Numer 10

Wydawnictwo: W.A.B.

Eward Clare, premier Wielkiej Brytanii, ma poważne kłopoty. Jego notowania jeszcze nigdy nie były tak niskie, przeciwnie: od czasu miażdżącego zwycięstwa w wyborach cieszył się opinią wybitnego przywódcy, wręcz męża opatrznościowego wszystkich ludzi pracy. Niestety, wścibscy dziennikarze udowodnili mu nieznajomość cen nabiału i wytknęli niechęć do korzystania z publicznego transportu, a przecież błahsze powody dawały początek rewolucjom. Clare postanawia osobiście zbadać nastroje społeczne. Sprawy państwowe powierza małżonce, uznanej niedawno za najsprytniejszą kobietę Europy, a sam, w damskim przebraniu, jako Edwina St. Clare, rusza w Anglię. Towarzyszy mu w charakterze starszego brata Jack Spratt, na co dzień policjant pilnujący porządku przed rezydencją premiera. żaden z nich nawet nie podejrzewa, w jaki sposób ta zwariowana podróż wpłynie na losy świata i na ich własne życie.Znakomita satyra polityczna i zarazem szalona powieść drogi. Sue Townsend po raz kolejny okazała się przenikliwą obserwatorką współczesnego świata i dała dowód swego komicznego geniuszu.

wiejskifilozof | 2016-07-31

Czy tak się źle dzieje,w Państwie Angielskim,że premier musi w kobiecym stroju uciekać od obowiązków ?
Zaczniemy,od okładki taka ona skromna i raczej nie budzi.Większych emocji,dlaczego więc wypożyczyłem ? Może dlatego,że spodobało mi się.To co pisało,na końcu książki.
Fajna komedia polityczna może z tego być :-)
Ale,jak się przekonałem w czytaniu.Że to bardziej,smutna satyra.
My Polacy jesteśmy przekonani,że UK to raj na ziemi.\

A tu ? Proszę bardzo,problemy z zasiłkami,kłopoty w służbie zdrowia :-)
Książkę polecam klasie politycznej.

nellanna | 2013-04-27
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Poleciłabym jako lekturę obowiązkową, naszemu premierowi. Sporo mógłby się zeń nauczyć.Chociaż... nie podejrzewam go o ...poczucie humoru.

Pawlick | 2012-09-16

Książka wpadła w moje ręce przypadkowo, ale po przeczytaniu pierwszego rozdziału postanowiłem przeczytać całość. Oczywiście bywały słabsze rozdziały, jednak ogólnie wystawiam ocenę dobrą - jest warta przeczytania. Nie jest tak, że każde zdanie śmieszy, jednak są momenty, które wydają się być niezwykle zabawne. Książkę przeczytałem bardzo szybko, ponieważ jest stosunkowo lekką pozycją napisaną przyjemnym językiem. Wiadomo, że to brytyjski humor i czasem trzeba traktować niektóre żarty z pewną dozą dystansu. Zachęcam do przeczytania, jednak do grupy obowiązkowych pozycji nie zaliczyłbym tej książki.

Toshii | 2014-05-02

Pani Townsend jak zwykle trzyma poziom. Bacznie obserwuje angielskie życiowe paradoksy i skrupulatnie, niczym puzzle, układa je w zabawny obrazek, który pozornie ma być dla naszej uciechy. Pozornie. Bo pod spodem czają się ważne społeczne obserwacje, bolączki współczesnego świata czy nawet dramaty.
Książka swoją tematyką przypomina mi żywcem przezabawny serial angielski pt. "Mała Brytania". Tu także mamy do czynienia z przebierańcem, kuriozalnymi sytuacjami i niesamowitymi bohaterami. Lekturę można śmiało polecić każdemu - a co kto w niej zobaczy dokładnie, to już inna sprawa...

paulinkalinka | 2013-11-13
Przeczytana: 22 października 2012

Zabawna historia obfitująca w niecodzienne spotkania i opisująca Wielką Brytanię w krzywym zwierciadle.

Dwóch mężczyzn - Edward Clare i Jack Spratt wyruszają w spontaniczną podróż przez Wielką Brytanię.

Edward Clare pochodzący z dobrej i bogatej rodziny jest premierem, który stracił kontakt z rzeczywistością swoich wyborców. Edward jest dobrym mężem, ale za to kiepskim ojcem, może dlatego, że w wieku nastu lat stracił matkę? A już na pewno dlatego, że poświęca zbyt mało czasu swoim dzieciom. Aby zbadać nastroje polityczne swoich wyborców premier wyrusza w podróż przebrany za kobietę. Edwinie St. Clare, aktorce, bo tak nazwał się premier, towarzyszy brat, partner, mąż? Przypadkowi ludzie nie potrafią odkryć funkcji Jacka przy Edwinie.

Jack - policjant pilnujący porzadku przed domem premiera, wywodzi się z patologicznej rodziny żyjącej na skraju ubóstwa. Dlatego też jako młody chłopiec Jack cały swój czas poświęcał na naukę, by wyrwać się z domu rodzinnego. Wreszcie tego...

Krzysztof Rozbicki | 2013-11-21

Treści opisywać nie będę (zrobiono to już wcześniej).
Opiszę moje emocje. Z początku książka porywa - nie można się od niej oderwać i wręcz pożera się z zaciekawieniem kolejne strony. Niestety im dalej w las tym drzew.. mniej Wydaje się jakby autorce zabrakło pomysłów na rozwinięcie genialnego tematu. Pod koniec czułem się rozczarowany i nawet odrobinę oszukany. Genialny pomysł i szansa na ukazanie relacji państwo/obywatele ale pod koniec okazuje się że zostaliśmy wpuszczeni w maliny i zamiast morału , przemiany głównego bohatera czy choćby jakiegokolwiek satysfakcjonującego rozwiązania fabuły .. zostajemy.. praktycznie z niczym. Postać premiera jest dość jednowymiarowa i nie daje się poznać ani jako człowiek stanu ani jako zwykły człowiek. I to w sumie jest największy zarzut jaki mogę postawić tej książce - bohaterowie są płascy i jednowymiarowi. Nie czułem ani krzty sympatii do żadnego z bohaterów - nie czułem nawet antypatii.. Nie czułem po prostu niczego.. A to nie jest...

Tiita | 2011-05-26
Przeczytana: 26 maja 2011

Sympatyczna lekka opowieść ^^ jednak bez rewelacji

Krystyna | 2012-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2012

Jedna z książek, która ma zagwarantowane miejsce na półce. Zmęczona trochę thrillerami sięgnęłam do niej powtórnie. Satyryczny obraz Anglii z wieloma szczegółami z życia klas niższych, pomimo fikcyjnej fabuły (premier przebrany za kobietę bada warunki życia) nie jest oderwany od rzeczywistości. Czasami można się roześmiać, czasami łapać za głowę, ale chyba o to chodzi przy tego typu książkach:)

Malina2707 | 2012-08-12

Lekka, łatwa i przyjemna a przy tym naprawdę zabawna historia premiera Uk wyruszającego w podróż po kraju zw swoim gorylem. Premier w przebraniu kobiety chce poznać realia życia swoich wyborców.

Czytelnick | 2014-02-09
Przeczytana: 02 sierpnia 2013