Czerwony terror

Filia
2022-07-13
2022-07-13

Lenin i rewolucja

Max Czornyj nie tylko kreuje znakomite powieści kryminalne, ale także zgłębia historie psychopatycznych morderców i zbrodniarzy wojennych w swoim dorobku literackim. Pośród tych tematów postanowił rzucić światło na postać kluczową dla ideologii komunistycznej - Włodzimierza Iljicza Uljanowa, znanej powszechnie jako Włodzimierz Lenin.

"Czerwony Terror" to opowieść o życiu i działalności Włodzimierza Lenina, postaci kluczowej dla historii XX wieku. Autor prowadzi nas przez kluczowe momenty w życiu Lenina, rozpoczynając od jego młodości i kształtowania idei socjalistycznych, aż po rewolucję październikową i okres panowania bolszewików w Rosji. W centrum uwagi znajdują się nie tylko wydarzenia historyczne, lecz także psychologiczny portret przywódcy rewolucji.

Czuć, że autor bardzo dobrze przygotował się do pisania tej pozycji. Autor również zadbał o historyczną autentyczność, co dodaje książce wiarygodności i głębi. W powieści "Czerwony Terror" postacie są ukazane w sposób bardzo plastyczny i wielowymiarowy. Lenin nie jest tu jedynie historyczną ikoną, lecz człowiekiem ze swoimi słabościami i ambicjami. Natomiast, powieść jest napisana trochę chaotycznie. Często się gubiłam i musiałam czytać drugi raz, aby dobrze zrozumieć sens aktualnych wydarzeń lub myśli postaci. Jest to pozycja na pewno ciekawa, ale chaos może znacząco zniechęcić do lektury.

"Czerwony Terror" to opowieść o życiu i...

"Twarze się zmieniają, dyktator zostaje ten sam...
Wszyscy stojący na naszym szlaku muszą zostać zniszczeni i starci w proch.
Obywatel Uljanow. Władimir Iljicz. Lenin.
Studium zła w jego najczystszej postaci.
Historia człowieka, który przedłożył szalone idee nad życie całych narodów.
Opowieść o drodze do bezgranicznej władzy. Drodze usłanej trupami, krwawymi pieniędzmi oraz psychopatycznym cynizmem. Drodze tajnego agenta, zdrajcy i bezwzględnego ideologa opętanego manią wielkości.
Tym razem prawda nie tylko jest bardziej przerażająca od najmakabryczniejszej fikcji.
Rewolucja potrzebuje ofiar…
Rewolucja rodzi się przez cierpienie i ból."

Książka opowiada o Leninie. A co najważniejsze narratorem jest sam Lenin.
I moje pytanie brzmi: po co ta książka powstała? Przecież jest tyle książek o życiu Lenina.
Jeśli kogoś interesuje życie w carskiej Rosji i powstaniu partii bolszewickiej przez Lenina, to są inne źródła, które siedzą w tym temacie.
Każdy kto interesuje się Leninem i jego życiem to wie kim on był.
Był człowiekiem, który ciągle siedział w kieszeni matki, pomimo, że był przywódcą partii bolszewickiej i był twórcą komunizmu w Rosji.
Również był człowiekiem, który na swoich rękach miał miliony ludzkich istnień, czy to prawdziwych czy zmyślonych.
To dzięki jego brutalnej polityce w całej Rosji i nie tylko śmierci poniosło miliony ludzi w wyniku wielkiego głodu, łagrach czy obozach pracy.
I ja cały czas zadaje pytanie: po co ta książka powstała? Dlaczego autor o nim napisał?
Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora i nie ostatnie.
Ocena 2️⃣/🔟🌟.

"Twarze się zmieniają, dyktator zostaje ten sam...
Wszyscy stojący na naszym szlaku muszą zostać zniszczeni i starci w proch.
Obywatel Uljanow. Władimir Iljicz. Lenin.
Studium zła w jego najczystszej postaci.
Historia człowieka, który przedłożył szalone idee nad życie całych narodów.

Ciekawa narracja, bo pisane jako przemyślenia Lenina w pierwszej osobie.
Co to był za psychol....

Ciekawa narracja, bo pisane jako przemyślenia Lenina w pierwszej osobie.
Co to był za psychol....

Fabularyzowana biografia zbrodniarza Uljanowa.

Fabularyzowana biografia zbrodniarza Uljanowa.

Zawsze gdy czytam o rosyjskiej rewolucji, to myślę sobie, że gdyby tak zachowywał się Car i jego Ochrana, jak czynili czerwoni w stosunku do swoich wrogów, to rewolucji by nie było, bo i rewolucjonistów by nie było na tym padole.

Słowa Lenina "Strach jest największą siłą, jaką może dysponować władza rewolucyjna".

Z opisu autora wynika, że Lenin był cynikiem mściwym i pamiętliwym, czyli idealny kandydat na dyktatora, może miał za mało czasu, by zapisać się tak "pięknymi" zgłoskami jak Stalin.

Dobra, napisana w przystępnej formie książka, o życiorysie człowieka, który z pewnością zapisał się w historii świata na zawsze.

Z opisu autora wynika, że Lenin był cynikiem mściwym i...

Przyznaję, że się wciągnąłem, ale jak już piałem - nie ufam autorowi do końca po pewnej wpadce. Dam sześć, niech będzie.

Książka trochę chaotyczna, miejscami przegadana, między przeszłością a teraźniejszością nie ma wyraźnej granicy. Ale postać socjopaty nakreślona dosyć wiernie, czuje się research, jaki autor włożył w poznanie bohatera. Poza tym historia bardzo schematyczna, zawsze według tego samego wzoru, zawsze w narracji pierwszoosobowej. To nużące.

Ciekawa forma,pozycja pisana w pierwszej osobie. Życie Lenina,jego myśli,poglądy, cele i działanie. Obraz dyktatury.

Czornyja cenię sobie za krwistą serię z komisarzem Erykiem Deryło. Jakim więc zaskoczeniem było, że autor ma też kilka pozycji, które skupiają się na kontrowersyjnych postaciach żyjących w XX wieku (troszkę XIX wieku tu też jest). "Czerwony terror" przybliża nam losy niejakiego Władimira Iljicza Uljanowa. Lenina.

Książka toczy się na kilku płaszczyznach. Stary Lenin sprawuje władzę absolutną nad swoim narodem, w swoim stylu, napędzany własnymi maniami i rządzą spełnienia swojej domniemanej roli dziejowej. Cynik, narcyz, tchórz, który woli wysługiwać się czyimiś rękami, bo w końcu ma odegrać najważniejszą rolę. Postanawia opowiedzieć swoją historię zachodniemu dziennikarzowi, tak aby i reszta świata mogła zapoznać się z jego historią. I być może się nawróć z tego zachodniego/kułackiego/kapitalistycznego trybu życia.

W ten sposób przejdziemy przez jego dzieciństwo, kiedy stracił ojca, a potem brata, który został stracony za działalność anty-systemową. Wtedy też się to zaczęło. Mimo namów ukochanej matki Iljicz wpadł w towarzystwo osób podobnych sobie. Takich, które pragnęły zmian w drodze rewolucji. Mamy pierwszą miłość i piętrzące się problemy w strukturach, jakie chciał stworzyć. I popadanie w coraz to większą megalomanię.

Akcja jest ukazana z punktu widzenia Lenina i już widziałem komentarze, że Czornyj bezbłędnie zagłębił się w psychikę cynicznego mordercy, wyzwoliciela narodów spod jarzma kapitalizmu. Szkopuł w tym, że nawet najbardziej drobiazgowe badanie tekstów autora nie pozwoli się nim stać. Całość jest więc fikcją opartą na jakiś faktach. Tutaj w nieco większym stopniu, w skutek pracy autora.

Max nie ustrzegł się jednak lekkiej nudy, bo "jego" Lenin ciągle sam sobie wmawia pewne rzeczy i na przestrzeni książki te frazesy są wielokrotnie powtarzane. Troszkę to męczy, z drugiej zaś strony jeżeli autor skupiłby się na pełni detali, książka straciła by mimo wszystko swój rozrywkowymi wymiar, więc trzeba było znaleźć złoty środek. Nie wiem czy to tematyka, ale nie podpasowało mi to za mocno.

Taka sfabularyzowana autobiografia to jednak miecz obosieczny, bowiem ma się pewne ramy wokół, których należy działać. W tym przypadku ramą jest szeroko dostępna biografia Lenina. W książce Czornyj nie ma dla znawców historii tego socjopaty żadnych nowych faktów, tylko przetworzenie dostępnych danych. Sprawia to, że "Czerwony Terror" to literatura dobra dla laików w tematyce, którzy nie interesują się historią. Ci "wtajemniczeni" mogą uznać takową pozycję za stratę czasu. Osobiście jestem gdzieś pośrodku, więc ocena też taka będzie.

Książka toczy się na kilku płaszczyznach. Stary Lenin...

Po raz kolejny chylę czoła dla autora który jak zawsze najpierw zbiera materiał, odkurza stare dokumenty i dopiero potem zaczyna pisać.
Lektura może nie jest porywająca jak kryminały Czornyja ale mnie pochłonęła. Książka jest trudna. Jest bardzo polityczna i zapewne o to chodziło dla Maxa Czornyja aby pokazać nam jak bardzo Lenin paprał się tą polityką. Przedstawia jego chore ambicje dążenia do rewolucji i przejęcia władzy... przede wszystkim po trupach...

• Powieść historyczna
  • Historyczne