Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki

Okładka książki Pojednanie ze złem Magdalena Jaros, Leon Weintraub
Pojednanie ze ... Magdalena Jaros, Le...

Opowieść o śląskiej ikonie polskiego kina

Ależ się wzruszyłem kilka razy :-)...chyba ją sobie zakupię, co by móc do niej powracać :-)

Świetna biografia. Pozwala na nowo poznać i odkryć Franciszka Pieczkę, wybitnego Aktora, kreatora wielu niezapomnianych ról, a przede wszystkim dobrego człowieka. Ślązak z charakteru i urodzenia, twardo stąpający po ziemi. Intrygująca postać. Przyjemna lektura.

tego, że biografia mi się tak spodoba to się nie spodziewałam, pani Magda zrobiła świetną robotę, moim zdaniem fajne było to, że podzieliła tę biografię tematycznie, a nie chronologicznie i ta forma wywiadów z ludźmi, z którymi pracował przez te wszystkie lata też dużo dała.
a wydaje mi się, że najciekawsze jest to jak w tej książce widać jak zmieniał się aktor jako zawód, plany filmowe i sceny teatralne jako środowiska pracy, że nikt wtedy nie słyszał o czymś takim jak prywatna garderoba czy catering.
a no i fajnie było się dowiedzieć, że mieliśmy własnych Beatlesów (Czterech Pancernych) choć byli oni dość propagandowi.

Bardzo lubię Franciszka Pieczkę, więc tym bardziej książka mnie rozczarowała. Bardzo przeciętna, właściwie zbiór rzeczy wcześniej już znanych. W dodatku przepełniona nadmiernym patosem oraz rażąca w kilku miejscach osobistymi "umoralniającymi" opiniami autorki.

Gustlik, Stach Japycz, Hubert Siersza.
Aktor, mąż, ojciec.
Polak, Ślązak, Godowianin.

Jedna z pierwszych biografii Franciszka Pieczki, wydana niecałe dwa miesiące po jego śmierci w 2022 roku.
Osoba p. Franciszka została "potraktowana" w tej publikacji z różnych stron. Książka opowiada historię człowieka, najpierw pretendenta do "kariery" górnika, poprzez wszystkie jego etapy edukacji i wieloletnią pracę aktorską.
My - jako @rajzowanie - czytaliśmy książkę z perspektywy "śląskiej", szukając jak największej ilości powiązań ze Hajmatem znanego aktora. Autorka i ten temat zakreśla, lecz co nie zadziwiające, jest on jedynie pewnym fragmentem całości, niewielkim.
Z pewnością, będzie to ciekawa pozycja również dla wszelkich miłośników aktorstwa, kina czy teatru. Autorka wydobywa sporą ilość "smaczków" i ciekawostek z planów zdjęciowych, np. z "Czterej pancernych". W treści wiele komentarzy innych aktorów, osób znających p. Franciszka z planów zdjęciowych oraz poza nich.

*Recenzję tej i innych książek o śląskiej tematyce znajdziecie na naszym instagramowym profilu @rajzowanie.

Gustlik, Stach Japycz, Hubert Siersza.
Aktor, mąż, ojciec.
Polak, Ślązak, Godowianin.

Ciesze się, że tak sympatyczna postać, jak Jan Pieczka doczekała się opracowania biograficznego. Książka rewolucyjna nie jest, ale krok po kroku przybliża drogę życiową aktora - osoby o niezachwianej osobowości i wzoru człowieka, któremu przyświecają wartości. Ze świecą szukać takich.

Magdalena Jaros „Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki”

Niezapomniany głos Gustlika w „Czterej pancerni pies”, i wiele innych równie znanych filmów z udziałem tego niezwykle utalentowanego aktora. Tak, Franciszek Pieczka to bez wątpienia jeden z bardziej rozpoznawalnych aktorów.

To snuta wspomnieniami opowieść o mężu, ojcu dziadku i na aktorze, bowiem Franciszek Pieczka bardzo mocno unikał rozmów o swoim życiu prywatnym, i niewątpliwie, tym którzy są ciekawi tej części jego życia, w tej książce nie znajdą za dużo o jego życiu prywatnym. Nie dowiemy się również jak wyglądało jego życie osobiste, jaki był poza sceną, jakim był prywatnie człowiekiem?

Kolejne rozdziały prowadzą nas przez poszczególne etapy jego długiego i ciekawego życia. Życia, które rozpoczęło się na Górnym Śląsku, we wsi Godów położonej nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Z książki wyłania się obraz małego łobuza, który od najmłodszych lat lubił psocić, ale też jest zafascynowany teatrem i rodzącą się kinematografią. To właśnie ta fascynacja sprawia że zamiast kariery górniczej której na pewno wszyscy mu winszowali, postanawia spróbować swoich sił jako aktor. Nie możemy mieć wątpliwości, iż był to wybór najlepszy z możliwych. Chyba ciężko się nie zdumieć, ile ról teatralnych i filmowych zagrał p. Franciszek. I każda jakże udana!

Nie mniej czytając tę książkę najchętniej wspominam serial „Czterej pancerni i pies”, gdzie wcielił się w rolę Gustlika Jelenia, a następnie Stanisława Japycza z równie popularnego serialu „Ranczo”. A przecież to tylko dwie role w ogromnym dorobku aktorskim p. Pieczki. Książka jest bardzo sentymentalna, Magdalena Jaros skupiła się na rolach filmowych, zaprowadzając swojego czytelnika poprzez wyszczególnione dokładnie role filmowe, oraz anegdotami związanymi z życiem aktorskim p. Pieczki.

To ciekawa pozycja, nie tylko dla fanów tego aktora, ale w ogóle pokolenia aktorów, którzy odchodzą bezpowrotnie.

Polecam 8/10

Magdalena Jaros „Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki”

Piękna biografia oięknego człowieka. Tak, bo Pan Franciszek Pieczka najpierw był Człowiekiem, szlachetnym, uczciwym, o wielkim sercu, a dopiero później wspaniałym aktorem, który pozostanie w pamięci wielu pokoleń.

Książka taka sobie, ale jak czytam o Panu Franciszku to jakoś tak cieplej na sercu mi się robi.

Kto nie lubił Franciszka Pieczko? Ja go od dziecka uwielbiałem i z wielką ciekawością sięgnąłem po jego biografię. Niestety autorce nie udało dotrzeć się do głównych źródeł i uchylić, tak skrywanego przez Aktora, życia poza sceną i filmem. Szkoda, bo tak powstał momentami ciekawy, aczkolwiek wtórny zbiór w większości publikowanych już wypowiedzi i wywiadów osób trzecich, plus garść przemyśleń pisarki, które nic nie wnosiły do treści.

• Biografia
  • Biografie