Odpryski. Subiektywa kronika dwudziestolecia 2001-2021

Okładka książki Odpryski. Subiektywa kronika dwudziestolecia 2001-2021 Ireneusz Gębski
Okładka książki Odpryski. Subiektywa kronika dwudziestolecia 2001-2021
Ireneusz Gębski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
2022-04-20
2022-04-20
9788320558050

Odpryski z życia większości z nas zebrane i spisane w jednym miejscu

Wspomnienia wydarzeń z przeszłości — jedne zapamiętujemy już na zawsze, inne ulatniają się po jakimś czasie, jeszcze inne chcemy jak najszybciej wyprzeć z pamięci. Są one bardzo różne — dobre, złe, wesołe, smutne, warte zachowania i takie, o których nie warto pamiętać.

Autor tej książki zdecydował się spisać swoje myśli o ważnych wydarzeniach, w formie swego rodzaju subiektywnej kroniki jak mówi tytuł i podzielić się tymi zapiskami z szerszym gronem odbiorców. Nie są to jednak prywatne sytuacje z życia Ireneusza Gębskiego, a wydarzenia z życia społecznego i politycznego. Przez to większość Czytelników sięgających po tę pozycję wie, o czym pisze Autor i pamięta dane sytuacje, lub sobie o nich przypomina.

Teksty w zapiskach zostały ułożone chronologicznie, a więc kolejno poznajemy wydarzenia z lat 2001 do 2021. Zapiski są różnej długości — jedne bardzo krótkie, zaledwie kilku linijkowe, inne nieco dłuższe. Podejmują różne tematy, te lżejsze i trudniejsze, niekiedy nawet kontrowersyjne i wyrażają zdanie Autora. Ireneusz Gębski nie powstrzymuje się od trafiających w punkt komentarzy, czy uwag, przez co tekst nie jest suchy, a zabarwiony szczerą, czasem nawet do bólu opinią.

Książkę czytało mi się bardzo dobrze i niezwykle szybko. Z uwagą śledziłam wydarzenia, których nie mogę pamiętać, te, o których ktoś gdzieś wspominał i z zainteresowaniem czytałam opinię Ireneusza Gębskiego o sytuacjach, które już dobrze znam i mam na ich temat wyrobione swoje zdanie. Autor pisze subiektywnie i jasno wyraża swoją opinię, jednocześnie jednak co uważam za duży plus, nie odczuwa się, iż narzuca ją Czytelnikowi. Co więcej, pozostawia pole do wrócenia do przeszłości, zastanowienia się, przemyślenia, a być może nawet wyciągnięcia swoich wniosków i wyrobienia zdania na dany temat.

Na każdym kroku odczuwa się, że Ireneusz Gębski jest uważnym obserwatorem życia społecznego i politycznego. Mnogość informacji, jakie zebrał w jednej książce, tylko to potwierdza. Z tego, co przez lata mogliśmy czytać w mediach, w jednej pozycji zgromadził informacje mniej ważne, ważne i jeszcze ważniejsze. Do Czytelnika należy natomiast, czy będzie chciał do nich wrócić i jak to wykorzysta. Zdecydowanie polecam Wam tę kronikę, myślę, że czas spędzony z lekturą będzie owocny, a jednocześnie pozwoli na trochę wrócić do nie tak dalekiej lub nawet bardzo bliskiej przeszłości.

Recenzja powstała dzięki współpracy z Autorem — bardzo dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki.

Odpryski z życia większości z nas zebrane i spisane w jednym miejscu

Autor tej książki zdecydował się...

"Nie wiem jak to jest z innymi narodami, ale nasz jest chyba wyjątkowo swarliwy".

Ludzka pamięć jest bardzo ulotna, a dobitnie świadczy o tym ten oto zbiór zapisków, będący zgodnie ze swoim tytułem, mocno subiektywną kroniką ostatnich dwudziestu lat polskiego życia politycznego i społecznego. Zbiór, dzięki któremu wielu z nas przypomni sobie wiele wydarzeń i postaci, które już dawno zostały zarchiwizowane na twardych dyskach naszych umysłów.

Ireneusz Gębski to urodzony w 1958 r. dziennikarz i pisarz, który debiutował na łamach prasy w 1982 r., a jego współpraca z kilkunastoma pismami to dorobek twórczy obfitujący w ponad 300 tekstów. Autor pracował w wielu zawodach, od górnika i kowala matrycowego po kierownika magazynu i sprzedawcę. Czytelnicy poznali już kilkanaście książek, jakie wyszły spod jego pióra.

"Odpryski" to zbiór różnych objętościowo zapisów blogowych autora z lat 2001 – 2021 będących w pewnej części swoistymi komentarzami odnoszącymi się do życia społeczno-politycznego w naszym kraju. Teksty zostały ułożone chronologicznie.

Codziennie jesteśmy atakowani setkami informacji z kraju i ze świata, więc trudno o to, abyśmy pamiętali czym żyła opinia publiczna kilka miesięcy temu, nie wspominając już o latach. Przez ten ciągły szum informacyjny nie jesteśmy nawet czasami w stanie powiedzieć, cóż ważnego wydarzyło się kilka dni wcześniej. Z tego też względu lektura najnowszej książki Ireneusza Gębskiego okazuje się być barwną wędrówką w przeszłość, wprost do naszego polskiego piekiełka. Autor i jednocześnie narrator będący komentatorem najgłośniejszych wydarzeń na naszej scenie politycznej i społecznej, przypomina o wielu aferach na szczeblach władzy, ukazuje liczne zagrywki prominentnych polityków, a także wspomina o różnorakich personach, które w ciągu tych dwudziestu lat niejednokrotnie rozgrzewały do czerwoności opinię publiczną. Ważne jest to, że w zapiskach autora znajdują się odniesienia do wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii naszego kraju jak, chociażby katastrofa Smoleńska, jak i te będące newsami jednodniowymi, jak wygwizdany występ Andrzeja Rosiewicza w Opolu.

Trzeba wspomnieć, że zapiski Ireneusza Gębskiego nie są tylko suchym streszczeniem zaistniałych wydarzeń, ale bardzo często opatrzone zostają soczystym komentarzem i złośliwą refleksją, najczęściej trafną, puentującą aktualny stan rzeczy. Komentarze te wywołują u czytelnika szerokie spektrum emocji i nie sposób uciec przy nich od smutnego wniosku podsumowującego mentalność naszego narodu, jaka nie uległa zmianie od początku nowego milenium.

"Odpryski. Subiektywna kronika dwudziestolecia" to książka, która w nieco gorzkiej pigułce pokazuje to, czym Polacy żyli medialnie przez dwie ostatnie dekady. Lekturę tej książki można sobie w dowolnym tempie dozować, gdyż ogrom zawartej w niej treści wymusza niejako czytelnicze przystanki. Poprzez subiektywne spojrzenie Ireneusza Gębskiego, będącego niewątpliwie czujnym obserwatorem życia publicznego, każdy z nas ma możliwość na chwilę wrócić do zapomnianych wydarzeń i przypomnieć sobie tamte wspólne radości oraz rozczarowania.

• Współpraca recenzencka
  • Książka papierowa