Bursztyny

Okładka książki Bursztyny Zofia Kossak
Okładka książki Bursztyny
Zofia Kossak Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Biblioteka Dzieci i Młodzieży klasyka
klasyka
Biblioteka Dzieci i Młodzieży
Wydawnictwo "Śląsk"
1990-01-01
1990-01-01
opowiadania historia Polska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Zestaw krótkich opowiastek, scenek rodzajowych z historii Polski. Czyta się wygodnie i szybko, w zamyśle autorki była to literatura młodzieżowa. Jak to u Pani Zofii czujemy poprawność stylu i wyrazistą umiejętność kreowania postaci. Całość daje nam obraz chwil tragicznych i chwalebnych. Patrzymy na różne warstwy społeczne i wydarzenia. Ot, literatura patriotyczna, w dość oryginalnej kompozycji. Warto zerknąć, jak zawsze do słów Pani Zofii.

Bardzo mnie zaciekawił opis naszych dziejów .Niby jest historycznie , ale bez zadęcia i w bardzo przystępnej formie podane .Zarys prawie 1000 lat naszej historii z bohaterami , któych znamy i szanujemy .

Zbiór 38 opowiadań dotyczących historii Polski, napisanych przez zapomnianą zarówno pisarkę jak i bohaterkę narodową - Zofię Kossak.

Opowiadania są dosyć nierówne: jedne ciekawsze, drugie mniej - w tych drugich czytania nie ułatwia trudne słownictwo, które gdy w innych jest jakaś wciągająca fabuła, to traci na swojej ,,grozie", natomiast czytanie tych to niestety katorga. Mimo wszystko każde na swój jest co prawda nie perełką, ale bursztynem. :)

Moimi ulubionymi dziełami są:
- dwa pierwsze: ,,Opowieść o bursztynie", ,,Prometeusz i garncarz", które z historią mają niewiele wspólnego (nie licząc popularnego poglądu, iż byliśmy wówczas pogańskim ludem rzemieślniczo-rolniczym),ale za to przypominają legendy, chociaż skojarzyły mi się również z baśniami, ze względu na swoją unikalność, uważam iż powinni stać się lepiej znane czytelnikom,
- ,,U świtu dziejów" - opowiadanie można by powiedzieć łączące epokę sprzed chrztu i po chrzcie,
- ,,Zemsta błazna" - pewny siebie francuski arystokrata wpada konflikt z polskim błaznem i dostaje solidną nauczkę, niezły ubaw był na końcu ;),
- ,,Sas i Las", ,,Imieniny w Luneville" - przybliżają postać Stanisława Leszczyńskiego, chwilowego króla Polski, a następnie władcy Lotaryngii, ojca królowej Francji (Marii Leszczyńskiej),reformatora, który jest przygnębiony zgnilizną panującą w ojczyźnie i próbujący z nią walczyć,
- ,,Orlęta", ,,Twórcy pokoju", ,,Doczekał" - opowiadania z czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, a więc współczesne autorce, pierwsze mówi o chłopcu, który zadaje sobie pytanie nad grobami orląt lwowskich: czy byłby w stanie poświęcić się dla ojczyzny?, drugie: działania Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego na arenie międzynarodowej i pokazany triumf Niemców, którzy pomimo przegranej zachowali pewien kąsek dla siebie, trzecie zaś opowiada o starym Ślązaku, który doczekał powrotu Śląska do Polski.
Swoją drogą smuci mnie taka niska ocena ,,Bursztynów" na LC, ponieważ zdecydowanie zasługują na wyższą notę:
- autorka poświęciła dużo pracy znajdując cytaty opisywanych postaci, czy cytaty o nich,
- opowiadania przybliżają fragmenty historii z różnych epok, naprawdę można się dowiedzieć wiele ciekawych, ale zarazem zapomnianych rzeczy,
- przy okazji uczą patriotyzmu i innych wartości,
- niektóre, co mam nadzieję udało mi się udowodnić, są naprawdę ciekawe i wciągające,

Moim zdaniem zbiór zasługuje na 8 z plusem lub 9 z minusem.

Napisane pięknym językiem obrazki z dziejów Polski od Mieszka I do konferencji wersalskiej po I wojnie światowej. Kossak nie tylko zajmuje się polityczną stroną historii, ale też w wielu opowiadaniach odnosi się do życia przeciętnego, choć też ubogiego Polaka.

Przegląd historii Polski od "króla Ćwieczka" do pokoju w Rydze. Opisana w kilkunastu opowiastkach mniej lub bardziej udanych. Co je wszystkie łączy to fakt, że dotykają jakiegoś istotnego zagadnienia, bądź zdarzenia bądź sytuacji, nastrojów i działań ludności w danym okresie. Całość napisana bardzo eleganckim językiem, jak to u tej autorki. Chociaż książka jest prawdopodobnie przeznaczona dla młodzieży, myślę że dorośli o wiele bardziej ją docenią. Polecam.

"Bursztyny" Zofii Kossak-Szczuckiej to zbiór barwnych, nieraz dowcipnych opowieści z dziejów Polski, nawet w uproszczonej formie - od czasów pogaństwa po dziewiętnaste stulecie.
Jak to w przypadku takich zbiorów bywa, jedne teksty są bardziej ciekawe, inne mniej.

Mimo iż książka jest reklamowana jako lektura dla młodych czytelników, mogą po nią sięgnąć nawet staruszkowie:) - dobrze jest przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z historii Polski (i nie tylko, gdyż niektóre utwory dotyczą również przeszłości Europy).

Autorka nie skupia się jedynie na postaciach kojarzących się z historią, polityką i władzą. Bohaterami części opowiadań są artyści (np. Mickiewicz. Norwid).

Zaletą całości jest barwny język i gawędziarski styl. Są tu też narracyjne perełki (np. fragmenty o chełpliwym charakterze hrabiego Karola Radziwiłła "Panie Kochanku" - przy jego wypowiedziach uśmiałam się do łez).

Polecam małym i dużym, młodym i starym (tj. dojrzałym:))

Opowiadanka napisane nieźle na poziomie językowym, ale bez fabularnej ikry - zdaje się, że powstały tylko jako krótkie ilustracje do historii Polski, przy czym autorka niespecjalnie postarała się by stworzyć zajmujące, zamknięte opowieści same w sobie. Historyczna scenka to jeszcze nie opowiadanie, podobnie jak ruchome obrazki to jeszcze nie film. Dlatego ten zbiorek nie wciągnął mnie na tyle, aby go skończyć.

Doceniam wartość historyczną, ale książka zawiera zbyt dużo archaizmów, co zdecydowanie utrudnia czytanie. Nie jest to pozycja, którą czyta się z lekkością. W dodatku widnieje na liście lektur szkolnych. Zapewne każdy uczeń chętnie poczytałby polskie legendy, ale w przystępnym języku.

1958

Polecam szczególnie tym ludziom, którzy zapomnieli kim są, skąd pochodzą. I oby przypomnieli sobie ludzi, którzy walczyli o naszą ojczyznę, słowem i czynem a także tych, którzy sprzedali ją dla doraźnych osobistych celów. Treści opowiadań wyjątkowo na czasie.

"Bursztyny" to zbiór krótkich opowiadań dotyczących historii Polski. Zofia Kossak swoją książką zabiera nas w historyczną podróż przez nasze dzieje. Rozpoczynamy ją na ziemiach polskich w czasach przedchrześcijańskich. Kończymy zaś wraz z koncertem Fryderyka Chopina w Paryżu (czyli w XIX wieku).
Niektóre opowieści są lepsze, niektóre gorsze. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie są to historyjki które powstały bez żadnego sensu czy planu. Opowiadania pani Kossak dają czytelnikowi nie tylko wrażenia estetyczne, ale także wskazują na ważne problemy i zjawiska które miały miejsce w Polsce w różnych okresach czasu (moim faworytem w tej kwestii jest opowiadanie "Sas i Las" które było krytyką późnych sarmackich poglądów dotyczących spraw państwa).

Polecam wszystkich na nudne wieczory.
SJS

Niektóre opowieści są lepsze, niektóre gorsze. Warto jednak zwrócić uwagę na...

• Lektury
  • Klasyka