Czarny flaming

2019-08-06
Monika Bukowska

czarująca

czarująca

"Czarny flaming" nie jest książką wybitną ani zbytnio porywającą, ale dobrze spędziłam przy niej czas. Przede wszystkim podobała mi się narracja, która była ciekawą i miłą odmianą. Przeważa w niej wiersz biały, który jest momentami piękny w swej prostocie.

Autor świetnie przedstawił drogę głównego bohatera - czytelnik mógł razem z nim odkrywać jego tożsamość. I to jest też najważniejszy aspekt tej książki - próba odnalezienia samego siebie i zrozumienie, kim się jest.
Bardzo dobrze przy tym przedstawiono także wątek rasizmu oraz homofobii, też tych zinternalizowanych. W tej książce poruszono wiele ważnych kwestii i to jeszcze w umiejętny sposób, za co bardzo szanuję autora.

Choć nie jestem jakoś bardzo zachwycona, to uważam, że warto dać szansę "Czarnemu flamingowi".

Kupiłam ową książkę na jesiennych targach w Warszawie, zostałam skuszona okładką i opisem z tyłu. I nie zawiodłam się, porwała mnie i część rzeczy który przeżywał Mikey mogłam porównać do swoich problemów. Pozycja jednocześnie lekka oraz dająca trochę do myślenia jak i pokazująca, że trzeba mieć w nosie wiele osób i to co o nas myślą. Książka pokazuję że jesteśmy warci tacy jacy jesteśmy i trzeba być w prawdzie ze sobą i odnaleźć swoje ja by móc pokazać się światu, nie ważne jak na to ja zareagują inni, po prostu wiara w siebie dodaje piór ;)

Uroczo (wcale nie).

Uroczo (wcale nie).

Książka opowiada o chłopaku, który czuję się inaczej niż inni. Zamiast bawić się w samochody, on uwielbia lalki Barbie. Próbuje odnaleźć siebie w tym społeczeństwie i dowiedzieć się kim tak naprawdę jest.

Poznawanie siebie jest całkiem przyjemną przygodą, która nieustannie się zmienia. Losy, które Michael pokazywał uświadamiają dla czytelników, że inny nie znaczy groszy. Odróżnianie się od rówieśników również czyni cię wyjątkowym.

Pierwszą sprawą, którą się zachwyciłam to rysunki. Pokazują nam idealnie jak bohater wtedy się czuł,przez co czułam się jakbym była na jego miejscu.

Drugą sprawą są wersy. Różni się od innych książek, które rzadko to posiadają. Podzielone na wersy oraz zwrotki dają osobisty oraz niepowtarzalny charakter książki.

Historia pokazuję nam trudne tematy, które powinny być bardziej nagłośnione. Bohater pokazał nam je i przedstawił w inny sposób. Przeżycia, które Michael przeżył pokazują, że nie ważny jaki jesteś, gdzie się urodziłeś i jakiej tożsamości jesteś, pozwolą ci pokochać siebie takim jaki jesteś.

Czytając"czarny flaming" czułam przeróżne emocję. Od szczęścia i śmiechu do smutku i współczucia. Nie chcę zdradzać wam fabuły, bo jest ona warta przeczytania i uwagi. Mnie osobiście porwała do innego świata. Może was również to spotka przy czytaniu jej.

sama nie wiem co myślę o niej i formie w jakiej została stworzona, ale raczej zapamiętam ją pozytywnie

Michael wiedział że na swoje urodziny chce dostać lalkę Barbie, a nie żołnierzyki jak większość chłopców w jego wieku. Jak poszedł do szkoły zauważył że bardziej podobają mu się chłopcy niż dziewczyny. Ogłosi to na forum szkoły, a uczniowie Go wyśmiali i szykanowali z niego . Dopiero pójście na studia i poznanie Drag queen pozwolił mu otworzyć oczy na wiele różnych spraw i poznać samego siebie.

Książka jest o szukaniu swojej tożsamości oraz nie bać się sięgać po to co się chce od życia a także mówić o tym głośno i wyraźnie.

Pouczająca lektura.

Czarny Flaming

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie (nie wiem skąd ale coś czułam że tak będzie). Fabuła toczy się wokół Michaela który jest czarnoskórym chłopakiem poszukującym własnego ja. Naszego bohatera poznajemy od maleńkości ponieważ w książce opisane zostały jego wspomnienia z dzieciństwa co dla mnie było najbardziej wzruszającym elementem tej książki (scena z zamkiem z piasku lub barbie a żółwiami ninja - wzrusz). Na dalszych kartach książki możemy poznawać Michaela gdy stawał się mężczyzną który próbuje poznać siebie a także swoje emocje. W dużej mierze pomagało mu pisanie wierszy dzięki którym mógł wszystkie poplątane myśli rozplątać i zapleść na nowo. Książka oryginalna ponieważ sama w sobie napisana jest w formie wierszowanej. Wzruszająca a jednocześnie zabawna. Bardzo emocjonalna i nawet jak nie utożsamiamy się z głównym bohaterem to odczuwamy ból chłopaka który niejednokrotnie został zraniony. Książka bardzo mnie się podobała dlatego bardzo wam ją polecam. Jeżeli macie ochotę na szybką książkę która zostanie z wami na dłużej to już wiecie po jaką pozycję sięgnąć.

Recenzja z mojego ig @zuziawydro

Czarny Flaming

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Nie zachwyciło mnie tak jak myślałam, że zachwyci.

Nie zachwyciło mnie tak jak myślałam, że zachwyci.

Nic specjalnego. Życie czarnoskórego homoseksualnego chłopaka. Bardzo ogólne i mało ciekawe. Fabuła przedstawia jego życie od dziecka do studiów, ale akcja jest bardzo znikoma. Nudne :(

• Po angielsku
  • Literatura młodzieżowa