Krótka historia medycyny

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
historia, medycyna
historia
dago120

Fascynująca lektura dla wszystkich interesujących się medycyną oraz tych, których ciekawi intelektualny proces poszerzania wiedzy. Ta niezwykle absorbująca książka dwóch wybitnych amerykańskich lekarzy opisuje przełomowe odkrycia w historii medycyny europejskiej, przypomina pionierów, którzy za nimi stali, a także przekazuje emocje, jakie wiązały się z tymi dokonaniami. Proponuje oryginalne...

Ta niezwykle absorbująca książka dwóch wybitnych amerykańskich lekarzy opisuje przełomowe odkrycia w historii medycyny europejskiej, przypomina pionierów, którzy za nimi stali, a także przekazuje emocje, jakie wiązały się z tymi dokonaniami. Proponuje oryginalne spojrzenie na genezę tych dokonań oraz dba o właściwe rozdzielenie zasług przez pokazanie zarówno głównych odkrywców, jak i całego sztabu ludzi stojących za ich sukcesem i kontynuujących ich badania. Dlatego na przykład w rozdziale o bakteriach zaprezentowano postać i dokonania Antoniego van Leeuwenhoeka -ojca mikrobiologii – ale wiele miejsca poświęcono wspaniałej pracy Roberta Kocha, Louisa Pasteura i innych. Bez opisanych tu odkryć medycyna, taka, jaką dziś znamy, nie byłaby możliwa.

Autorzy:

dr med. Meyer Friedman, odkrywca wzoru zachowania A oraz jego związku z chorobami serca, jest dyrektorem Instytytu Meyera Friedmana na Uniwersytecie Kalifornii, San Francisco-Mount Zion Medical Center.

dr med. Gerald W. Friedman jest profesorem emerytowanym na wydziale radiologii na Akademii Medycznej Uniwersytetu Stanforda oraz autorem wielu książek i artykułów na temat radiologii.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl/product-pol-1187-Krotka-historia-medycyny.html

źródło okładki: http://www.rm.com.pl/product-pol-1187-Krotka-historia-medycyny.html

Basia | 2018-07-12

Książka której tytuł jest bardzo mylący. Zdecydowanie zabrakło mi w niej ciągłości czy przyczynowości. Jest to zbiór dziesięciu najważniejszych odkryć medycznych w opinii autorów. Sporo w niej biografii odkrywców i tu jest moje największe ale. Ostatni rozdział i badacze, którzy żyją współcześnie a jeden jest osobiście znany autorom. Dużo dyplomacji. Dużo za dużo szczegółów dotyczących przekazywania materiałów i wiadomości podczas procesu naukowego. Miało być obiektywnie a wyszła nieudana telenowela z naukowcami w tle. Przynajmniej w moim odczuciu. Gdyby zmienić tytuł lub gdyby nie była to część naprawdę ciekawego cyklu pewnie podobałoby mi się bardziej....

Wirginia | 2019-01-26
Przeczytana: 31 stycznia 2019