W ludzkiej i leśnej kniei

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
978-83-7565-037-2
vladdraq

Książka podróżnicza, w której autor opisuje swoje wyprawy w dzikie ostępy Rosji i Chin początków XX wieku. Barwna opowieść o przyrodzie i ludziach.

Łukasz Kuć | 2010-07-28
Przeczytana: 23 lipca 2010

Kiedy wydawnictwo LTW zaczęło wznawiać książki Ossendowskiego, od razu kupiłem wszystkie jakie wyszły. "W ludzkiej i leśnej kniei" jest książką bardzo interesującą. Najciekawszy, moim zdaniem, jest ostatni rozdział. Przedstawia on obraz wyspy więziennej Sachalin. Tam autor zapoznaje się z regułami jakie panują wśród skazańców, specyficznie pojmowanym poczuciem honoru i religijnością. Spotyka ludzi ogarniętych obsesjami. Losy każdego z tych ludzi mogłyby posłużyć za kanwę świetnej powieści. Poza tym w książce mnóstwo jest opisów przyrody i polowań, do których autor wyrażał ogromny zapał. Poza tym Ossendowski opisał życie lokalnych społeczności plemion mongolskich i tunguskich.

Mirek Wołoszyn | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016