Rzeźnik z Lyonu

Okładka książki Rzeźnik z Lyonu Marcel Woźniak
Okładka książki Rzeźnik z Lyonu
Marcel Woźniak Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach biografia, autobiografia, pamiętnik
Filia na faktach
Filia
2022-09-28
2022-09-28

Książka uzyskana z promocji Legimi.

Jako pierwsze co rzuciło mi się w oczy to nazwisko nazistowskiego mordercy Barbie. Nawet nie zdziwiłaby mnie inspiracja tym nazwiskiem, żeby nazwać ulubioną lalkę dla dzieci. To nie tylko biograficzna opowieść o jednym z niemieckich katów, który działał w Lyonie, ale i niechlubna historia Amerykanów. Stany Zjednoczone dawały drugie szanse zbrodniarzom, byli dla nich użyteczni. Klaus nieźle się po wojnie ustawił. Uciekł do Boliwii. Dożył późnej starości. Jakiż to wstyd. Państwo, które deklaruje się jako państwo wolności i obrońca praw człowieka chroni pożytecznych nazistów... Nie wiadomo ile ofiar miał Barbie na sumieniu. No, ale tak biznes z hitlerowcami bardziej się opłacał niż wykonanie wyroków na esesmanach.

Sama historia Klausa. Miernota. Wychowany w domu bez miłości, ciepła. Znam parę książek na temat nazizmu i śmiem twierdzić, że od maleńkości wychowywano młodzież na potworów. Bestii pozbawionych ludzkich uczuć.

Barbie nieźle się w życiu ustawił. Takim ludziom należy się nic innego jak kula w łeb. Nie stryczek jak w Norymberdze! We Francji najwyższa kara, to dożywocie. Tu mogli wziąć przykład z ZSRR i zastosować wobec zbrodniarzy karę śmierci. Dla nazistów nie ma pobłażania.

Rzeźnik z Lyonu to żywy dowód na to, że potwory istniały i nadal istnieją. Żaden z nas nie wie, ilu jeszcze zwyrodnialców, zbrodniarzy żyje wśród nas i nigdy nie zostali ukarani za to, co wyrządzili niewinnym ludziom.

Wciągająca, mroczna, pełna krwi i okrucieństwa. Dla miłośnika drugiej wojny i zbrodni hitlerowskich idealna pozycja.

Nigdy więcej wojen!

Książka uzyskana z promocji Legimi.

Niezwykle trudna książka. Napisana jednak w sposób przystępny. Historia jednego z największych oprawców nazistowskich

To kolejna pozycja autorstwa pana Czornyja, po którą sięgnęłam. Nie żałuję. Jak zawsze mamy to, co możemy spotkać u tego autora: okrucieństwa, zbrodnie i dobry styl. Jednak tutaj dodatkowo na wyobraźnię działa fakt, że główny bohater istniał naprawdę, dokonywał czynów, które zostały opisane i w gruncie rzeczy nie poniósł za to zasłużonej kary. Książkę czyta się szybko, mimo przykrego tematu. Jest napisana przystępnym językiem, czcionka nie męczy wzroku. Polecam, jeżeli ktoś jest zainteresowany tematyką wojenną, a szczególnie zbrodniarzami wojennymi. Klaus Barbie był jednym z nich, a ta książka przybliża historię jego życia, a także jego zbrodni.

„Rzeźnik z Lyonu” to beletryzowana powieść biograficzna jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskiego. Ten człowiek był katem i okrutnym sadystą, a męczenie ludzi na śmierć sprawiało mu przyjemność. Książka ta jest oparta na faktach jedynie w niektórych momentach jest ubarwiona przez autora – na końcu Woźniak przedstawia dokładnie miejsca i fragmenty, które są ubarwione. Poza tym muszę powiedzieć, że historia życia Klausa Barbie po prostu jest przerażająca. Autor przedstawia nam dzieje Barbiego od najmłodszych lat, również nawiązuje do historii jego rodziny. Co istotne ojciec Barbiego wrócił z traumą z I wojny światowej co miało wpływ na światopogląd tego wówczas młodego człowieka. Następnie śledzimy drogę tego hitlerowca aż na szczyt. Poznajemy jego motywacje i działania, gdy zostaje on „Rzeźnikiem z Lyonu”. Tam w zaciszu hotelu Terminus katował on ludzi podejrzanych o współpracę z francuskim ruchem oporu. Zawarte w tej książce opisy i przytoczenia pokazują jakim był on zwyrodnialcem i do jakich rzeczy się posunął ten mały faszysta. O torturach opowiadają tutaj jego ofiary nad, którymi znęcał się fizycznie i psychicznie. Barbie był odpowiedzialny za śmierć ponad 1400 osób, które w większości były torturowane przed zagładą. Ten potwór prawie uniknął całkowicie kary, gdy po wojnie zaczął współpracować z wywiadem brytyjskim i amerykańskim, a następnie przeniósł się do Boliwii, gdzie zmienił nazwisko na Altmann. Dopiero w roku 1983 został aresztowany i przewieziony do Francji gdzie został skazany na dożywocie. Zmarł tylko po 4 latach. Tak naprawdę wcale nie został ukarany za swe czyny.
Muszę przyznać, że książka jest wstrząsająca. Woźniak przedstawia wiele dokumentów, zeznań i raportów z relacji świadków przedstawiając postać tego faszystowskiego sadysty. Mimo całego okrucieństwa jakie tu się znajduje książka ta jest bardzo ciekawą lekturą przybliżającą nam biografie tego potwora i kata.

Zawarte w książce wspomnienia byłych więźniów niemieckiego oprawcy Klausa Barbiego są wstrząsające, ciężko to sobie wyobrazić. Dużym wstrząsem jest też zachowanie aliantów wobec niemieckich katów. Książka ma formę powieści i to jest super, bardzo dobrze się ją czyta. Nie ma tu suchych faktów tylko opowieści więźniów jak i samego Barbiego. Podczas czytania zadamy sobie pytanie dlaczego, dlaczego było tyle bezsensownego cierpienia ale wątpię byśmy znaleźli odpowiedź.

Powieść napisana w oparciu o życiorys i "dokonania" nazisty Klausa Barbiego, zwanego "Rzeźnikiem z Lyonu". Ten pseudonim wiele wyjaśnia. Ogrom pracy wykonanej przez Autora, który przytacza mnóstwo materiału źródłowego w postaci wstrząsających zeznań, relacji, dokumentów. Zaskakującym wątkiem są szokujące losy Barbiego po wojnie... Warto przeczytać.

Beletryzowana powieść biograficzna największego hitlerowskiego zbrodniarza świata, ludobójcy, kata, sadysty Klausa Barbie , oparta na prawdziwych faktach, bez koloryzacji. Mocna literatura i do granic przerażająca.

Autor dotarł do głębi archiwalnych materiałów jak dokumenty, fakty ,zeznania, nagrania, raporty, relacje świadków. Korzystał z bibliografii badaczy, historyków, reporterów, prokuratorów.

Poznajemy biografię Klausa od dziecka, po kolejne etapy życia. Skupiamy się na czynach bestii i potwora, wtedy gdy, Klaus Barbie szefował na terenie okupowanej Francji w Lyonie w Gestapo.
Siedzibę swoją umieścił w hotelu Terminus, gdzie torturował swoje ofiary w trakcie przesłuchań.
Z wielką przyjemnością, wprost lubował się w sadystycznym podejściu do zatrzymanych.
Tortury , na które skazywał swoich wybrańców były długotrwałe i bolesne. Przekraczały granice wytrzymałości, nieludzkie, potworne, bestialskie. Nie ma słów na określenie jego czynów.
Prześladowanym łamano kończyny, wybijano zęby, wyrywano obcęgami paznokcie, podtapiano w lodowatej wodzie lub amoniaku, przypalano papierosami, bito do nieprzytomności.
Zmasakrowane ciała poddawane były dalszym torturom w postaci prądu czy substancji żrących.
Był on odpowiedzialny za śmierć 14000 osób, w większości z nich poddanych torturom.
Uwielbiał łapanki i nadzorowanie transportu do obozów koncentracyjnych.
Potwór nie oszczędzał nikogo , chcąc pozbyć się Żydów z Francji. Znęcał się też nad dziećmi.
W 1943 roku zorganizował obławę na sierociniec w miejscowości Izieu, prowadzony przez Żydówkę polskiego pochodzenia, Sabine Zlatin. 44 dzieci w wieku od 3 do 13 lat wysłano w wagonach bydlęcych do Oświęcimia wprost do komór gazowych na śmierć.

Po wojnie ukrywał się się skutecznie, mimo ,że był poszukiwany przez wszystkich. Zidentyfikowany już w 1971 roku przez Klarsfeldów, którzy zawodowo zajmowali się tropieniem nazistów. Zabunkrował się w Boliwii pod zmienionym nazwiskiem Altmann.
Do aresztowania i ekstradycji doszło dopiero w 1983 roku. W 1987 roku 11 maja rozpoczął się proces. 4 lipca 1987 roku został skazany na dożywocie , gdzie w więzieniu przeżył tylko 4 lata.
Zmarł na białaczkę 25 września 1991.
Można powiedzieć ,że wiódł sobie beztroskie, spokojne życie dosyć długo. Ale prawda dopadła i jego.

Bulwersująca książka, straszna, po przeczytaniu nie jest człowiek w stanie na niczym innym skupić myśli. O jedzeniu i spaniu bezpośrednio po lekturze 24 godziny nie ma mowy, przynajmniej w moim przypadku. Ale warto przeczytać. Nie można przymykać oczu i twierdzić, że nie jesteśmy w stanie przebrnąć przez tekst tych okropności.
Pokrzywdzeni, torturowani przeżywali to w realu. Chociaż to jesteśmy im winni, żeby dowiedzieć się jak naprawdę było i robić wszystko ze swojej strony ,żeby nigdy już nie doszło do podobnych zdarzeń.
Polecam, tylko osobnikom o stalowych nerwach, nie bojących się wyzwania!

Książka jest naprawdę mocna. Chory człowiek i jego żądze. Dobre stanowisko na upust fantazji, tłumaczone wykonywaniem rozkazów.

Barbie – to słowo w minionym roku znowu zdominowało cały świat. Aczkolwiek tym razem miało ono zupełnie inne znaczenie, niż za czasów II wojny światowej.

Tytułowy Rzeźnik Z Lyonu to nie kto inny, jak nazistowska bestia, zwana Klausem Barbie. Książka ta w bardzo rzetelny i szczegółowy sposób (bo już od najmłodszych lat) poświęcona jest niechlubnemu życiorysowi tego... no właśnie, czy określenie „człowieka” byłoby w tym przypadku na miejscu?

Miano mordercy nie jest powodem do dumy, jednak osoba, która skazuje ludzi na katusze i torturuje ich zarówno fizycznie, jak i psychicznie, jest szczególnym wynaturzeniem ludzkiej rasy. A wymówka i usprawiedliwienie o treści „była wojna” brzmią, niczym chichot losu. Wspomniany tytuł jest świadectwem tego, jak bardzo niesprawiedliwe potrafi być życie.

Powyższa historia jest bardzo mocna i brutalna. Z pewnością nie każdy czytelnik jest gotów na tego typu lektury i emocje. Trzeba jednak oddać autorowi wszelkie honory, za rzetelne podejście do historii, z której jak powszechnie wiadomo, nie można czynić kurtyzany. Niestety nie wszyscy wydający książki mają tego świadomość.

„Tak się robi na tym świecie synu, że słucha się silniejszych. Kto jest silniejszy, ten najwidoczniej lepiej wie, jakie siły miotają tym światem. Skoro jest silny, znaczy że przeciwstawił się im, stoi mocno na nogach i może innym dać wsparcie”.

„...w synach zawsze odbijają się ojcowie. Taka będzie również fortuna...” czy aby na pewno?

Cóż więcej mogę rzecz na temat tego tytułu? Lubię tego typu literaturę, więc jeśli sięgacie czasem po historyczne, ale też mocne i brutalne pozycje, ta książka również jest skrojona dla Was.

@pani_jo_asia dziękuję za prezent. @audioteka dzięki, że co nie doczytałem, mogłem dosłuchać w audio.

Beletryzowana biografia Klausa Barbie - dowódcy Gestapo w Lyonie. Marcel Woźniak opisuje okoliczności narodzin gestapowca, jego dzieciństwo i młodość; próbuje wyjaśnić przyczyny fascynacji faszyzmem, nakreśla tło epoki. Następnie przenosi nas do Lyonu i przedstawia poczynania Klausa Barbie, te fragmenty przerzucałam, bo opisy tortur, chociaż autor nie epatował szczegółami, były straszne. Bardzo dużo dowiedziałam się o początkach faszyzmu takiego oddolnego, np. jak organizowano zajęcia dla niemieckich chłopców, o francuskim ruchu oporu, o roli Amerykanów w tuszowaniu zbrodni wojennych, o zakulisowych poczynaniach rządów państw europejskich. Barbie został osądzony wiele lat po wojnie, dlatego ta historia dotyczy historii świata do końca XX wieku, co też bardzo mnie zaciekawiło.
W trakcie czytania naszła mnie taka ogólna refleksja, że niczego się nie nauczyliśmy jako ludzkość, że politycy zawsze żonglują emocjami, zawsze chodzi o pieniądze i zwykły człowiek, który pragnie sprawiedliwości ma pod górkę...
Bardzo dobra książka. Wydaje mi się merytoryczna, autor podaje źródła, dodatkowo wyjaśnia w Posłowiu z czego korzystał, podstawowe fakty można też skonfrontować z informacjami z Wikipedii.

• Biografia