Szyfr

2015-03-19
Alina Siewior-Kuś
literatura chińska Alina Siewior-Kuś

Rozgryźć umysł

Nie wiem dlaczego "powieścią szpiegowską" przyjęto nazywać każdą powieść akcji przyprószoną szczyptą polityki. Powieść, w której akcja goni akcję, trup się ściele, a sensu niewiele.

Istnieje inny typ powieści, w moim przekonaniu, faktycznie - szpiegowskiej, której istotą jest to., co stanowi sól działań wywiadów, a więc - wydobywanie informacji, dezinformacja,,,, wszystko to, co wymaga wysiłku intelektu, a nie machania kułakami. Inaczej: uważam, że powieść szpiegowska to powieść-szarada, a nie powieść-komiks.

Naturalnie, napisać taką powieść - bez trupów i bez galopującej fabuły - jest o wiele trudniej, o ile chce się utrzymać zainteresowanie czytelnika, niż kolejną sensacyjny odmóżdżacz.

Jia Mai w powieści "Szyfr" pokazał, jak to zrobić. Jest w tej książce gra mocarstw (chociaż niejasno zarysowana),jest intryga, są charaktery i tragedie bohaterów. Jest wreszcie - ZAGADKA, łamigłówka, czyli gra o złamanie szyfrów.

W swojej klasie powieści, rzecz napisana przez Jia Mai jest po prostu znakomita..

Nie dotrwałam... Lekturę zakończyłam na 130 stronie i jakoś zupełnie nie mam ochoty dowiedzieć się, co było dalej. Matematyka nigdy nie była moją pasją, ale z czytelniczego doświadczenia wiem, że nie jest to przeszkodą w pasjonującej lekturze, gdyż na szachach nie znam się kompletnie, a "Zapach miasta po burzy" przeczytałam jednym tchem. Zatem problem nie leży w matematyce. Sensacją nawet mi nie zapachniało o thrillerze nie wspomnę. Może na 200 stronie? Jeśli czytanie nie sprawia mi przyjemności, męczyć się nie mam zamiaru.

Skategoryzowanie tej książki jako kryminał/sensacja uważam za ewidentne nieporozumienie, a ktoś kto podjął taką decyzję z pewnością jej nie czytał. Nawet nie kartkował.

Opis, który sugeruje, że odwiedzimy świat szyfrów, a nawet "zaprowadzi nas w głąb" też jest absolutnie błędny.

Początkowo powieść jest kroniką/biografią. Czyta się ją nawet przyjemnie i nic nie zapowiada tego, że w drugiej części stanie się ciężką, duszną i dość... koślawą próbą pokazania, że łamanie szyfrów może doprowadzić do załamania psychicznego.

Jeżeli chodzi o 'zagłębienie się' w tematykę szyfrów, to nic takiego nie ma tutaj miejsca. Wręcz mam wrażenie, że autor nigdy żadnego szyfru na oczy nie widział i nie bardzo wie na czym sama procedura szyfrowania i łamania kodów polega (poza tym, że wymagana jest wyższa matematyka, geniusz i dużo pracy). To tylko, jak wspomniałem wcześniej, historia ludzi, którzy czymś takim się zajmują i pseudo 'analiza' ich umysłów.

Denerwuje także użycie słowa kryptografia, wielokrotnie w tekście powtarzanego, w kontekście łamania szyfrów. (Łamaniem szyfrów zajmuje się kryptoanaliza).

Ogólnie: ciężka książka ni to z dziedziny psychologii, ni to kronika/biografia. Nie polecam.

Książka źle się czytała.Z trudem dotrwałem do końca.Nie byłem przyzwyczajony do tak prowadzonej narracji.Czym ta książka miała być ? Pseudobiografią,sensacja,thilerem?Nie wiem,może dla nas sposób narracji jest nietypowy a dla chińskiego czytelnika jest to pasjonująca lektura? Ja od literatury jednak oczekuje czegoś co dobrze się czyta. Książka mnie nie ujęła,drażniła sposobem narracji.Nie odbieram innym by sięgnęli po tą pozycję ale w moim przypadku się rozczarowałem.

W telegraficznym skrócie można by powiedzieć, że ta książka to "Piękny umysł" made in China, ale byłoby to niesprawiedliwe wobec tego dzieła, które ma do przekazania znacznie więcej.

Pierwsze co się rzuci w oczy czytelnikowi to niecodzienny opis wydarzeń. Podczas, gdy pierwsza połowa książki przypomina kronikę rodzinną, fabuła w drugiej połowie płynie sobie powoli i za nic ma sobie punkty kulminacyjne czy podobne wymysły. Myli się jednak ten kto uważa, że lektura tej pozycji staje się przez to nudna. Wręcz przeciwnie. Czytelnik od pierwszej strony jest zahipnotyzowany tym egzotycznym stylem pisania i nie potrafi się oderwać od książki. Całość osadzona jest w zmieniających się przez dekady realiach chińskiej rzeczywistości, co czyni ją jeszcze bardziej interesującą.

Podsumowując mogę stwierdzić, że jeśli szukasz niegłupiej powieści, interesujesz się dalekim wschodem i uważasz matematykę za królową nauk to powinieneś sięgnąć po tę powieść. Tym bardziej, że rzadko kiedy trafia się dzieło autora spoza kręgu kultury zachodniej, a warto poznać kraj z punktu widzenia jego mieszkańców. Miłym zaskoczeniem jest też Polski akcent. Polecam!

Przy okazji czytania tej książki (świetny styl, naprawdę) chodziło mi po głowie pytanie, czy Chiny faktycznie otworzyły się na świat. Wydawałoby się, że tak. Ale starym zwyczajem cenzura nie dopuszcza podawania nazw miast i uczelni. Być może to tylko taki zabieg autora, taka maniera. Ciekawie jest porównać tę pozycję z "Żabami" Mo Yan'a.

Na półkach: , , , , , ,

Dałam cztery gwiazdki, czyli: może być, ale niestety nie przeczytałam jej do końca;
to jedna z książek z którą nie dostroiłam się nastrojem; wyjątkowo mnie nie wciągnęła, czytałam ją ale myślami krążyłam gdzieś tam, i cały czas chodziło mi po głowie: ale strata czasu...
No więc dałam sobie spokój...

No więc dałam sobie spokój...

Tragedia...

Tragedia...

Trochę przekombinowana. Ciekawe założenie ale czyta się ciężko.

Trochę przekombinowana. Ciekawe założenie ale czyta się ciężko.

Nie bardzo jest to thriller, ale ma w sobie coś wciągającego i magicznego. Początek i środek zleciał błyskawicznie, ale koniec mnie trochę rozczarował. Spodziewałam się chyba innego finału.

• 2016
  • Chiny