Krótka historia medycyny

Okładka książki Krótka historia medycyny Gerald W. Friedland, Meyer Friedman
Okładka książki Krótka historia medycyny
Gerald W. FriedlandMeyer Friedman Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Krótka historia historia
historia
Krótka historia
Wydawnictwo RM
2022-08-24
2022-08-24
Marcin Kowalczyk
historia medycyna Historia medycyny

Okładka książki Krótka historia medycyny Gerald W. Friedland, Meyer Friedman
Krótka histori... Gerald W. Friedland...
Okładka książki Dziesięć największych odkryć w medycynie Gerald W. Friedland, Meyer Friedman
Dziesięć najwi... Gerald W. Friedland...

W książce pt."Krótka historia medycyny", jej autorzy: Gerald W. Friedland, Meyer Friedman, zawarli najistotniejsze odkrycia medyczne, po 1543r. Wspomnieli o znamienitych naukowcach, bez których świat leczenia by nie istniał.
Sami są doświadczonymi, lekarzami, a dzięki ich praktyce dowiadujemy się o 10 momentach zwrotnych, jakże ważnych dla współczesnej medycyny.
Wybrali kluczowe sektory medycyny, tj: struktura i funkcja
ludzkiego ciała oraz umysłu, diagnoza zaburzeń i chorób medycznych, terapia oraz sposoby leczenia tych dolegliwości.
Nowożytna anatomia człowieka kojarzy się z Andreasem Wesaliuszem.
Osobiście wykonywał sekcje ludzkich zwłok, zapoznając się skrupulatnie z anatomią człowieka, a szczególnie kości i mięśni.
Napisał pierwszą obszerną, dokładnie opisaną i zilustrowaną księgę medyczną, pt. "Tabulae anatomicae sex".
Zaś: Galen, William Harrey, Miquel Serwet zajmowali się układem krwionośnym, co nie było łatwym w owych czasach. Napotykali na trudności, min. ze strony teologów, np. Kalwina.
Nie można pominąć w zasługach trzech luminarzy, tj: Realdo Colombo, Gabriel Fallopius i Bartolomeo Eustachi, dokonali oni istotnych odkryć anatomicznych.
Wśród badaczy był Antoni von Leeuwenhoek, który pomimo braku wykształcenia, skonstruował wiele różnych mikroskopów. Przeprowadzał badania, gdzie na początku była to woda z deszczówki. Zauważył w niej małe "zwierzątka", późniejsze bakterie.
W książce przeczytamy także o wynalazcy szczepień ochronnych. Edward Jenner, bo o nim mowa, przeniósł po raz pierwszy w 1796r. zakażoną tkankę ospy krowiej na ranę człowieka.
Takich przykładów, które miały ogromny wpływ na historię medycyny mamy wiele.
Wszystkie bezprecedensowe, godne szerszego zapoznania się.
To lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się medycyną, ale także dla studentów oraz lekarzy.
A dzięki przypisom, my- laicy łatwiej zrozumiemy jako taką.
Polecam z serca💉🩸🩹💊🔬🧪
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu RM💝📖📙

Wybrali...

Książka jest nierówna, autorzy zbytnią uwagę przykładają do opisania kolejnych postaci związanych z wielkim odkryciem, a zdecydowanie za mało miejsca zajmują same opisy tych wielkich odkryć i ich znaczenia dla ludzkości. Do tego książka zawiewa szowinizmem, kobiety, o których nie od dziś wiadomo, że brały udział w większości z tych odkryć, są potraktowane jako tło i pojawiają się o nich wzmianki. Autorzy również pozwalają sobie na negatywnie zabarwione opinie dotyczące większości opisanych badaczy/ek.
Z pozytywów - książkę mimo wszystko dobrze się czyta, szczególnie, kiedy pominie się przydługie opisy , do tego zawiera ona ciekawe "smaczki", które pokazują, że praktycznie każde z wielkich odkryć zostało dokonane trochę przypadkiem, a do tego dobrze został zilustrowany proces dochodzenia do zrozumienia kolejnych mechanizmów biochemicznych i fizjologicznych. Warta przeczytania, choć w podobnym temacie są zdecydowanie lepsze pozycje.

Ta książka to 10 najważniejszych odkryć w medycynie. Te 10 pozycji wybrali autorzy. Można by powiedzieć, że jest to 10 biografii, gdyby nie fakt, że przy wielu odkryciach pracowało kilku naukowców, a więc biografii zawartych w tej książce jest zdecydowanie więcej. Dzięki takiemu przedstawieniu tematu pozycję tą czyta się świetnie. Momentami autorowie posługują się naukowym językiem objaśniając np. odkrycia dotyczące DNA. Jednak większość książki jest strawna nawet dla laika jakim ja jestem. Polecam.

Krótka, rzeczowa, lekka, niezanudzająco i zgrabnie przedstawiona historia dokonań w dziedzinie medycyny. Poznajemy kilkoro wybitnych postaci, dzięki którym leczenie ludzi wchodziło na coraz to wyższy poziom i stawało się bardziej bezpieczne i skuteczniejsze. Dowiecie się z niej ile znaczy ciężka praca, dociekliwość, ale też zwykły przypadek. Pozycja w sam raz dla osób łaknących wiedzy, dla medyków i niemedyków, dla pasjonatów i dla tych, którzy lubią historyczno-naukowe ciekawostki.

Jest to pozycja dobra, pozwala na poszerzenie wiedzy - problem jest taki, że porcja tej wiedzy jest zbyt "ściśnięta" - bez większego skupienia wychwycimy tylko pojedyncze ciekawostki, zapewne myląc przy tym nazwiska. Mimo wszystko zasługuje na uwagę.

Długo przechodziłam przez ta pozycję. 10 wybranych przez autorów przełomów w medycynie jest opisanych skrupulatnie i dość interesująco. Ale jak to bywa w przypadku zdarzeń prawdziwych - momentami dość nudno;)Warto, ale ze skupieniem a nie jako przerywnik;)

Książka której tytuł jest bardzo mylący. Zdecydowanie zabrakło mi w niej ciągłości czy przyczynowości. Jest to zbiór dziesięciu najważniejszych odkryć medycznych w opinii autorów. Sporo w niej biografii odkrywców i tu jest moje największe ale. Ostatni rozdział i badacze, którzy żyją współcześnie a jeden jest osobiście znany autorom. Dużo dyplomacji. Dużo za dużo szczegółów dotyczących przekazywania materiałów i wiadomości podczas procesu naukowego. Miało być obiektywnie a wyszła nieudana telenowela z naukowcami w tle. Przynajmniej w moim odczuciu. Gdyby zmienić tytuł lub gdyby nie była to część naprawdę ciekawego cyklu pewnie podobałoby mi się bardziej....

• Medycyna
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Krótka historia medycyny