystarczy takiej osobie opis. Jednak zupełny laik może mieć problem z dopatrzeniem się o co chodzi.

Jednak skoro ja dałam radę zrobić tę cudowną czapkę to każdemu się uda. Powiem wam w sekrecie, że zaczęłam też robić drugą czapkę dla męża i chodnik. Wszystko z tej oto książki! To naprawdę odstresowujące zajęcie, dające wiele satysfakcji.

Dodatkowo zdradzę Wam, że autorka tej książki jest niezwykle sympatyczną kobietą. Jak tylko miałam jakieś wątpliwości i zapytałam o coś to odpisała i wyjaśniła wszystko. Koniecznie zajrzyjcie na profil Pani Olgi i zobaczcie, jakie cuda tworzy.

Ja planuję wykonać wszystkie projekty z tej właśnie książki. Możecie wypatrywać na moim instastories przechwałek tego typu 😂

Ileż razy próbowałam robić na szydełku albo na drutach?
Dużo.
Moja czapka nie pasuje nawet na dzieci 🤣 ale przebieranie oczek daje mi satysfakcję. Dlatego zawsze będę łasa na kolejne książki o rękodziele 😉💛

Nie wiem, czy książka mnie zmotywuje do skończenia swoich wiecznie niedokończonych robótek. Ale wiem jedno - jest piękna, klimatyczna i pomocna.

Z technikaliów - są jasno i wyraźnie opisane sprzęty i materiały, dużo zdjęć (wyraźnie widać jak nabierać dane oczka) i przydatnych opisów. Projekty są dość proste (dobra, poza swetrem. To jest hardcore). I są wstawki 💛 O skandynawskim stylu, kawie czy sojowych świecach

Podsumowując: jest spoko. Nie wiem czy dla laików, bo pamiętam jak sama 138297 razy musiałam oglądać film o nabieraniu oczek i najprostszych ściegach. Ale jako prezent dla kogoś już lekko zaawansowanego? Jak najbardziej

Ileż razy próbowałam robić na szydełku albo na drutach?
Dużo.

Z technikaliów - są...

To najbardziej "ciepła" książka, jaką trzymałam w dłoniach. Mnóstwo ważnych informacji, które pomogą początkującym jak i bardziej zaawansowanym dziewiarkom. Przepiękne fotografie, wszystko opisane krok po kroku. Czego chcieć więcej? Istotne informacje przekazane w prosty sposób sprawią, że nawet "oporni" poradzą sobie z prostymi robótkami. Podczas czytania ręce aż same rwą się do artystycznej pracy.

• Z_2023_Przeczytane
  • Biblioteka
  • Bardzo moje
  • Domowa Biblioteczka
  • Nie przeczytane na półce

Olga Woźnicka Szydełkiem i na drutach. Kreatywnie, łatwo i z czułością Zobacz więcej