Ulica Pazurkowa. Matylda i Klopsik

Okładka książki Ulica Pazurkowa. Matylda i Klopsik Aleksandra Struska-Musiał
Okładka książki Ulica Pazurkowa. Matylda i Klopsik
Aleksandra Struska-Musiał Wydawnictwo: BIS Seria: Ulica Pazurkowa literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ulica Pazurkowa
BIS
2022-09-14
2022-09-14
#ulicapazurkowa #aleksandrastruska-musiał #książkiozwierzętach #książkioprzyjaźni #matyldaiklopsik #książkidladzieci #monikarejkowska #paczkaprzyjaciół

Rodzeństwo oraz Karol i Marysia już nie mogą doczekać się kolejnych wakacji. Znowu będą mogli je spędzić w domku na drzewie. Pewnego dnia otrzymują wiadomość, że do wspólnych zabawach dołączyć do nich kuzynka Marysi – Matylda. Dziewczynka ma pieska Klopsika, którego często nosi na rękach i ma specyficzny zapach jak na psa. Pachnie fiołkami. Czy dzieci będą umiały zaprzyjaźnić się z nową koleżanką? Przekonajcie się sami.
Te niewielkie książeczki, które zostały wydane przez @wydawnictwobis posiadają wiele mądrości. Ukazują jak ważna jest przyjaźń i że jak się coś bardzo chce to jest to możliwe. Porusza również problem niepełnosprawności. Karol bowiem był niewidomy, ale dzieciom w ogóle nie przeszkadzało to by wspólnie bawić się i dostosować zabawy pod chłopca. Ukazuje również sąsiedzkie relacje i wzajemną pomoc. Lektura uczy również skromności i tolerancji. Matylda, to dziewczynka, która lubiła być w centrum uwagi i wywyższać się. Ale na nią dzieci miały również sposób. Pokazały jej, że każdy na ulicy Pazurkowej jest równy.
Te ciepłe i bardzo wartościowe historyjki na pewno umilą nie jedno deszczowe popołudnie. Na uwagę zasługują również duże i kolorowe ilustrację, które są dopełnieniem czytanego tekstu.
Książeczki przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 do 8 lat, ale myślę, że nieco starsi czytelnicy również pokochają mieszkańców ulicy Pazurkowej. Okładki książeczek są wykonane z twardej oprawy co sprawia, że bardzo ładnie prezentują się na regale.
My bardzo polubiliśmy rodzeństwo z Ulicy Pazurkowej oraz ich przyjaciół. Już nie możemy doczekać się kolejnych części.

„Jesteśmy drużyną i każdy z nas ma coś, w czym jest dobry i co pomoże nam wytropić uciekinierów.”

W trzecim tomie trafiliśmy na wakacyjny czas, kiedy każdy dzień bohaterów wypełniały zabawy i rozrywki, zwłaszcza kiedy korzystali z domku pod drzewem i wymyślali ciekawe scenariusze zdarzeń. Grupa dzieciaków powiększyła się o kuzynkę Matyldę. Powstało z tym nieco zamieszania, ujawniły się różnice charakterów, nie wszystko przebiegało po myśli wszystkich. Przyjaźń i znajomość wystawiono na wielką próbę. Dzieciaki wiele musiały się nauczyć, zwłaszcza zgodnej współpracy, ale dla chcącego niż trudnego, w końcu, wszystkich łączyło to, że lubili spędzać czas razem.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/10/ulica-pazurkowa-matylda-i-klopsik.html

Tym razem w książce czytamy o zbliżających się wakacjach, których dzieci nie mogą się doczekać. Chcą się bawić w domku pod drzewem, a w tym roku ma do nich dołączyć Matylda - kuzynka Marysi ze swoim psem Mopsikiem. Wszyscy wokół są zadowoleni prócz Marysi, gdyż uważa, że jej kuzynka zadziera nosa, a poza tym często nosi swego psa na rękach, dlatego nie można się z nimi normalnie bawi. Gdy kuzynka dołącza do grona dzieciaków z Ulicy Pazurkowej, okazuje się, że jej obawy były słuszne. Mopsik niemal nie schodzi z rąk swojej pani, a do tego pachnie fiołkami! Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/10/ulica-pazurkowa-matylda-i-klopsik.html

Mali wielbiciele Ulicy Pazurkowej już mogą zacierać ręce i cieszyć buźki, bo oto szóstka przyjaciół wraca z nowymi przygodami w tomie III zatytułowanym „Matylda i Klopsik”.

Tym razem do grona miłośników przygód i świetnej zabawy dołącza Matylda, kuzynka Marysi, wraz ze swoim pupilem. Nie było w tym nic ciekawego, gdyby nie fakt, że Matylda lubi być w centrum uwagi, a jej pies nie wie, co to znaczy prawdziwe psie życie. Nie trudno wyczuć, z jakimi negatywnymi uczuciami boryka się Marysia, której przyjdzie ugościć kuzynkę. Jednak grono niezawodnych przyjaciół staje na wysokości zadania i mimo wielkiej niechęci ze strony gościa, są oni bardzo wyrozumiali.

Autorka zaprezentowała Matyldę jako osobę o ciężkim charakterze, która lubi być w centrum uwagi i mieć ostatnie słowo. Nie akceptuje sposobów spędzania wolnego czasu proponowanego przez członków „Domku pod drzewem”. Próby pokazania swojej wyższości, kończą się fiaskiem, bo w oczach dzieci z Ulicy Pazurkowej wszyscy są równi, a jednocześnie każdy z nich jest wyjątkowy. Nie można również zapomnieć o Klopsiku, piesku Matyldy, który dzięki temu wyjazdowi mógł poznać prawdziwe psie życie.

Kolejny raz mieliśmy okazję zatracić się w mądrej, pouczającej i wartościowej lekturze. Dzięki niej każde dziecko może czerpać lekcje życie – w tym przypadku lekcję skromności i tolerancji oraz akceptacji drugiego człowieka.

Tak jak to było w poprzednich dwóch tomach i tym razem piękne ilustracje wyszły spod ręki Moniki Rajewskiej, co sprawia, że wszystkie części są jednością i każdorazowo cieszą oko.
Książka została wydana w twardej oprawie, dzięki czemu pięknie prezentować się będzie w każdej domowej biblioteczce.

Reasumując: Zapewne będę się powtarzać, że książka przeznaczona jest dla każdego czytelnika, nie tylko dla tych najmłodszych, jednak trudno tego nie robić, jeżeli autorka pisze tak „mądre” książki. Po lekturze można wyciągnąć bardzo ważną lekcję, dlatego właśnie tak czekam na kolejne części i mam nadzieję, że następna już niebawem zagości w naszej biblioteczce.

Pamiętacie Ogryzka, rudego pręgowanego kota, który wprosił się na wigilijną kolację do rodziny Kociejków, po czym został na dobre? Lubię wracać do miejsc, które znam, mam tu na myśli ulicę Pazurkową i domek pod wierzbą. Ponownie spotkać bohaterów, z którymi już jestem zaprzyjaźniona – Mikrusa, Franka, Milkę, Wojtka, Marysię i Karola. A te powroty i spotkania zawdzięczam pani Aleksandrze Sturskiej-Musiał – autorce, Monice Rejkowskiej – ilustratorce oraz wydawnictwu BIS.
Trzecia część przygód sąsiadów z ulicy Pazurkowej nosi tytuł „Ulica Pazurkowa. Matylda i Klopsik”. Tym razem w historii prym wiodą nie koty lecz psy – Pieróg, Ciapek i tytułowy mopsik – Klopsik 🐕‍🦺🐩🐕.
Jacy są mieszkańcy Pazurkowej?
„… każdy z mieszkańców domu przy ulicy Pazurkowej różnił się czymś od pozostałych. Wszystkich jednak łączyło to, że lubili spędzać czas razem. I szukali tego co mogli robić wspólnie. (…) zdecydowanie nadawali na tych samych falach.”
Ekipa z ulicy Pazurkowej nie zamierza marnować ani jednego dnia na nudę. Zwłaszcza, że rok szkolny dobiega końca i już za moment zaczynają się upragnione, wyczekiwane, wytęsknione… wakacje 🌞.
Mama Marysi zaprasza na wakacje swoją siostrzenicę Matyldę. Dziewczynka ma specyficzny charakterek, lubi być w centrum uwagi, wydawać polecenia i mieć ostatnie słowo w dyskusji. Jest też kompletnie „zakręcona” na punkcie swojego psa Klopsika, pod żadnym pozorem nie wypuszcza go z rąk. Klopsik jest cały czas noszony pod pachą właścicielki. Podobno bardzo to lubi 😉.
Nie ma się co dziwić, że Marysia nie jest zachwycona z przyjazdu kuzynki. „Szajka z Pazurkowej”, jak Matylda nazywa przyjaciół Marysi, stara się mimo wszystko zakolegować z nowo poznaną dziewczynką i zaprosić do wspólnej zabawy w podchody.
Matylda musi zaakceptować zasady panujące w domku pod drzewem, a to nie jest takie proste. Ona przecież wszystko wie najlepiej, ma „super” pomysły, doskonale sprawdza się jako szefowa w zabawie, no i koniecznie musi być w zwycięskiej drużynie.
Bawiliście się kiedyś w podchody, wiecie na czym ta zabawa polega? Dwie drużyny, strzałki, wskazówki, liściki na przykład taki jak ten:
📩 „Niech was nie zmyli kierunek grotu.
Idźcie, gdzie rosną ziółka dla kotów.”
Jesień🍂 to idealny czas na podchody! Zabawę można zaplanować w parku, w lesie lub na podwórku.
Do której drużyny po kilku utarczkach słownych trafią Matylda i Klopsik?
Czy mopsik - Klopsik odzyska wolność i zawrze znajomość z Ciapkiem i Pierogiem?
Czy mimo kłótni, fochów i łez znajdzie się dla Matyldy miejsce w letniej bazie, czyli domku pod wierzbą i w sercach szóstki przyjaciół z Pazurkowej?
Kolejny fantastyczny, wzruszający tom pazurkowej serii. Sympatyczni, tolerancyjni i kreatywni bohaterowie. Moc zabawnych przygód. Miłośnikom czworonogów, wakacji i podchodów gorąco polecam całą serię. Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu BIS 🧡

„Ulica Pazurkowa” to jeden z moich ulubionych cykli książek dla dzieci. Niedawno ukazała się trzecia część serii pt. „Matylda i Klopsik” i nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Bardzo lubię sposób, w jaki autorka – Aleksandra Struska-Musiał opowiada o relacjach między dziećmi i ważnych dla nich sprawach. Na przykładzie najnowszej bohaterki, Matyldy, pokazała, że nie warto zadzierać nosa.
Mieszkańcy ulicy Pazurkowej nie mogą się doczekać wakacji. Kiedy w końcu nadchodzą, rozpoczyna się czas beztroskiej zabawy i codziennych spotkań w domku pod drzewem. Zapowiada się wspaniały czas. Niespodziewanie do jednej z dziewczynek przyjeżdża kuzynka – Matylda z mopsem Klopsikiem, który jest cały czas noszony na rękach i pachnie fiołkami. Dziewczynka próbuje narzucać swoją wolę przyjaciołom, ma o wszystko pretensje i ciągle podkreśla swoją wyższość. Niechętnie dołącza do zabawy w podchody, podczas której okazuje się, że jej piesek nie jest tak delikatny, jak jej się wydawało. Przeciwnie, Klopsik uwielbia zabawę z innymi psami i bieganie.
Obrażona i rozzłoszczona na wszystkich Matylda próbuje odejść do domu, jednak przez przypadek upada i skręca kostkę. Mimo że była dla wszystkich niemiła i traktowała ich z góry, banda z Pazurkowej pomaga jej dotrzeć do domu i nadal zaprasza do wspólnej zabawy. Początkowo Matylda woli zostawać w domu, jednak wkrótce samotność zaczyna jej doskwierać.
Matylda szybko dostrzega jak ważna jest przyjaźń. W grupie zawsze można lepiej się bawić, a przede wszystkim otrzymać pomoc, kiedy się jej potrzebuje. Choć zdarzają się kłótnie, to szybko się kończą. Wspólnie spędzany czas jest przyjemniejszy, uczy rozwiązywania konfliktów oraz szukania kompromisów. Dziewczynka zaczyna rozumieć, że jej życie jest w zasadzie smutne i samotne, bo brakuje w nim prawdziwych przyjaciół. Grafik wypełniony zajęciami dodatkowymi nie zastąpi pozytywnych relacji, które można nawiązywać z rówieśnikami.
Taki właśnie jest wniosek płynący z książki. Przyjaźń jest najważniejsza. Wymaga ona dostrzegania potrzeb innych członków grupy i spojrzenia dalej niż na czubek swojego nosa. Banda z Pazurkowej doskonale opanowała sztukę współpracy i pokazuje, że rezygnacja z własnych ambicji często przynosi wiele korzyści.
Serdecznie polecam serię o Ulicy Pazurkowej czytelnikom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest naprawdę świetna.

Pamiętacie dwie genialne książki o przygodach dzieciaków z Ulicy Pazurkowej? Kilka dni temu ukazała się kolejna część - ,,Ulica Pazurkowa. Matylda i Klopsik" od @wydawnictwobis. Nie ukrywam, że bardzo wypatrywaliśmy tej części. Poprzednie dwie czytało nam się wprost wspaniale!

Zbliżają się kolejne wakacje i dzieci nie mogą doczekać się wspólnych zabaw w domku pod drzewem. Dowiadują się również, że dołączy do nich Matylda - kuzynka Marysi wraz ze swoim mopsem Klopsikiem. Wszyscy bardzo się z tego powodu cieszą, opórcz Marysi... Dla dziewczynki kuzynka zadziera nosa i jest nieznośna, a jej piesek nie bawi się normalnie tylko cały czas przesiaduje na rękach u Matyldy.

Gdy kuzynka dołącza do grona dzieciaków z Ulicy Pazurkowej okazuje się, że Marysia miała spora racji a Mopsik faktycznie nie schodzi z rąk swojej pani a nawet pachnie fiołkami!

Czy w domku pod drzewem znajdzie się miejsce dla naszych gości i czy dzieci odnają wspólny język a Mopsik dogada się ze swoimi psimi kolegami?

Koniecznie przeczytajcie! To już trzecia część, która mnie w sobie rozkochała. Spokojnie czytania starczy Wam na cały wieczór.

Bardzo jestem ciekawa kim będą bohaterowie kolejnej części, bo o tym, że ona się ukaże jestem przekonana! Wyjatkowo pozytywne i bardzo ciepłe książki muszą mieć swoją kontynuację :)

Wydawca: @wydawnictwobis
Seria: Ulica Pazurkowa.
Data premiery: 20.09.2022
Wiek: 6-8

#kids #booksforkids #bookstagram #bookstagrampl #kidbookstagram #książki #ksiazkidladzieci #książkidladzieci #ksiazeczkidladzieci #dladzieci #instadziecko #instamama #kids #dlamaluszków #dlamaluchów #pierwszaksiążka #polecam #polecajka #czytamdziecku #czytamcodziennie #wydawnictwobis #ulicapazurkowa #kotki #matyldaiklopsik

Na Pazurkową zawita wyfiołkowany mops Klopsik wraz ze swoją właścicielką Matyldą. Matylda zadziera nosa, a pies jest non stop noszony i prawie cały czas wygląda jakby spał. Czy dzieci dogadają się z nową koleżanką?
Do Marysi przyjeżdża kuzynka Matylda wraz ze swoim mopsem Klopsikiem. Dziewczynka jednak wcale się nie cieszy z jej towarzystwa. Matylda jest przemądrzała, zadziera nosa i chciałaby rządzić. Jednak paczka z Pazurkowej zna się już długo i ma ustalone zasady, które stawiają każdego na równi. Przyjazd nowej koleżanki wcale tego nie zmieni.
Matylda nie jest zachwycona tym, że nie jest w centrum uwagi. Nie może liderować najlepszej grupie w podchodach, bo to losowanie decyduje o przydziale. Ocenia innych po pozorach, po czym sama ma problem z nadążeniem za grupą. A na dodatek jej najlepszy przyjaciel Klopsik woli biegać razem z innymi psami i już nie pachnie fiołkami.
Jednak kiedy Matylda ma wypadek wszyscy pomagają jej bez słowa narzekania czy osądzania.
Dziewczynka ma wybór. Może się dostosować do panujących zasad, albo przesiedzieć samotnie cały pobyt u Marysi. Jak myślicie, co wybierze?
Seria z ulicą Pazurkową to pełne empatii historie o grupie przyjaciół i ich czworonogach. Tym razem dzieci dowiedzą się jak sprytnie można rozwiązywać konflikty w grupie oraz o tym, że nie warto zadzierać nosa. Przy okazji wytłumaczone jest kiedy używa się powiedzenia czysta karta i bułka z masłem.
Ulicę Pazurkową polecam do czytania już z przedszkolakami. Spędzicie wraz z pociechami z tą książką miły czas.

• Kubusiowe
  • ✳️ LGM