PRL Po godzinach. Celebryci, luksusy, obyczaje

reportaż
HARDE Wydawnictwo
2022-07-22
2022-07-22

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Czy tego chcemy, czy nie, Polska Ludowa to część historii naszego kraju. Mimo że sklepowe półki świeciły wtedy pustkami, tamten czas dla wielu z nas oznaczał po prostu młodość – beztroską zabawę, szalone eskapady, a przede wszystkim pierwszą miłość. PRL po godzinach Sławomira Kopra to kalejdoskop niezapomnianych postaci, wydarzeń, anegdot, kultowych filmów i zjawisk: komedie Stanisława Barei, saturator, '"Kolorowe jarmarki," "Autostop", Trubadurzy, "07, zgłoś się" , sklepy Peweksu, "Wakacje z duchami" , wczasy zakładowe, Augustowskie noce, pańska skórka, 'Wojna domowa' , festiwale w Opolu, Sopocie i Kołobrzegu, Sonda i Teleranek, amanci, wodzireje i kaowcy... Dzięki tej książce niektórzy z nas wyruszą w sentymentalną podróż, a inni będą mieli okazję się przekonać, że szary PRL jakby na przekór mienił się feerią barw.
Dzięki książce wrócił ' wspomnień czar" . Miło było przeczytać o tym wszystkim co otaczało nas w czasach PRL. W dobie dzisiejszego dostępu do wszystkiego , czego tylko zapragniemy ( filmy , bajki , muzyka , etc..) z nutką nostalgii miło powspominać ...

Ciekawostki z młodości

Ciekawostki z młodości

Powrót do PRL, raczej dla młodszych czytelników którzy nie pamiętają tamtych czasów.

Przypomnienie mojej młodości. Jak to zwykle u tego autora dużo ploteczek. Rozdzialiki krótkie. Jeśli nie zna się osób, o których pisze autor można odczuć przesyt szczególikami. Dla tych, którzy młodość przeżyli w PRL-u nostalgiczna wędrówka w czasie.

Krótkie rozdziały, napaćkane tych opisywanych osób, że po pewnym czasie robi się kocioł w głowie;)

Autor zaczyna od przypomnienia dawnych obyczajów PRLu: pogoń za własnym M, działka za miastem, paczki z zagranicy, rodzinne ogródki działkowe. Przypomina smak oranżady w proszku, waty cukrowej, gumy Donald, zapiekanek, wody z saturatora.

Przedstawia 10 hitów PRLu: mały fiat, pralka Frania, proszek Ixi, jeansy Odra, radioodbiornik Jowita, Telewizyjny Koncert Życzeń, sieć sklepów Pewex, kolorowy odbiornik Jowisz, oranżada w butelkach zwrotnych, repasacja pończoch.

Przypomina "strachy" i legendy miejskie czasów PRL takie jak porywacze dzieci z czarnej Wołgi, oraz ta o amerykańskiej stonce ziemniaczanej.

Autor pisze o KAOwcach i wodzirejach, sylwestrowych balach, celebrytach epoki, najpopularniejszym polskim agencie Hansie Klossie i smutnym końcu Stanisława Mikulskiego, Irenie Kwiatkowskiej, Janie Suzinie, Wiolecie Villas, Kalinie Jędrusik, Joannie Chmielewskiej - królowej polskiego kryminału i wielu wielu innych.

Bardzo wyczerpująca, bogata pozycja. Polecam.

Książka „PRL Po godzinach. Celebryci, luksusy, obyczaje” - to moje drugie spotkanie z twórczością autora. Lubię czytać o PRLu ponieważ osobiście nie znam tamtych czasów. Z tej książki z kolei dowiecie się co nieco o obyczajach, celebrytach, filmie, muzyce, telewizji minionej epoki. Co nieco bo nie da się wszystkiego zawszeć na niespełna 400 stronach. Wiecie co było dobrem luksusowych w opoce PRLu w Polsce? Kim była kobieta pracująca? Co się oglądało, czego słuchało, jakie seriale wtedy leciały w telewizji? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w książce, a także poznacie wiele różnych innych ciekawych informacji.
Muszę przyznać, że ja bardzo lubię filmy i seriale z tamtej epoki. Lubię oglądać to jak tak naprawdę ludzie żyli w tamtych czasach. Jak wile rzeczy się zmieniło od tamtego czasu Obecnie razem z mężem oglądamy właśnie odcinki z Porucznikiem Borewiczem.

Liczyłem na więcej. Tymczasem odgrzewanych kotletów było dużo, a soli i pieprzu mało. Tematy ciekawe ale zdecydowana większość już była w dokładniejszym wykonaniu w innych pozycjach tego autora.

Książka nostalgicznie wspominająca PRL. Lektura szybka i lekka, krótkie rozdziały więc polecam ją np.w podróży. Jednak tematy są nierozwinięte, traktowane powierzchownie. Raczej jako przypomnienie sobie pewnych zjawisk, wydarzeń kulturalnych, osób, filmów, aby w innych lekturach znaleźć ich rozwinięcie.

Niestety nie jest to najlepsza z wielu książek napisanych przez autora. Kto żył wczasach PRL-u właściwie niczego nowego się nie dowie, wszystko podane jest bardzo pobieżnie i powierzchownie. Stare skandale dawno obrosły mchem i nikogo już nie interesują, o wielu poruszonych sprawach pan Koper pisał wiele razy w innych publikacjach. Jedyny plus to to, że książkę autora czyta się lekko, łatwo i przyjemnie.

• Reportaż

Dodaj cytat z książki PRL Po godzinach. Celebryci, luksusy, obyczaje